Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πέρασμα στο 14.10: Πώς ήταν;

Έκανα αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα.
10
18%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα.
5
9%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα.
2
4%
Δεν αναβάθμισα / Δεν θα αναβαθμίσω.
22
39%
Έκανα νέα εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα.
10
18%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα.
4
7%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα.
3
5%
 
Σύνολο ψήφων : 56

Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 24 Οκτ 2014, 18:59

Σε αυτό το νήμα θα γίνεται συζήτηση για τη μετάβασή μας στην έκδοση Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn και αν αυτή έγινε με προβλήματα ή χωρίς. Αν κάποιος αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια, θα πρέπει να ανοίξει νέο νήμα στην κατάλληλη ενότητα για να γίνει η διαδικασία της επίλυσης.
Σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει τη λύση σε ένα πρόβλημα που έχει αναφερθεί από ένα μέλος και είναι σύντομη η απάντησή του μπορεί να την αναφέρει (χωρίς βέβαια το topic να γίνει λύση προβλημάτων).


Στο δημοψήφισμα έχετε το δικαίωμα να δώσετε έως και δυο ψήφους.





Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn):

Για να κατεβάσετε το Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn) επιλέξτε:

Ποσοστά σε ψηφοφορίες για παλαιότερες εκδόσεις:
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Learner » 24 Οκτ 2014, 19:50

Off topic:
Κανένα νήμα για "Πέρασμα στο 15.04. Πως ήταν;" δεν έχει; :lol:

Γιατί ξέρω ήδη 3-4 από εδώ που έχουν περάσει σε 15.04 από χθες κιόλας.. 1 λεπτό αφότου άνοιξαν τα αποθετήρια. :P
Εγώ άργησα φαίνεται. Μόλις σήμερα το μεσημέρι έκανα την αναβάθμιση.


Αυτή τη φορά η γνώμη μου είναι να βάλεις και ένα
"Δεν αναβάθμισα/Δεν θα αναβαθμίσω"
να δούμε πόσες ψήφους θα πάρει ;)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 24 Οκτ 2014, 19:56

Off topic:
Learner έγραψε:Κανένα νήμα για "Πέρασμα στο 15.04. Πως ήταν;" δεν έχει; :lol:

Γιατί ξέρω ήδη 3-4 από εδώ που έχουν περάσει σε 15.04 από χθες κιόλας.. 1 λεπτό αφότου άνοιξαν τα αποθετήρια. :P
Εγώ άργησα φαίνεται. Μόλις σήμερα το μεσημέρι έκανα την αναβάθμιση.

Κλασσικά!


Learner έγραψε:Αυτή τη φορά η γνώμη μου είναι να βάλεις και ένα
"Δεν αναβάθμισα/Δεν θα αναβαθμίσω"
να δούμε πόσες ψήφους θα πάρει ;)

Προστέθηκε. :P
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 24 Οκτ 2014, 20:52

Έκανα αναγκαστικά νέα εγκατάσταση πριν τέσσερις μέρες, γιατί έπρεπε να αναβαθμίσω από win τον ssd.
Τα παρακάτω τα γράφω για να μην την πατήσει κι άλλος όπως εγώ.
Έχει δύο δίσκους το laptop οπότε πριν κάνω οτιδήποτε έφτιαξα ένα live usb με 14.10(το δοκίμασα και δούλευε o.k.) και ένα με 14.04 με χώρο για αποθήκευση αρχείων(το δοκίμασα αυτό και δούλευε καλά, εγκατέστησα κιόλας το boot-repair για να είναι έτοιμο)
Μετέφερα σε ένα φάκελο μέσα στον ntfs δίσκο όλο το home (και τα κρυφά αρχεία)
Μπαίνω στα win φορμάρω σε ntfs τον ssd και ξεκινάω την αναβάθμιση.
Σφαλιάρα πρώτη, γιατί μου ζητάει επανεκκίνηση στη μέση της αναβάθμισης. Γιατί ρε παιδιά των win αφού δεν κάνω από τον ίδιο δίσκο την αναβάθμιση να πρέπει να κάνω επανεκκίνηση;
Από ότι καταλάβατε μετά το reboot δεν μπαίνει πουθενά γιατί έχει διαγραφεί το ubuntu.
Μπαίνω με το live της 14.04 για να επαναφέρω τον grub μια και τα είχα έτοιμα.
Σφαλιάρα δεύτερη, δεν είχε σώσει τίποτα, ξανά την διαδικασία από την αρχή του boot-repair και μετά επανεκκίνηση.
Σφαλιάρα τρίτη, πουθενά πάλι δεν μπαίνει.
Μπαίνω τώρα με το live της 14.10 και κόβω ένα κομμάτι από το data του hdd και κάνω εκεί εγκατάσταση.
Εμφανίστηκε ο grub, μπήκα στα win και τελείωσε η αναβάθμιση του ssd.
Ξανά με το live της 14.10 και εγκατάσταση στον ssd πια και διαγραφή της πρώτης εγκατάστασης.
Μπαίνω στην φρέσκια εγκατάσταση και αντιγράφω τα αρχεία που είχα από το παλιό home.
Σφαλιάρα πέμπτη, είχαν αλλάξει τα δικαιώματα των σκριπτ(δεν ήταν πια εκτελέσιμα και έπρεπε ένα ένα να τα κάνω πάλι). Βέβαια μέχρι να καταλάβω γιατί δεν δούλευε τίποτα από συντομεύσεις, conky, εικονίδια στον launcher έβριζα την τύχη μου.
Ηθικό δίδαγμα, όταν φτιάχνουμε live usb ελέγχουμε αν λειτουργεί και αν είναι με αποθηκευτικό χώρο ελέγχουμε διπλά. Επίσης δεν αποθηκεύουμε σε ntfs αλλά σε ext4 γιατί αλλάζουν τα δικαιώματα.
Off topic:
Βέβαια ψήφισα "χωρίς πρόβλημα" γιατί δεν έφταιγε η διανομή για τα προβλήματά μου αλλά ο madvinegar που με καταράστηκε( στην πρώτη κατάρα έβρεχε μέσα στην κρεβατοκάμαρα, αυτόπτης μάρτυρας ο Φίλιππος) :P
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 15 Μάιος 2015, 12:44, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 24 Οκτ 2014, 20:54

Διατηρώ 2 εγκαταστάσεις Ubuntu, μια που ακολουθεί πάντα την υπό ανάπτυξη έκδοση (και που από εχθές έχει αναβαθμιστεί σε 15.04) στον απλό HDD και την καθημερινή (στον SSD), η οποία ακολουθεί την εκάστοτε σταθερή έκδοση.

Εκτός λοιπόν από την αναβάθμιση από 14.10 σε 15.04, έκανα πριν 3-4 ημέρες και μια αναβάθμιση από 14.04 σε 14.10. Εκμεταλλευόμενος δε το γεγονός του ότι το σύστημά μου χρησιμοποιεί σύστημα αρχείων Btrfs, την αναβάθμιση αυτή την έκανα 2 φορές!!!
  1. Την 1η φορά έκανα την αναβάθμιση με τον προτεινόμενο τρόπο μέσω της ενημέρωσης λογισμικού. Η αναβάθμιση έγινε σε 2 στάδια με μια επανεκκίνηση ανάμεσά τους (την 1η φορά έγινε partial upgrade). Φυσικά η αναβάθμιση μιας πλήρους εγκατάστασης δεν είναι απλο πράγμα (κατέβηκαν περίπου 2GB σε πακέτα), οπότε όλο αυτό κράτησε αρκετά. Ύστερα υπήρχε λίγη ακόμη δουλειά για την επανενεργοποίηση των αποθετηρίων απου απενεργοποιήθηκαν κατά την αναβάθμιση.
    Τα μόνα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν η μειωμένη απόκριση του συστήματος κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης (αναμενόμενο) και 2 ακόμα τα οποία ήξερα από πριν[¹].
    Επειδή όμως δεν μου άρεσε η όλη διαδικασία (επανεκκίνηση ανάμεσα, απενεργοποίηση αποθετηρίων, αργό σύστημα), αποφάσισα να την ξανακάνω!!
    Επανέφερα λοιπόν το σύστημα στην κατάσταση πριν την αναβάθμιση (τα καλά του Btrfs!!!) και είπα να δοκιμάσω άλλη μια φορά!
  2. Την 2η φορά έκανα την αναβάθμιση με τον Debian τρόπο (άλλαξα όλες τις πηγές σε όλα τα αποθετήρια του /etc/apt/sources.list, άλλαξα και τις πηγές στα πρόσθετα αποθετήρια του καταλόγου /etc/apt/sources.list.d/ για όπια αποθετήρια ήταν διαθέσιμα και για την 14.10) και απλώς έδωσα ένα
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo apt-get dist-upgrade
    Αυτή τη φορά η αναβάθμιση έγινε σε ένα στάδιο μόνο και μου έδωσε την εντύπωση πως έγινε και κάπως πιο γρήγορα (αν και πάλι άργησε αρκετά). Η απόκριση του συστήματος κατά την αναβάθμιση πάλι μειώθηκε (αναμενόμενο), αλλά λιγότερο από ότι την 1η φορά. Τα μόνα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν τα 2 γνωστά που ήξερα από πριν πως θα αντιμετωπίσω[¹].

[¹] Τα προβλήματα που αντιμετώπισα (και ήξερα από πριν) είναι:
  1. Για να λειτουργήσει το Ubuntu Tweak στην 14.10, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το αποθετήριο ppa:tualatrix/next και όχι το απλό ppa:tualatrix/ppa το οποίο χρησιμοποιούσα στην 14.04. Διορθώνεται εύκολα.
  2. Στην 14.10 αναβαθμίζεται το πακέτο python3-markdown, κάτι το οποίο χαλάει τη λειτουργία του Remarkable που χρησιμοποιώ ως markdown editor. Έχω υποβάλλει το σχετικό bug στον developer και με ειδοποίησε πως το έχει υπόψη και θα το διορθώσει στην επόμενη έκδοση. Ως workaround λύση έχω βρει τη χρήση του Haroopad, ο οποίος είναι επίσης πολύ αξιόλογος markdown editor.

Οπότε, ψηφίζω «Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα» αν και τα προβλήματα αυτά είναι τόσο μικρά που θα μπορούσα το ίδιο εύκολα να ψηφίσω και την 1η επιλογή μιας και τα προβληματάκια αυτά δεν έχουν σχέση τόσο με την αναβάθμιση, όσο με την ίδια την έκδοση.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό freefour » 24 Οκτ 2014, 21:00

Θελω να αναφερω ενα θεμα για kubuntu 14.10, ειναι το ιδιο νημα εδώ ετσι;
Kαταρχην περασα στην 14.10 ubuntu unity με καθαρη εγκατασταση και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Το χρησιμοποιω απ το πρωι χωρις να δω καποιο σφαλμα! :)

Τωρα για το kubuntu.
Κατεβασα την νεα εκδοση αλλα με ''Kubuntu 14.10 Plasma 5 — Tech Preview'' απ την επισημη σελιδα: http://www.kubuntu.org/ και την εγραψα σε Dvd, μπουταρω, μου βγαζει το λογοτυπο του kubuntu αλλα δεν ανοιγει και μου βγαζει πανω στην οθονη το εξης μηνυμα:
(Το μηνυμα το εβγαλα φωτο με κινητο και μπορει να μην διακρινω ακριβως τι γραφει.)

* Starting uuid generator uuidd
/etc/rc2.d/So2sddmi: 4: .: Can't open /lib/imit/imit-d-script
saned disabled: esit /etc/default/sened

Σιγουρα δεν περιμενω να καταλαβει κατι καποιος απ το μηνυμα και να βρεθει λυση, αλλα να μου πειτε αν πρεπει να κατεβασω άλλο iso απ την αρχη η να μην το ψαξω ακομη με το Plasma 5 και να κατεβασω την τελευταια σταθερη κυκλοφορια 14.10 με το ΚDE 4.
Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
‖‖ Ubuntu 19.04 Gnome 3.32.1 ‖ Windows 10 ‖‖
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth1: Realtek RTL-8139/8139C/8139C+ [10ec:8139] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
freefour
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 10:32
Τοποθεσία: Κατερινη
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 24 Οκτ 2014, 21:14

freefour έγραψε:Κατεβασα την νεα εκδοση αλλα με ''Kubuntu 14.10 Plasma 5 — Tech Preview''

Αυτό είναι μόνο για δοκιμές, δεν είναι κανονική έκδοση Kubuntu. Ότι και να σου χαλάσει θα πρέπει να το περιμένεις. Το Plasma 5 δεν είναι προεπιλογή ούτε καν στο ArchLinux.
freefour έγραψε:να μην το ψαξω ακομη με το Plasma 5 και να κατεβασω την τελευταια σταθερη κυκλοφορια 14.10 με το ΚDE 4.

Εξαρτάται. Άμα θες ένα σύστημα να παίζεις, κράτα το και κάνε και κανένα bug report να βοηθήσεις και την ομάδα του KDE.
Αν όμως θέλεις κάτι να δουλεύει, ξέχνα το Plasma 5 και βάλε κανονικό Kubuntu.

Off topic:
sotos21 έγραψε:Βέβαια ψήφισα "χωρίς πρόβλημα" γιατί δεν έφταιγε η διανομή για τα προβλήματά μου αλλά ο madvinegar που με καταράστηκε( στην πρώτη κατάρα έβρεχε μέσα στην κρεβατοκάμαρα, αυτόπτης μάρτυρας ο Φίλιππος)

Για τις κατάρες δεν ήμουν μπροστά να πω την αλήθεια, αλλά τα αποτελέσματα (έχετε δει να βρέχει μέσα σε κρεββατοκάμαρα; Εικόνα) μπορώ να τα επιβεβαιώσω... :lol: :lol:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό freefour » 24 Οκτ 2014, 21:30

freefour έγραψε:να μην το ψαξω ακομη με το Plasma 5 και να κατεβασω την τελευταια σταθερη κυκλοφορια 14.10 με το ΚDE 4.

fkol k4 έγραψε:Εξαρτάται. Άμα θες ένα σύστημα να παίζεις, κράτα το και κάνε και κανένα bug report να βοηθήσεις και την ομάδα του KDE.
Αν όμως θέλεις κάτι να δουλεύει, ξέχνα το Plasma 5 και βάλε κανονικό Kubuntu.

χαχα σωστος!
Και εγω ειπα θα εχω σημερα plasma 5.

Απ ότι καταλαβα δεν είναι ασφαλες ακομη να περασουμε τα αποθετήρια για plasma 5!
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-add-repository ppa:kubuntu-ppa/next
sudo apt update
sudo apt install kubuntu-plasma5-desktop  [it will ask if you want to set use the new SDDM as login manager]
sudo apt full-upgrade
sudo reboot [save any work first]

Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
‖‖ Ubuntu 19.04 Gnome 3.32.1 ‖ Windows 10 ‖‖
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth1: Realtek RTL-8139/8139C/8139C+ [10ec:8139] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
freefour
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 10:32
Τοποθεσία: Κατερινη
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Learner » 24 Οκτ 2014, 21:35

Learner έγραψε:Αυτή τη φορά η γνώμη μου είναι να βάλεις και ένα
"Δεν αναβάθμισα/Δεν θα αναβαθμίσω"
να δούμε πόσες ψήφους θα πάρει

Ήδη βλέπω μια ψήφο, και δεν είναι δική μου. :D
Εγώ ψήφισα "Έκανα νέα εγκατάσταση χωρίς κάποιο πρόβλημα", μιας και αυτό έγινε στην ουσία, αφού την προηγούμενη 14.10 (developement branch τότε), την διέλυσα ολίγον τι.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 14.10. Πως ήταν; (Περιλαμβάνει Ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό freefour » 24 Οκτ 2014, 21:50

Kαι εγω συμφωνα με αυτα που διαβασα σε προηγουμενη εκδοση ειπα να πατησω "Δεν αναβάθμισα/Δεν θα αναβαθμίσω" αλλα η καθαρη εγκατασταση ειναι γεγονος! :P
Αφου εκανα 10 επανεκκινησεις και ακομη το hot cornet στην αριστερη γωνια ''Window Spread'' ειναι εκει.
Επισης δουλευει και το ''Show Desktop'' (Toggle Desktop)
Παμε στο ''CompizConfig Settings Manager'', στην κατηγορια ''Desktop'' μπαινουμε στο ''Ubuntu Unity Plugin'' και στην τελευταια καρτελα ''Switcher'' ξετικαρουμε το ''Show live previews of windows in the switcher.''
Τελευταία επεξεργασία από freefour και 01 Νοέμ 2014, 23:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
‖‖ Ubuntu 19.04 Gnome 3.32.1 ‖ Windows 10 ‖‖
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth1: Realtek RTL-8139/8139C/8139C+ [10ec:8139] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
freefour
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 10:32
Τοποθεσία: Κατερινη
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron