Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ubuntu

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ubuntu

Δημοσίευσηαπό weedsmd » 01 Φεβ 2015, 11:14

Καλημέρα στο φόρουμ. Είμαι νέος στο φόρουμ και αρχάριος όσον αφορά το linux.
Βέβαια η πρώτη μου επαφή με τον υπέροχο αυτό κόσμο έγινε με suse μονοψήφιας έκδοσης. Άρχισα, όμως, να ασχολούμαι περισσότερο, από την
έκδοση ubuntu 12.04 και μετά.

Πρόσφατα αγόρασα το laptop της υπογραφής μου, με προεγκατεστημένα windows 8.1. Αμέσως, ήθελα να εγκαταστήσω ubuntu 14.04. Είδα το βίντεο-οδηγό της Ελληνικής κοινότητας Ubuntu (όπως είχα κάνει και με την έκδοση 12.04 παλαιότερα) και άρχισα την προετοιμασία. Απενεργοποίησα το fast boot, έκανα partition στο σκληρό και πήγα να κάνω boot από το live cd. Αμ δε, δυστυχώς το bios του asus αφήνει ελάχιστα περιθώρια για αλλαγές. Μετά από αρκετό ψάξιμο, κατάφερα να κάνω boot from cd, ακολουθώντας τις οδηγίες του ar2deetu από εδώ: http://www.linuxquestions.org/questions ... 175439769/ ο οποίος είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, αφού είχα δημιουργήσει το χώρο για την εικονική μνήμη και είχα διαμορφώσει τον υπόλοιπο ελεύθερο χώρο σε ext4, όταν πάτησα "εγκατάσταση τώρα",μου εμφάνισε το εξής μήνυμα: "The partition table format in use on your disks normally requires you to create a separate partition for boot loader code. This partition should be marked for use as “Reserved BIOS boot area” and should be at least 1 MB in size. Note that this is not the same as a partition mounted on /boot. If you do not go back to the partitioning menu and correct this error, bootloader installation may fail later, although it may still be possible to install the boot loader to a partition."
Να σημειωθεί, ότι δεν εμφάνιζε το partition fat32 σαν efi όπως φαίνεται στον οδηγό, ούτε υπάρχει επιλογή "κατάτμηση εκκίνησης για το efi". Έκανα ένα partition 5Mb σαν Reserved BIOS boot area και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά. Φυσικά μετά έκανε boot κατευθείαν στα windows. Όταν ξαναμπήκα στο live cd και έτρεξα το boot repair Μου έβγαλε project abborted γιατί δεν ήμουν σε uefi mode. Στα windows, όμως, η εντολή msinfo32 μου δείχνει ότι είμαι σε uefi.
Γενικά από το bios δε μπορώ να επιλέξω αν θα γίνει boot uefi ή όχι.
Πως μπορώ να συνεχίσω για να έχω τελικά το dual boot?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας. Ελπίζω να μη σας κούρασα.
weedsmd
Laptop Asus F552LDV
i7-4510U 2.00 GHz
4 GB - DDR3 SDRAM
NVIDIA GeForce 820M 1GB
1 TB - SATA
weedsmd
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 02:03
Εκτύπωση

Re: Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ub

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 01 Φεβ 2015, 12:22

Από ότι φαίνεται, ειδικά από εδώ
weedsmd έγραψε:"The partition table format in use on your disks normally requires you to create a separate partition for boot loader code. This partition should be marked for use as “Reserved BIOS boot area” and should be at least 1 MB in size
και εδώ
weedsmd έγραψε:δεν εμφάνιζε το partition fat32 σαν efi όπως φαίνεται στον οδηγό, ούτε υπάρχει επιλογή "κατάτμηση εκκίνησης για το efi"

αυτό που έχει συμβεί είναι πως το Ubuntu έχει εγκατασταθεί σε legacy Bios mode.

Κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα, καθώς πολλοί υπολογιστές μπορούν να εκκινήσουν λειτουργικά και στα 2 modes (πχ στο δικό μου μηχάνημα υπάρχει η δυνατότητα αυτή).
Kοίταξε μήπως υπάρχει στις ρυθμίσεις του BIOS-UEFI κάποια ρύθμιση του τύπου "Allow boot from UEFI and BIOS mode" (στο δικό μου τουλάχιστον κάπως έτσι είναι). Αν υπάρχει, βάλε το να επιτρέπεται και στην επόμενη εκκίνηση θα δεις μια επιλογή να εκκινήσεις τον ίδιο τον δίσκο (πχ εμένα μου βγάζει ως επιλογή εκκίνησης το μοντέλο του δίσκου, πχ Seagate ST3750525AS ).
Όταν επιλέξεις αυτό, τότε θα δεις κανονικά το μενού του GRUB και θα μπορέσεις να εκκινήσεις το Ubuntu σε BIOS mode.

Αν δεν μπορέσεις να κάνεις αυτο, τότε θα χρειαστεί να μετατρέψεις την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση του Ubuntu σε UEFI mode.
Βρήκα εδώ οδηγίες γι αυτό χωρίς τη χρήση του Boot-repair, και πάλι όμως είναι υπό την προϋπόθεση πως θα εκκινήσεις το Live CD σε UEFI mode, οπότε υποθέτω πως θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο ώστε να γίνει αυτό, πιθανώς να υπάρχει κάποια κρυμμένη ρύθμιση στις ρυθμίσεις του Bios-UEFI.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ub

Δημοσίευσηαπό konnn » 01 Φεβ 2015, 17:53

Μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα

1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ub

Δημοσίευσηαπό weedsmd » 01 Φεβ 2015, 22:00

Αρχικά σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Και γω αυτό ψιλιάστηκα, ότι η εγκατάσταση γίνεται σε legacy mode. Λες να φταίει η ενεργοποίηση του csm (Compatibility Support Module)?
Όμως αν δεν το ενεργοποιήσω, δεν μπορώ να κάνω boot from cd.

Δυστυχώς, όπως εξηγεί και ο ar2deetu στο link που ανέβασα πριν, το συγκεκριμένο bios menu, δε δίνει επιλογές για boot.
Μετά τις αλλαγές που έκανα, και αν κατά την εκκίνηση πατήσω Esc (αντί για f2 που μπαίνει στο bios), μου βγάζει τις εξής επιλογές για boot device:
1)windows boot manager
2) p1: matshita dvd-ram uj8fbs (μάλλον είναι το dvd drive)
3) Realtek PXE B02 D00 (που ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ τι είναι)
4) Enter Setup (για να μπεις στο bios)

Επιπλέον, το μόνο που βρήκα στο bios είναι μια επιλογή που λέει "launch EFI Shell from filesystem device". Λες αυτή να βοηθήσει κάπως?
Laptop Asus F552LDV
i7-4510U 2.00 GHz
4 GB - DDR3 SDRAM
NVIDIA GeForce 820M 1GB
1 TB - SATA
weedsmd
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Φεβ 2015, 02:03
Εκτύπωση

Re: Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ub

Δημοσίευσηαπό diman77 » 15 Φεβ 2015, 02:40

Χαιρετώ το φόρουμ, καταρχήν είμαι σχετικά αρχάριος σε λειτουργία λίνουξ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Αρχικά, να πω πως διάβασα τον οδηγό που υπάρχει στο φόρουμ για dual boot ubuntu me windows 8.1. Ωστόσο, αν δεν κατάλαβα λάθος εκεί γίνεται αναφορά για dual boot όταν τα windows είναι εγκαταστημένα σε UEFI MODE. Αν παρόλα αυτά είναι εγκατεστημένα σε Legacy Mode, ποια διαδικασία ακολουθούμε για να εγκαταστήσουμε παράλληλα τα δύο Λ.Σ. χωρίς να έχουμε προβλήματα π.χ. του τύπου :: να μην ανοίγει ένα εκ των 2 Λ.Σ. μετά την εγκατάσταση του Ubuntu ??
Lenovo G510 i7-4700MQ 6GB AMD RADEON R7 M265 2GB
diman77
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 03:00
Εκτύπωση

Re: Προβλήματα laptop με windows 8.1 κατά την εγκατάσταση ub

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 15 Φεβ 2015, 18:54

diman77 έγραψε:Αν παρόλα αυτά είναι εγκατεστημένα σε Legacy Mode, ποια διαδικασία ακολουθούμε

Σε αυτήν την περίπτωση τα πράγματα είναι αρκετά πιό απλά.
Είτε μπουτάρεις από το live usb/dvd (μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις το boot order από το BIOS επιλέγοντας ως πρώτο το μέσο στο οποίο έχεις γράψει το iso) και κατόπιν κάνεις αυτά που δείχνει το βίντεο...
https://www.youtube.com/watch?v=BbMr_0QObf0

Είτε ακολουθείς αυτόν τον οδηγό...
viewtopic.php?f=9&t=25314#p268594

Σε κάθε περίπτωση, πριν από την εγκατάσταση, τρέξε την επιλογή "Try Ubuntu" ώστε να προλάβεις ασυμβατότητες υλικού με το λειτουργικό, πιθανά σφάλματα εγγραφής του live μέσου και το αν σε ικανοποιεί η απόδοσή του (θα είναι λίγο πιό αργή από την κανονική εγκατάσταση έτσι & αλλιώς).
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα