Πρόβλημα με το κλείσιμο της οθόνης του laptop

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πρόβλημα με το κλείσιμο της οθόνης του laptop

Δημοσίευσηαπό Vassilis Nestoridis » 09 Μάιος 2015, 15:51

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Βασίλης Νεστορίδης. Είμαι καινούργιος χρήστης όχι μόνο του Ubuntu αλλά και του Linux γενικά. Εγκατέστησα πρόσφατα την έκδοση 14.04. Χρησιμοποιώ ένα φορητό υπολογιστή μάρκας ACER Aspire 1692WLMi. Εγκαινιάζω το forum για να εκθέσω το ακόλουθο πρόβλημα που αντιμετωπίζω :

είναι σε λειτουργία ο υπολογιστής μου και ξαφνικά, για κάποιο λόγο, κλείνω την οθόνη του υπολογιστή χωρίς να τερματίσω το λειτουργικό σύστημα.
Μόλις ανοίξω την οθόνη, μετά από 15 λεπτά, δεν μπορεί να επαναλειτουργήσει το λειτουργικό σύστημα και η οθόνη παραμένει μαύρη, ότι και να εφαρμόσω, (π.χ. κίνηση του ποντικιού, πάτημα κάποιου πλήκτρου κ.ά.). Έτσι είμαι αναγκασμένος και κλείνω τον υπολογιστή μου από πλήκτρο power.

Φοβάμαι μην προκαλέσω πρόβλημα στο λειτουργικό σύστημα.
Έχετε να προτείνετε κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια.
Βασίλης Νεστορίδης
1 Γνώσεις Linux: Καθόλου ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.16.0-38-generic 32bit (el_GR.UTF-8, LXDE Lubuntu), Ubuntu 3.16.0-30-generic
3 Intel Pentium M processor 1.73GHz ‖ RAM 1002 MiB ‖ Acer Crane II - Acer, inc. Aspire 1690
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV410/M26 [Mobility Radeon X700] [1002:5653] {radeon}
5 eth1: Intel PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection [8086:4220] (rev 05) ⋮ eth0: Broadcom NetXtreme BCM5788 Gigabit Ethernet [14e4:169c] (rev 03)
Vassilis Nestoridis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Μάιος 2015, 12:37
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το κλείσιμο της οθόνης του laptop

Δημοσίευσηαπό Geochr » 09 Μάιος 2015, 17:26


!

Μήνυμα ενημέρωσης προς τον/την Vassilis Nestoridis

Σε παρακαλούμε να διαβάσεις τις οδηγίες προς νεοεισερχόμενους προσεκτικά. Είναι σημαντική η προσάρτηση της υπογραφής με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου hardware id (πχ [10ec:8168]), έτσι ώστε να δίνονται συγκεκριμένες πληροφορίες όταν πρόκειται για επίλυση ενός προβλήματός σου. Οι αλλαγές μπορούν να γίνουν από τον πίνακα ελέγχου αλλά και με το αυτόματο script που θα το βρεις παρακάτω.
Αυτόματο script υπογραφής

Το θέμα μεταφέρθηκε σε καταλληλότερη ενότητα

Γνώσεις ⇛Linux: Μαθαίνω αργά ┃ Προγραμματισμός: Ελάχιστο ┃ Αγγλικά: Μέτρια

  • Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 16,04LTS
    ⇛Intel Core i3-2365M CPU @1.40GHz ‖ RAM 7780 MB ‖ Acer Aspire V5-571
Άβαταρ μέλους
Geochr
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 01:39
Τοποθεσία: Περιστέρι - Αίγινα
Launchpad: geochr
IRC: Geochr
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron