ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ 3TB HDD ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΑ XUBUNTU

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ 3TB HDD ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΑ XUBUNTU

Δημοσίευσηαπό RODIFIRE » 02 Απρ 2016, 10:35

Γεια σας :)
και κάλως σας βρήκα :P :)
είμαι νέος στο φορουμ (μόλις γράφτηκα :Ρ) και κάνα 6μηνο στον χώρο του linux (με xubuntu και λιγο ubuntu )

έχω βάλει xubuntu 14 στον σταθερό υπολογιστή της κοπέλας μου, άλλα έχουμε ένα μεγάλο πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας :(
έχω έναν 3tb εσωτερικό σκληρό (με sata) συνδεμένο στον υπολογιστή οπου με τα windows τον προσέθεσαν σαν ξένο σκληρό (μάλλον έχει κάτι σαν προστασία ο toshiba για να τον βλέπει σαν ξένο "η βλακεία :P :P" ) και δουλεύει κανονικά τώρα στα windows και θα ήθελα την βοήθεια σας πως να κάνω κάτι παρόμοιο και με τα xubuntu, να μπορέσουμε και εκεί να τον δουλεύομαι για να μην αναγκάζομαι να αλλάζω σε windows κάθε φορά

στο μόνο μέρος που τον βλέπω είναι στο gparted και μου βγάζει

" Δεν εντοπίστηκε το σύστημα αρχείων! Οι πιθανές αιτίες είναι:
- Το σύστημα αρχείων είναι κατεστραμμένο
- Το σύστημα αρχείων είναι άγνωστο στο GParted
- Δεν υπάρχει διαθέσιμο σύστημα αρχείων (αμορφοποίητα)
- Λείπει η καταχώρηση της συσκευής /dev/sdb3 "

δεν κατάφερα να βρω τι πρέπει να κάνω για να τον καταχωρίσω.
δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να σας πω, ελπίζω να καταφέρουμε να το λύσουμε αυτό το θέμα γιατί πραγματικά μας έχει βολέψει πολύ που φύγαμε από τα windows :) :P
RODIFIRE
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Απρ 2016, 10:19
Εκτύπωση

Re: ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ 3TB HDD ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΑ XUBUNTU

Δημοσίευσηαπό the_eye » 04 Απρ 2016, 17:44

Σώσε ότι αρχεία έχεις στον δίσκο κάπου αλλού και μετά με το gparted κάντου διαμόρφωση σε ntfs.
Πρέπει κάθε φορά που τον αφαιρείς να κάνεις ασφαλή κατάργηση.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ 3TB HDD ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΑ XUBUNTU

Δημοσίευσηαπό RODIFIRE » 11 Απρ 2016, 15:52

είναι ntfs όμως ο 3TB και είναι πολύ δύσκολο να σωστό 1,5ΤΒ + κάπου άλλου :/
και να το κάνω αυτό λογικά αν κάνα κάνω φορματ τα xubuntu θα πρέπει να κάνω πάλι την διαδικασία την ίδια μάλλον γιατί είναι βλακεία της toshiba να είναι "ξένος" και να θέλει ιδική προσθήκη (στα windows) Και μάλλον και στο linux :/ ίσως πρέπει κάπως να τον κάνω Mount δεν ξέρω :/
τι άλλος τρόπος υπάρχει? γιατί είναι δύσκολο και πιστεύω ότι είναι η συγκεκριμένη σειρά που θέλει κάτι τέτοιο μάλλον :/
RODIFIRE
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Απρ 2016, 10:19
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα