Περί Debian και ρύθμιση του vi.

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Περί Debian και ρύθμιση του vi.

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 28 Απρ 2016, 19:22

Χαιρετώ την ωραία μας κοινότητα.

Τώρα τελευταία έχω εγκαταστήσει δοκιμαστικά και το Debian 8 με περιβάλλον εργασίας ( desktop environment ) Gnome.
Καταρχήν, αν θέλετε να το συζητήσουμε, τι παίζει με αυτή την διανομή; Από ότι βλέπω είναι μια πολύ σταθερή. Πολύ "ατόφια" - στάνταρ, δε ξέρω πως να το πω. Πάντως μου αρέσει από την μία. Νομίζω ότι έχω "καθαρό" linux με ένα απλό περιβάλλον εργασίας της επιλογής μου.

Βλέπω πως τα περισσότερα πράγματα πρέπει να τα ρυθμίσει κάποιος, δεν του είναι έτοιμα. Όπως σας είπα, αν και στην αρχή να πω την αλήθεια "ξίνισα" κάπως γενικά με το Debian, τελικά με τρελαίνει!! :D για κάποιο λόγο μου αρέσει αυτό.

Ας πούμε τώρα βλέπω πως με τον vi editor δεν έχω syntax highlighting. Δεν χρωματίζει δηλαδή το κείμενο από αρχεία που θα έπρεπε.. όπως κλασικά ξέρουμε από τον vi του ubuntu. Τώρα τα δείχνει όλα τα αρχεία το ίδιο ( χωρίς κανένα χρωματισμό σε καμία λέξη ). Αυτό προσπαθώ να το αλλάξω, αλλά δε τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.
Ενώ πηγαίνω στο :
Κώδικας: Επιλογή όλων
vi /etc/vim/vimrc

και βάζω είτε :
Κώδικας: Επιλογή όλων
syntax on

είτε όπως είδα και από το σχετικά ίδιο αρχείο που υπαχει και στο σύστημα μου ( ubuntu 12.04 ) :
Κώδικας: Επιλογή όλων
if has("syntax")
  syntax on
endif

Το αποθηκεύω, βγαίνω και όταν ξανά ανοίγω το ίδιο αρχείο ( όπως κάνει από προεπιλογή ο vi στο ubuntu ), εξακολουθεί να μην χρωματίζει τις εκάστοτε γραμμές ή λέξεις που πρέπει.

Αν πάω στο :
Κώδικας: Επιλογή όλων
vi /etc/vim/vimrc


και προσθέσω στο τέλος το "syntax on", τότε την επόμενη φορά που το ανοίγω, αρχικά μου βγάζει το εξής σφάλμα :
Κώδικας: Επιλογή όλων
Error detected while processing /usr/share/vim/vimrc.tiny:
line 15:
E319 : Sorry, the command is not available in this version : syntax on


Κάτι ακόμη που με παραξενεύει είναι πως ο vi στο Debian, είναι σε ποιο νεότερη έκδοση από αυτόν που έχω στο Ubuntu ( λογικό.. :P ).
Οπότε δε γίνεται να μην υποστηρίζει syntax highlighting, απλώς κάτι πρέπει να κάνω για να το ενεργοποιήσω και δε ξέρω τι.
Ορίστε τα στοιχεία εκδόσεων των vi : ubuntu 12.04 vi version & Debian 8 vi version

( Μου περνάει από το μυαλό, πως έπειτα από την ρύθμιση στο αρχείο "/etc/vim/vimrc", ίσος θέλει κάποιο compile ξανά ο vi - στην έσχατη - ή ίσος κάποια εντολή ώστε να λάβει υπόψιν την νέα ρύθμιση. Δε ξέρω τι άλλο να πω. )
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Περί Debian και ρύθμιση του vi.

Δημοσίευσηαπό Learner » 28 Απρ 2016, 19:49

Γιατί Vi και όχι Vim ;
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install -y vim
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Περί Debian και ρύθμιση του vi.

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 28 Απρ 2016, 23:59

Learner έγραψε:Γιατί Vi και όχι Vim ;
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install -y vim

Οκ και γιατί όχι ο κλασικός vi ;
Εγώ θέλω τον κλασικό, χωρίς γραφικό περιβάλλον ( κάπου πήρε το μάτι μου πως υπάρχει και vi με γραφικό περιβάλλον ).

Βασικά τρέχοντας την εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg --get-selections | grep vi

και έπειτα :
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg --get-selections | grep vim

Για να δω την λίστα με τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα και τι παίζει με τον vi, είδα πως δεν υπάρχει ο απλός vi ( όπως βλέπετε και εσείς, -αν δε κάνω λάθος- ). Υπάρχει η επέκταση του ίσος θα λέγαμε "vim".

Στο ubuntu 12.04 είχα αυτά τα αποτελέσματα :
Κώδικας: Επιλογή όλων
vim
vim-common
vim-runtime
vim-tiny

Ενώ στο Debian 8 , αυτά :
Κώδικας: Επιλογή όλων
vim-common
vim-tiny


Από ότι βλέπουμε λοιπόν λείπει το πακέτο "vim" και "vim-runtime" , έτσι με την παραπάνω εντολή που μου προτείνεις και εσύ διαπίστωσα πως ακριβώς αυτά τα δύο πακέτα θα εγκαθιστούσε, έτσι και την έτρεξα :
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt-get install vim
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                 
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
Τα ακόλουθα επιπλέον πακέτα θα εγκατασταθούν:
  vim-runtime
Προτεινόμενα πακέτα:
  ctags vim-doc vim-scripts
Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:
  vim vim-runtime
0 αναβαθμίστηκαν, 2 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.
Χρειάζεται να μεταφορτωθούν 6000 kB από αρχεία.
Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα χρησιμοποιηθούν 28,5 MB χώρου από το δίσκο.
Θέλετε να συνεχίσετε; [Ν/ο] y
Φέρε:1 http://ftp.gr.debian.org/debian/ jessie/main vim-runtime all 2:7.4.488-7 [5047 kB]
4% [1 vim-runtime 239 kB/5047 kB 5%]                         21,1 kB/Φέρε:2 http://ftp.gr.debian.org/debian/ jessie/main vim amd64 2:7.4.488-7 [953 kB]
Μεταφορτώθηκαν 6000 kB σε 2min 49s (35,4 kB/s)                     
Selecting previously unselected package vim-runtime.
(Ανάγνωση βάσης δεδομένων ... 137101 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../vim-runtime_2%3a7.4.488-7_all.deb ...
Adding 'diversion of /usr/share/vim/vim74/doc/help.txt to /usr/share/vim/vim74/doc/help.txt.vim-tiny by vim-runtime'
Adding 'diversion of /usr/share/vim/vim74/doc/tags to /usr/share/vim/vim74/doc/tags.vim-tiny by vim-runtime'
Unpacking vim-runtime (2:7.4.488-7) ...
Selecting previously unselected package vim.
Preparing to unpack .../vim_2%3a7.4.488-7_amd64.deb ...
Unpacking vim (2:7.4.488-7) ...
Processing triggers for man-db (2.7.0.2-5) ...
Γίνεται εγκατάσταση vim-runtime (2:7.4.488-7) ...
Processing /usr/share/vim/addons/doc
Γίνεται εγκατάσταση vim (2:7.4.488-7) ...
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/vim (vim) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/vimdiff (vimdiff) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/rvim (rvim) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/rview (rview) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/vi (vi) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/view (view) in auto mode
update-alternatives: using /usr/bin/vim.basic to provide /usr/bin/ex (ex) in auto mode

( Και η έκδοση - πληροφορίες πλέον του vi στο Debian κάπως άλλαξαν )

Πλέον τρέχοντας και στο Debian 8 την εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg --get-selections | grep vim

Έχω ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με το ubuntu 12.04. Όμως ο σκοπός δεν ήταν αυτός, αλλά ήταν να έχω ένα χρωματισμό στην σύνταξη των εγγράφων.

Παρόλα αυτά, ακόμη δεν είχα χρωματισμό, έτσι πήγα στο αρχείο "/etc/vim/vimrc" και ενώ θα μπορούσα απλώς να βγάλω το ' " ' μπροστά από την γραμμή που έγραφε " " syntax on ", ώστε να μην είναι σχόλιο και να λειτουργεί πλέον ( θα λειτουργούσε μια χαρά - το δοκίμασα και αυτό - ), είπα να γράψω εκεί μέσα τον παρακάτω "κώδικα", τον οποίο γράφει και το αρχείο "/etc/vim/vimrc" του ubuntu 12.04 :
Κώδικας: Επιλογή όλων
if has("syntax")
  syntax on
endif


Έτσι πλέον είχα και χρωματισμό όταν χρειαζόταν. :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Περί Debian και ρύθμιση του vi.

Δημοσίευσηαπό Learner » 29 Απρ 2016, 20:04

Tassos10 έγραψε:Οκ και γιατί όχι ο κλασικός vi ;

vi-vs-vim-or-is-there-any-reason-why-i-would-ever-want-to-use-vi

Tassos10 έγραψε:Εγώ θέλω τον κλασικό, χωρίς γραφικό περιβάλλον ( κάπου πήρε το μάτι μου πως υπάρχει και vi με γραφικό περιβάλλον ).

O Vim που σου πρότεινα είναι χωρίς γραφικό περιβάλλον. Ο GVim είναι με γραφικό περιβάλλον.

Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί, επιλέγουμε τη δημοσίευση, ακόμη και αν αυτή είναι η δική μας, που βοήθησε στην επίλυση
και πατάμε το κουμπάκι

About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα