Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό kostaspixxie » 18 Ιουν 2008, 01:44

Να' μαι λοιπον μετα την οδυσσεια των γραφικών στο HP530 laptop (δικό μου λάθος) και να αρχισω να σας ενοχλω με τις βασικες (;) ρυθμισεις του Ubuntu 8.04 Hardy Heron, απο αρχαριο (εννοειται) χρηστη.

Αρχίζω, λοιπον, τις αποριες. Αν είναι πολλές και δεν αρμοζουν στο θεμα αυτο να το "σπασουμε" σε μικροτερα κομματια. Ας αρχισω και θα δουμε που θα καταληξει.

Πριν απο αυτό θα ζητήσω την κατανόησή σας αν φανεί ότι δεν έκανα τις ανάλογες αναζητήσεις σε παλιότερα θέματα ή και στον Ιστό. Νομίζω (εκτός κι αν κάνω λάθος) ότι σαν νέος στο linux οι απορίες μου θα αντιπροσωπεύουν τους περισσότερους Windows users που θέλουν να δουν την εναλλακτική λύση στα λειτουργικά.

Πάμε λοιπόν:

1. Αν και κατά πόσο υπάρχει Task Manager στο λειτουργικό μου; Ξέρω τον System Monitor (μεχρι στιγμής) αλλα εχω αποριες. π.χ. ενω εχω ενεργοποιημενο τον Firestarter δεν τον "βλεπω" στα Pocesses. Προσπαθω να τον κανω να "τρεχει" με την εισοδο μου στο συστημα, αλλα δεν ξερω αν τα καταφερα, μιας και δεν ξερω την ακριβη ονομασια του Process του. Επίσης ολες οι διεργασιες εχουν τον τιτλο "Sleeping" ... ειναι καλο αυτο;

2. Στα Windows κανω συχνα-πυκνα:
α. Ανασυγκροτηση (defragment) του σκληρου. Στο Ubuntu γινεται; Χρειαζεται; Πώς;
β. Καθαρισμο cookies/ιστορικο/Temporary Internet Files. Στο Ubuntu;
γ. Διαφορες "παρεμβασεις" για γρηγοροτερη ανταποκριση του υπολογιστη, π.χ.: μειωνω την cache που χρησιμοποιει ο Internet Explorer, απενεργοποιω το File Paging, κ.ά. Υπάρχουν ανάλογα "tips & tricks" για το Ubuntu;

3. BackUp Συστηματος. Ενα πολυ καλο προγραμμα που χρησιμοποιω στα Win ειναι το Acronis True Image (παραπλησιο το Norton Ghost) και εχω επαναφορα του συστηματος, με ολα τα αρχεια και τα εγκατεστημενα προγραμματα τη στιγμη που πηρα το "image" του σκληρου μου, σε μερικα λεπτα της ωρας. Υπαρχει κατι αναλογο στο ubuntu σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα;

Αυτα για την ωρα και θα συνεχισω να ρωταω :)
Hewlett Packard 530 15.4' / cpu:Intel Core Duo T2600 @2.16GHz / vga: Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller / PRO-Wireless 3945ABG Network Connection / 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile / Ubuntu 8.04.1
Άβαταρ μέλους
kostaspixxie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Ιουν 2008, 02:06

1)Υπάρχει απο τερματικό το top ή αν εγκαταστήσεις πιο εξελιγμένη έκδοση το htop.
Για γραφικό δεν ξέρω να σου πω γιατί έχω kde όπου ενεργοποιείται με CTRL+ESC

2)
α)Δεν χρειάζεται.Ίσως μετά απο χρόνια χρήσεις μπορεί να υπάρξει κάποιος κατακερματισμός (καμία σχέση με αυτών που κάνει το ntfs) που λύνεται με πακετάρισμα όλου του partition, μεταφορά σε άλλο patrition φορμάρισμα του πρώτου και ξανά ξεπακετάρισμα.

β)Απο τον browser που χρησιμοποιείς.
Επίσης σε kde γίνετε μέσω στο kcontrol.Περίμενε απάντηση απο gnome user.

γ)Δεν χρειάζονται.Το paging γίνετε στο swap.Το Linux χρησιμοποιεί όλη την μνήμη και μόνο σε περίπτωση που κάποιο πρόγραμμα χρειαστεί περισσότερη απελευθερώνει και χρησιμοποιεί το swap αν δεν φτάσει.

3)Νομίζω μπορείς με τα εργαλεία που ανέφερες.

:)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό simosx » 18 Ιουν 2008, 02:36

kostaspixxie έγραψε:Να' μαι λοιπον μετα την οδυσσεια των γραφικών στο HP530 laptop (δικό μου λάθος) και να αρχισω να σας ενοχλω με τις βασικες (;) ρυθμισεις του Ubuntu 8.04 Hardy Heron, απο αρχαριο (εννοειται) χρηστη.
....
Πάμε λοιπόν:

1. Αν και κατά πόσο υπάρχει Task Manager στο λειτουργικό μου; Ξέρω τον System Monitor (μεχρι στιγμής) αλλα εχω αποριες. π.χ. ενω εχω ενεργοποιημενο τον Firestarter δεν τον "βλεπω" στα Pocesses. Προσπαθω να τον κανω να "τρεχει" με την εισοδο μου στο συστημα, αλλα δεν ξερω αν τα καταφερα, μιας και δεν ξερω την ακριβη ονομασια του Process του. Επίσης ολες οι διεργασιες εχουν τον τιτλο "Sleeping" ... ειναι καλο αυτο;


Κοίταξε τι προσφέρεται από το Σύστημα/Διαχείριση και Σύστημα/Προτιμήσεις.
Αυτό που ζητάς για τις διεργασίες είναι το Σύστημα/Διαχείριση/Παρακολούθηση συστήματος. Υπάρχει παρόμοιο για καταγραφές, κτλ.

Το Firestarter έχει να κάνει με firewall; Νομίζω ότι το έβαλα μια φορά πριν καιρό και το έβγαλα. Γενικά το Linux δεν χρειάζεται Firewall μιας και δεν υπάρχουν διεργασίες που είναι ενεργές στο σύστημά σου που δέχονται συνδέσεις από το δίκτυο. Αν είσαι χρήστης με ADSL, έχεις το Firewall του router.

Sleeping είναι μια κατάσταση για τις διεργασίες που δε βρίσκονται σε εκτέλεση. Είναι ορολογία που θα βρεις σε βιβλία για λειτουργικά συστήματα. Η άλλη κατάσταση είναι Running, και υπάρχει νομίζω και μια τρίτη κατάσταση (waiting;;;).

kostaspixxie έγραψε:2. Στα Windows κανω συχνα-πυκνα:
α. Ανασυγκροτηση (defragment) του σκληρου. Στο Ubuntu γινεται; Χρειαζεται; Πώς;


Δε χρειάζεται ανασυγκρότηση το σύστημα αρχείων του Linux. Γενικά, αν φροντίσεις να έχεις πάντα >2GB (λέμε τώρα) ελεύθερο χώρο, τότε το σύστημα αρχείων θα κάνει αυτόματο αποκερματισμό.

kostaspixxie έγραψε:
β. Καθαρισμο cookies/ιστορικο/Temporary Internet Files. Στο Ubuntu;


Στο Firefox, πας Εργαλεία/Εκκαθάριση προσωπικών δεδομένων.
Δεν ξέρω αν ανήκεις στην κατηγορία των χρηστών που βάζουν να τους ρωτάει κάθε φορά που ένας δικτυακός τόπος τοποθετεί ένα cookie. Αυτό το βρίσκω σπαστικό όταν βλέπω χρήστες να το κάνουν.
Αν θέλεις ιδιωτικότητα σε κάποιες χρήσεις, μπορείς να δημιουργήσεις δύο προφίλ στο Firefox, και να μπαίνεις πότε στο ένα, πότε στο άλλο. Ψάξε στο διαδίκτυο για firefox profile.
Ρώτησε ξανά για περισσότερα.

kostaspixxie έγραψε: γ. Διαφορες "παρεμβασεις" για γρηγοροτερη ανταποκριση του υπολογιστη, π.χ.: μειωνω την cache που χρησιμοποιει ο Internet Explorer, απενεργοποιω το File Paging, κ.ά. Υπάρχουν ανάλογα "tips & tricks" για το Ubuntu;


Μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο, και στο wiki.ubuntu.com. Υπάρχουν αρκετά τέτοια.

kostaspixxie έγραψε:3. BackUp Συστηματος. Ενα πολυ καλο προγραμμα που χρησιμοποιω στα Win ειναι το Acronis True Image (παραπλησιο το Norton Ghost) και εχω επαναφορα του συστηματος, με ολα τα αρχεια και τα εγκατεστημενα προγραμματα τη στιγμη που πηρα το "image" του σκληρου μου, σε μερικα λεπτα της ωρας. Υπαρχει κατι αναλογο στο ubuntu σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα;


Το τυπικό είναι να πάρεις αντίγραφο ασφαλείας από τον αρχικό σου κατάλογο (/home/xxx/). Για εφαρμογές, ψάξε με ubuntu backup, ή ακόμα ubuntu ghost.
Όρεξη να έχεις για διάβασμα, https://help.ubuntu.com/community/BackupYourSystem
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό ilpara » 18 Ιουν 2008, 10:26

kostaspixxie έγραψε:1. Αν και κατά πόσο υπάρχει Task Manager στο λειτουργικό μου; Ξέρω τον System Monitor (μεχρι στιγμής) αλλα εχω αποριες. π.χ. ενω εχω ενεργοποιημενο τον Firestarter δεν τον "βλεπω" στα Pocesses. Προσπαθω να τον κανω να "τρεχει" με την εισοδο μου στο συστημα, αλλα δεν ξερω αν τα καταφερα, μιας και δεν ξερω την ακριβη ονομασια του Process του. Επίσης ολες οι διεργασιες εχουν τον τιτλο "Sleeping" ... ειναι καλο αυτο;

Ο πυρήνας του linux (συνεπώς ισχύει για οποιαδήποτε διανομή) έχει ενσωματωμένο firewall, το iptables, το οποίο έχει "ανεξάντλητες" δυνατότητες. Συνεπώς υπάρχει προστασία με την αρχική εγκατάσταση. Για περαιτέρω ρυθμίσεις επί του iptables μπορείς να μελετήσεις κάποιον οδηγό (ψάχτο στο google) π.χ. αυτόν http://iptables-tutorial.frozentux.net/iptables-tutorial.html. Δεδομένου ότι η ρύθμιση του iptable δεν είναι απλή-εύκολη-γρήγορη αλλά απαιτεί μελέτη, υπάρχουν αρκετά γραφικά περιβάλλοντα (GUI) για πιο εύκολη ρύθμιση του, όπως το firestarter και όλα τα άλλα "firewall" που κατεβάζεις και εγκαθιστάς επιπρόσθετα από το διαχειριστή πακέτων. Στο http://www.linuxformat.gr/?q=content/linux-format-18-%CE%9D%CE%9F%CE%95%CE%9C%CE%92%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%95%CE%9C%CE%92%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A3-2007 τείχε αφιέρωμα σε "firewall" και στο http://www.linuxformat.gr/?q=content/linux-format-15-%CE%9C%CE%91%CE%AA%CE%9F%CE%A3-%CE%99%CE%9F%CE%A5%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%A3-2007 στην ασφάλεια γενικότερα. Πάντως για απλή "desktop" χρήση αν δεν τρέχεις κάποιον server (Apache, MySQL, Samba, κοκ) ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που ανοίγει ports, τότε συνήθως δεν χρειάζεσαι να ασχοληθείς παραπάνω. Όπως δεν χρειάζεσαι και antivirus εκτός και αν θες να σκανάρεις αρχεία για ιούς windows π.χ. στα emails που στέλνεις σε τρίτους. Τέλος μπορείς να ελέγξεις τις πόρτες σου στο ShieldsUp https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2. Ξαναεπαναλαμβάνω όμως ότι κατά την προσωπική μου άποψη, ας μην μας πιάνει πανικός-υστερία με την ασφάλεια, ιδίως στο linux! Αρκεί να είμαστε λίγο προσεχτικοί.

kostaspixxie έγραψε: β. Καθαρισμο cookies/ιστορικο/Temporary Internet Files. Στο Ubuntu;

Όπως είπε ο simosx : Firefox -> Tools -> Clear Private Data ή Firefox -> Edit -> Preferences -> Privacy -> Always clear ... για να γίνεται αυτόματα κάθε φορά που τον κλείνεις.
Επίσης Places -> Recent Documents -> Clear Recent Documents

kostaspixxie έγραψε: γ. Διαφορες "παρεμβασεις" για γρηγοροτερη ανταποκριση του υπολογιστη, π.χ.: μειωνω την cache που χρησιμοποιει ο Internet Explorer, απενεργοποιω το File Paging, κ.ά. Υπάρχουν ανάλογα "tips & tricks" για το Ubuntu;

Η ειδική έκδοση για ubuntu του περιοδικού Ελληνικό Linux Format (δες εδώ: viewtopic.php?f=14&t=191) --συνιστώ να το πάρεις-- έχει στις σελίδες 76-79 πολλά tips & tricks με θέμα "όμορφα κόλπα για ποιο γρήγορο linux". Βεβαίως εγώ που δεν είμαι πολύ έμπειρος δίστασα να ακολουθήσω τα περισσότερα, αλλά αν θες να πειραματιστείς (και να μας γράψεις και κανέναν οδηγό αν το πολυψάξεις) υλικό για να διαβάσεις υπάρχει.

kostaspixxie έγραψε:3. BackUp Συστηματος. Ενα πολυ καλο προγραμμα που χρησιμοποιω στα Win ειναι το Acronis True Image (παραπλησιο το Norton Ghost) και εχω επαναφορα του συστηματος, με ολα τα αρχεια και τα εγκατεστημενα προγραμματα τη στιγμη που πηρα το "image" του σκληρου μου, σε μερικα λεπτα της ωρας. Υπαρχει κατι αναλογο στο ubuntu σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα;

Έχει ήδη γίνει μια συζήτηση εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=4&t=270&p=1885&hilit=synchronization#p1885. Θα συνοψίσω λέγοντας ότι ι) ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό http://w3.linux-magazine.com/issue/70/System_Recovery_with_tar.pdf (με googling μπορείς να βρεις και άλλον οδηγό ίσως καλύτερο) κάνεις το λεγόμενο bare metal backup, το οποίο προσωπικά χρησιμοποίησα επιτυχώς μόνο μια φορά σε αλλαγή σκληρού δίσκου, ιι) με krusader (το έχω σε gnome αλλά το προτιμώ) ή unison ή rsync μπορείς να κάνεις synchronization (διατηρείς mirror) δύο φακέλους ή ακόμα και όλο το σύστημα σου σε εξ. σκληρό ή 2ο εσ. σκληρό ή άλλο Η/Υ, προσωπικά το χρησιμοποιώ για όλο το /home (προσωπικά δεδομένα) και μόνο, δεδομένου ότι η επανεγκατάσταση του συστήματος αν ξαναχρειαστεί (π.χ. λόγω αστοχίας σκληρού) είναι πανεύκολη στο linux αρκεί να έχεις σημειωμένα αφενός τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς και αφετέρου πως επίλυσες τυχόν μικροπροβήματα που είχες. Βέβαίως επιπλέον του synchronization καλό είναι που και που να βαστάς τα προσωπικά σου αρχεία και backup σε cd/dvd διότι στο sync αν σβήσεις κάτι κατά λάθος θα σβηστεί και από το mirror.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό kostaspixxie » 18 Ιουν 2008, 10:40

Ω, ρε πραμα!....μου βάλατε πολύ διάβασμα...!

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση,....,το ριχνω στη μελετη και επιστρεφω με καινουργιες αποριες.

[Η αληθεια ειναι οτι ενας χρηστης με "ανησυχιες" το βρισκει πολυ ενδιαφερον ολο αυτο==>

αναζητηση>μαζεμα πληροφοριων>μελετη>εφαρμογη]

Οσο για τον Firestarter...ναι ειναι firewall (απο συνηθεια λογω Windows, το πρωτο που εκανα ηταν να εξασφαλισω προστασια..., εψαχνα και για antivirus, αλλα ντραπηκα (!) να σας το πω....μαλλον δεν χρειαζεται...ε;)

μελετω για καποιο(;) χρονο και επανερχομαι....[πρεπει να βρω πρωτ'απ'ολα την ασφαλη αποθηκευση και επαναφορα συστηματος μεχρι να αρχισω τις δοκιμες]
Hewlett Packard 530 15.4' / cpu:Intel Core Duo T2600 @2.16GHz / vga: Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller / PRO-Wireless 3945ABG Network Connection / 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile / Ubuntu 8.04.1
Άβαταρ μέλους
kostaspixxie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Ιουν 2008, 14:22

Επαναφορα συστηματος δεν υπάρχει.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πριν πειράξεις οποιοδήποτε αρχείο να κάνεις πρώτα ένα backup αυτού του αρχείου.
Ο πιο εύκολος τρόπος είναι:
Αν θέλεις παράδειγμα να πάρεις backup του αρχείου /etc/X11/xorg.conf, εκτελείς την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup

Η εντολή αυτή θα φτιάξει ένα αντίγραφο του xorg.conf μέσα στο /etc/X11/ και με όνομα xorg.conf.backup.
Αν χρειαστεί επαναφορά του εκτελείς:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo cp /etc/X11/xorg.conf.backup /etc/X11/xorg.conf

Η εντολή cp απλά κάνει copy...
Η εντολή sudo εκτελεί την cp με δικαιώματα root.

Antivirus υπάρχουν και το καλύτερο είναι το clamav απο τερματικό.Υπάρχουν επίσης και πολλά frontend για το clamav.
Να κολλήσεις ιο που να σου προσβάλει το linux δεν υπάρχει περίπτωση.
Ο μόνος λόγος ύπαρξης είναι για το scan των αρχείων που προέρχονται ή προορίζονται απο windows συστήματα.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό kostaspixxie » 18 Ιουν 2008, 15:46

Χμμμμ, ναι , καλό ακούγεται, αλλά....

για να ξεκινήσω να κάνω κάποια τεστ, να βάζω και να βγάζω προγράμματα μέχρι να βρω ποιό μου κάνει, κλπ.

θα πρέπει να κάνω backup με την εντολή

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
κλπ.
κλπ.


γαι κάθε αρχείο στο συστημά μου;;;; Δε θα μου πάρει μήνες;

Δεν υπάρχει δηλ. τρόπος να"αποθηκεύσω" κάπου τις ρυθμίσεις μου, τα εγκατεστημένα και ελεγμένα προγράμματά μου, τα themes, τα updates μου, κλπ. έτσι ώστε αν κάτι πάει στραβά να τα επαναφέρω γρήγορα, χωρίς να χρειαστώ format και επανεγκατάσταση του λειτουργικού;
Hewlett Packard 530 15.4' / cpu:Intel Core Duo T2600 @2.16GHz / vga: Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller / PRO-Wireless 3945ABG Network Connection / 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile / Ubuntu 8.04.1
Άβαταρ μέλους
kostaspixxie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό ilpara » 18 Ιουν 2008, 16:03

kostaspixxie έγραψε:Χμμμμ, ναι , καλό ακούγεται, αλλά....

για να ξεκινήσω να κάνω κάποια τεστ, να βάζω και να βγάζω προγράμματα μέχρι να βρω ποιό μου κάνει, κλπ.

θα πρέπει να κάνω backup με την εντολή

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
κλπ.
κλπ.


γαι κάθε αρχείο στο συστημά μου;;;; Δε θα μου πάρει μήνες;

Μόνο όταν πειράζεις κάποιο configuration file θα το κάνεις αυτό, δηλ σπάνια.
Όλα τα άλλα κάνεις εγκατάσταση-απεγκατάσταση από synaptic (ή από όπου σε βολεύει, στο linux υπάρχουν πολλές εφαρμογές / πολλοί τρόποι που κάνουν την ίδια δουλειά)

kostaspixxie έγραψε:Δεν υπάρχει δηλ. τρόπος να"αποθηκεύσω" κάπου τις ρυθμίσεις μου, τα εγκατεστημένα και ελεγμένα προγράμματά μου, τα themes, τα updates μου, κλπ. έτσι ώστε αν κάτι πάει στραβά να τα επαναφέρω γρήγορα, χωρίς να χρειαστώ format και επανεγκατάσταση του λειτουργικού;

Όπως έγραψα παραπάνω είναι το bare metal backup. Δουλεύει άψογα, αλλά θέλεις εξ σκληρό για το backup και δεν το θεωρώ και τόσο απαραίτητο. Βασικά πριν κάνεις κάτι, μην το δοκιμάζεις τυφλά ευχόμενος να πετύχει (και εγώ κάπως έτσι έκανα στα windows...) αλλά να το googlάρεις (γουάου πραγματική ελληνοαγγλική λέξη!!! :lol: ) να διαβάζεις, να κατανοείς τι κάνεις, και μετά να το κάνεις ;) . Ευτυχώς στο linux η τεκμηρίωση είναι ατελείωτη, π.χ. με ubuntu + bare metal backup θα βρεις στο google πολλά! Ααα και να προτιμάς πρόσφατα πράγματα διότι το linux εξελίσσετραι ραγδαία και ότι πρόβλημα ίσχυε εχθές συνήθως έχει διορθωθεί σήμερα :D
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό kostaspixxie » 18 Ιουν 2008, 16:10

Ευχαριστώ,...,ξεκινώ το γκουγκλάρισμα. :lol:
Hewlett Packard 530 15.4' / cpu:Intel Core Duo T2600 @2.16GHz / vga: Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller / PRO-Wireless 3945ABG Network Connection / 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile / Ubuntu 8.04.1
Άβαταρ μέλους
kostaspixxie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 14:32
Εκτύπωση

Re: Πρώτες ρυθμίσεις μετά από την εγκατάσταση Ubuntu 8.04

Δημοσίευσηαπό kostaspixxie » 19 Ιουν 2008, 01:50

Πρωτες εντυπωσεις-ερωτηματα:

1. Μπορω να εχω καποιο μερος στο σκληρο που να επικοινωνει με τα Windows; Εχω δει καπου οτι πρεπει να κανεις καποιο διαμερισμα σε FAT32 διαμορφωση, αλλα εγω δεν το εκανα αυτο....Υπαρχει τροπος να διορθωθει, ετσι ωστε να εχω προσβαση σε αρχεια και απο περιβαλλον Windows; Προς το παρον ειμαι με dual boot οποτε το χρειαζομαι.

2. Μια λεπτομερεια για τον Firefox: να ανοιγει τα νηματα (links) σε νεα καρτελα και οχι στη υπαρχουσα; Υπαρχει ρυθμιση για αυτο; Για ολα τα νηματα και παντα;

3. Υπαρχει ενας καταλογος στο /home με ονομασια lost+found, το οποιο δεν ανοιγει με τιποτα (νομιζω). Μου απαντα "Permission denied". Γιατί; Τι περιέχει;

4. Οσον αφορα στο backup πολλες οι πληροφοριες και τα προγραμματα που βρηκα απο τα νηματα που μου προτεινατε. Κατα την εγκατασταση -να ενημερωσω- εκανα ηδη το τριπλο (;) διαχωρισμο των /root - /home - /swap, οποτε τα πραγματα ειναι πιο ευκολα (φανταζομαι). Θα το κοιταξω και στο μελλον θα επανερθω.

5. Για το iptables πολλα διαβασα - λιγα καταλαβα, αλλα θα το ψαξω καλυτερα. Δεν χρησιμοποιω τιποτα που να κρινει τη χρηση του υπολογιστη επιφοβη, απλη χρηση destop κανω, οποτε, μαλλον ειμαι ασφαλης.

6. Τελος, για τον "TaskManager" - που τωρα πρεπει να τον λεω "htop"-, εχω να δωσω ενα screenshot κι αν μπορει καποιος να μου εξηγησει:

Γιατι στον User δεν λεει παντα το ονομα χρηστη [kostas] και πως μπορω να διακοψω -αν χρειαστει- καποια διεργασια;
Εικόνα

Ευχαριστω
Hewlett Packard 530 15.4' / cpu:Intel Core Duo T2600 @2.16GHz / vga: Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller / PRO-Wireless 3945ABG Network Connection / 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile / Ubuntu 8.04.1
Άβαταρ μέλους
kostaspixxie
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 14:32
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα