Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό larroukos94 » 03 Δεκ 2016, 05:07

Καλησπέρα στην ομάδα, καθόμουν και σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να φτιάξω δικιά μου διανομή για linux όπου θα χρησιμοποιώ μόνο εγώ στο netbook μου (compaq mini 110c-1030sv)* και φίλοι μου στα δικά τους old-netbooks. Η κεντρική ιδέα της διανομής μου έχω σχεδιάσει ποια θα είναι, να τρέχει γρήγορα σε old και low specs netbooks/laptops και να έχει ακριβώς και μόνο αυτά που χρειαζόμαστε εγώ και τα φιλαράκια όπου θα το εγκαταστήσουν. (Ναι ξέρω ότι υπάρχουν ήδη lightweight distro's για netbook κλπ απλά θέλω να φτιάξω μια η οποία με το που την εγκαθιστώ θα ξέρω ότι έχει μέσα ακριβώς και μόνον αυτά που χρειάζομαι)

Φτάνω λοιπόν στο ψητό και ερωτώ, πως γίνεται να φτιάξω μια ubuntu based διανομή και να χρησιμοποιήσω όποιον window-manager ή όποια προγράμματα θέλω μόνο να υπάρχουν μέσα στο .iso (δηλαδή τα προκαθορισμένα προγράμματα). Επίσης πως θα ορίσω δικά μου wallpapers και logo's για την διανομή μου?
Και τέλος πως θα δημιουργήσω το .iso με όλα τα προαναφερόμενα για να γίνει install και στα pcάκια των φίλων μου? :!: :?:

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, και αν γνωρίζεται κάτι παρακαλώ σε περίπτωση που έχετε λίγο χρόνο ελεύθερο αφιερώστε τον ώστε να βοηθήσετε και εμένα αλλά και άλλους όπου έχουν τέτοιες φαεινές ιδέες σαν την δική μου :D :lol:
Τέλος δεν γνωρίζω αν εδώ είναι το σωστό section για αυτό το post, αν έχω κάνει λάθος 1000 συγνώμη και παρακαλώ αν το δει κάποιος mod να το μεταφέρει στο σωστό section. :angel:

Για να προλάβω κάποιους ναι έχω ψάξει ήδη και στο forum αλλά και στο google. Στο forum δεν βρήκα κάτι σε αυτό που ζητάω ακριβώς. Στο internet περνόντας αρκέτες ώρες αναζήτησης βρήκα κάποια tutorials αλλά μέσος όρος ημερομηνίας των posts ήταν 2009-2010 και πέραν αυτού αλλού αναφερόταν το linuxfromscratch το οποίο πάει αρκετά deep για εμένα. Ας πούμε ότι θέλω να κάνω κάτι σαν το elementaryOS που είναι ubuntu-based με δικά του wallpapers/logos/gui/προγράμματα.
Sorry αν σας κούρασα :roll: :shh:

*το netbook μου διαθέτει 1.6 ghz intel atom cpu και 1GB ram (όπου είναι κ το max για αυτό το netbook).
Γνώσεις Linux: Βασικό ┃ Προγραμματισμού: Τέλειο┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
Netbook Xubuntu (16.04.01) + Windows 10 1GB Ram 512 VRam 1.6GHz Atom Intel.
Laptop Ubuntu (16.04.01) + Windows 8.1 4GB Ram 2GB VRam 2.3GHz Intel.
Off topic:
DJ / Παραγωγός μουσικής
Προγραμματιστής C / C++ / Pascal / (Λίγο Java) / Qt
Web Designer / Developer
Photoshop Editor ( Και αφίσες )

https://www.facebook.com/AzeR.LP/
Άβαταρ μέλους
larroukos94
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Αύγ 2016, 20:51
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό the_eye » 03 Δεκ 2016, 15:53

Αυτό που περιγράφεις δεν λέγετε διανομή.

Η διανομή έχει αποθετήρια με λογισμικό που κάνουν ενημερώσεις. Αναπτύσσουν εργαλεία, εφαρμογές και διορθώνουν bugs.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να υποστηρίξεις μια διανομή.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ένα script. Που να το τρέχεις αφού εγκαταστήσεις μια διανομή και να την παραμετροποιεί όπως εσύ την θες. Να περνάει τις εφαρμογές που θες και να κάνει τις ρυθμίσεις που θες.
Δες στο internet για bash ή shell script.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό larroukos94 » 03 Δεκ 2016, 18:37

Οχι με scriptακι, εννοω να φτιαξω μια έκδοση οπου θα είναι σαν το elementary OS να έχει δικά μου customized icons, logo, splash screen, συγκεκριμένα προγράμματα και πακέτα, για συγκεκριμένο hardware οπου θα το κάνουμε install ας πούμε σε 10 διαφορετικά netbooks/laptops και να είναι η δικιά μας έκδοση (διανομή). Έχω διαβάσει και για το Ubuntu-builder αλλά δεν γνωρίζω αμα ειμαι εφικτά να γινουν ολα αυτα μεσο του Ubuntu-builder. Επίσης ειναι δυνατό να διορθωνουμε bugs.
Γνώσεις Linux: Βασικό ┃ Προγραμματισμού: Τέλειο┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
Netbook Xubuntu (16.04.01) + Windows 10 1GB Ram 512 VRam 1.6GHz Atom Intel.
Laptop Ubuntu (16.04.01) + Windows 8.1 4GB Ram 2GB VRam 2.3GHz Intel.
Off topic:
DJ / Παραγωγός μουσικής
Προγραμματιστής C / C++ / Pascal / (Λίγο Java) / Qt
Web Designer / Developer
Photoshop Editor ( Και αφίσες )

https://www.facebook.com/AzeR.LP/
Άβαταρ μέλους
larroukos94
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Αύγ 2016, 20:51
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό Learner » 03 Δεκ 2016, 23:20

Ξεκινάς από εδώ: https://wiki.ubuntu.com/DerivativeDistroHowto
Διαβάζεις προσεκτικά τα πάντα
και καλή επιτυχία.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό larroukos94 » 04 Δεκ 2016, 00:05

Ευχαριστώ πολυ Learner θα το διαβάσω σε λίγο που θα παω σπίτι. Ευελπιστώ να μπορεσω να δημιουργησω μια διανομή και μετά στα σχεδια μου εχω κατι πολυ ωραίο μακαρι να το πετύχω και να μπορεσω να το μοιραστώ μαζί σας. Σε περίπτωση που με καλύψει απόλυτα το link θα ορισω αργοτερα το ποστ ως solved :D
Γνώσεις Linux: Βασικό ┃ Προγραμματισμού: Τέλειο┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
Netbook Xubuntu (16.04.01) + Windows 10 1GB Ram 512 VRam 1.6GHz Atom Intel.
Laptop Ubuntu (16.04.01) + Windows 8.1 4GB Ram 2GB VRam 2.3GHz Intel.
Off topic:
DJ / Παραγωγός μουσικής
Προγραμματιστής C / C++ / Pascal / (Λίγο Java) / Qt
Web Designer / Developer
Photoshop Editor ( Και αφίσες )

https://www.facebook.com/AzeR.LP/
Άβαταρ μέλους
larroukos94
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Αύγ 2016, 20:51
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό larroukos94 » 04 Δεκ 2016, 05:28

Το διάβασα και ψάχτηκα πάρα πολύ βάση του άρθρου που με έστειλες Learner, συγκεκριμένα από την ώρα που απάντησα (κανα 10λεπτο αργότερα) μέχρι και τώρα 4:20 το ξημέρωμα ασχολούμαι μόνο με αυτό προσπάθησα να εγκαταστήσω το uck όμως σε διάφορες διανομές (ubuntu,xubuntu,mint) και παλιές και καινούργιες όμως παντού είχα σφάλματα με το uck διότι λείπουν κάποια πακέτα μάλλον για να τα κατεβάσει να γίνει το install του (τρέχω το .deb -> https://sourceforge.net/projects/uck/files/uck/2.4.7/ ).
Και δεν ξέρω τι να κάνω. (ψάχνω αποκλειστικά για uck γιατί το έψαξα καλά στο internet και είδα ότι μπορώ να κάνω όλα αυτά που θέλω πολύ εύκολα και γρήγορα).
Γνώσεις Linux: Βασικό ┃ Προγραμματισμού: Τέλειο┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
Netbook Xubuntu (16.04.01) + Windows 10 1GB Ram 512 VRam 1.6GHz Atom Intel.
Laptop Ubuntu (16.04.01) + Windows 8.1 4GB Ram 2GB VRam 2.3GHz Intel.
Off topic:
DJ / Παραγωγός μουσικής
Προγραμματιστής C / C++ / Pascal / (Λίγο Java) / Qt
Web Designer / Developer
Photoshop Editor ( Και αφίσες )

https://www.facebook.com/AzeR.LP/
Άβαταρ μέλους
larroukos94
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Αύγ 2016, 20:51
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό larroukos94 » 04 Δεκ 2016, 05:45

Τελικά terminal is our best friend, παιδεύομαι τόσες ώρες ........ με ένα sudo apt-get install uck σε xubuntu 16.10 όλα πήγαν μια χαρά... ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :D
Γνώσεις Linux: Βασικό ┃ Προγραμματισμού: Τέλειο┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
Netbook Xubuntu (16.04.01) + Windows 10 1GB Ram 512 VRam 1.6GHz Atom Intel.
Laptop Ubuntu (16.04.01) + Windows 8.1 4GB Ram 2GB VRam 2.3GHz Intel.
Off topic:
DJ / Παραγωγός μουσικής
Προγραμματιστής C / C++ / Pascal / (Λίγο Java) / Qt
Web Designer / Developer
Photoshop Editor ( Και αφίσες )

https://www.facebook.com/AzeR.LP/
Άβαταρ μέλους
larroukos94
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Αύγ 2016, 20:51
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό kyknos123 » 06 Δεκ 2016, 14:37

Να ξερεις οτι το uck ειναι περιορισμενο σε ubuntoειδες διανομες και καπως περιπλοκο αν και βλεπω το ελυσες το θεμα, επειδη ασχολουμαι και εγω κατα καιρους με custom διανομες για προσωπικη μου χρηση slackware live, ubuntu, arch live, fedora etc και μιας αναφερεις για αδυναμα παλια λαπτοπς μαλλον θα χρειαστεις xfce περιβαλλον.

εγω τουλαχιστον τι κανω για να μην χανομαι με εντολες και extract iso και τετοια, εγκαθιστω μια χ διανομη που θελω στο pc ας πουμε ubuntu την παραμετροποιω στο pc βγαζω-βαζω πακετα, ενημερωσεις σβηνω cache ιστορικο εφαρμογων και τοποθεσιων αλλαγη icons walpaper εγκαθιστω το ubiquity installer ubuntu κανω mount το system και το κανω backup με το squashfs tools απο live cd διχως το grub και το locale pc i386 αυτα τα αφαιρεις προσωρινα καπου που να μην υπαρχουν και μετα χειροκινητα τα ξαναβαζεις στη θεση τους.

κανεις squash το συστημα σε filesystem.squashfs στη διαδρομη προορισμου που επιλεγεις ψαξε στο google how to squashfs μετα απο αυτο κανεις mount το αρχικο iso ubuntu αντιγραφεις τα αρχεια στον προορισμο που επιλεγεις σβηνεις το προυπαρχων filesystem.squashfs του casper τοποθετεις το νεο και το κανεις bootable iso με το genisoimage η με το mkisofs ψαξε στο google how to bootable iso genisoimage or mkisofs.

αν μπεις στο πνευμα μπορεις να φτιαξεις και script shell το κανεις launcher και οποιαδηποτε στιγμη εχεις ετοιμο ουσιαστικα backup custom iso με δυνατοτητα τρεξιμο και εγκατασταση σε οποιοδηποτε pc,

η φιλοσοφια λιγο πολυ μπορει να εφαρμοστει σε καθε διανομη με λιγη διαφορετικη παραμετρο ας πουμε στο arch, το squash-ing του συστηματος ειναι το ιδιο αλλα για να το φτιαξει καποιος live θα πρεπει να φτιαξει και τα live modules initrd.img ram disk για το φορτωμα της διανομης η αν δεν γνωριζει να χρησιμοποιει παρεμφερη της arch διανομης για παραδειγμα το mangaro να κανει mount το manjaro iso system να παρει τα lib modules kernel και να τα τοποθετησει στο υπαρχων εγκατεστημενο συστημα μετα να κανει squash-ing και να αντικαταστησει το airootsfs.sfs του manjaro με το δικο του διαφορετικα χωρις τα modules του manjaro θα φορτσωσει η διανομη του live iso αλλα δεν θα μπορει να πλοηγειται δεν μετακινειται ο κερσορας
Σύστημα Lenovo_G510 i3-4100M 2,50ghz hd4600 with amd radeon m230 1GB hdd 1TB Ram 16GB
OS Dual Boot windows 8 with Arch kernel 4.18.1
By the way my System-Restore Linux project https://sourceforge.net/projects/archsnapshot/
Γνώσεις linux ικανοποιητικές
Άβαταρ μέλους
kyknos123
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 06 Δεκ 2016, 13:41
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό larroukos94 » 17 Ιαν 2017, 04:18

kyknos123 έγραψε:Να ξερεις οτι το uck ειναι περιορισμενο σε ubuntoειδες διανομες και καπως περιπλοκο αν και βλεπω το ελυσες το θεμα, επειδη ασχολουμαι και εγω κατα καιρους με custom διανομες για προσωπικη μου χρηση slackware live, ubuntu, arch live, fedora etc και μιας αναφερεις για αδυναμα παλια λαπτοπς μαλλον θα χρειαστεις xfce περιβαλλον.

εγω τουλαχιστον τι κανω για να μην χανομαι με εντολες και extract iso και τετοια, εγκαθιστω μια χ διανομη που θελω στο pc ας πουμε ubuntu την παραμετροποιω στο pc βγαζω-βαζω πακετα, ενημερωσεις σβηνω cache ιστορικο εφαρμογων και τοποθεσιων αλλαγη icons walpaper εγκαθιστω το ubiquity installer ubuntu κανω mount το system και το κανω backup με το squashfs tools απο live cd διχως το grub και το locale pc i386 αυτα τα αφαιρεις προσωρινα καπου που να μην υπαρχουν και μετα χειροκινητα τα ξαναβαζεις στη θεση τους.

κανεις squash το συστημα σε filesystem.squashfs στη διαδρομη προορισμου που επιλεγεις ψαξε στο google how to squashfs μετα απο αυτο κανεις mount το αρχικο iso ubuntu αντιγραφεις τα αρχεια στον προορισμο που επιλεγεις σβηνεις το προυπαρχων filesystem.squashfs του casper τοποθετεις το νεο και το κανεις bootable iso με το genisoimage η με το mkisofs ψαξε στο google how to bootable iso genisoimage or mkisofs.

αν μπεις στο πνευμα μπορεις να φτιαξεις και script shell το κανεις launcher και οποιαδηποτε στιγμη εχεις ετοιμο ουσιαστικα backup custom iso με δυνατοτητα τρεξιμο και εγκατασταση σε οποιοδηποτε pc,

η φιλοσοφια λιγο πολυ μπορει να εφαρμοστει σε καθε διανομη με λιγη διαφορετικη παραμετρο ας πουμε στο arch, το squash-ing του συστηματος ειναι το ιδιο αλλα για να το φτιαξει καποιος live θα πρεπει να φτιαξει και τα live modules initrd.img ram disk για το φορτωμα της διανομης η αν δεν γνωριζει να χρησιμοποιει παρεμφερη της arch διανομης για παραδειγμα το mangaro να κανει mount το manjaro iso system να παρει τα lib modules kernel και να τα τοποθετησει στο υπαρχων εγκατεστημενο συστημα μετα να κανει squash-ing και να αντικαταστησει το airootsfs.sfs του manjaro με το δικο του διαφορετικα χωρις τα modules του manjaro θα φορτσωσει η διανομη του live iso αλλα δεν θα μπορει να πλοηγειται δεν μετακινειται ο κερσορας


Άργησα λίγο όμως είδα την απάντηση σου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και την προσεγμένη απάντηση σου. Μου έδωσες απάντηση ακριβώς σε ότι ζητάω χωρίς να παιδεύομαι με unsupported softwares! Ευχαριστώ πολύ και πάλι :D
Γνώσεις Linux: Βασικό ┃ Προγραμματισμού: Τέλειο┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
Netbook Xubuntu (16.04.01) + Windows 10 1GB Ram 512 VRam 1.6GHz Atom Intel.
Laptop Ubuntu (16.04.01) + Windows 8.1 4GB Ram 2GB VRam 2.3GHz Intel.
Off topic:
DJ / Παραγωγός μουσικής
Προγραμματιστής C / C++ / Pascal / (Λίγο Java) / Qt
Web Designer / Developer
Photoshop Editor ( Και αφίσες )

https://www.facebook.com/AzeR.LP/
Άβαταρ μέλους
larroukos94
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Αύγ 2016, 20:51
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εκτύπωση

Re: Δικιά μου Ubuntu Based διανομή!!??!?

Δημοσίευσηαπό kyknos123 » 17 Ιαν 2017, 11:34

Δεν ξερω αν το ειδες αυτο
viewtopic.php?f=9&t=32492
Εχω κανει και λεπτομερη οδηγο γιαυτο λιγο αργοτερα
PS: εγω το εχω προχωρησει και ενα βημα παραπερα, εχω φτιαξει κρυπτογραφημενη custom iso διανομη με crypt_luks :lol:
Σύστημα Lenovo_G510 i3-4100M 2,50ghz hd4600 with amd radeon m230 1GB hdd 1TB Ram 16GB
OS Dual Boot windows 8 with Arch kernel 4.18.1
By the way my System-Restore Linux project https://sourceforge.net/projects/archsnapshot/
Γνώσεις linux ικανοποιητικές
Άβαταρ μέλους
kyknos123
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 06 Δεκ 2016, 13:41
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα