Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 07 Ιαν 2017, 23:25

Καλημερα και καλη χρονια. Απο τοτε που (ξανα)ξενιτευτηκα ασχολουμαι με το Ubuntu (μονο) σαν χρηστης, και οπως ο καιρος περναει, ξεχναω σιγα-σιγα κι αυτα που ηξερα. Οποτε θελω λιγη βοηθεια, ισως απλα αρκει να βαλω ταξη στις σκεψεις μου.

Κατ'αρχην, το συστημα ειναι αυτο της υπογραφης μου, εχω παραθυρα αραχνιασμενα απο το 11, τα κραταω μπας και χρειαστει κατι αποκλειστικο για παραθυρα. Εχουν 250 GB απο 1 ΤΒ και τα υπολοιπα ειναι Ubuntu. Με 16 GB Swap (που δεν το εχω δει να ενεργοποιειται ποτε) και 16 GB μνημη, το συστημα εξακολουθει να ειναι γρηγορο, ΕΚΤΟΣ αν δουλευω καμμια βαρεια δουλεια στο Darktable και παω να φτιαξω το τελικο jpg.

Τελος παντων, ειτε καλως ειτε κακως, μου εφερε ο Αγιος Βασιλης ενα SSD 1TB και λεω να μετακομισω το Ubuntu εκει και να αφησω τα παραθυρια στον παλιο σκληρο μαζι με 750 GB εξτρα αποθηκευτικο χωρο για το ubuntu.

Eχω σκεφτει 2 μεθοδους για την μετακομιση:

1) Απλη και επιπονη.

Φτιαχνω στικακι USB, κανω partitions στον SDD και φορτωνω την 16.04. Ταυτοχρονα βγαζω την boot flag απο τον root του σκληρου. Ξερω πως να κανω απογραφη των προγραμματων πριν αρχισω τη διαδικασια και πως να τα επαναφερω στην καινουρια εγκατασταση. Αφου επαναφερω τα προγραμματα στον SDD, αντιγραφω και το ΗΟΜΕ και μετα σβηνω/reformat το partition Ubuntu στον παλιο σκληρο και τον προσαρτω μονιμα για data.

Ολα αυτα, νομιζω οτι ξερω να τα κανω χωρις περαιτερω βοηθεια.

2) Γρηγορη αλλα με καποιες ερωτησεις.

Σκεφτομαι να κανω:

α) Partitioning με το GParted. Αφου στην αρχη ο SSD ειναι αδρανης, μπορω να το κανω με το υπαρχον συστημα. Σκεφτομαι 50 GB root και 950 GB Home. To swap ας μεινει στον παλιο σκληρο, δεν το εχω δει να χρησιμοποιειται ποτε.

Ερωτηση α1) Διαβασα στους οδηγους οτι καλο ειναι να αφησουμε 10-20% αδειο τον SSD. Αυτο ηταν το 2013 που οι SSD ηταν μικροι. Ισχυει ακομα αυτο? Μιλαμε για 100-200 GB κενο? Χρειαζεται κενο και ποσο?

β) Αντιγραφω το παλιο logical partition /root στο καινουριο με απλο copy/paste. Μετα αντιγραφω το παλιο home logical partition στο καινουριο με απλο copy/paste. Eδω ελπιζω οτι επειδη η αντιγραφη γινεται μεσω SATA III θα κερδισω πολυ χρονο σε σχεση με εγκατασταση απο στικακι και αντιγραφη του ΗΟΜΕ απο τον εξωτερικο USB 2.0 σκληρο που εχω για backup.

Ερωτηση β1) Ξερω οτι μενουν τρια βηματα.
(i) Τοποθετηση boot flag στον καινουριο /root. Γινεται με το GParted? Η πως αλλιως?
(ii) Aφαιρεση του boot flag απο τον παλιο /root στο σκληρο. Αν δεν γινεται με τον GParted (φανταζομαι οτι επειδη δεν εχω αλλαξει ακομα τον GRUB θα πρεπει να τρεξω το GParted απο στικακι εγκαταστασης) τοτε πως?
(iii) Update του GRUB (μπορω να το βρω :geek: , αλλα αν μου δωσετε συμβουλες για τα αλλα, δεν μου λετε και γι'αυτο? :D ).

Μετα, φανταζομαι οτι θα μπορω να τρεξω το Ubuntu απο τον SSD και το format του παλιου partition στο σκληρο (αφαιρωντας τα logical partitions) ωστε να ξαναχρησιμοποιηθει για data, ειναι το τελευταιο και απλο βημα.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη, παρακαλω χρησιμοποιειστε τα νουμερα των ερωτησεων για τις απαντησεις, για να ξερουμε που παταμε.

Φιλικα

ΜακηςΜ
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό the_eye » 08 Ιαν 2017, 01:29

Η πρότασή μου είναι να γίνει πλήρης εγκατάσταση στον ssd, έτσι ώστε να μην απαιτεί τίποτα από τον άλλο σκληρό.
Την διαμέριση ας την κάνει ο εγκαταστάσης μια χαρά είναι τα default.
Ρύθμιση του ssd με τo noatime στο mount και κατέβασμα του swappiness στο 1.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 08 Ιαν 2017, 04:29

MakisM1 έγραψε:Ερωτηση α1) Διαβασα στους οδηγους οτι καλο ειναι να αφησουμε 10-20% αδειο τον SSD. Αυτο ηταν το 2013 που οι SSD ηταν μικροι. Ισχυει ακομα αυτο? Μιλαμε για 100-200 GB κενο? Χρειαζεται κενο και ποσο?


Αυτό εχει να κάνει με το SSD Wear (google it). Στους σημερινούς SSD δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερο νόημα.
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS

Δημοσίευσηαπό kyknos123 » 08 Ιαν 2017, 12:24

Η αλλη επιλογη ειναι να φτιαξεις custom based build dvd διανομη απευθειας απο το pc και να την επανεγκαταστησεις απο την αρχη στον ssd με ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις, τι τον φτιαξαμε τον οδηγο? :P https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=32492
Σύστημα Lenovo_G510 i3-4100M 2,50ghz hd4600 with amd radeon m230 1GB hdd 1TB Ram 16GB
OS Dual Boot windows 8 with Arch kernel 4.18.1
By the way my System-Restore Linux project https://sourceforge.net/projects/archsnapshot/
Γνώσεις linux ικανοποιητικές
Άβαταρ μέλους
kyknos123
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 06 Δεκ 2016, 13:41
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS

Δημοσίευσηαπό Learner » 08 Ιαν 2017, 17:04

Ίσως αυτό σε βοηθήσει.
Sorry για το external link.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 08 Ιαν 2017, 18:40

Eυχαριστω πολυ παιδια, για τις συμβουλες και τον χρονο σας.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση

Re: Εγκατασταση SDD, αντιγραφη/μεταφορα OS

Δημοσίευσηαπό MakisM1 » 10 Ιαν 2017, 18:10

Τελικα, εβαλα το δισκο και εκανα καθαρη εγκατασταση χθες το βραδυ.

Εχοντας κανει τη σχετικη προετοιμασια με τον παρακατω εξαιρετικο οδηγο:

viewtopic.php?f=9&t=28324

(Επανεγκατάσταση πακέτων παλιάς εγκατάστασης Ubuntu σε νέα)

Μοναδικο προβλημα, η ...Microsoft... :shock: Ειμαι στο τερματικο, δωδεκα τη νυχτα και ντε και καλα να αποδεχτω την Eula της για να εγκατασταθουν η γραμματοσειρες Arial κλπ. Εν τω μεταξυ, πεθαινε και το USB του ασυρματου ποντικο/πληκτρολογιου, ταλαιπωρηθηκα...

Τεσπα, δουλευω την καινουρια εγκατασταση πλεον, καναδυο προβληματακια με multiple sources τα ελυσα, δεν νομιζω να βρω αλλα λαθη.

Αφου πιστοποιησω οτι δουλευουν ολα, θα επανελθω για οδηγιες πως να αφαιρεσω την παλια διανομη.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 22.04.2 (English) σε HP Pavillion TG01 | Eγκατασταση αναβαθμισμενη απο 20.04
Προδιαγραφές ⇛ Intel i5-1040F @ 2.9 GHz Comet Lake│ RAM 16GB │Καρτα γραφικων: nVidia GTX 1650 Μητρικη: HP 8767
WiFi: rtw_8821ce │ Bluetooth: Not used │ Κάρτα Ήχου: Intel Corporation Comet Lake PCH cAVS│ Αναλυση Οθονης: 3840Χ2160 │ Webcam Logitech C210 USB
Οδηγος για νεοεισερχομενους: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
Άβαταρ μέλους
MakisM1
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2804
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2009, 11:29
Τοποθεσία: Houston, TX
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα