Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04 [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04 [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

Δημοσίευσηαπό the japanese » 18 Ιουν 2008, 18:10

Είδα πριν από λίγα λεπτά το interface της νέας έκδοσης του Ubuntu και θέλω μανιωδώς να κάνω αναβάθμιση. Όμως πρέπει πρώτα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που ίσως ακουστούν ηλίθια. Ποιες θα είναι οι συνέπειες της αναβάθμισης ;; Θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω όλα τα plugins που έχω βάλει έως τώρα για να βλέπω π.χ. videos στο youtube και τα προγράμματα που έβαλα μετά την εγκατάσταση του Ubuntu ;; Θα πρέπει να βάλω drivers κτλ. ;; Ακόμα, ως προς όλα τα άλλα ο υπολογιστής μου και το όλο σύστημα θα μείνει ως είχε ;; (εννοώ θα υπάρξουν απώλειες δεδομένων ;;)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από the japanese και 18 Ιουν 2008, 20:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση

Re: Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04

Δημοσίευσηαπό logari81 » 18 Ιουν 2008, 18:51

Κάνοντας αναβάθμιση δεν προκειται να χασεις ρυθμισεις και plugins. Από οσο θυμαμαι αν κάποιο πρόγραμμα έχει σταματήσει να υποστηρίζεται θα σου βγάλει ένα μύνημα που θα σε ρωτάει αν θες να το απεγκαταστησει. Γενικά κάνοντας αναβάθμιση υπάρχει πιθανότητα να σου έρθουν μαζί με τις καινούργιες εκδόσεις και καινουργια bugs αλλα συγχρόνως θα γλιτωσεις απο κάποια παλιά bugs. Σε γενικες γραμμές μια αναβάθμιση δημιουργεί λιγότερα προβληματα από αυτα που λύνει.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04

Δημοσίευσηαπό the japanese » 18 Ιουν 2008, 19:40

Ωραία ! Αυτό είναι καλό. Μήπως θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω το modem μου αν κάνω αναβάθμιση γιατί στον οδηγό που ο ίδιος έχω post-άρει για την εγκατάσταση του BaudTec modem σε Ubuntu Linux αναφέρεται πως σε περίπτωση αναβάθμισης του πυρήνα πρέπει να ενημερώσουμε και εκείνο το πακέτο για συμβατότητα με το νέο πυρήνα. Η ερώτηση μου τώρα είναι αν αναβαθμίζεται και ο πυρήνας με την αναβάθμιση του λειτουργικού. Λίγο χαζές απορίες, ε ;;
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση

Re: Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04

Δημοσίευσηαπό logari81 » 18 Ιουν 2008, 20:18

Με αναβάθμιση της διανομής αναβαθμιζεται κι ο πυρήνας επίσης. Αναβάθμισεις του πυρήνα λαμβάνεις όμως από καιρο σε καιρο ακόμα και χωρις να αναβαθμισεις την διανομη. Για το μόντεμ σου δεν γνωριζω...αλλα αφου το εκανες μια φορα ..θα τα καταφερεις ακόμα κι αν χρειαστει να ξανακανεις την εγκατασταση.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04

Δημοσίευσηαπό the japanese » 18 Ιουν 2008, 20:29

Όντως. Απλώς ήθελα να το διευκρινίσω αυτό. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και το χρόνο σου. Να 'σαι καλά !
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση

Re: Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04 [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

Δημοσίευσηαπό plicatilis » 18 Ιουν 2008, 20:46

φίλε Ιάπωνα :) από παλιότερη εμπειρία μου με upgrade μπορώ να σου πω πως μετά χρειάστηκε καθαρή εγκατάσταση από την αρχή γιατί είχε γίνει ένα μπάχαλο!

Αλλά από Gutsy Gibbon σε Hardy Heron όλα πήγαν μια χαρά! ούτε ένα πρόβλημα! και λύθηκαν και bugs!

Η συμβουλή που έχω να σου δώσω (και πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο στο σωστό upgrade) είναι ότι πριν κάνεις upgrade, κάνε update με ότι ενημέρωση είναι διαθέσιμη! κάνε ένα καλό backup και μετά ξεκίνα! κατά την διάρκεια του upgrade μπορεί να εμφανιστούν και άλλα updates για εφαρμογές, κάντα και αυτά!

στην δικιά μου περίπτωση ενώ έκανε upgrade έβγαλε σφάλμα πως δεν μπορούσε να βρει ένα αρχείο στο repository... έτσι διακόπηκε... οπότε έκανα ένα check/έλεγχο στη Διαχείριση ενημερώσεων και μετά Εγκατάσταση ενημερώσεων/install ότι αναβαθμίσεις εκκρεμούσαν!και αφού τελειώσαν αυτά πάτησα πάλι για upgrade ξεκίνησε από την αρχή η διαδικασία, ενώ στα πακέτα συνέχισε από εκεί που είχε μείνει! και όλα πήγαν μια χαρά! :D
plicatilis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 23 Μάιος 2008, 14:55
Εκτύπωση

Re: Αναβάθμιση από την έκδοση 7.10 στην 8.04 [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

Δημοσίευσηαπό the japanese » 19 Ιουν 2008, 09:49

Σε ευχαριστώ κι εσένα "plicatilis". Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και μάλλον θα κάνω σήμερα αναβάθμιση. Ανυπομονώ να λειτουργήσω στο καινούργιο interface :)
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron