Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό Odysseas2000 » 02 Σεπ 2017, 14:17

Παιδιά χαίρετε,

Πριν δυο μήνες αγόρασα ένα λάπτοπ-τάμπλετ TurboX από το Πλαίσιο και συγκεκριμένα το Flexbook 360 το οποίο φοράει επεξεργαστή Intel Quad core Cherry-Trail Z8300,
έχει 2Gb RAM DDR3, 32 Gb High Speed SSD, Full HD IPS οθόνη 14 inches, στο οποίο θέλω να εγκαταστήσω Ubuntu και μόνο, χωρίς Windows. Έχει BIOS Insyde H20 version TURBOXx. WT114.OCBNEEA02.
Επίσης έχει προεγκατεστημένα τα Windows 10 Home. Επισημαίνω ότι δεν μου έδωσαν κάποιο δισκάκι από το Πλαίσιο με το λειτουργικό ή τους οδηγούς και ψάχνοντας μου είπαν οι τεχνικοί τους ότι
σε περίπτωση που χρειαστεί Format πρέπει να τους το πάω και να το κάνουν μόνο αυτοί, εννοείται επί πληρωμή. Μάλιστα ο ένας με τον άλλο σχολίασαν ότι η αρχική εγκατάσταση έγινε από Ghost, οπότε
και εγώ υπέθεσα ότι θα μπορούσα να bootάρω από USB. Το μηχάνημα δεν έχει CD/DVD, μόνο card reader, 2 USB 3 και micro-HDMI out.
Δημιούργησα το Live CD με την έκδοση 16.04.3 με το Lili USB Creator πλην όμως δεν bootάρει από USB. Στο BIOS υπάρχει η επιλογή για boot από USB αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να καθορίσω από
ποια συσκευή να γίνεται το boot. Μάλιστα μου βγάζει το μήνυμα "System doesn't have any USB boot option. Please select other boot option in Boot Manager Menu". To Boot Manager Menu μου δίνει
τις εξής επιλογές Windows Boot Manager kai Internal EFI Shell. Με την πρώτη επιλογή ξεκινούν τα Windows ενώ με τη δεύτερη με βγάζει σε μια οθόνη με εντολές τύπου DOS.
Κάποια ιδέα για το πως θα εξαφανίσω μια για πάντα τα Windows έχουμε;
Σας ευχαριστώ πολύ.
Odysseas2000
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 12:25
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό konnn » 02 Σεπ 2017, 17:37

Odysseas2000 έγραψε:Δημιούργησα το Live CD με την έκδοση 16.04.3 με το Lili USB Creator πλην όμως δεν bootάρει από USB.


καλώς ήρθες.
Δοκίμασε την εφαρμογή unetbootin. Τρέχει σε windows. Επίσης, διάβασε την αρχή του δηγού viewtopic.php?f=9&t=26244#p278017
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 03 Σεπ 2017, 20:45

Odysseas2000 έγραψε:Επισημαίνω ότι δεν μου έδωσαν κάποιο δισκάκι από το Πλαίσιο με το λειτουργικό ή τους οδηγούς και ψάχνοντας μου είπαν οι τεχνικοί τους ότι
σε περίπτωση που χρειαστεί Format πρέπει να τους το πάω και να το κάνουν μόνο αυτοί, εννοείται επί πληρωμή. Μάλιστα ο ένας με τον άλλο σχολίασαν ότι η αρχική εγκατάσταση έγινε από Ghost,........


Καταρχήν αυτό που γίνεται προσωπικά μου φαίνεται μεγάλη κοροϊδία και με εξοργίζουν τέτοιου είδους γεγονότα! :evil: :twisted: :crazy:
Είναι σιχαμερή η συμπεριφορά τους.

Όσο για αυτό που λες πως έγινε από "Ghost", τι σημαίνει;

Odysseas2000 έγραψε:Δημιούργησα το Live CD με την έκδοση 16.04.3 με το Lili USB Creator πλην όμως δεν bootάρει από USB. Στο BIOS υπάρχει η επιλογή για boot από USB αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να καθορίσω από ποια συσκευή να γίνεται το boot.


Καταρχήν, δεδομένου ότι φοράει τα καταραμένα Windows 10, είμαι πολύ επιφυλακτικός μήπως φταίνε και αυτά. Διότι σε ένα φιλαράκι που εκείνος είχε Windows 8 ( από τότε άρχισαν αυτές τις μ@λ@κ@@ς :sick: ) έπρεπε για να μπορέσει να επιλέξει το USB ή το DVD να κάνει κάτι ρυθμίσεις μέσα από τα Windows και να απενεργοποιήσει το Fast boot και κάτι τέτοια πράγματα...
Οπότε ψάξε και αυτό το ενδεχόμενο. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία περί του θέματος... ( ακόμη και τότε του είπα να λύσει τις βλακείες με τα Windows και να το κάνουμε μετά εγκατάσταση ).

Κάτι ακόμη που θα ήθελα να σου προτείνω, είναι να δοκιμάσεις να δημιουργήσεις το bootable USB με το πρόγραμμα Rufus. Προσωπικά όσες φορές το έχω δοκιμάσει με έβγαλε ασπροπρόσωπο. :)

Περιμένουμε νέα σου. Υπομονή & επιμονή και όλα θα πάνε καλά θα καταφέρεις να αποβάλλεις τον καρκίνο από το laptop σου! :) :thumbup:
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό Odysseas2000 » 04 Σεπ 2017, 13:39

Καλησπέρα παιδιά!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας. Τελικά έβγαλα άκρη με τη διαδικασία της εκκίνησης από USB, από μια ρύθμιση του BIOS. Δημιούργησα το Live CD με το unetbootin και έτρεξε κανονικά.
Δεν έκανα εγκατάσταση απλά το έτρεξα για να δω τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω. Προς το παρόν δεν έχω ήχο, ασύρματο ίντερνετ και touchpad, ενώ το ποντίκι δουλεύει κανονικά.
Θα ψάξω στο Φόρουμ και αν δεν βρω κάποια λύση θα ζητήσω βοήθεια. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αναφορικά με το Πλαίσιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση εννοείται ότι είναι αισχρό από μέρος τους να μην έχεις λειτουργικό και οδηγούς υλικού, δεδομένου ότι είναι πληρωμένα. Αν τα γνώριζα αυτά δεν
θα το αγόραζα. Επίσης, διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τα Windows και τη Microsoft, με τίτλο "Ο Τυραννόσαυρος Ρεξ και η Microsoft", το οποίο με προβλημάτισε πάρα πολύ. Δεν χρειάστηκε
περισσότερη σκέψη για αντικατάσταση των Windows από το linux.

Καλό μεσημέρι!
Odysseas2000
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 12:25
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό konnn » 05 Σεπ 2017, 09:15

Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί. Επιλέγουμε το θέμα που βοήθησε στην επίλυση και πατάμε το κουμπάκι Εικόνα. Με τον τρόπο αυτό βοηθάμε κάποιον να βρει εύκολα τη λύση σε παρόμοιο θέμα απλά πατώντας πάνω στο πράσινο τικ.

1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό ashetos » 06 Μάιος 2018, 03:50

Odysseas2000 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας. Τελικά έβγαλα άκρη με τη διαδικασία της εκκίνησης από USB, από μια ρύθμιση του BIOS. Δημιούργησα το Live CD με το unetbootin και έτρεξε κανονικά.
Δεν έκανα εγκατάσταση απλά το έτρεξα για να δω τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω. Προς το παρόν δεν έχω ήχο, ασύρματο ίντερνετ και touchpad, ενώ το ποντίκι δουλεύει κανονικά.
Θα ψάξω στο Φόρουμ και αν δεν βρω κάποια λύση θα ζητήσω βοήθεια. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αναφορικά με το Πλαίσιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση εννοείται ότι είναι αισχρό από μέρος τους να μην έχεις λειτουργικό και οδηγούς υλικού, δεδομένου ότι είναι πληρωμένα. Αν τα γνώριζα αυτά δεν
θα το αγόραζα. Επίσης, διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τα Windows και τη Microsoft, με τίτλο "Ο Τυραννόσαυρος Ρεξ και η Microsoft", το οποίο με προβλημάτισε πάρα πολύ. Δεν χρειάστηκε
περισσότερη σκέψη για αντικατάσταση των Windows από το linux.

Καλό μεσημέρι!


Καλημερα!
Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι εχω το συγκεκριμενο flexbook και ειπα να του περασω Ubuntu γιατι με τα windows μου φαινοταν πολυ δυσχρηστο. Δυστυχως δεν ετρεξα πρωτα σε Live γιατι ειχα να περασω Ubuntu 5-6 χρονια και ειχα ξεχασει οτι μπορει να εχω προβληματα.
Τελος παντων, κι εγω δεν εχω ήχο, ασύρματο ίντερνετ και touchpad. Μηπως ειχες βρει λυση στο προβλημα? ή καπου να κατεβασω τους drivers?
ashetos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Μάιος 2018, 03:41
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό lepidas » 06 Μάιος 2018, 08:56

ashetos έγραψε:
Odysseas2000 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας. Τελικά έβγαλα άκρη με τη διαδικασία της εκκίνησης από USB, από μια ρύθμιση του BIOS. Δημιούργησα το Live CD με το unetbootin και έτρεξε κανονικά.
Δεν έκανα εγκατάσταση απλά το έτρεξα για να δω τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω. Προς το παρόν δεν έχω ήχο, ασύρματο ίντερνετ και touchpad, ενώ το ποντίκι δουλεύει κανονικά.
Θα ψάξω στο Φόρουμ και αν δεν βρω κάποια λύση θα ζητήσω βοήθεια. Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αναφορικά με το Πλαίσιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση εννοείται ότι είναι αισχρό από μέρος τους να μην έχεις λειτουργικό και οδηγούς υλικού, δεδομένου ότι είναι πληρωμένα. Αν τα γνώριζα αυτά δεν
θα το αγόραζα. Επίσης, διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τα Windows και τη Microsoft, με τίτλο "Ο Τυραννόσαυρος Ρεξ και η Microsoft", το οποίο με προβλημάτισε πάρα πολύ. Δεν χρειάστηκε
περισσότερη σκέψη για αντικατάσταση των Windows από το linux.

Καλό μεσημέρι!


Καλημερα!
Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι εχω το συγκεκριμενο flexbook και ειπα να του περασω Ubuntu γιατι με τα windows μου φαινοταν πολυ δυσχρηστο. Δυστυχως δεν ετρεξα πρωτα σε Live γιατι ειχα να περασω Ubuntu 5-6 χρονια και ειχα ξεχασει οτι μπορει να εχω προβληματα.
Τελος παντων, κι εγω δεν εχω ήχο, ασύρματο ίντερνετ και touchpad. Μηπως ειχες βρει λυση στο προβλημα? ή καπου να κατεβασω τους drivers?
Αν δεν απαντηθεί εδώ το ερώτημα σου τότε νομίζω θα πρέπει να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα για το κάθε πρόβλημα σε κατάλληλες ενότητες.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Ubuntu σε λάπτοπ Turbo X Flexbook 360

Δημοσίευσηαπό manko973 » 16 Μάιος 2019, 14:33

Καλησπέρα στην παρέα,
Δυστυχώς έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Flexbook 360.
Εγκατέστησα το Ubuntu και δεν έχω ήχο, ασυρματη κάρτα, οθόνη αφής , mouse pad και ίσως και άλλα που δεν παρατήρησα ακόμη.
Μετά από πολύ ψάξιμο και αρκετές εγκαταστάσεις διαφόρων αρχείων, μου αναγνωρίζει 2 κάρτες ήχου , χωρίς όμως να έχω ήχο ακόμη.
Η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί πολύ με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η κατάσταση.

Επίσης ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μπουτάρω απο usb stick. Με τα windows πουτ είχα, το έκανα παντώντας shift και reboot από το μενού των windows.
Τώρα μπαίνω στο bios και δεν έχει καμμία συγκεκριμένη εντολή για να μπουτάρει απο το usb.

Παιδιά , την βοήθεια σας.
Έχω απογοητευτεί .
Σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο ssd και να εγκαταστήσω τα windows πάλι.
manko973
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Μάιος 2019, 14:21
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα