Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό lepidas » 28 Νοέμ 2017, 22:59

Το έχω κάνει σε συστημα με μονο ubuntu αλλα δε βλεπω το λογο να μη γινει με dual boot. Στην ουσια ειναι κλωνοποιηση του δισκου χωρις να κοιταζει τιποτα παρα να γραψει κοματακι κοματακι τα πραγματα σου.

Θα χρειαστείς 2 στικάκια, ένα μικρό με live συστημα(live usb) και ενα μεγαλο που θα πρέπει να χωράει τα συστήματα του δισκου.
Μπαίνεις στο live usb, βάζεις το μεγάλο στικάκι μέσα και δινεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dd if=/dev/sdX conv=sync,noerror bs=64K status=progress | gzip -c  > /path/to/backup.img.gz

Χ=μαλλον a
/path/to/backup.img.gz= η διαδρομη που εχει γινει mount το στικακι/ονομα.αρχειου
Θα πάρει πολύ ώρα, ίσως και πανω απο μια-δυο
Όταν τελειώσει δώσε
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo sync
μερικές φορές.

Για να το γράψεις στον ssd, κλεισε το pc, άλλαξε τους δίσκους και ξανα με το live usb βαζεις το στικακι με το αρχειο και δινεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo su
gunzip -c /path/to/backup.img.gz | dd of=/dev/sdX status=progress
sync



πηγή: https://wiki.archlinux.org/index.php/di ... disk_image
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 10 Μαρ 2018, 23:09

OK εδω είμαστε το αποφασισα. Παρόλο που το laptop ειναι παλιο αποφασισα να ακουσω την συμβουλη σας για αγορα δισκου ssd το ειδα σε laptop και εντυπωσιαστηκα απο την ταχυτητα. Ετσι σκεφτομαι να αγοράσω ενα ssd 240 Gb (ο δισκος μου ειναι 250 Gb). Aν το laptop χαλασει τον βαζω σε καποιο αλλο.

Το προβλημα ειναι πως θα κανω πληρη κλωνοποιηση του δίσκου; Εχω 4 partition
--windows vista /dev/sda2
--Linux /dev/sda1
--Home /dev/sda4
--Swap /dev/sda3

Eχω εξασφαλισει ενα εξωτερικο δίσκο 1 Τ για αυτη την δουλεια.

Μπορω να κανω την κλωνοποιηση;; θα μπορει το συστημα μετα να bootarei κανονικα;;;
Επειδη εχω κανει σε ολα αυτα τα χρόνια παρα πολλες εγκαταστασεις λινουξ dual boot. Αρκετες φορές το Gparted βγαζει τον δισκο των windows κλειδωμενο οποτε δεν μπορει να γινει μειωση του partition ωστε να δημιουργηθει χωρος για τα αλλα. Σε αυτές τις περιπτωσεις εβγαινα απο το live CD εμπαινα windows και ουτε θυμαμαι τι εκανα για να ξεκλειδωσω τον δίσκο.
Υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο κατα την κλωνοποιση;;;
Μπορω μετα να κανω εκκινηση απο εξωτερικό δίσκο για να δοκιμασω τι εκανα;;;
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό lepidas » 11 Μαρ 2018, 13:38

Δε το εχω δοκιμασει με dual boot win αλλα απο οτι καταλαβαινω ο κλωνος ειναι κλωνος αρα εφοσον επιλεξεις sda θα δημιουργηθει ενας κλωνος του sda, εκτος αν κάτι υπαρχει στο header του δισκου και δε το καταλαβαινω.
Αν το δοκιμασεις, παρε πρωτα ενα backup τα σημαντικα αρχεια.
Αν πετυχει και πλεον ειναι με ssd τοτε νομιζω θα πρεπει με το χερι να κανεις καποιες ρυθμισεις οσο αφορα το trim

Η διαδικασία εξαγωγής απο και προς θα πάρει πολυ χρόνο, πολλές ώρες συγκεκριμένα
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 12 Μαρ 2018, 11:01

Υπαρχει προβλημα αν ο ssd ειναι 10Gb μικροτερος απο τον παλιο δισκο, κάπου πήρε το ματι μου ότι πρέπει νάναι ιδιοι σε χωρητικότητα;;
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Μαρ 2018, 12:50

Δεν παίζει ρόλο(εκτός αν ειναι full ο παλιος δίσκος).
πχ εγω κανω εξαγωγη το δισκο του συστηματος που ειναι 110gb σε ενα στικακι 16gb και το αρχείο που παραγεται ειναι 10gb
Να ξέρεις θα πάρει πολλές ώρες.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 13 Μαρ 2018, 22:17

Δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαν καλα. Απο χθες βραδυ προσπαθω αλλα τπτ.

Επειδη βρηκα θετικα σχολια για το clonezilla αποφασισα να το δοκιμασω το εγραψα σαν ISO σε ενα bootable stick. Εχει πολλες παραμετρους, εγραψα λοιπον μια εικονα του δισκου μου (250GB) (me dual boot linux- windows vista) σε ενα εξωτερικο δισκο 1Τ. Μετα την αντιγραφη εκανα ρεστορε την εικονα στο νεο δισκο SSD 240GB.

Ο grub ηταν οκ επελεξα windows kai φορτωσαν κανονικα μετα επελεξα λινουξ και δεν φορτωνε με τπτ μπηκα σε recovery mode pali τιποτα, εβαλα ενα live cd και τοτε ειδα οτι το partition HOME ηταν αδειο.

Διαβαζοντας τελικα ειδα οτι το clonezilla απαιτει ο προς αντιγραφη δισκος να ειναι ισος η μικροτερος απο τον δισκο προορισμου (προσοχη!!!)
Αποφασισα να χρησιμοποιησω την εντολη dd ξεκινησε η αντιγραφη και σταματησε στα 4,5 Gb ??? den καταλαβα γιατι.
Μαλλον μετα τα πολλα σταρτ στοπ ο εξωτερικος δισκος δεν μπορουσε πια να γινει mount.....ton formarisa ξana me ena live cd.

Ξαναγυρισα στο clonezilla αφου πρωτα με το Gparted μειωσα το μεγεθος του προς αντιγραφη δισκου κατα 12 Gb ωστε να ειναι ισοι. εκανα ξανα τα ιδια εκανα εκανα ρεστορε στον ssd disko και ξανα ιδιο αποτελεσμα τα windows ok το λινουξ οχι το partition Home htan pali keno.

Αυτη την στιγμη κανω backup to Home moy ωste na κανω μια εγκατασταση του λινουξ απο την αρχη.

Ο εξωτερικος δισκος ηταν σε NTFS .

Καμμια ιδεα πριν παω σε κανονικη εγκατασταση απο την αρχη;;;
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό lepidas » 13 Μαρ 2018, 23:16

καλοριζικος ο νεος δισκος,
μπορεις να κανεις εγκατασταση με full disk encryption (οχι home)
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 15 Μαρ 2018, 00:31

Τελικα απο ολη αυτη την ταλαιπωρία μονο τα windows καταφερα να αντιγραψω στο νεο δισκο. Για το λινουξ εκανα καθαρη εγκατασταση αφου εκανα backup τα αρχεια του home μου.

Παντως οσοι το δοκιμασετε να ξερετε οτι ο δισκος προορισμου πρεπει να ειναι ισος η μεγαλυτερος απο τον αρχικό προς αντιγραφη δισκο. Και το clonezilla και η εντολη dd δεν υποστηρίζουν δισκο προορισμου μικρότερο απο τον αρχικό.

Τέλος παντων, τωρα το λινουξ φορτωνει σε 14 sec αντι για 70, τελικα ο δισκος SSD αξιζει τον κόπο.

Ειναι μυθος οτι οι ssd δισκοι δεν ζεσταίνονται, ζεσταινονται και μαλιστα αρκετ, λιγο λιγωτερο θαλεγα απο ενα κοινο δισκο.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό lepidas » 15 Μαρ 2018, 06:53

Δεν ισχύει αυτό οτι ο δισκος προορισμού πρέπει να είναι μεγαλύτερος, έγραψα παραπάνω οτι κλωνοποιώ το δίσκο 110gb σε ενα στικάκι 16gb. Σημασία έχει το μέγεθος του αρχείου της κλωνοποίησης, πχ αν εχει μέγεθος 200gb τοτε φυσικα δε μπορω να το βαλω σε ενα δίσκο 190gb.
Κατα τα άλλα καλοριζικο και παλι το ssd, νομίζω ειναι η 2η καλυτερη αναβαθμιση που μπορει να κανει καποιος, πρωτη θεωρω την ταχυτητα ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 15 Μαρ 2018, 10:22

lepidas έγραψε:Δεν ισχύει αυτό οτι ο δισκος προορισμού πρέπει να είναι μεγαλύτερος, έγραψα παραπάνω οτι κλωνοποιώ το δίσκο 110gb σε ενα στικάκι 16gb. Σημασία έχει το μέγεθος του αρχείου της κλωνοποίησης, πχ αν εχει μέγεθος 200gb τοτε φυσικα δε μπορω να το βαλω σε ενα δίσκο 190gb.
Κατα τα άλλα καλοριζικο και παλι το ssd, νομίζω ειναι η 2η καλυτερη αναβαθμιση που μπορει να κανει καποιος, πρωτη θεωρω την ταχυτητα ιντερνετ.


Σε αυτο που λες εχεις δικιο όμως ο τροπος που το λες οδηγεί σε λαθος συμπερασματα.

Α ο παλιος δισκος που θελουμε να κλωνοποιήσουμε'
Β ο νεος δισκος
Γ ο ενδιαμεσος δισκος οπου θα εγγραψουμε την εικονα του Α και εν συνέχεια θα την μεταφερουμε στο Β. Ο Γ μπορει να ειναι εξωτερικος δίσκος η στικάκι USB .
Για να γινει η εικονα και να μεταφερθει στον Β πρέπει αυστηρά Β>=Α Τουλαχιστον εγω αυτά κατάλαβα κατά το σύντομη ενασχόληση μου με το θέμα.

Ο Γ νομιζω δεν παιζει ιδιατερο ρολο αρκει να χωράνε τα δεδομένα.

Εγω αντιμετωπισα προβλημα καθόσον Α=250 Gb B=240Gb

Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να γινει ενας πιο λεπτομερης οδηγός για την κλωνοποιηση και να λυθουν και τετοια θέματα.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα