Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό konpanou » 28 Νοέμ 2017, 20:20

Θέλω να αλλάξω τον σκληρό δίσκο με ssd, έχω το ubuntu 16.04 και τα win 7 με επιλογή από το grub. Στα windows δεν έχω προβλημα γιατί υπάρχουν ενα σωρό προγράμματα για κλωνοποίηση πλην όμως δεν κλωνοποιούν σωστά το ubuntu kai to grub, οπότε στην περίπτωση αυτή μπερδεύει η δουλειά. Βρήκα το clonezilla το χρησιμοποίησα και είδα ότι ubuntu kai grub μεταφέρθηκαν τέλεια, τα windows όμως πάπαλα, μου βγάζει σφάλμα στο ξεκίνημα σε μαύρη οθόνη και ξανακάνει boot και ουτω καθεξής. Ο υπολογιστης είναι λάπτοπ και κάπως παλιό αλλά μιά χαρά δουλεύει και με τα δύο συστήματα και ομολογουμένως δεν θέλω να παρατήσω κανένα από τα δύο αν και η χρήση στο ubuntu (αν και νέος στο σύστημα) είναι στο 70%, πλήν όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι απλούστερα και ευκολότερα στα windows οπότε αναγκαστικά τα επισκέπτομαι ενίοτε.
Λοιπόν τι μπορώ να κάνω;
konpanou
babeTUX
babeTUX

Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό lepidas » 28 Νοέμ 2017, 22:59

Το έχω κάνει σε συστημα με μονο ubuntu αλλα δε βλεπω το λογο να μη γινει με dual boot. Στην ουσια ειναι κλωνοποιηση του δισκου χωρις να κοιταζει τιποτα παρα να γραψει κοματακι κοματακι τα πραγματα σου.

Θα χρειαστείς 2 στικάκια, ένα μικρό με live συστημα(live usb) και ενα μεγαλο που θα πρέπει να χωράει τα συστήματα του δισκου.
Μπαίνεις στο live usb, βάζεις το μεγάλο στικάκι μέσα και δινεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dd if=/dev/sdX conv=sync,noerror bs=64K status=progress | gzip -c  > /path/to/backup.img.gz

Χ=μαλλον a
/path/to/backup.img.gz= η διαδρομη που εχει γινει mount το στικακι/ονομα.αρχειου
Θα πάρει πολύ ώρα, ίσως και πανω απο μια-δυο
Όταν τελειώσει δώσε
sudo sync
μερικές φορές.

Για να το γράψεις στον ssd, κλεισε το pc, άλλαξε τους δίσκους και ξανα με το live usb βαζεις το στικακι με το αρχειο και δινεις
sudo su
gunzip -c /path/to/backup.img.gz | dd of=/dev/sdX status=progress
sync

πηγή: https://wiki.archlinux.org/index.php/di ... disk_image
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX

Εκτύπωση

Re: Αλλαγη δίσκου και κλωνοποίηση σε doual boot system

Δημοσίευσηαπό konpanou » 29 Νοέμ 2017, 10:20

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν νομίζω ότι κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Τόσα χρόνια με windows δεν εχω την κατάλληλη εκπαίδευση του τερματικού και όλα αυτά μου φαίνονται λίγο "κινέζικα". Προφανώς δεν υπάρχει πρόγραμμα σε παραθυρικό περιβάλλον η έστω τύπου clonezilla που να κάνει αυτή τη δουλειά για την περίπτωσή μου.
Και πάλι ευχαριστώ!
konpanou
babeTUX
babeTUX

Εκτύπωση

• ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες