Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό minios67 » 15 Μάιος 2018, 10:58

Γεια σας
Θέλω μια όσο γίνεται πιο ξεκάθαρη απάντηση για το αν είναι νόμιμη ή παράνομη η εγκατάσταση Linux σε υπολογιστές στο δημόσιο.
Εργάζομαι ως τεχνικός σε δημόσιο νοσοκομείο και έχω εγκαταστήσει σε κάποιους υπολογιστές Linux.
Η υπεύθυνη πληροφορικής μου "χτυπάει" ότι κάνω παρανομίες, ενώ οι περισσότεροι υπολογιστές έχουν σπασμένα windows(αντικείμενο ευθύνης της).
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό abramis » 15 Μάιος 2018, 14:51

σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο. μάλιστα χάρη της κάνεις για να μην βρει μπελά. ξέρω μαγαζιά που κλείσανε απ' τις μηνύσεις που φάγαν από microsoft και adobe επειδη είχαν σπασμένα προγράμματα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό spanos » 15 Μάιος 2018, 15:20

Υπεύθυνη πληροφορικής και δεν ξέρει τι είναι παράνομο με os?
Να της πεις ότι είναι άσχετη.
Ότι λινουξοειδές και να βάλεις είναι ελεύθερο λογισμικό...
1 Γνώσεις Linux: Λίγο ┃ Προγραμματισμού: PHP, HTML, Mysql ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 17.04 zesty 4.10.0-42-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7 ubuntu), Windows 10
3 AMD FX-8320 Eight-Core Processor ‖ RAM 7963 MiB ‖ Gigabyte GA-78LMT-USB3 6.0
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood PRO [Radeon HD 5550/5570/5630/6510/6610/7570] [1002:68d9] {radeon}
5 enp3s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 0c)
Άβαταρ μέλους
spanos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 19 Ιουν 2008, 14:25
Τοποθεσία: North Attiki
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Th P » 15 Μάιος 2018, 18:06

minios67 έγραψε:Εργάζομαι ως τεχνικός σε δημόσιο νοσοκομείο και έχω εγκαταστήσει σε κάποιους υπολογιστές Linux.


Ερώτηση: Η εγκατάσταση έγινε και σε υπολογιστές ιατρείων;
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό the_eye » 15 Μάιος 2018, 19:04

minios67 έγραψε:Θέλω μια όσο γίνεται πιο ξεκάθαρη απάντηση για το αν είναι νόμιμη ή παράνομη η εγκατάσταση Linux σε υπολογιστές

Μέχρι εδώ είναι οκ. Το ανοιχτό λογισμικό βρίσκετε συνήθως κάτω από κάποια άδεια (GPL) που επιτρέπει την ελεύθερη αναδιανομή χωρίς να απαιτεί ο δημιουργός του οικονομικές αξιώσεις. Άρα δεν τίθεται θέμα παραστατικών, ΦΠΑ, κτλ

minios67 έγραψε:σε δημόσιο νοσοκομείο και έχω εγκαταστήσει σε κάποιους υπολογιστές Linux

Σε κάθε οργανισμό, έχει γίνει κάποιος διαγωνισμός και έχει παραληφθεί κάποιο υλικό και κάποιο λογισμικό. Οτιδήποτε αλλαγή σαφώς και δεν μπορεί να γίνει αυθαίρετα, γιατί το υλικό και το λογισμικό κάποιος το έχει χρεωμένο.

Καλό είναι σε κάθε περίπτωση, να κάνεις πρώτα μια ενημέρωση, για το ανοιχτό λογισμικό. Κατόπιν να κάνεις ένα γραπτό αίτημα, μαζί με μια σχετική μελέτη, για τα οφέλη της αλλαγής του λειτουργικού και αφού σου δώσουν έγκριση να προχωρήσεις.
Να ξέρεις, ότι μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά αν δεν το κάνεις με σωστό τρόπο, να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό minios67 » 16 Μάιος 2018, 19:05

Th P έγραψε:
minios67 έγραψε:Εργάζομαι ως τεχνικός σε δημόσιο νοσοκομείο και έχω εγκαταστήσει σε κάποιους υπολογιστές Linux.


Ερώτηση: Η εγκατάσταση έγινε και σε υπολογιστές ιατρείων;



Καρδιολογική κλινική. Linux Mint Xfce εδώ και 6 χρόνια(το οποίο αναβαθμίζεται κάθε φορά). Οι καρδιολόγοι είναι ενθουσιασμένοι, θεωρούν δε τον συγκεκριμένο υπολογιστή το πιο σταθερό σύστημα.
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό minios67 » 16 Μάιος 2018, 19:18

the_eye έγραψε:
minios67 έγραψε:Θέλω μια όσο γίνεται πιο ξεκάθαρη απάντηση για το αν είναι νόμιμη ή παράνομη η εγκατάσταση Linux σε υπολογιστές

Μέχρι εδώ είναι οκ. Το ανοιχτό λογισμικό βρίσκετε συνήθως κάτω από κάποια άδεια (GPL) που επιτρέπει την ελεύθερη αναδιανομή χωρίς να απαιτεί ο δημιουργός του οικονομικές αξιώσεις. Άρα δεν τίθεται θέμα παραστατικών, ΦΠΑ, κτλ

minios67 έγραψε:σε δημόσιο νοσοκομείο και έχω εγκαταστήσει σε κάποιους υπολογιστές Linux

Σε κάθε οργανισμό, έχει γίνει κάποιος διαγωνισμός και έχει παραληφθεί κάποιο υλικό και κάποιο λογισμικό. Οτιδήποτε αλλαγή σαφώς και δεν μπορεί να γίνει αυθαίρετα, γιατί το υλικό και το λογισμικό κάποιος το έχει χρεωμένο.

Καλό είναι σε κάθε περίπτωση, να κάνεις πρώτα μια ενημέρωση, για το ανοιχτό λογισμικό. Κατόπιν να κάνεις ένα γραπτό αίτημα, μαζί με μια σχετική μελέτη, για τα οφέλη της αλλαγής του λειτουργικού και αφού σου δώσουν έγκριση να προχωρήσεις.
Να ξέρεις, ότι μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά αν δεν το κάνεις με σωστό τρόπο, να έχεις αντίθετα αποτελέσματα.


Φίλε μου με έκανες και γέλασα! Έφτιαξες ένα ωραίο ανέκδοτο.
Σε μικρό νοσοκομείο της επαρχίας όλα αυτά; Η διοίκηση δεν έχει ιδέα τι είναι όλα αυτά. Χρόνια τώρα η οθόνη της διοικητικής διευθύντριας ήταν μαύρη. Έρχεται αυτός που προμηθεύει το νοσοκομείο τακτικά και τρέχει το σπαστήρι του και συνεχίζει να λειτουργεί. Αίτημα;! μελέτη;! έγκριση;! χα χα χα! να είσαι καλά!
Αυτό που με ενδιαφέρει (γιατί έτσι κι αλλιώς είναι παράνομοι και μπορώ αυτό να τους το τρίψω στη μούρη) είναι αν έχει φτιάξει κάποιον νόμο ο Πορδηπουργός που να λέει ότι απαγορεύεται το Linux στο δημόσιο. Νομίζω πως όχι. Συμφωνίες με την MS ξέρω υπάρχουν σε κεντρικό επίπεδο για κάποιον αριθμό αδειών. Δεν ξέρω αν η συμφωνίες αυτές συνοδεύονται από νόμο για αποκλειστικότητα της MS αλλά δεν νομίζω.
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό minios67 » 16 Μάιος 2018, 19:20

Μου κάνει εντύπωση πως δεν έχω μια ξεκάθαρη τεκμηριωμένη απάντηση. Η κοινότητα αυτά νομίζω ότι θα έπρεπε να τα ξέρει.
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό the_eye » 16 Μάιος 2018, 21:25

Δεν έκανα κανένα ανέκδοτο, αν εσύ γέλασες, τότε δεν ψάχνεις για απαντήσεις, αλλά για να περάσεις την ώρα σου.
Επιπλέον η κοινότητα δεν χρειάζεται να γνωρίζει ούτε από δημόσια διοίκηση, ούτε από προμήθειες και δαπάνες του δημοσίου.
Τι νομίζεις είναι ότι είναι η κοινότητα του ανοιχτού λογισμικό, ένα σύνολο ανθρώπων που έχουν ένα κοινό, την χρήση του ανοιχτού λογισμικού.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση Linux στο Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό minios67 » 17 Μάιος 2018, 08:58

the_eye έγραψε:Δεν έκανα κανένα ανέκδοτο, αν εσύ γέλασες, τότε δεν ψάχνεις για απαντήσεις, αλλά για να περάσεις την ώρα σου.
Επιπλέον η κοινότητα δεν χρειάζεται να γνωρίζει ούτε από δημόσια διοίκηση, ούτε από προμήθειες και δαπάνες του δημοσίου.
Τι νομίζεις είναι ότι είναι η κοινότητα του ανοιχτού λογισμικό, ένα σύνολο ανθρώπων που έχουν ένα κοινό, την χρήση του ανοιχτού λογισμικού.

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η απάντησή μου δεν είχε καμία προσβλητική διάθεση. Τα περί ανεκδότου γιατί μου έβγαλες μια χιουμοριστική διάθεση, πραγματικά με έκανες να γελάσω.
Η απάντησή σου δείχνει ότι δεν έχεις εικόνα (και δεν υποχρεούσε φυσικά να έχεις) για το τι γίνεται σε ένα μεγάλο κομμάτι του δημοσίου σε σχέση με θέματα πληροφορικής. Μικρά νοσοκομεία της επαρχίας, τοπική αυτοδιοίκηση κλπ.
Εκτιμώ ότι ενδεχομένως σε κάποια μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας και σε κάποια υπουργεία θα είναι άλλη η κατάσταση.
Η κοινότητα θεωρώ ότι θα έπρεπε να γνωρίζει αν η χρήση του αντικειμένου της είναι νόμιμη και που. Δεν μπορεί πχ να ασχολούμαι ερασιτεχνικά με αλεξίπτωτο πλαγιάς και να μη ξέρω που κι αν είναι νόμιμο να πετάξω. Δεν μπορεί, η κοινότητα θα έχει τουλάχιστον ως μέλος έναν νομικό, έναν δικηγόρο.
Ας υποθέσουμε ότι κάνω αίτημα προς έγκριση, με τι νομική τεκμηρίωση θα το συνοδεύσω; πχ, η άδεια GNU GPL έχει κατατεθεί κάπου σε σχέση με το Ελληνικό κράτος; είναι απαραίτητο αυτό να γίνει ή όχι; υπάρχει κάπου μεταφρασμένη; με καλύπτει μια μετάφραση; χρειάζεται κάποια επικύρωση; κλπ Την κοινότητα δεν την έχουν απασχολήσει ποτέ τέτοια ερωτήματα; αν όχι γιατί;

Μέχρι στιγμής διαπιστώνω ότι όσο "χύμα στο κύμα" είναι η διοίκηση του νοσοκομείου στο οποίο δουλεύω(σε σχέση με θέματα πληροφορικής πάντα) άλλο τόσο είναι και η κοινότητα με τη νομική της κατοχύρωση. Ελπίζω ειλικρινά να κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.
Με εκτίμηση
Θύμιος Βαγγέλης
Θύμιος – Μεσολόγγι
Πάντα νέος στο Linux /Προγραμματισμός: Όχι-Basic σας κάνει;/Αγγλικά: όχι καλά, καταλαβαίνω αρκετά καλά.
Άβαταρ μέλους
minios67
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 15:50
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron