Λογισμικό για περιορισμό χρήσης H/Y για παιδιά

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Λογισμικό για περιορισμό χρήσης H/Y για παιδιά

Δημοσίευσηαπό theo123 » 15 Ιουν 2018, 14:31

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα λάπτοπ στο οποίο έχω εγκαταστήσει Linux και το χρησιμοποιεί ο γιος μου. Επειδή θέλω να έχω τον έλεγχο των ωρών που κάθεται μπροστά στον υπολογιστή, όταν χρειάζεται του βάζω το password και μπορώ με αυτό τον τρόπο να τσεκάρω ώστε να μην ξημεροβραδιάζεται εκεί.
Από την άλλη όμως θέλω να μπορεί να εγκαθιστά τα προγράμματα που χρειάζεται χωρίς όμως κάθε φορά να του βάζω εγώ το password.
Υπάρχει καμία ιδέα στο πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
Τελευταία επεξεργασία από theo123 και 17 Ιουν 2018, 23:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
theo123
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 14:13
Εκτύπωση

Re: Ερώτηση για password

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 15 Ιουν 2018, 16:35

Μια λύση στο πρόβλημά σου είναι η εξής:

Κατ' αρχάς να δημιουργήσεις έναν λογαριαγμό μη-διαχειρηστή αλλά να μπορεί να εκτελεί σαν root εντολές για εγκατάσταση λογισμικού πχ. apt-get και snap αυτό είναι εφικτό με τις εντολές:
Για την προσθήκη Λογαριασμού (
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo adduser ^ονομα_χρήστη_γιου^


Και μετά θα πρέπει να ορίσεις τι θα μπορεί η γιός σου να εκτελεί σαν root:
Κώδικας: Επιλογή όλων
visudo


Εναλλακτικά έαν δεν είσαι τόσο τερματικόφιλος μπορείς να ακολουθήσεις τις παρακάτω εικόνες για προσθήκη χρήστη:





Όταν δώσεις την δεύτερη εντολή όρισε για το username δυνατότητα εγκατάστασης προγραμμάτων, η ιδέα είναι ότι χρησιμοποιεί είτε apt-get είτε snap προκειμένου να εγκαταστήσει νέο λογισμικό έτσι του επιτρέπεις μέσω sudo να εκτελεί ΜΟΝΟ αυτά:
Κώδικας: Επιλογή όλων
^ονομα_χρήστη_γιου^ all=(root):/usr/bin/apt-get
^ονομα_χρήστη_γιου^ all=(root):/usr/bin/snap
^ονομα_χρήστη_γιου^ all=(root):/usr/bin/add-apt-repository
^ονομα_χρήστη_γιου^ all=(root):/usr/bin/apt-key


Παρόλα αυτά κάποια λογισμικά δεν θα μπορεί να τα εγκαταστήσει όταν θα χρειάζετε προσθήκη νέου αποθετηρίου όπως πχ χρειάζετε στο ring https://ring.cx/en/download/gnu-linux που ίσως θα πρέπει να χρησιμοποιεί την add-apt-repository
Ακόμη δεν καλύψαμε την περίπτωση που θα θέλει να παίξει Planeshift http://www.planeshift.it/ γι αυτό μπορεί να το εγκαταστήσει κάπου στο /home folder του.

2. Μετά μπορείς να περιορίσεις την χρήση του Η/Υ από τον γιό σου μέσω του είτε μέσω λογισμικού timekpr και θα πρέπει να εκτελέσεις τις εντολές:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:mjasnik/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timekpr


Εναλλακτικά υπάρχει και η εξής λύση: https://askubuntu.com/a/747228

Συνοψίζοντας η λύση που προτείνω δημιουργώ ένα χρήστη για τον γίο σου με κωδικό (που δεν το δίνεις εσύ αλλά το χρησιμοποιεί ο γιος σου) να μπορεί να εγκαθιστά προγράμματα και να έχει περιορισμένο χρόνο στο pc.

Τέλος για καλύτερη αναφορά στο τι ζητάς συστήνω να αλλάξεις τον τίτλο του θέματός σου σε "Λογισμικό για περιορισμό χρήσης H/Y για παιδιά" είναι ποιο περιγραφικός από αυτόν που έχεις.

Τέλος εάν θέλει να παίξει με τον ίδιον τον υπολογιστή (πχ ααα εαν αλλάξω την χ ρύθμιση τι θα γίνει) τότε δώσε του έναν εικονικό μέσω Virtualbox και άσε να "ξεματιάζει" εικονικά μηχανηματάκια.

Για αρχή για να μην το πιάνει το μάτι μπορεί να παίξει με:
  • https://wp.me/pRFAL-fm
  • https://pcmagas.wordpress.com/2017/01/28/%cf%81%cf%8d%ce%b8%ce%bc%ce%b9%cf%83%ce%b7-virtualbox-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b5%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%bd%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd-%ce%bc%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%cf%8e%ce%bd-%cf%80%ce%bf%cf%85-%cf%84/


Idea:
Χμμ τώρα που το γράγω έχω μια ιδέα πως μπορείς να ορίσεις πότε θα μπορεί να ανάβει ένα συγγεκριμένο VM έτσι ο άλλος μπορεί να του βγάζει τα μάτια χωρίς να σε νοιάζει
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Ερώτηση για password

Δημοσίευσηαπό theo123 » 17 Ιουν 2018, 23:22

pc_magas σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Δεν θα μπορούσε να υπάρξει πιο ολοκληρωμένη και κατατοπιστική απάντηση από τη δική σου. Να σαι καλά.
theo123
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 14:13
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron