πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

Δημοσίευσηαπό saranick » 25 Ιουν 2018, 10:18

Καλημέρα.
εχω εγκαταστήσει σε κάποιο υπολογιστή μου το puppy linux την εκδοση linuxpup.
Έχω ένα πρόβλημα με την εγκατάσταση των γλωσσών.
Ξέρετε μήπως κάποιο forum ελληνικό που να είναι ειδικό για το puppy ή μπορώ να το αναφέρω και στο παρόν forum;

ευχαριστώ
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

Δημοσίευσηαπό lepidas » 25 Ιουν 2018, 18:51

μπορείς και εδώ
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

Δημοσίευσηαπό saranick » 26 Ιουν 2018, 12:50

Με την εγκατάσταση του puppy ακολούθησα κανονικά τη διαδικασία της ρυθμισης - προσθήκης γλώσσας πληκτρολογίου καθώς και της ρύθμισης των πλήκτρων αλλαγής γλώσσας εισαγωγής (alt-shift).
Όμως στην επόμενη εκκίνηση του puppy δεν κράτησε αυτές τις ρυθμίσεις, με αποτέλεσμα κάθε φορά που ξεκινάω το Puppy, πρέπει να σετάρω το σύστημα απ' την αρχή.
Τι πρέπει να κάνω για να αποθηκευτούν αυτές οι ρυθμίσεις;
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

Δημοσίευσηαπό Maras » 27 Ιουν 2018, 08:59

Ποιά από τα τρία είδη εγκαταστάσεων έκανες; Frugal, USB ή Full Install ; Στις 2 πρώτες θα πρέπει να σώζεις τις ρυθμίσεις (session) σου κατά το shut down.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

Δημοσίευσηαπό saranick » 09 Ιούλ 2018, 10:12

εχω εγκαταστήσει το Puppy στο σκληρό Δίσκο δεν θυμάμαι αν είναι frugal η full (Δεν ξέρω την διαφορά μεταξύ τους).
Θύμάμαι όταν το είχα εγκατεστημένο σε στικάκι (usb) όποια αλλαγη έκανα την αποθήκευε, τώρα δεν μπορω να καταλάβω γιατί δεν αποθηκεύεται.
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με linux puppy, xenialpup

Δημοσίευσηαπό saranick » 07 Οκτ 2018, 23:15

Σε δύο υπολογιστές που έχω κάνει εγκατάσταση στον 1ο usb στον 2ο frugal και στις 2 περιπτώσεις δεν αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις. Δηλαδη στο κλείσιμο δεν με ρωτάει αν θελω να αποθηκεύσω τις αλλαγές. Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω χειροκίνητα τις αλλαγές;
Αν γνωρίζει κάποιος ας ρίξει μιά βοήθεια.
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron