16.04.3 Πρόβλημα με AMD APU -help

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

16.04.3 Πρόβλημα με AMD APU -help

Δημοσίευσηαπό xlife » 06 Ιούλ 2018, 13:32

Καλησπέρα,

σε ένα PC έχω εγκατεστημένο Elementary os που βασικά είναι Ubuntu 16.04.3. Οταν πάω να τρέξω κάποιες εφαρμογές η καταρρέουν η δεν ξεκινάνε καν.. τρέχοντας τες απο τερματικό για να δω το λόγο που δεν λειτουργούν παίρνω στη έξοδο πάντα Σφάλμα κατάτμησης (segmentation fault) (core dumped). Τα προγράμματα που προσπαθώ να τρέξω ειναι το Openshot το kdenlive και το Blackmagic Davinci resolve. Φυσικά στο νετ άρχισα να ψάχνω λυση για ενα ενα αλλα νομίζω οτι κάποιο θέμα εχει ισως κάποιος driver του υπολογιστή. Ο επεξεργαστής ειναι ο 5500B και έχει ενσωματωμένη γραφικών την 7560D.. Το πρόβλημα είναι οτι ο fglrx σταμάτησε στην έκδοση 14.04 ubuntu και πλέον υπάρχει ο AMDAPU open driver ο οποίος δεν υποστηρίζει την γραφικών 7560..

Ο λόγος που πιστεύω οτι το πρόβλημα ειναι στον driver της γραφικών είναι γιατί η μνήμη είναι δυναμικά εκχωρημένη απο τη RAM και επειδη αυτα τα προγράμματα προσπαθούν να δουν στοιχεία της γραφικών μάλλον κάπου εκει κρεμάνε..

Το PC γενικά είναι

Model HP 6305
Cpu Amd 5500B
Graphics Radeon 7560D
Memory 20GB Ram
Hdd 250 GB ssd
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron