Αδυναμία έναρξης λειτουργικού

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Αδυναμία έναρξης λειτουργικού

Δημοσίευσηαπό krometes » 12 Ιούλ 2018, 19:38

Καλησπέρα... Έχω ένα παλιό pc (βοηθητικό) στο οποίο έχω dual boot = winxp με ubuntu mate 16.04... Το περίεργο είναι ενώ με τα windows μπουτάρει κανονικά με ubuntu κολλάει κατά την φόρτωσή του και θέλει να το κλείσεις από το κουμπί του power (παρατεταμένα) και μετά μπουτάρει κανονικά... Το δοκίμασα και χωρίς dual boot όπου επίσης επαναλαμβάνει το ίδιο πρόβλημα... Δοκιμασμένο με ubuntu mate16.04 και lubuntu 16.04!
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Όχι
Mini pc [ Intel Core i5-1145G7 / 16GB RAM / 1TB SSD
Ubuntu Gnome 22.04.4 LTS
Άβαταρ μέλους
krometes
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 10 Ιουν 2017, 21:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αδυναμία έναρξης λειτουργικού

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 14 Ιούλ 2018, 06:35

Χαίρεται φίλε και καλώς ήρθες στην κοινότητα μας.

Θα ήθελα να σε ενημερώσω πολύ φιλικά πως το ότι «έχω ένα παλιό pc» δεν λέει και πολλά σε κάποιον αν δεν του πεις ποιο ακριβώς και με τι χαρακτηριστικά. Οπότε σύμφωνα και με τους οδηγούς την κοινότητας...
Off topic:
Για να έχουμε πιο άμεσα & γενικά καλύτερη εικόνα, θα σου πρότεινα να δεις τον οδηγό «Πληροφορίες και οδηγίες προς νεοεισερχόμενους στο forum» και συγκεκριμένα, να κάνεις την υπογραφή σου.

Κατά δεύτερον, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, κατά τα άλλα ο υπολογιστής λειτουργεί απροβλημάτιστα γενικά ;
Επιχειρείς να τον κλείσεις μέσω της γραφικής διασύνδεσης να υποθέσω, έχει δοκιμάσει από τερματικό με την παρακάτω εντολή ;
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo shutdown -h now
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα