πρόβλημα στο skype, μάλλον προκαλεί το cpu να δουλεύει πολύ

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

πρόβλημα στο skype, μάλλον προκαλεί το cpu να δουλεύει πολύ

Δημοσίευσηαπό bobptz » 17 Ιούλ 2018, 21:45

Έχω πρόβλημα στο skype (ιδιοταγείς/κλειστού κώδικα), στο ACER της υπογραφής. Μετά από 5 λεπτά δυσκολέυομαι να ακούσω τον άλλο και μου εμφανίζει το μύνημα: poor network connection.

Αν κλείσω το skype call και το ξανανοίξω, μπορώ να μιλήσω για άλλα 5-8 λεπτά.

Επίσης παρατήρησα ότι το cpu πάει 85%-100%. Πιστεύω ότι εκεί οφείλεται το πρόβλημα.

Έκανα remove και επανεγκατάσταση το skype αλλά το πρόβλημα παρέμεινε ακριβώς το ίδιο.

Λεπτομερής περιγραφή του προβλήματος εδώ (στα Αγγλικά) όπως το έθεσα στο skype community forum. Θεωρώ όμως ότι εδώ υπάρχουν πιο έμεπιρα άτομα σχετικά με το ubuntu, που μπορεί να βοηθήσουν περισσότερο.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
After about 5 minutes in a videoconference call, skype reports “poor network connection” and the sound quality is very bad (on my end only). The video is ok. The other party can hear me and see me without any problem.

If I stop the skype call and restart it, I can have trouble free video conference for another 5-7 minutes, before the same symptoms appear again.

It is not a connection problem, it is not my headset, cable etc. This happens only in one of my laptops:
ACER ASPIRE V5-131, DUAL CORE CPU, 8GB RAM.

When I try on another laptop (same setup, connection, cables etc) there is no such problem:
DELL Latitude E6220, I5-2520M CPU, 8GB RAM.

Both laptops have Ubuntu 16.04, 64 bit and SkypeforLinux 8.25.0.5.

I noticed that on the ACER, when having a webconference, the cpu runs at above 85%, many times close to 100%. I am convinced this is the problem. The Dell (I5 cpu) does not run so high.

Heat is not a problem because both laptops run on laptop coolers and their cpu temperature never goes too high.

Another thing I noticed on the ACER is a process called skypeforlinux, with this parameter: gpu-driver-bug-workarounds. I do not know if this is normal, if it could mean there is something wrong in my setup.
<<<<<<<<<<<<<<<<


EDIT: Δοκίμασα να κλείσω όλες τις άλλες εφαρμογες κατά τη διάρκεια του skype call. Το cpu έπεσε στο 50%, αλλά και πάλι μου εμφάνισε "poor network connection".
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα στο skype, μάλλον προκαλεί το cpu να δουλεύει π

Δημοσίευσηαπό xlife » 17 Ιούλ 2018, 22:52

o celeron στο passmark πιάνει - 1300 και ο i5 - 3500 περίπου. Σίγουρα προκειτε για πολύ αδύναμο επεξεργαστή.

Ενα αλλο που αξίζει προσοχής ειναι οτι η χαμηλότερη συχνότητα του επεξεργαστή ειναι 300 mhz ενω η ανώτερη 1Ghz..

Μήπως όταν μιλάς στο skype μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης και τρέχει με 300 mhz με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντεπεξέλθει? Στη θέση σου θα πήγαινα στο bios και θα έκλεινα ότι ρύθμιση έβρισκα για χαμηλή κατανάλωση ενω θα άνοιγα οτι υπήρχε για επιδόσεις.
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα στο skype, μάλλον προκαλεί το cpu να δουλεύει π

Δημοσίευσηαπό bobptz » 17 Ιούλ 2018, 23:27

xlife έγραψε: Στη θέση σου θα πήγαινα στο bios και θα έκλεινα ότι ρύθμιση έβρισκα για χαμηλή κατανάλωση ενω θα άνοιγα οτι υπήρχε για επιδόσεις.

Γενικά αυτά τα κάνω σε όλα τα pc μου. Αλλά θα το δω ξανά αύριο.

Ίσως δε πρόσεξες αυτό που έγραψα:
xlife έγραψε:Δοκίμασα να κλείσω όλες τις άλλες εφαρμογες κατά τη διάρκεια του skype call. Το cpu έπεσε στο 50%, αλλά και πάλι μου εμφάνισε "poor network connection".

Κάτι άλλο φταίει...., όχι το cpu.
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα στο skype, μάλλον προκαλεί το cpu να δουλεύει π

Δημοσίευσηαπό bobptz » 11 Νοέμ 2018, 21:10

xlife έγραψε:o celeron στο passmark πιάνει - 1300 και ο i5 - 3500 περίπου. Σίγουρα προκειτε για πολύ αδύναμο επεξεργαστή.


Ίσως να φταίει αυτό. Παλιά πάντως μια χαρά δούλευε. Κάποια αναβάθμιση έγινε (σε kernel και Skype) που το προκάλεσε. Σταμάτησα πάντως να χρησιμοποιώ το ACER leptop για skype, χρησιμοποιώ μόνο το DELL laptop και όλα είναι μια χαρά.
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα