Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό Kostalis » 23 Ιούλ 2018, 12:19

Καλησπέρα σε ολους. Παιδια εχω ενα πρόβλημα το οποίο δεν βλέπω να λύνεται. Ειχα κανει dual boot Ubuntu -windows 10 .ηθελα να βγαλω το ubuntu να περάσω τα 7λογω κάποιων drivers που δεν δέχεται ο Ubuntu. Για να μην σας ταλαίπωρω βρηκα ενα βίντεο που έδειχνε "υποτίθεται "πως θα κανω σωστή απεγκατασταση χρησιμοποιώντας ενα πρόγραμμα που λέγεται easybcd. Πηγα κι εκανα οτι μου είπε εκανα επανεκιννηση και με έβγαζε παλι στον boot κι εγραφε 30 φορές Ubuntu και μια φορα window's. Πατησα πανω στα windows και μπήκα παλι μεσα. Ξαναχρησιμοποιω το πρόγραμμα αυτο και μου ελεγεβστο βιντεο να πατήσω το κουμπί back up/repair και μετα παλι repair τα αρχεία εκκίνησης. Το εκανα και οταν εκανα παλι ρησταρτ το λαπτοπ (dell) δεν ανοίγει καθόλου. Μια μαυρη οθόνη ειναι ,καθόλου λογκο. Πατάω ολα τα εφ κουμπιά και δεν ανοίγει καθόλου. Αυτο που παρατηρώ ειναι οτι ανάβει κανονικα το λαμπάκι της τροφοδοσίας ρεύματος αλλα το το hdd λαμπιόνι αναβοσβήνει και ακούγεται ο σκληρός να προσπαθεί να ανοίξει κι όμως τιποτα. Ουτε μπιπ ακούγονται. Καποια ιδεα ρε παιδιά. 3η μερα σήμερα και δεν μπορω να βρω τιποτα απο κανεναν. Παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κανείς πως να με. Βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολυ.
Kostalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 09:27
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό Kostalis » 23 Ιούλ 2018, 12:22

Ξεχασα να σας πω. Ισως βοηθήσει. Οταν μπήκα σε φόρουμ που εχει την ονομασία της εταιρείας που εβγαλε το πρόγραμμα αυτο και τους έγραψα, μου είπαν υο εξής.
Sounds like you've removed the entire contents of your BCD.
(for future reference, all you needed to do was delete the Ubuntu entry in "edit boot menu")
Now, you will need to boot your ISO image three times, and each time, select "repair my computer" (bottom left), then "startup repair

Ομως δεν μπορω να ανοιξω καθόλου το λαπτοπ για να μπω να κανω εγκαταστάσεις iso image η repairs.
Kostalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 09:27
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό metfm » 23 Ιούλ 2018, 22:23

ουτε στα bios δεν μπορεις να μπεις;
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Mετρια┃ Προγραμματισμός: Ναι ΗΤΜL, CSS ┃ Αγγλικά: Mετρια
2 Ubuntu Μate 18.04
3 laptop HP 630
metfm
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 09 Μαρ 2017, 15:30
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό Kostalis » 31 Ιούλ 2018, 17:56

metfm έγραψε:ουτε στα bios δεν μπορεις να μπεις;

Καταρχην ευχαριστω πολυ που ενδιαφεθηκες να απαντησεις.
Ουτε βιος μπαινει.απλα παιρνει ρευμα τι λαπτοπ.αυτο δειχνει.μια μαυρη οθονη που αναβει το λαμπακι του ρευματος κι αν το αφησω πολυ τελειωνει η μπαταρια κ ξαναφορτιζει κανονικα.ουτε ανεμιστηρακια ουτε αλλος θορυβος,
Μονο το dvd κανει ηχο σαν να προσπαθει να διαβασει και συγχρονως με τον ηχο αναβοσβηνει το λαμπακι του σκληρου.(hdd)
Μηπως ξερεις να με βοηθησεις,ακομη κι αν χρειαζεται μαστορα.τουλαχιστον να ξερω τι εχει και οτι δεν γινεται να το φτιαξω εγω.
Ακομη να μαθω την αιτια,πως να βρω την λυση;
Ευχαριστω φιλε μου.αν μπορεις να με βοηθησεις θα το εκτιμουσα πολυ
Kostalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 09:27
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό lepidas » 31 Ιούλ 2018, 19:30

Στείλε ένα email με το ερώτημα σου στη microsoft ή την εταιρία με το πρόγραμμα easybcd.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό Kostalis » 01 Αύγ 2018, 17:34

Θα στειλω στην microsoft ,στην αλλη εταιτεια εχει στην σελιδα φορουμ και μου αοαντησαν οτι εσβησα τα περιεχομενα bcd και τωρα να βαλω το στθκακι με το iso windiws fiile και να κανω 3 φορες repair,το θεμα ειναι οτι σεν ανοιγει καθολου το λαπτοο.οταν τους το πα μου ειπαν ηταν συμπτωση και οτι το λαπτοπ εχει παθει κατι απι τα hardware.
Θα δοκιμασω microsoft.
Ευχαριστω πολυ.πρεπει οπωσδηποτε να τον φτιαξω.τον χρειαζομαι.
Kostalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 09:27
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό lepidas » 01 Αύγ 2018, 18:19

Αυτό το " μου αοαντησαν οτι εσβησα τα περιεχομενα bcd και τωρα να βαλω το στθκακι με το iso windiws fiile και να κανω 3 φορες repair" μου θυμίζει ξεμάτιασμα. Καλή τύχη.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό metfm » 02 Αύγ 2018, 00:56

δεν μπορω να καταλαβω γιατι κρατατε τα windows. εχω και εγω ενα λαπτοπ hp 630 με linux mint και πεταει. αν ανοιξεις το λαπτοπ και πατησεις esc δεν ανοιγουν τα bios?
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Mετρια┃ Προγραμματισμός: Ναι ΗΤΜL, CSS ┃ Αγγλικά: Mετρια
2 Ubuntu Μate 18.04
3 laptop HP 630
metfm
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 09 Μαρ 2017, 15:30
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό Kostalis » 18 Αύγ 2018, 19:22

Τι να πω ρε παιδια,?απελπιστηκα.το ειχα αφησει μερικες μερες γιατι κουραστηκα πολυ να ψαχνω ατελειωτες ωρες στο νετ για να βρω εστω τι εχει!!!!!
Μια διαγνωση!!!
Τονλαπτοπ ανοιγει γιατι βλεπω το λαμπακι της μπαταριας χωρις να ειναι στη πριζα και αναβει .ο μονος θορυβοςνπου κανει ειναι αυτος που προσπαθει να διαβασει το dvd,και αν αφαιρεσω το ολο το hardware dvd δεν κναει απολυτως τιποτα .
Ξεχασα να πω οτι οταν προσπαθει να διαβασει το dvd το λαμπακι του hdd αναβοσβηνει ετεροχρονισμενα.
Μια διαγνωση.
Kostalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 09:27
Εκτύπωση

Re: Εσβησαν καταλάθος αρχεία .δεν ανοιγει το λαπτοπ

Δημοσίευσηαπό Kostalis » 31 Αύγ 2018, 10:09

Ρε παιδιά παρόλο που δεν ανοιξα το λαπτοπ εκεινη την μερα καθόλου. Εννοώ να το ανοιξω απο μεσα.
Σήμερα που το ανοιξα ειδα στην καρτα μνήμης τα σιδεράκια επαφής να εχουν σπάσει. Λετε να ειναι εκει το θεμα?
Κι αν ειναι εκει πως εγινε αφού δεν το άγγιξα;
Μακαρι να ναι αυτο να φτιαξω το pc μου και μετα λύνω τις απορίες μου. Δεν μπορω να ανεβάσω φώτο. Δεν ειναι κι αναγκη. Αλλα εχει σπάσει ενα σιδεράκια στην καρτα μνήμης. Λέτε?
][img][img][img][/img][/img][/img]
Kostalis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Μάιος 2018, 09:27
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron