εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό bobptz » 02 Σεπ 2019, 11:45

Καλημέρα

Έχω ένα αρχείο .sh. Από το τερματικό τρέχει μια χαρά (αν και βγάζει αυτό το μήνυμα στο τερματικό):
Κώδικας: Επιλογή όλων
$ ./jforex.sh
Unpacking JRE ...
Preparing JRE ...
Starting Installer ...
Gtk-Message: 11:31:08.035: Failed to load module "canberra-gtk-module"


Το πρόβλημα είναι ότι προσπαθώ να το τρέξω από το nautilus, με δεξί κλικ και επιλογή το "open with Run Software". Δείχνει κάτι να κάνει για 10-20 sec και μετά τίποτα.

Τι φταίει γι αυτό?
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 03 Σεπ 2019, 00:17

Τι δικαιώματα του έχεις δώσει ;
Αν μεταβείς στον κατάλογο που είναι το εν λόγο script και δώσεις :
Κώδικας: Επιλογή όλων
ls -lh

Τι σου επιστρέφει ;
Αν και πιστεύω πως μάλλον του έχεις δώσει σωστά δικαιώματα να εκτελείτε ( chmod ugo+x jforex.sh ).

Πάντως αυτό το script τι κάνει ; Ανοίγει ένα παράθυρο ; Πρόκειται για αυτό το λογισμικό JForex ;
Θα σου πρότεινα επίσης να πατήσεις πάνω στο script δεξί κλικ -> Ιδιότητες (Properties) -> Δικαιώματα (Permissions) και να ελέγξεις αν εκεί είναι ενεργοποιημένο το «Execute: Allow executing file as program».

Δοκίμασε τα παραπάνω και βλέπουμε μήπως χρειαστεί ή θελήσεις και τη δημιουργία ενός .desktop αρχείου χάρης του οποίου θα μπορείς να αναζητάς ή να βρίσκεις κιόλας την συγκεκριμένη εφαρμογή από το μενού με όλες τις εφαρμογές σου.

Ένα ενδιαφέρον νήμα για σκέψη και εξερεύνηση : «How to execute a script just by double clicking like .EXE files in Windows?»
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό bobptz » 03 Σεπ 2019, 01:03

Κώδικας: Επιλογή όλων
$ ls -lh
total 421M
................
-rwxrwxrwx 1 bob bob  56M Σεπ   2 10:49  jforex.sh
...............


Ναι είναι η εφαρμογή του λινκ που έδωσες. Κάνει εγκατάσταση το λογισμικό, και βάζει εικονίδιο στο desktop. Και έχω ήδη κάνει «Execute: Allow executing file as program».

Η εγκατάσταση δούλεψε, δε μου είναι πρόβλημα πια. Απλά θα προτιμούσα να μπορώ εύκολα να τρέχω τα .sh από το μενου, αντί να ψάχνω κάθε φορά πως γίνεται από το CLI.
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 03 Σεπ 2019, 08:54

bobptz έγραψε:Η εγκατάσταση δούλεψε, δε μου είναι πρόβλημα πια. Απλά θα προτιμούσα να μπορώ εύκολα να τρέχω τα .sh από το μενου, αντί να ψάχνω κάθε φορά πως γίνεται από το CLI.

Ωραία, οπότε λειτουργεί πλέον.

Αν καταλαβαίνω καλά, γενικότερα «θα προτιμούσες να μπορείς να τρέχεις τα .sh scripts με απλό διπλό κλικ». Αυτό που ζητάς δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως δεν είναι και ότι καλύτερο.
Το GNU/Linux δεν είναι σαν τα Windows, έχει διαφορετική λογική/νοοτροπία και γενικότερα θα πρέπει να μάθεις την λογική του η οποία είναι διαφορετική των windows. Το GNU/Linux έχει πολύ καλύτερη ασφάλεια και ένας από τους λόγους που από μόνο του ένα αρχείο δεν αποκτά δικαιώματα εκτέλεσης, είναι αυτός.
Τώρα που έμαθες και την διαδικασία, δεν νομίζω να είναι δα και κάτι το ιδιαίτερο. :)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό bobptz » 03 Σεπ 2019, 12:02

Tassos10 έγραψε:«θα προτιμούσες να μπορείς να τρέχεις τα .sh scripts με απλό διπλό κλικ».

Όχι απαραίτητα. Έκανα δεξί κλικ από το nautilus, επέλεγα το "open with Run Software" και περίμενα ακριβώς αυτό: να τρέξει.

Δε πειράζει, μικρό το κακό.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 03 Σεπ 2019, 13:42

Ίσος τα παρακάτω νήματα σου δώσουν κάποιες απαντήσεις σχετικά με την αρχιτεκτονική του GNU/Linux, των Desktop Environments και της ασφάλειας.

Και μια εντελώς φιλική συμβουλή : Όταν ακόμη είσαι στην αρχή, μην συγκρίνεις συνεχώς το GNU/Linux με τα windows και κυρίως μη προσπαθείς να έχεις την ίδια λογική. Η λογική τους διαφέρει σε κάποια πράγματα. Αυτή προσπάθησε να καταλάβεις, μόλις την καταλάβεις και ίσος καταλάβεις και τους λόγους, τότε σύγκρινε τα κιόλας. ;)

Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί. Επιλέγουμε το θέμα που βοήθησε στην επίλυση και πατάμε το κουμπάκι Εικόνα. Με τον τρόπο αυτό βοηθάμε κάποιον να βρει εύκολα τη λύση σε παρόμοιο θέμα απλά πατώντας πάνω στο πράσινο τικ.



Καλή συνέχεια φίλε! :-)
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: εκτέλεση αρχείου .sh, από το μενου

Δημοσίευσηαπό bobptz » 05 Σεπ 2019, 11:20

Τάσο ευχαριστώ. Χρησιμοποιώ το Ubuntu πάνω από 7 χρόνια, το έχω εγκατεστημένο σε 1 pc και 3 laptops. Mε απογοήτευση λέω ότι ακόμα αισθάνομαι άσχετος.

Όταν κάνω δεξί κλικ και επιλέγω μια επιλογή, περιμένω ή να δω αποτέλεσμα, ή κάποιο μήνυμα ERROR, και με επεξήγηση, να με καθοδηγήσει να διορθώσω το λάθος μου. Δεν είναι θέμα αν το κάνει ή όχι το windows. Είναι θέμα user-friendliness. Ας το απαγορεύει το Linux για security reasons. Αλλά ας μου δώσει το μήνυμα για να μπορέσω να προχωρήσω. Ή ας μην έχει εκεί καθόλου την επιλογή.

Ευτυχώς είσαστε εσείς εδώ και βρίσκω βοήθεια.

EDIT: Δεν έχω μαρκάρει ότι επιλύθηκε διότι (αφού δεν το προχώρησα) με δεξί κλικ ακόμα δε μπορώ να τρέξω την εφαρμογή/εγκατάσταση.
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron