Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό advocate » 02 Ιαν 2020, 20:05

Έκανα φορμάτ κατά λάθος σε ένα στικάκι και ξεκίνησα την ανάκτησή του με dd.

Ακολούθησα τις οδηγίες όπως αναγράφονται στο viewtopic.php?f=9&t=4201
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dd if=/dev/sdb1 of=/media/bkup/image.dd

(sdc1 είναι το στικάκι στο οποίο θέλω να γράψω την ανάκτηση)
Στη συνέχεια προσπάθησα να ανακτήσω το image.dd και στο ίδιο στικάκι και σε διαφορετικό αλλά χωρίς αποτέλεσμα με την εξής ένδειξη:
Κώδικας: Επιλογή όλων
andreas@andreas:~/bak$ dd if=/home/andreas/bak/image.dd of=/dev/sdc1
dd: αδυναμία ανοίγματος του '/dev/sdc1': Άρνηση πρόσβασης

Επειδή ήμουν ήδη στο directory "bak" έδωσα και επιπλέον την ίδια εντολή χωρίς τη διαδρομή του image.dd δηλαδή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
andreas@andreas:~/bak$ dd if=image.dd of=/dev/sdc1
dd: αδυναμία ανοίγματος του '/dev/sdc1': Άρνηση πρόσβασης

αλλά και
Κώδικας: Επιλογή όλων
andreas@andreas:~$ dd if=/home/andreas/bak/image.dd of=/dev/sdc1
dd: αδυναμία ανοίγματος του '/dev/sdc1': Άρνηση πρόσβασης


Τα ίδια αποτελέσματα είχα και όταν προσπάθησα να γράφω το image.dd στο στικάκι που φορμάρισα (sdb1)

Τι κάνω, λοιπόν, ώστε να μη μου εμφανίζεται η "αδυναμία ανοίγματος" και να μπορέσω να γράψω το image.dd στο sdc1?
Γνώσεις⇛Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός:Όχι┃Αγγλικά:Καλά
laptop:Ubuntu 14.04.02 acer aspire Ε17
Προδιαγραφές⇛Intel® Celeron(R) CPU N2940 @ 1.83GHz × 4 │RAM 4.0GB DDR3│δε βρίσκω πληροφορίες GML│Wireless rtl8723be | Audio: Analog stereo duplex│Οθόνη: 1600x900
advocate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Φεβ 2010, 19:13
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό Maras » 02 Ιαν 2020, 20:08

Θα πω κάτι που είναι προφανές, την 1η εντολή την έτρεξες με sudo, δοκίμασε λοιπόν να τρέξεις και τις επόμενες με sudo.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό advocate » 03 Ιαν 2020, 08:57

Δούλεψε κάπως:
Κώδικας: Επιλογή όλων
andreas@andreas:~$ sudo dd if=/home/andreas/bak/image.dd of=/dev/sdc1
[sudo] password for andreas:
60047360+0 εγγραφές μέσα
60047360+0 εγγραφές έξω
30744248320 bytes (31 GB, 29 GiB) copied, 2218,34 s, 13,9 MB/s


αλλά όταν πήγα να ανοίξω το στικάκι από το GUI, δεν μου το επέτρεψε
Εικόνα
Γνώσεις⇛Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός:Όχι┃Αγγλικά:Καλά
laptop:Ubuntu 14.04.02 acer aspire Ε17
Προδιαγραφές⇛Intel® Celeron(R) CPU N2940 @ 1.83GHz × 4 │RAM 4.0GB DDR3│δε βρίσκω πληροφορίες GML│Wireless rtl8723be | Audio: Analog stereo duplex│Οθόνη: 1600x900
advocate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Φεβ 2010, 19:13
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό the_eye » 04 Ιαν 2020, 12:47

Ο οδηγός που ακολουθείς είναι 10ετών. Η dd δεν κάνει ανάκτηση, απλά μεταφέρει τα δεδομένα του δίσκου, δηλαδή τίποτα στην περίπτωσή σου επειδή έκανες format, σε ένα άλλο δίσκο.
Όταν ξαναμετέφερες τα δεδομένα πίσω στο stick, είναι σαν να ξαναέκανες format !!! Χειροτέρεψες και άλλο τα πράγματα.

Για να ανακτήσεις δεδομένα δες την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo testdisk

Εκεί θα επιλέξεις το stick που θες να σου κάνει ανάκτηση και έναν άλλο δίσκο για να σου βάλει τα δεδομένα που θα ανακτήσει. ΔΕΝ μπορείς να τα βάλεις ξανά στο ίδιο stick.

Το σφάλμα εισόδου εξόδου που σου βγάζει παραπάνω σημαίνει ότι το στικ έχει χαλάσει και είναι για πέταμα, σώσε ότι αρχεία μπορείς και στην ανακύκλωση. Μην προσπαθείς άδικα να το επαναφέρεις.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό advocate » 04 Ιαν 2020, 18:28

the_eye έγραψε:Ο οδηγός που ακολουθείς είναι 10ετών. Η dd δεν κάνει ανάκτηση, απλά μεταφέρει τα δεδομένα του δίσκου, δηλαδή τίποτα στην περίπτωσή σου επειδή έκανες format, σε ένα άλλο δίσκο.
Όταν ξαναμετέφερες τα δεδομένα πίσω στο stick, είναι σαν να ξαναέκανες format !!! Χειροτέρεψες και άλλο τα πράγματα.

Για να ανακτήσεις δεδομένα δες την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo testdisk

Εκεί θα επιλέξεις το stick που θες να σου κάνει ανάκτηση και έναν άλλο δίσκο για να σου βάλει τα δεδομένα που θα ανακτήσει. ΔΕΝ μπορείς να τα βάλεις ξανά στο ίδιο stick.

Το σφάλμα εισόδου εξόδου που σου βγάζει παραπάνω σημαίνει ότι το στικ έχει χαλάσει και είναι για πέταμα, σώσε ότι αρχεία μπορείς και στην ανακύκλωση. Μην προσπαθείς άδικα να το επαναφέρεις.


Ευτυχώς, δεν είχα αρχεία στο στικ που δεν τα είχα στο στικάκι. Στην πραγματικότητα δεν έχασα κάτι πολύτιμο. Όμως το φορμάτ έγινε από λάθος. Και σκέφτομαι ότι αυτό το λάθος μπορεί να γίνει και σε αρχεία που μπορεί να χαθούν για πάντα.
Το ζήτημα είναι να μπορώ, δηλαδή να έχω την εμπειρία, να κάνω ανάκτηση όταν εμφανιστεί ο πραγματικός κίνδυνος.
Τα στικάκια (δηλαδή αυτό που είχα τα δεδομένα και αυτό που μετέφερα το dd) τα έκανα προσάρτηση με gparted και έτσι τα είδα στο GUI. Φαίνονται με 0 βυτε και δεν έχουν χαλάσει. γράφουν κανονικά δεδομένα. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπορώ να ανακτήσω τα δεδομένα πριν το φορμάτ.

Θα δω και το Testdrive το οποίο εγκατέστησα για την ανάκτηση, αλλά απ' ό,τι είδα βγάζει και αυτό αρχείο dd.
Γνώσεις⇛Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός:Όχι┃Αγγλικά:Καλά
laptop:Ubuntu 14.04.02 acer aspire Ε17
Προδιαγραφές⇛Intel® Celeron(R) CPU N2940 @ 1.83GHz × 4 │RAM 4.0GB DDR3│δε βρίσκω πληροφορίες GML│Wireless rtl8723be | Audio: Analog stereo duplex│Οθόνη: 1600x900
advocate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Φεβ 2010, 19:13
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό the_eye » 04 Ιαν 2020, 18:37

advocate έγραψε:Θα δω και το Testdrive το οποίο εγκατέστησα για την ανάκτηση, αλλά απ' ό,τι είδα βγάζει και αυτό αρχείο dd.

Όχι, δεν βγάζει αρχείο dd.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση Η ΖΗΜΙΑ ΕΓΙΝΕ

Δημοσίευσηαπό advocate » 05 Ιαν 2020, 13:44

Η ζημιά έγινε και εκλιπαρώ για τη βοήθειά σας.
Και δεν έγινε στο δικό μου υπολογιστή αλλά στης γυναίκας μου. Δηλαδή δεν την έκανε τη ζημιά η γυναίκα μου αλλά εγώ επιχειρώντας να της αντιγράψω τα αρχεία σε εξωτερικό σκληρό.
Οπωσδήποτε οφείλεται σε απροσεξία μου αλλά το πρόβλημα είναι πως οι επαγγελματίες δεν ξέρουν να κάνουν ανάκτηση από Λίνουξ (για την ακρίβεια μου είπαν ότι δεν έχουν προγράμματα για ανάκτηση από σύστημα αρχείων ext4).
Ξεκίνησα να κάνω την αντιγραφή έχοντας στο προσκήνιο τον εξωτερικό σκληρό. Δεν πρόσεξα ότι το λάπτοπ δεν ήταν στο ρεύμα και σε 10 λεπτά μου κάνει αναστολή. Το ανοίγω για να να συνεχίσω την αντιγραφή και δεν μπορεί να την κάνει, μου εμφανίζει πλήρη αδυναμία αντιγραφής, καλώντας με να πατήσω το κουμπί "παράλειψη". Δεν πρόσεξα ότι ο εξωτερικός σκληρός αποπροσαρτήθηκε και μου έδειχνε το /home. Ξεκινώ να αντιγράψω ξανά τα "Έγγραφα", οπότε δίνω διαγραφή στο υπάρχον directory νομίζοντας ότι είναι του external. Ήταν όμως του /home. Αντί να το ρίξω στον κάδο το έκανα απευθείας οριστική διαγραφή. Με το πάτημα του ΟΚ κατάλαβα ότι ήταν λάθος αλλά ήταν αργά. Δεν επανερχόταν με αναίρεση.

Εγκατέστησα το Testdisk από δω: https://vitux.com/how-to-recover-delete ... -testdisk/
Ακολούθησα τα βήματα (EFI and no Intel όπως που δίνει σαν πρώτη επιλογή η σελίδα). Δεν μου δείχνει το διαγραμμένο directory ούτε και τα επιμέρους διαγραμμένα αρχεία με κόκκινο, όπως φαίνονται στα βήματα της ιστοσελίδας.
Ξεκίνησα να κάνω ανάκτηση το /home αλλά μου λέει ότι θα μου γράψει ένα αρχείο image.dd οπότε το πρόβλημα να δω το περιεχόμενο του dd επανέρχεται.
Δηλαδή, η ανάκτηση γίνεται αυτή τη στιγμή χωρίς να μου έχουν εμφανιστεί φάκελοι ή αρχεία με κόκκινη γραφή. Μάλλον γίνεται λάθος.
Περιμένω τη βοήθειά σας.
Γνώσεις⇛Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός:Όχι┃Αγγλικά:Καλά
laptop:Ubuntu 14.04.02 acer aspire Ε17
Προδιαγραφές⇛Intel® Celeron(R) CPU N2940 @ 1.83GHz × 4 │RAM 4.0GB DDR3│δε βρίσκω πληροφορίες GML│Wireless rtl8723be | Audio: Analog stereo duplex│Οθόνη: 1600x900
advocate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Φεβ 2010, 19:13
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό the_eye » 05 Ιαν 2020, 16:37

Καταρχάς δεν χρησιμοποιείς τον δίσκο που θες να κάνεις ανάκτηση, δεν τον βάζει να φορτώσει ούτε εγκαθιστάς προγράμματα.
Το αφαιρείς και τον συνδέεις σε άλλο σύστημα. Εκεί του κάνεις ανάκτηση με τα δεδομένα ανάκτησης να πάνε σε άλλο δίσκο.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ανάκτηση δεδομένων με χρήση dd command

Δημοσίευσηαπό advocate » 08 Ιαν 2020, 12:13

H καταστροφή ήταν ολοκληρωτική (σχεδόν) από την ανοησία μου.
Κατ' αρχάς, δεν πήρα χαμπάρι με ποιο τρόπο θα έκανα το bakup σε εξωτερικό σκληρό, δηλαδή στο Testdisk δεν ήταν σαφής αυτή η επιλογή ή λόγω του πανικού μου δεν την πρόσεξα.
Εξ αυτού το μπακάπ έγινε στο /home και μου το τιγκάρισε, οπότε μόλις γέμισε ο δίσκος, σταμάτησε η διεργασία και μου έβγαλε οθόνη τερματικού. Η επανεκκίνηση δεν δούλεψε, ώστε να μπω να διαγράψω το dd. Ο μεν κύριος λογαριασμός κολλούσε με την εισαγωγή κωδικού, ο δε έτερος λογαριασμός χρήστη δεν δεχόταν τον κωδικό ως έγκυρο.

Έτσι έκανα ανάκτηση το με το Hiren’s BootCD PE x64 (v1.0.1), που το δοκίμασα με bootable CD στο δικό μου λάπτοπ. Μια επιπλέον δυσκολία που αντιμετώπισα ήταν ότι δεν έβλεπε καθόλου το ποντίκι, παρότι είναι GUI και αναγκάστηκα να κάνω όλες τις εργασίες με το πληκτρολόγιο, γεγονός που μου σπατάλησε πολύ χρόνο. Το πακέτο Hiren περιλαμβάνει και το Testdisk αλλά δεν το προτίμησα γιατί δεν κατανόησα πώς θα μπορούσα να επαναφέρω ένα αρχείο dd σε οπτική μορφή. Δοκίμασα το περίφημο Acronis αλλά δεν βλέπει κατατμήσεις με διαμόρφωση ext4 και τα άλλα φορμάτ του λίνουξ. Το ίδιο και το Recuva που ανακτά και τα ονόματα των αρχείων, οπότε μετά την ανάκτηση είναι πιο εύκολη η κατανομή τους σε καταλόγους. Τελικά χρησιμοποίησα το Puran File Recovery v1.2.0. Αυτό, ναι μεν δεν αναγνωρίζει το φορμάτ ειδικά αλλά κάνει την ανάκτηση καθώς βλέπει την κατάτμηση. Το μειονέκτημα, φυσικά, είναι ότι δεν κάνει ανάκτηση των αρχείων με το όνομά τους αλλά με αύξοντα αριθμό, οπότε πρέπει να μπεις σε ένα - ένα αρχείο να δεις το περιεχόμενό του και να το μετονομάσεις και να πετάξεις τα κατεστραμμένα. Ομοίως δεν μπορεί να βρει και τη δομή των καταλόγων, οπότε πρέπει να την ξαναφτιάξεις.
Η όλη διαδικασία κράτησε 3 μέρες. Την 1η να βρω ποιο είναι το κατάλληλο πρόγραμμα, να γράψω το Hiren bootable: Είχα ένα πρόβλημα με τη θύρα DVD και έπρεπε να το κάνω σε στικάκι. Όμως το StartUp Disk Creator του Kubuntu (αλλά και το αντίστοιχο του Ubuntu είχα παρατηρήσει παλιότερα) ενώ έβλεπε το iso αρχείο δεν το φόρτωνε ώστε να το γράψει. Για την ακρίβεια, φορτώνει με επιτυχία μόνο ορισμένες διανομές λίνουξ. Οπότε έπρεπε ν' αναζητήσω ένα εξωτερικό πρόγραμμα και τελικά εγκατέστησα το UNetBootin (στο δικό μου λάπτοπ, εννοείται, όχι στο παθόν). Και αυτό δεν έγραψε με επιτυχία το iso. Κατέβασα διάφορες προγενέστερες εκδόσεις, στις οποίες, όμως, δεν εντόπισα το Puran, οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω την άβολη τελευταία έκδοση του Hiren, που δεν έβλεπε το ποντίκι (για την ακρίβεια δεν δημιουργούσε καν δείκτη ποντικιού, που έστω να μένει ακίνητος). Η ανάκτηση -ως σκανάρισμα του δίσκου- χρειάστηκε 4 ώρες και η εγγραφή στον εξωτερικό σκληρό διήρκησε 29 ώρες. Το πρόγραμμα προσφέρει τη δυνατότητα να καταταχτούν τα ανακτώμενα αρχεία σε υποφακέλους ανάλογα με την επέκτασή τους και όχι χύμα στο δίσκο και μέσα στις τόσες δυσκολίες αυτό είναι μια ευκολία.

Στη συνέχεια, την τρίτη μέρα, εγκατέστησα ξανά το Kubuntu που μαζί με την προσαρμογή του και την εγκατάσταση προγραμμάτων που χρειάζονται για την εύρυθμη λειτουργία του και τη μεταφορά των ανακτημένων από τον εξωτερικό σκληρό στο /home/user/Έγγραφα, τη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας σε 2 εξωτερικούς σκληρούς, μου πήρε 12 ώρες.

Ας είναι. Ήταν μια χρήσιμη εμπειρία πάνω στην ανοησία να διαγράψω τον κατάλογο απευθείας και να μη τον ρίξω στα "Απορρίμματα". Κι έτσι αντί να κερδίσω τα 20 δευτερόλεπτα που θα απαιτούνταν να πάω στα "Απορρίμματα" και να κάνω οριστική διαγραφή, έχασα 3 μέρες, και επιβάρυνα τη γυναίκα μου με επιπλέον δουλειά να βρει και να κατατάξει όλα τα αρχεία που ανακτήθηκαν, να πετάξει αυτά που έγραψε από το Μάρτιο και πριν, οπότε και η τελευταία αντιγραφή, και να βρει ποια έγραψε από το Μάρτιο και μετά. Και το αστείο είναι ότι φρικάρισα όταν είδα πως είχε να κάνει αντιγραφή από το Μάρτιο και τελικά χάσαμε με ευθύνη μου όσα έγραψε και από το Μάρτιο μέχρι προχτές.

Αυτά και καλή σας χρονιά και ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΟΒΕ.
Γνώσεις⇛Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός:Όχι┃Αγγλικά:Καλά
laptop:Ubuntu 14.04.02 acer aspire Ε17
Προδιαγραφές⇛Intel® Celeron(R) CPU N2940 @ 1.83GHz × 4 │RAM 4.0GB DDR3│δε βρίσκω πληροφορίες GML│Wireless rtl8723be | Audio: Analog stereo duplex│Οθόνη: 1600x900
advocate
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Φεβ 2010, 19:13
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα