Προβλημα στο ubuntu 18.4

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Προβλημα στο ubuntu 18.4

Δημοσίευσηαπό Gakis » 17 Φεβ 2020, 01:17

Βοήθεια παιδιά κάτι δεν πάει καλά στο UBUNTU 18.4. Προσπαθώ να λύσω μερικά προβλήματα και δεν βρίσκω όσα γράφονται σε διάφορες οδηγίες. Παράδειγμα προσπάθησα να αλλάξω τα πλήκτρα συντόμευσης εναλλαγής γλώσσας και διάβασα ότι πρέπει να πάω στο "καταχώριση κειμένου". Πάω και μου βγάζει "δεν δόθηκε στιγμιότυπο" . Κάνω εγκατάσταση και κατόπιν εκκίνηση και δεν μου βγάζει παρά μόνο "γλωσσική υποστήριξη που δεν έχει καμία τέτοια επιλογή. Σε κάποια άλλα μου βγάζει πάλι "δεν δόθηκε στιγμιότυπο. Τι δεν κατάλαβα; Μήπως έχω κάτι και μου το κρύβετε;
Υπ' όψιν έγινε ενημέρωση λογισμικού.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Gakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 01:00
Εκτύπωση

Re: Προβλημα στο ubuntu 18.4

Δημοσίευσηαπό per » 17 Φεβ 2020, 01:38

Από το κέντρο λογισμικού θα εγκαταστήσεις το " Εργαλείο μικρορυθμίσεων GNOME " το οποίο και θα ανοίξεις. Στη συνέχεια θα πας-πληκτρολόγιο και ποντίκι- πρόσθετες επιλογές διάταξης- αλλαγή σε άλλη διάταξη - και θα τσεκάρεις την διάταξη που επιθυμείς.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 22.04.1 LTS 64bit - windows 11
3 Intel(R) Core(TM) i3-9100F CPU @ 3.60GHz ‖ RAM 8GB
4 ASUS GeForce® GT 710
Άβαταρ μέλους
per
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 17 Ιουν 2009, 00:39
Εκτύπωση

Re: Προβλημα στο ubuntu 18.4

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 21 Φεβ 2020, 00:49

Καταρχήν καλώς ήρθες στην κοινότητα μας (διότι βλέπω πως έχει μονάχα μια δημοσίευση) και εύχομαι με το καλό η καινούργια σου ένταξη στο GNU/Linux και στην διανομή Ubuntu. Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι και να πάρεις μια ανάσα και τον χρόνο σου και πολύ γρήγορα θα αρχίσεις να αποκτάς μια πολύ καλή λειτουργικότητα στο νέο του λειτουργικό σύστημα, χωρίς ιδιαίτερο κόπο, διότι η διανομή που επέλεξες είναι και μια εκ των πιο βολικών & εύκολων για νέους χρήστες. Μην έχεις στο μυαλό σου πως στο GNU/Linux είναι όλα "περίεργα" ή "μπερδεμένα" και ιδιαίτερα στην διανομή που επέλεξες να χρησιμοποιήσεις.

Σχετικά με το πρόβλημα σου, η αλλαγή γλώσσας γενικότερα είναι μια αρκετά τετριμμένη και εύκολη διαδικασία και η οποία γίνεται με πολλούς τρόπους. Παρακάτω σου παρουσιάζω τον ευκολότερο τρόπο και σου παραθέτω μερικές εικόνες για διευκόλυνση που και σου εφιστώ την προσοχή σε κάτι που υποθέτω πως έκανες και δεν πρόσεξες.



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Off topic:
Πάντως για να έχουμε πιο άμεσα & γενικά καλύτερη εικόνα, θα σου πρότεινα να δεις τον οδηγό «Πληροφορίες και οδηγίες προς νεοεισερχόμενους στο forum» και συγκεκριμένα, να έκανες την υπογραφή σου.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα