κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Panou » 20 Φεβ 2020, 17:22

Παιδιά γεια σας. Έχω εγκαταστημένο το UBUBTU 18.04
Σύμφωνα με κάποιες οδηγίες από το ιντερνετ μέσω του "password και κλειδιά" (έχει σαν εικόνα δύο κλειδιά) πάνω αριστερά που λέει σύνδεση έκανα δεξί κλικ και άλλαξα το password σε κενό και στα δύο πεδία του νέου password με την ελπίδα να μη μου ξαναζητήσει password κάθε φορά που μπαίνω στο chrome. Προχώρησα σε επανεκκίνηση και κόλλησε σε μια οθόνη που δεν κάνει τίποτα και έχει περίπου το μωβ χρώμα του λειτουργικού. Με ctrl +alt+delete κάνει εκκίνηση και μου ζητά ει να γράψω την εντολή help για να μου βγάλει μια λίστα εντολών
https://drive.google.com/file/d/1unv4IM ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/139pxWt ... sp=sharing
Αυτές είναι οι δύο φωτογραφίες που σας στέλνω με τα αναγραφόμενα κατά την εκκίνηση. Τι μπορώ να κάνω για να μη κάνω επανεγκατάσταση; Μήπως αν περιμένω αρκετή ώρα λύσει το πρόβλημα μόνο του κάνοντας κάποιες ενημερώσεις και αυτόματες αλλαγές;
Ευχαριστώ.
Panou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2020, 16:53
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό abramis » 20 Φεβ 2020, 17:49

δοκίμασε https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair , μηπως χαλασε το boot. φλασάκι δλδ με το ubuntu, bootάρεις μ΄αυτό και κάνεις αυτά που λέει το λινκ για το repair boot.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Panou » 20 Φεβ 2020, 18:04

Φίλε μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά τα κινέζικα δεν τα πολυμιλάω, για να δούμε αν τα καταλαβαίνω τουλάχιστον. Με το flash που έκανα εγκατάσταση και βέβαια έσβησα -αλλά είναι κάπως εύκολο να ξανακάνω- κάνω εκκίνηση αφού δώσω εντολή να ξεκινήσει από flash και μετά τι. Αυτό θα με πάει κατευθείαν για εγκατάσταση αν θυμάμαι καλά από άλλη φορά. Ανοίγω λοιπόν το τερματικό και γράφω τις εντολές που μου λέει η παραπάνω ιστοσελίδα οκ;
Ευχαριστώ και πάλι
Panou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2020, 16:53
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Panou » 21 Φεβ 2020, 14:15

Τελικά διαπίστωσα ότι το πρόβλημα ήταν στην εγγραφή του ISO στο flah. Δεν ήταν σωστά εγγεγραμμένο και παρουσίαζε τα προβλήματα, μια φορά δεν έβλεπε κάποιο αρχείο, την άλλη δεν αναγνώριζε το σύστημα. Διόρθωσα το flash εγγράφοντας από την αρχή, εγκατέστησα το ubuntu και όλα καλά. Γλίτωσα τα windows. Είναι όπως ήταν πριν το πρόβλημα.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλων.
Panou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2020, 16:53
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Panou » 04 Μαρ 2020, 00:34

Γεια σας.
Βοήθεια!!!
Εγκατέστησα σε σταθερό υπολογιστή παλιό το lubuntu 18.4 και δεν μπορώ να βρω πως γράφει Ελληνικά. Πατάω το Alt +Shift τίποτα. Πατάω διάφορους συνδυασμούς τίποτα. Όλα τα μενού και οι ονομασίες των αρχείων και φακέλων είναι στα Ελληνικά. Επίσης δεν μπορώ να εισάγω κάποιες εφαρμογές στη γραμμή εργασιών, έχει επιλογή με το δεξί κλικ μόνο για την επιφάνεια εργασίας.
Ευχαριστώ.
Panou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2020, 16:53
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Maras » 04 Μαρ 2020, 00:49

Εγκατέστησε το Gnome-tweak-tool. Άνοιξε τερματικό και δώσε :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt update

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt install gnome-tweak-tool

Βρες το και άνοιξε το, και πάνε στην ενότητα keyboard όπου θα δεις ρυθμίσεις για το layout, αυτό που σε ενδιαφέρει να εισάγεις είναι το Alt+Shift στο Switch to alternate layout. Τικ-άρε το και θα είσαι εντάξει.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Panou » 04 Μαρ 2020, 01:01

Στο τερματικό έχει τρία >>> και δίνοντας την εντολή μου λέει SyntaxError
Μήπως τερματικό είναι αυτό που γράφει <εκτέλεση>; αλλά εκεί δίνω τις εντολές και δεν αντιδρά. επίσης δεν βρίσκω το μετά το αρχείο που μου λες
Τελευταία επεξεργασία από Panou και 04 Μαρ 2020, 01:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Panou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2020, 16:53
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Panou » 04 Μαρ 2020, 01:02

Panou έγραψε:Στο τερματικό έχει τρία >>> και δίνοντας την εντολή μου λέει SyntaxError

Το τερματικό είναι το python3.6
Panou
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2020, 16:53
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Maras » 04 Μαρ 2020, 01:45

Πάτησε τον συνδυασμό πλήκτρων Ctrl + Alt + Τ για να ανοίξει το τερματικό και στη συνέχεια δώσε τις 2 εντολές που σου έδωσα.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: κόλλησε το ubuntu και δεν συνδέεται

Δημοσίευσηαπό Maras » 04 Μαρ 2020, 02:26

Άκυρο φίλε μου ότι έγραψα, τώρα είδα ότι αναφέρεις lubuntu στο post σου και όχι ubuntu όπως είναι ο τίτλος του νήματος που ξεκίνησες. Άνοιξε ένα τερματικό, όπως σου είπα προηγουμένως με την αλληλουχία πλήκτρων, και δώσε :
Κώδικας: Επιλογή όλων
setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,gr

Δες αν δουλεύει και στη συνέχεια θα φτιάξουμε ένα script για να το κρατάει μετά την επανεκκίνηση.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron