DUAL BOOT

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

DUAL BOOT

Δημοσίευσηαπό mpiftekis » 14 Νοέμ 2020, 21:47

Καλησπερα παιδια.
Χρησιμοποιω Ubuntu και Windows στον υπολογιστη μου. Στην αρχη το εκανα με εναν HDD 750Gb. Μετα επεσε στα χερια μου ενας SSD 128Gb και ειπα να το γυρισω στο ubuntu μονο μιας και με 128 τι να περισσεψει για τα Windows?. Λογω δουλειας επρεπε να εγκαταστησω το autocad και σκεφτηκα να πάρω εναν ακομα SSD 256Gb. Επειδη λοιπον δεν πεταμε τιποτα, ειπα να οργανωθω και να βαλω τα windows στον 128αρη δισκο το ubuntu στον 256αρη και τον HDD για τ' αρχεια.
Ολα συνδεδεμενα κανονικά και η εναλλαγη θα γινεται με το σπασαρχιδικο τροπο απο τα bios με αλλαγή προτεραιοτητας κλπ. και οχι με τον παλιο καλο τροπο που γινοταν οταν τα λειτουργικα συστηματα ηταν στον ιδιο δισκο.
Για μια-μιαμιση βδομαδα γινοταν ετσι μεχρι που μια ωραια πρωια ξυπναω, ανοιγω τον υπολογιστη, μπαινει στο ubuntu, ηθελα windows, κανω μια επανεκκινηση, μπαινω windows, κανω λιγη δουλεια, λεω παμε παλι ubuntu τωρα. Στο ανοιγμα λοιπον, μου εμφανιζει ξαφνικα τον παλιό, καλο τροπο επιλογης λειτουργικου συστηματος. Αναρωτιεμαι πως εγινε αυτο και αν ειναι καλο τελικα ή κακο.? Βλεπω οτι στους δισκους που μου δειχνει οτι υπαρχουν συνδεδεμενοι, εχει τους εξης:
Υπολογιστης 234Gb (O δισκος με το ubuntu)
HDD 750Gb (O Παλιος για τα αρχεια)
119Gb τομος (Ο δισκος για τα Windows)
537Mb τομος (Ο "δεν εχω ιδεα πως δημιουργηθηκε αυτος και δεν ξερω και πως θα βρω και το που υπαγεται" δισκος)

Οταν εκανα τη διαμορφωση των δισκων, τους εβαζα εναν εναν για να μην κανω χειροκινητα τον διαμερισμο. δηλαδη οταν εκανα format στον 128αρη ειχα μονο εκεινον συνδεδεμενο στο PC. Το ιδιο εκανα και για τον 256αρη.

Τι παιζει ακριβως μ αυτο? και αν θελω να μπω Windows να επιλεγω τον ευκολο τροπο ή τον σπασαρχιδικο? εχει καμία διαφορα? φαινομενικα δε βλεπω ν αλλαζει κατι ειτε μπαινω με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο.
mpiftekis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 27 Δεκ 2019, 17:37
Εκτύπωση

Re: DUAL BOOT

Δημοσίευσηαπό Μίλτος » 16 Νοέμ 2020, 01:05

Αρχίζω λέγοντας ότι δεν είμαι καλός στο Linux ... τα άλλα παιδιά εδώ είναι κορυφαία.

Απ' ότι κατάλαβα δεν είχες τον grub.
Γενικά είναι πολύ καλύτερα να έχεις τα διαφορετικά συστήματα σε διαφορετικούς δίσκους, παρά σε έναν.
Έκανες πολύ καλά που έβαζες έναν έναν τον δίσκο. Αφού περάσεις όμως τα λειτουργικά, πρέπει να βάλεις πρώτο τον δίσκο με το Ubuntu ... μετά να τερματίσεις το PC και να συνδέσεις τον δίσκο με τα Windows ... και τέλος τον αποθηκευτικό δίσκο.
Έχω παρατηρήσει ότι με αυτό τον τρόπο δεν γίνονται λάθη και βγαίνει ο grub κανονικότατα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Ποντικαράς με ουρά┃ Προγραμματισμός: δε νομίζω ┃ Αγγλικά: Καλά
Spoiler: show
1.Ubuntu 20.04 LTS 64bit│ Windows 10 ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 3 στα 3.70GHz│RAM 16GB│Radeon Vega 8 Processor Graphics│ Μητρική: ASRock (A320M-HDV R3.0)│HD: WD 1TB με 18.04 - WD 500GB για buck up - WD 150GB είχε τα Windows.

2. Ubuntu 18.04 LTS 64bit│Win 10 ...σε Laptop HP 15-d012sv
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i3-3110M 2.40 GHz │RAM 4GB │ nVidia GeForce 820M │HD:1 TB.
Άβαταρ μέλους
Μίλτος
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 18:51
Τοποθεσία: Κόρινθος
Εκτύπωση

Re: DUAL BOOT

Δημοσίευσηαπό mpiftekis » 16 Νοέμ 2020, 17:58

Γεια σου φιλε μιλτο.
Δεν ειχα τον grub, που λες κι εσυ, και ξαφνικα τον απεκτησα. δε με χαλασε καθολου, απλα με παραξενεψε αρκετα. Eπι μια εβδομαδα εκανα την εναλλαγη των δισκων απ τα bios και μια μερα εμφανιστηκε ο grub. Αυτο ειναι κατι που συμβαινει συνηθως ετσι απο μονο του? και το βασικο μου θεμα ειναι αν θα μου δημιουργησει καπου προβλημα... προς το παρον ολα δουλευουν κανονικα.
Οσο για το καλος, εγω δεν ειμαι καλος ΟΥΤΕ στο linux.
mpiftekis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 27 Δεκ 2019, 17:37
Εκτύπωση

Re: DUAL BOOT

Δημοσίευσηαπό Maras » 17 Νοέμ 2020, 02:57

Όπως προανέφερε και ο Μίλτος, αυτό που βλέπεις είναι o Grub, ένας από τους Bootloaders του Linux. Σε κάθε εγκατάσταση μιας διανομής Linux είναι υποχρεωτικό να τον βάλεις για να μπορέσει να εκκινήσει το λειτουργικό.
Στο Ubuntu γίνεται αυτόματα κατά την εγκατάσταση (εκτός και αν επιλέξεις custom install). Προφανώς και είναι προτιμότερο από το να μπαίνεις στα BIOS και να διαλέγεις τον δίσκο που θέλεις να ξεκινήσεις.
Από τη στιγμή που φορτώνουν όλα τα λειτουργικά σωστά και βλέπεις όλους τους δίσκους σου, δεν υπάρχει πρόβλημα.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα