φταίει το linux η κάτι άλλο;  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 13 Φεβ 2022, 16:52

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά linux από το 2009. Ξεκίνησα με Ubuntu και τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το Mint mate.
Στο Web banking της alpha bank μπαίνω (με λινουξ) από το 2009 χωρίς πότε να αντιμετωπίσω πρόβλημα. Το δεύτερο μισό του 2021 μπαίνω στο web banking της alpha bank και μετά από λίγο μου βγάζει το μήνυμα ότι ο χρόνος σας έληξε και πρέπει να βγείτε και να ανασυνδεθείτε. Ο χρόνος που έβγαζε το μήνυμα ποίκιλε άλλες φορές στα 10 sec άλλες στα 40 κοκ. Αποσυνδεόμουν και ξαναπροσπαθούσα και πάλι το έκανε ξανά.
Σε επικοινωνία με την Alpha μου είπαν να χρησιμοποιώ τον chrome αντί για firefox αλλά δεν άλλαξε τπτ Σε δεύτερη επικοινωνία μου είπαν να χρησιμοποιώ την πλήρη διεύθυνση http://www.alpha.gr αντί alpha.gr άλλα και πάλι άλλαξε τπτ

Πήγα στην τελευταία εκδοσή linux mint 20.2 uma (Δεκεμβρης 2021) και για κάποιες φόρες ήταν όλα οκ άλλα ξαφνικά την περασμένη βδομάδα το έκανε ξανά μετά από ~5 λεπτά και αφοί πρόλαβα και πλήρωσα τους λογαριασμούς μου.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν το κάνει σε σταθερή βάση, μπορεί να το κάνει σε sec η σε λεπτά η και καθόλου.

Το ερώτημα μου είναι αν έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα;
Αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει; το λειτουργικό; Είναι θέμα παρόχου;
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό Maras » 13 Φεβ 2022, 18:02

Θα σου πρότεινα να έχεις ανοιχτή την κονσόλα του browser και να κάνεις όλη την διαδικασία, μήπως και δώσει κάποιο hint.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 18 Φεβ 2022, 19:48

To πρόβλημα συνεχίζεται και μάλιστα και σε δευτερο laptop με linux.

Άφησα την κονσόλα ανοικτή αλλα δεν νομίζω να βγήκε κάτι. Παρακάτω παραθέτω τι έβγαλε η κονσολα:

main.899ad926b600e03b2ca5.js:1 Backend returned code 401, body was: null
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό Maras » 18 Φεβ 2022, 19:56

Ε είναι σημαντικό όμως γι' αυτό σε αποσυνδέει, δες :
https://www.geeksforgeeks.org/how-to-fix-a-401-unauthorized-error/
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 19 Φεβ 2022, 02:18

Μεγάλο πρόβλημα έχουμε στην δουλειά με την ίδια τράπεζα στα windows. Συνέχεια αποσυνδέσεις.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 20 Φεβ 2022, 15:28

Με τις φτωχές μου γνώσεις το error 401 δεν νομιζω να εχει σχεση καθόσον μόλις εμφανιστει το modal " χρονος σας εχει λήξει " η συνδεση με την τράπεζα ειναι ήδη νεκρή.

Επισης ξεχασα να πω οτι απο τον Δεκεμβριο που πηγα στην 20.2 uma με εχουν τρελανει στις αναβαθμισεις πυρήνα...πρεπει να εχω εγαταστησει καπου 6 πυρήνες.

Αρκετες φορες εχω πρόβλημα και με την εμφανιση και πιο συγκεκριμενα μου βγαζει κάτω δεξιά διπλά εικονίδια, διπλό μεγαφωνο και διπλό wifi, κανω επανεκκίνηση της οθόνης με alt+ctrl+backspace και διορθωνεται.

Αναφέρω παρακάτω τι εβγαλε στα εργαλεια για προγραμματιστες εκτός απο την κονσολα:

The key "min-width" is not recognized and ignored.
min-viewport.js:20 The key "min-width" is not recognized and ignored.
changeViewport @ min-viewport.js:20
min-viewport.js:20 The key "min-width" is not recognized and ignored.
changeViewport @ min-viewport.js:20
sed-alphabank-2260e9ef.js:3 GET https://secure.alpha.gr/retail/rest-api ... R0/details 401
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 25 Φεβ 2022, 19:33

Tο θεμα εγινε χειροτερο μεσα σε 3 ωρες 5 προσπάθειες και στις 5 υπηρξε αποσύνδεση.
Αναγκαστικα να παρω για 3η φορα στην Alpha bank οπου αφου ο υπαλληλος με εβαλε σε αναμονη για αρκετη ωρα μέχρι να συννενοηθεί με το τεχνικό τμημα μου απαντησε οτι δεν φταίει η τράπεζα αλλα πιθανοτατα ο παροχος.
Πηρα τηλεφωνο στην Wind οπου ο υπαλληλος μαλλον ηξερε το θεμα και με διαβεβαιωσε οτι οντως υπάρχει μια ρυθμιση ασφαλείας την οποία μεσα λιγη ωρα θα την αλλαζαν και ετσι δεν θα υπήρχαν πλέον αποσυνδέσεις. Πραγματι σε 30 λεπτα με πηραν τηλ και μου είπαν οτι εχει γινει η αλλαγή.
Πραγματι εκτοτε απολαμβανω πληρη συνδεση με την Alpha bank χωρις καμμια αποσύνδεση....και ελπιζω να κρατήσει.
Αρα το θεμα θεωρείται ότι εχει λυθεί.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: φταίει το linux η κάτι άλλο;

Δημοσίευσηαπό Maras » 27 Φεβ 2022, 05:21

Ωραία, άρα ήταν πρόβλημα του παρόχου.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron