προβλημα εκκινησης ubuntu 20.04  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

προβλημα εκκινησης ubuntu 20.04

Δημοσίευσηαπό saranick » 22 Φεβ 2022, 12:47

Καλημέρα.
εχω εγκατεστημενο στον υπολογιστή μου εδω και αρκετο καιρό το ubuntu 20.04 και μέχρι τώρα δούλευα κανονικότατα.
σημερα το πρωί ξεκινησα τον υπολογιστή και όλα πήγαιναν κανονικά , εμφανίστηκε η οθόνη για να βάλω τον κωδικό, έβαλα κανονικά τον κωδικό και απο κεί και πέρα δεν εμφανίζει τίποτα αλλο απο μια κενή οθόνη και τον δρομέα του ποντικιού.
γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση

Re: προβλημα εκκινησης ubuntu 20.04  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό saranick » 22 Φεβ 2022, 13:47

sudo apt-get update
Επανεκκίνηση και επιλύθηκε
Ν. Σαραφάκης (me)
Επίπεδο γνώσεων: (Μαθηματικά: άριστα, αλλά δεν μετράει), dos(το αναφέρω γιατί έχει κάποια σχέση με το terminal του linux), windows(ικανοποιητικά αλλά δεν γουστάρω), linux (ελάχιστα αλλά γουστάρω)|Προγραμματισμός: Λίγο basic λίγο fortran, λίγο περισσότερο pascal και Delphi.

Ο υπολογιστής μου.
lenovo netbook: Μνήμη 2gb Επεξεργαστής Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2 Λειτουργικό: puppy linux
HP-Pavilion-11-x360-PC : Μνήμη 4gb Επεξεργαστής: Intel® Pentium(R) CPU N3540 @ 2.16GHz × 4 Λειτουργικό: Ubuntu 20.04.1 LTS
saranick
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Οκτ 2011, 11:12
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα