μηνυμα για EFI partition στο 22,04  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

μηνυμα για EFI partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό Tasos » 16 Σεπ 2022, 21:00

Στο dualboot συστημα μου, με win7 και ubuntu 20.04, εγκαθιστω την νεα διανομη, 22,04. Φτιαχνω κατα τα γνωστα ενα διαμερισμα swap 8 GB , ενα (/) 50 GB σε εχτ4, και ενα /home 100 GΒ σε εχτ4. Πατωντας τωρα να ξεκινησει η εγκατασταση, βγαζει μηνυμα οτι πρεπει να παω πισω για να ορισω και EFI partition.
Απο εδω και περα με αφηνει να συνεχισω την εγκατασταση μονο σε 2 περιπτωσεις:
1) ειτε μετατρεποντας το (/) απο εχτ4 σε EFI κατατμηση , η
2) δημιουργωντας στο υπολοιπο του δισκου που ειναι αλλα (50GB), ενα νεο τεταρτο partition με EFI κατατμηση.

Γνωριζει καποιος να μου προτεινει τι να κανω??
Τελευταία επεξεργασία από Tasos και 25 Σεπ 2022, 09:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 18 Σεπ 2022, 02:34

Λογικά βλέπει uefi στο σύστημά σου.
Μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα και στο desktop και στο laptop μου κατά την εγκατάσταση, αν και στο Kubuntu με άφηνε να προχωρήσω και χωρίς efi partition, με την ειδοποίηση ότι μετά μπορεί να έχει πρόβλημα στο boot.
Εν πάση περιπτώσει, έφτιαξα ένα επιπλέον partition efi και όλα καλά (δεν έχω dual boot), παρότι όσον αφορά στο laptop έχω επιλέξει legacy στο bios και όχι uefi, και είμαι σίγουρος ότι μπουτάρει χωρίς το efi partition (το είχα έτσι στην 20.04, μιας και απλά είχα μεταφέρει τον ssd από παλιότερο laptop που δεν είχε uefi και παρέδωσε πνεύμα, οπότε για να μπουτάρει ως είχε προτίμησα την αλλαγή σε legacy στο νεώτερο laptop).
Το desktop είναι κάπως έτσι :

To 1 gb στο efi είναι προφανώς υπερβολή.
To sda1 που βλέπεις με τα 9 mb, επίσης μου το είχε ζητήσει ως bios ...... κάτι...... δεν θυμάμαι πως ακριβώς το ονόμαζε, υπήρχε πάντως η επιλογή στον ορισμό του partition.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό Tasos » 19 Σεπ 2022, 00:50

Το λαπτοπ ειναι του αγορασμενο το 2010, και ειναι στο οριο για να διαθετει δυνατοτητα για efi-mode.
Παρολα αυτα και επειδη το αρχικο στησιμο ειχε και εχει τα win7, ειχα βαλει και την διανομη 20,04 σε legacy-mode (MBR).
Τωρα βαζοντας την διανομη 22,04, μονο το συστημα εγκαταστασης με προτρεπει να δημιουργησω ( οπως και σε εσενα ) και διαμερισμα EFI, διαφορετικα βγαζει μηνυμα οτι ισως να αντιμετωπιζω προβληματα στο boot, και οτι προχωρω με δικη μου ευθυνη.

Επειδη δεν θυμαμαι πωσ να ανεβασω ενα screenshot με την δικη μου δοκιμαστικη διαμερηση του δισκου μου, φαντασου την παρακατω εικονα.

Υπαρχει ενα εκτεταμενο διαμερισμα 192 GB, μεσα στο οποιο εχω φτιαξει:

1) 8 GB swap
2) (/) 48GB - logical
3) /home 95GB- logical
4) fat32/boot/efi 43 GB

Η σκεψη μου ειναι οτι αν υπαρχει το bios σε efi-mode, τοτε δεν θα χρειαζοταν να εχω κανει extended parttion στον δισκο, αφου θα μπορουσα να ειχα ορισει ολα τα διαμερισματα σε primary και οχι logical που ειναι τωρα.
Αρα τελικα αφου θα ξαναστησω απο την αρχη την διανομη με το efi partition γυρω στα 500 MB (αντι των 43GB που ειναι τωρα), μηπως θα πρεπει μεσω του Gparted να διαγραψω και το extended partition για να τα ορισω ολα σε πρωτευοντα διαμερισματα ? Δεν ειμαι σιγουρος αν το σκεφτομαι σωστα. Τι λες εσυ?

Με την ευκαιρια, θυμισε μου πως ανεβαζω εδω ενα screenshot του δισκου μου.
Τελευταία επεξεργασία από Tasos και 25 Σεπ 2022, 09:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 19 Σεπ 2022, 02:12

Εικόνες ανεβάζεις εδώ :
https://imagebin.ubuntu-gr.org/
Αν πρόκειται να υπερβείς τα 4 primary partitions, ο δίσκος πρέπει να κατατμηθεί ως gpt και όχι mbr, αν υπάρχει η δυνατότητα.
Τα windows που ακριβώς βρίσκονται, διότι το efi προφανώς δεν είναι 43 gb και τα win 7 δεν θυμάμαι να εγκαθίστανται σε fat32 (και νομίζω ούτε σε logical).
Υπάρχουν ήδη στον δίσκο και θα παραμείνουν, ή θα τα περάσεις εκ νέου ;
Αν υπάρχουν ήδη στον δίσκο, κατά mbr, και θα παραμείνουν, τότε πρέπει να δεις πόσα primary partitions έχουν δεσμεύσει, και να αποφασίσεις πως θα διαχειριστείς τα υπολειπόμενα μέχρι τα 4 και που θα βάλεις logical αν χρειάζεται.
Ανέβασε ένα screenshot (πχ από το gparted) και περίμενε και κάποια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση, διότι η τελευταία φορά που είχα dual boot χάνεται στα βάθη του χρόνου, οπότε προφανώς φοβάμαι μην σου πω κάποια ανοησία και γίνει κάποιο ανεπανόρθωτο λάθος, ειδικά αν πρόκειται να κρατήσεις ήδη εγκατεστημένα windows.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό Tasos » 23 Σεπ 2022, 20:10

Και εμενα με άφηνε να προχωρήσω και χωρίς efi partition, με την ειδοποίηση ότι μετά μπορεί να έχει πρόβλημα στο boot.
Επι του πρακτεου τωρα.
Υστερα απο καποια αστοχη ενεργεια μου, μεσω του Gparted, σβηστηκαν τα παντα, οποτε αν και ειχα παρει backup μεσω της προηγουμενης διανομης, ειπα να προχωρησω πια μονο με την νεα διανομη, οποτε και εκανα την εγκατασταση της.
Ομως θα ηθελα να πειραματιστω λιγο με GPT και UEFI, και να ξαναεγκαταστησω την διανομη προκειμενου να εχω αρκετα διαμερισματα - 128 νομιζω - ολα primary.
Θελω λοιπον την βοηθεια σου. Δηλαδη τα βηματα που ηδη εκανες. Π.Χ. συνοπτικα τι να φτιαξω μεσω του Gparted στον δισκο, αρχικα, και τι στην πορεια για την εγκατασταση σε GPT και UEFI ?
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 24 Σεπ 2022, 02:48

Ότι βλέπεις στον screenshot που ανέβασα παραπάνω, με τις εξής επισημάνσεις :
1) Το sda1 (είχε ορισθεί 10 mb) και αφορούσε σε αυτό το bios manager ή κάτι τέτοιο, μιας και δεν θυμάμαι ακριβώς, μου το είχε ζητήσει από μόνο του στο dekstop, στο laptop όχι, οπότε πιθανολογώ ότι δεν το χρειάζεσαι, εκτός και αν στο ζητήσει.
Από εκεί και πέρα :
2) Ένα partition για το efi, διαβάζω ότι πρέπει να είναι μεταξύ 100 και 550 mb, το δικό μου το είχα ορίσει 1000mb.
3) Ένα για το /, το είχα ορίσει 40.000 mb. είναι σίγουρα πολλά, αλλά ουκ ολίγες φορές ξέμεινα από χώρο στο / και έτρεχα να το καθαρίσω, οπότε δεν βαριέσαι.
4) Όσον αφορά στο /home, επειδή δεν με ενδιέφερε να φτιάξω άλλα partitions του είχα διαθέσει όλον τον υπόλοιπο χώρο πλην 8.000 mb για swap. Εξαρτάται από σένα.
5) 8.000 mb για swap.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό Tasos » 25 Σεπ 2022, 00:36

Ας το παω λιγο απο την αρχη, και με διορθωνει οποιος γνωριζει και οπου χριεαστει.
Θα ξανακανω το στησιμο απο την αρχη, με GPT και UEFI.
Την διαδικασια την φανταζομαι ως εξης:

1) Θα μπω στο BIOS του λαπτοπ και θα αποεπιλεξω την επιλογη του Legacy mode. (λογικα θα γυρισει σε efi-mode)
2) Στην συνεχεια θα μπουταρω με το USB στικακ της νεας διανομηςι, και κανοντας χρηση του Gparted και θα προσπαθησω να ορισω το συνολο του δισκου σε GPT ( απο MBR που ειναι τωρα). - - ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΟ ΣΕ GPT.
3) Επειτα θα δημιουργησω 2 partitions στον δισκο. (120 + 120) GB - στο πρωτο θα στησω την διανομη 22.04, και στο αλλο λιγο αργοτερα μια δευτερη διανομη. (Εδω ισως και θα μπορουσα να αφησω το χωρο του δευτερου partition αδιαθετο ).

Υποθετω οτι σημειο αυτο, θα πρεπει να τερματισω το Gparted, και να προχωρησω στην εναρξη της εγκαταστασης της διανομης.

Ξεκινωντας λοιπον την εγκατασταση και φθανοντας στο σημειο για την δημιουργια των διαμερισματων ( ΟΛΑ ΣΕ PRIMARY) θα φτιαξω:

4) ενα διαμερισμα 8GB για την SWAP
5) ενα διαμερισμα 50 GB για ( / ) - ext4
6) ενα διαμερισμα 61 GB για το /Home - ext4
7) ενα διαμερισμα 400 ΜΒ /boot/efi -- fat32

Αν εχω περιγραψει σωστα την διαδικασια μεχρι εδω, εχει καλως, διαφορετικα ας μου υποδειξει καποιος τι να διορθωσω.
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για EFI partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 26 Σεπ 2022, 01:47

Ναι, επιστρέφεις στο uefi από το bios.
Δεν θυμάμαι να ρωτάει κάπου για gpt η mbr, υποθέτω ότι επιλέγει αυτόματα gpt.
Όχι δεν θα φτιάξεις αρχικά δυο partitions. Θα φτιάξεις απευθείας τα partitions που περιέγραψες υπολογίζοντας να περισσέψει όσος χώρος θες για οτιδήποτε άλλο. Αυτόν η θα τον αφήσεις αδιάθετο, η θα φτιάξεις ένα partition που δεν θα χρησιμοποιηθεί. Προτιμότερη είναι η δεύτερη εκδοχή, ώστε να είναι ο χώρος διαθέσιμος, πχ σαν αποθηκευτικός. Αν χρειαστεί να εγκαταστήσεις κάτι άλλο στο μέλλον, θα επιλέξεις τι θα κανεις με αυτό το partition, μπορεί να διαμορφωθεί ανα πάσα στιγμή.
50 gb για το / είναι υπερβολικά.
Edit-> Όσον αφορά το gpt θα είσαι σίγουρος αν υπερβείς τα 4 partitions που θα έχουν οριστεί primary. Σε mbr δεν θα σε άφηνε, θα έβγαζε σχετικο μήνυμα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για EFI partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό Tasos » 28 Σεπ 2022, 00:24

Λοιπον, εκανα boot μεσω του USB, ετρεξα το GParted, επελεξα το GPT μεσω της επιλογης select new partition table type, και ο δισκος σεταριστηκε σε GPT.
Στην συνεχεια εφτιαξα και μια αρχικη κατατμηση με 40ΜΒ, η οποια θα αναλαβει να υποδεχθει τον grub bootloader,και την οποια αφησα αμορφοποιητη,
Επειτα προσπαθησα μεσω της επιλογης Flags του Gparted, να την ορισω σαν "bios_grub".
Ομως στο σημειο αυτο, το θεμα κολλαει, και δεν με αφηνει να της βαλω σημαια "bios_grub". Με το που τσεκαρω την επιλογη, με πεταει εξω.
1 Γνώσεις Linux: � ┃ Προγραμματισμού: � ┃ Αγγλικών: �
2 Ubuntu Mate 18.04 LTS 64bit & Windows 7/64bit (dual-boot)
3 Genuine Intel CPU U2700 1.30GHz ‖ RAM 3793 MiB ‖ TOSHIBA SATELLITE T110
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915}
5 eth0: Qualcomm Atheros AR8132 Fast Ethernet [1969:1062] (rev c0) ⋮ wlan0: Realtek RTL8191SEvB Wireless [10ec:8172] (rev 10)
Tasos
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 535
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο - Κρητη
Εκτύπωση

Re: μηνυμα για EFI partition στο 22,04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 28 Σεπ 2022, 02:32

Tasos έγραψε:Στην συνεχεια εφτιαξα και μια αρχικη κατατμηση με 40ΜΒ, η οποια θα αναλαβει να υποδεχθει τον grub bootloader,και την οποια αφησα αμορφοποιητη,
Επειτα προσπαθησα μεσω της επιλογης Flags του Gparted, να την ορισω σαν "bios_grub".

Σου ζήτησε να την φτιάξεις ;
Αν μετά την επιλογή του gpt που περιέγραψες, προχωρήσεις δημιουργώντας :

α) Efi partition
β) ext4 partition με mount point το /
γ) ext4 partition με mount point το /home
δ) swap partition
ε) για την εγκατάσταση του grub επιλέξεις τον sda (υποθέτω ότι εκεί εγκαθιστάς και αυτός είναι ο δίσκος από τον οποίο μπουτάρει το pc)

και μετά από αυτά προχωρήσεις, σου βγάζει κάποιο μήνυμα ότι χρειάζεται το bios grub partition και πιθανό πρόβλημα αν δεν το φτιάξεις ή προχωράει κανονικά στην εγκατάσταση

Έχοντας βγει σε γραφικό περιβάλλον από το live, αν τρέξεις στο τερματικό
Κώδικας: Επιλογή όλων
test -d /sys/firmware/efi && echo efi || echo bios

τι σου απαντάει, bios ή uefi ;
Αν δεν κάνω λάθος bios_grub partition το χρειάζεται στην πρώτη περίπτωση.
Εξυπακούεται ότι όποιος το κατέχει το θέμα καλύτερα παρεμβαίνει.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα