Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα windows

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα windows

Δημοσίευσηαπό digi » 15 Μάιος 2008, 20:05

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα¨.
Έχω pc με 2 σκληρούς δίσκους. Στον C έχω XP , Στον F εγκατέστησα UBUNTU 8.04
και στην συνέχεια απεγκατέστησα το ubuntu διότι δεν λειτουργούσε η ασύρματη κάρτα για internet. Προσπαθώ να ανοίξω το pc και δεν κάνει έναρξη από τo C όπου βρίσκονται τα XP όπως θα έπρεπε. Βάζω cd XP για boot από cd-rom και δεν το κάνει boot. Βάζω live cd UBUNTU και ξεκινάει το pc. Tα αρχεία απο τον C φαίνονται και η διαμόρφοση του C είναι Ntfs. Τί μπορώ να κάνω για να κάνει έναρξη απο τον C?

ilpara: Διόρθωσα τον τίτλο για να είναι κατανοητό το πρόβλμα ώστε να βοηθήσει όποιος γνωρίζει. Γενικά προσπαθούμε να είμαστε συγκεκριμένοι στην περιγραφή τόσο στον τίτλο όσο και στο post
digi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 19:46
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό ftso » 15 Μάιος 2008, 20:31

Αν έχεις δυο δίσκους (και όχι δυο partition) τότε θα πρέπει να μπείς στο μενού του bios (del ή delete στην εκκίνηση)
και να βάλεις τον δίσκο που έχει το windows πρώτη επιλογή στο boot ανάμεσα σε αυτόν και σε αυτόν που είχε linux.

Πως είσαι σίγουρος οτι δεν δουλεύει η wireless κάρτα σου σε ubuntu?Το έψαξες?Εγκατέστησες κάποιον driver?

Φιλικά,
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό ilpara » 15 Μάιος 2008, 20:42

digi έγραψε:Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα¨.
Έχω pc με 2 σκληρούς δίσκους. Στον C έχω XP , Στον F εγκατέστησα UBUNTU 8.04
και στην συνέχεια απεγκατέστησα το ubuntu διότι δεν λειτουργούσε η ασύρματη κάρτα για internet. Προσπαθώ να ανοίξω το pc και δεν κάνει έναρξη από τo C όπου βρίσκονται τα XP όπως θα έπρεπε. Βάζω cd XP για boot από cd-rom και δεν το κάνει boot. Βάζω live cd UBUNTU και ξεκινάει το pc. Tα αρχεία απο τον C φαίνονται και η διαμόρφοση του C είναι Ntfs. Τί μπορώ να κάνω για να κάνει έναρξη απο τον C?

1. Ξεκινάει το PC εννοείς σε ubuntu?
2. Χωρίς CD, όταν ξεκινάει το pc δεν εμφανίζεται καθόλου το grub (δηλαδή η μαύρη οθόνη που δείχνει τι λειτουργικά έχεις εγκατεστημένα και επιλέγεις έναρξη από αυτό που θες ή αν δεν επιλέξεις μετά από Χ δευτερόλεπτα ξεκινάει η πρώτη επιλογή)?
3. Πως απεγκατέστησες το ubuntu? Περιέγραψε το με απλά λόγια αλλά αναλυτικά. Φαντάζεται κανείς τι συμβαίνει?
4. Για την wireless card ρώτησες στη λίστα ή το φόρουμ του ubuntu? Έψαξες στο google? Αν όχι, θα έλεγα ξαναβάλε ubuntu 8.04 και ρώτα και κάνε λίγη υπομονή για δοκιμές. Έχω την εντύπωση ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ασύρματων δουλεύει. Γράψε δυο λόγια για την ασύρματη κάρτα ή/και τον Η/Υ σου.
Φιλικά
Ηλίας
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό simosx » 15 Μάιος 2008, 21:36

(ο υπολογιστής έχει εγκατεστημένο το grub, και η κατάτμηση με Linux λείπει. αυτό σημαίνει ότι το grub δεν μπορεί να βρει τον κώδικά του για να εκτελεστεί. ο υπολογιστής φαίνεται να έχει ρυθμιστεί από το bios για να αγνοεί το CD, οπότε πάει πάντα στο σκληρό κατά την εκκίνηση, και κολλάει. πολλές λύσεις, όπως εκκίνηση από το CD και εκτέλεση fdisk/mbr, ή εγκατάσταση ξανά το Ubuntu, κτλ)
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό headless » 15 Μάιος 2008, 22:39

Σωστά τα παραπάνω,το παράξενο όμως είναι αυτό:

"Βάζω cd XP για boot από cd-rom και δεν το κάνει boot. Βάζω live cd UBUNTU και ξεκινάει το pc"

Θα σου πρότεινα κι εγώ να ξαναβάλεις το ubuntu,και για το wifi θα την βρούμε την άκρη.
Ακόμα κι αν δεν εναγνωρίζεται ootb υπάρχουν διάφορες λύσεις (madwifi,ndiswrapper κλπ)
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό fygas » 15 Μάιος 2008, 22:58

digi έγραψε:Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα¨.
Έχω pc με 2 σκληρούς δίσκους. Στον C έχω XP , Στον F εγκατέστησα UBUNTU 8.04
και στην συνέχεια απεγκατέστησα το ubuntu διότι δεν λειτουργούσε η ασύρματη κάρτα για internet. Προσπαθώ να ανοίξω το pc και δεν κάνει έναρξη από τo C όπου βρίσκονται τα XP όπως θα έπρεπε. Βάζω cd XP για boot από cd-rom και δεν το κάνει boot. Βάζω live cd UBUNTU και ξεκινάει το pc. Tα αρχεία απο τον C φαίνονται και η διαμόρφοση του C είναι Ntfs. Τί μπορώ να κάνω για να κάνει έναρξη απο τον C?

ilpara: Διόρθωσα τον τίτλο για να είναι κατανοητό το πρόβλμα ώστε να βοηθήσει όποιος γνωρίζει. Γενικά προσπαθούμε να είμαστε συγκεκριμένοι στην περιγραφή τόσο στον τίτλο όσο και στο post


Ποιό είναι το μήνυμα που σαυ βγάζει όταν δεν κάνει boot;
Η εγκατάσταση έγινε μέσω wubi;
Έχεις διπλοτσεκάρει το bios για boot order;
Σε τι κατάσταση βρίσκεται to cd των Windows;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση αν το bios και το cd είναι ok θα έπρεπε να μπορείς να κάνεις boot από το CD των XP.
Τώρα τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα που δεν μπορείς να διορθώσεις από recovery console με το CD του βασιλάκη...
Αν είσαι τόσο πανικοβλήμένος όσο την πρώτη φορά που το έπαθα εγω, έλα να το λύσουμε και μετά δώσε άλλη μια ευκαιρία στο ubuntu ;)
Λειτουργικό : Ubuntu 14.04 - 64bit
Η/Υ : Intel Core2 4400@3 GHz / 4GB DDR2 RAM / nVidia GeForce GTX 650 2GB
fygas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:51
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό digi » 16 Μάιος 2008, 01:23

Έκανα ξανά εγκατάσταση το UBUNTU και μου δίνει την επιλογή να ξεκινήσω από τα XP. Eίχα σβήσει μαζί με το UBUNTU και το Group οπότε δημιουργήθηκε πρόβλημα. Ευχαριστώ όλους όσους ανταποκρίθηκαν στο πρόβλημα μου. Επειδή είμαι πολύ νέος στο LINUX και έχω πολλές απορίες μπορείται να αναρτήσεται ένα εγχειρίδιο στα ελληνικά με οδηγίες χρήσης για το UBUNTU ?
digi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 19:46
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό ftso » 16 Μάιος 2008, 01:50

nice!

Πλήρες εγχειρίδιο στα Ελληνικά δυστυχώς είναι κάπως δύσκολο.
Μπορείς να ξεκινάς νέο θέμα στην σωστή κατηγορία με τα προβλήματα και της απορίες σου
αφού πρώτα κάνεις ένα search σε περίπτωση που έχουν απαντηθεί.
Επίσης μπορείς να διαβάζεις τα how-to του forum (viewforum.php?f=9) που ίσως σε βοηθήσουν.

Ένα εγχειρίδιο που έχω υπόψην μου στα Ελληνικά είναι αυτό http://www.it.uom.gr/teaching/open/ell/Ubuntu_win.pdf .
Το εγχειρίδιο αυτό έχει φτιαχτεί απο φοιτητές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Εδώ http://www.it.uom.gr/teaching/open/ μπορείς να βρείς κι'άλλα απο το ΠΑΜΑΚ που αφορούν το Ubuntu Linux.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό nioniakos » 17 Μάιος 2008, 11:54

[quote="digi"]Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα¨.
Έχω pc με 2 σκληρούς δίσκους. Στον C έχω XP , Στον F εγκατέστησα UBUNTU 8.04
και στην συνέχεια απεγκατέστησα το ubuntu διότι δεν λειτουργούσε η ασύρματη κάρτα για internet. Προσπαθώ να ανοίξω το pc και δεν κάνει έναρξη από τo C όπου βρίσκονται τα XP όπως θα έπρεπε. Βάζω cd XP για boot από cd-rom και δεν το κάνει boot. Βάζω live cd UBUNTU και ξεκινάει το pc. Tα αρχεία απο τον C φαίνονται και η διαμόρφοση του C είναι Ntfs. Τί μπορώ να κάνω για να κάνει έναρξη απο τον C?

η απλες εντολες που συνηθως τις ξεχναμε
απο το bios με delete η με f2 αναλογα με την μητρικη για να ξεκινησει πρωτα απο το cd βαζεις το cd των windows πατας ender και θα φτασει σε ενα σημειο που θα σε ρωτησει αν θελεις νεα εγκατασταση η επιδιορθωση χρησιμοποιοντας την κονσολα νομιζω με R και σε συνδεει πατας με ποια θελεις να συνδεθεις λες με την 1
εκει δινεις τις εξεις εντολες πρωτα fixboot σε ρωταει και απαντας yes μετα fixmbr και παλι yes.
αυτος εινε ο τροπος για να επαναφερεις τα windows
πριν να βγεις απο την κονσολα με την εντολη exit εαν θελεις να διαγραψεις την εγκατασταση του linux γραφεις diskpart και βλεπεις ολες τις κατατμησεις και απο εκει μπορεις να τις διαγραψεις
nioniakos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 10:53
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Εκτύπωση

Re: Μετά απεγκατάσταση ubuntu δεν ξεκινάνε τα win (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!)

Δημοσίευσηαπό vista killer » 20 Μάιος 2008, 13:20

Ο καλύτερος οδηγός χρήσης για το ubuntu είναι αυτός εδώ

https://wiki.ubuntu.com/Training

αλλά δυστυχώς είναι στα Αγγλικά.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα