Master Boot Record

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 08 Αύγ 2008, 17:07

Χαιρετώ την κοινότητα.

Είμαι καινούριος στον κόσμο του Ubuntu και γενικά στον κόσμο του Linux παρόλα αυτά το Ubuntu τρέχει κιόλας στο νέο μου PC, ενώ μια διανομή του Debian βρίσκεται κιόλας εγκατεστημένη στον Pegasos PPC μου, τέλος το Ubuntu LiveCD για τον Πήγασο δείχνει να τρέχει καλά οπότε σύντομα ελπίζω να το έχω και αυτό στον δίσκο.

Έχω ένα πρόβλημα με το Ubuntu στο PC όμως το οποίο το εγκαθιστώ σε έναν ξεχωριστό Western Digital δίσκο 750 giga (εννοείται σε partitions), αφήνοντας ανέπαφο τον 1 terra WG που έχω τα Vista. Ο Grub επιμένει να εγκαθίσταται στο Master Boot Record του πρώτου δίσκου.

Ερωτήσεις:

1. Πως διορθώνω τον Master Boot Record του πρώτου δίσκου; Όσο και αν έψαξα στο CD των Vista ή στον σκληρό δεν βρήκα κανένα από τα utilities bootrec, fdisk κτλ -Σε αναζήτηση στο net είδα ότι πρέπει αν χρησιμοποιήσω τις συγκεκριμένες εντολές για να λύσω το πρόβλημα- . Όποτε θα σας παρακαλούσα να μου προτείνετε κάποιο third part utility να κατεβάσω. Ή να μου δώσετε έναν σωστό οδηγό από τα Vista για τα οποία δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.

2. Θα ξανακάνω φυσικά install το ubuntu αλλά θέλω να καθορίσω ο Grub να γραφτεί στον άλλο δίσκο. Πως θα το κάνω αυτό; Πως θα ενεργοποιήσω τα advanced settings στο install του ubuntu;

3. Αν μετά κάνω Install και κάποια άλλα λειτουργικά σε αυτόν το δίσκο –πχ Solaris- θα προστεθούν αυτόματα στο menu του Grub;



Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Χρήστος – Σύρος
CountRaven
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 16:22
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό ilpara » 11 Αύγ 2008, 14:43

Χρήστο για να καταλάβω (και με συγχωρείς αλλά δεν είμαι και πολύ έμπειρος):
CountRaven έγραψε:...Έχω ένα πρόβλημα με το Ubuntu στο PC όμως το οποίο το εγκαθιστώ σε έναν ξεχωριστό Western Digital δίσκο 750 giga (εννοείται σε partitions), αφήνοντας ανέπαφο τον 1 terra WG που έχω τα Vista. Ο Grub επιμένει να εγκαθίσταται στο Master Boot Record του πρώτου δίσκου...

1. Ο 1 terra είναι ο 1ος δίσκος και ο 750 giga ο 2ος, σωστά? Και ενώ βάζεις το ubuntu σε partition του 2ου πάει και βάζει το grub στον 1ο, σωστά?

CountRaven έγραψε:...Ερωτήσεις:
1. Πως διορθώνω τον Master Boot Record του πρώτου δίσκου; Όσο και αν έψαξα στο CD των Vista ή στον σκληρό δεν βρήκα κανένα από τα utilities bootrec, fdisk κτλ -Σε αναζήτηση στο net είδα ότι πρέπει αν χρησιμοποιήσω τις συγκεκριμένες εντολές για να λύσω το πρόβλημα- . Όποτε θα σας παρακαλούσα να μου προτείνετε κάποιο third part utility να κατεβάσω. Ή να μου δώσετε έναν σωστό οδηγό από τα Vista για τα οποία δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.
2. Θα ξανακάνω φυσικά install το ubuntu αλλά θέλω να καθορίσω ο Grub να γραφτεί στον άλλο δίσκο. Πως θα το κάνω αυτό; Πως θα ενεργοποιήσω τα advanced settings στο install του ubuntu;
3. Αν μετά κάνω Install και κάποια άλλα λειτουργικά σε αυτόν το δίσκο –πχ Solaris- θα προστεθούν αυτόματα στο menu του Grub;...

2. Όταν ξεκινάει ο Η/Υ εμφανίζεται ο grub με επιλογές για όλα τα διαθέσιμα λειτπυργικά και ξεκινάς όποιο θες, σωστά? Που είναι το πρόβλημα? Γιατί να ξανακάνεις εγκατάσταση? Γιατί να αλλάξεις δίσκο το grub?

ΥΓ: Υπάρχει και αυτός ο οδηγός http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=574&hilit=grub. Επιπλέον δες και εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=10&t=504&hilit=grub και κυρίως εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=4&t=189&st=0&sk=t&sd=a&hilit=grub&start=0
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό sentient6 » 12 Αύγ 2008, 10:23

1. Για την αποκατάσταση του MBR των Windows, σε vista δεν έχω ιδέα, αλλά σε XP, απλά bootαρεις απο το CD των Win, σε Repair Mode και κάνεις FIXMRB και μετά restart (λογικά και στα vista θα υπάρχει repair mode, αν έχει μπες και πάτα HELP για να δεις τις εντολές που υπάρχουν..)

2. Για να βάλεις τον GRUB σε άλλο δίσκο, νομίζω πριν το τελευταίο βήμα της εγκαταστήσης έχει κι ένα πεδίο που αν δε το πειράξεις το εγκαθιστά στο MBR.. Στο πεδίο αν θες να εγκαταστήσεις στη δισκέτα πχ, βάζεις /dev/fd0

Αυτό γίνεται παντώντας "Προχωρημένα" :

Εικόνα


3.Δεν νομίζω να γίνεται αυτόματα, απλά θα πρέπει να προσθέσεις το νέο ΛΣ με το χέρι κατευθείαν απο το αρχείο του grub ή με βοήθεια απο κανα KGrubEditor ή κάτι ανάλογο..



Την εικόνα την πήρα απο τον Οδηγό του ftso Δημιουγρία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν ! viewtopic.php?f=9&t=756

(btw ftso, μόλις είδα ότι γράφει Δημιουγρία :D :D :P)
Άβαταρ μέλους
sentient6
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα-Λιβαδειά
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Αύγ 2008, 10:56

sentient6 έγραψε:
Την εικόνα την πήρα απο τον Οδηγό του ftso Δημιουγρία dualboot Ubuntu-Windows απο το μηδέν ! viewtopic.php?f=9&t=756

(btw ftso, μόλις είδα ότι γράφει Δημιουγρία :D :D :P)


thanks. το διόρθωσα, δεν ξέρω τι έπαθα με αυτήν τη λέξη , αλλά και στους άλλους οδηγούς λάθος την έγραφα και δεν το έπαιρνα πρέφα με τη μια! :lol:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό sentient6 » 12 Αύγ 2008, 22:06

Εικόνα

Μήπως σου έχουν αλλάξει το "γ" με το "ρ" στο πληκτγολόριο σου;; :shock: :D :D :P


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sentient6
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα-Λιβαδειά
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 23 Αύγ 2008, 02:50

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συγνώμη που άργησα να απαντήσω με τη σειρά μου.

1. Ο 1 terra είναι ο 1ος δίσκος και ο 750 giga ο 2ος, σωστά? Και ενώ βάζεις το ubuntu σε partition του 2ου πάει και βάζει το grub στον 1ο, σωστά?


Μέσα είσαι.


2. Όταν ξεκινάει ο Η/Υ εμφανίζεται ο grub με επιλογές για όλα τα διαθέσιμα λειτπυργικά και ξεκινάς όποιο θες, σωστά? Που είναι το πρόβλημα? Γιατί να ξανακάνεις εγκατάσταση? Γιατί να αλλάξεις δίσκο το grub?


Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω κανέναν Loader –grub- στον πρώτο δίσκο μου και για να το καθορίσω αυτό ο εύκολος τρόπος είναι install από την αρχή στο Ubuntu.. Έχω τον δεύτερο δίσκο για πειράματα. Μετά ρωτάω αν μπορεί ο Grub να αναγνωρίσει άλλα επιπλέον λειτουργικά που ίσως βάλω στον δεύτερο δίσκο.

Πάμε στις εξελίξεις:

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και έλυσα το πρόβλημα μου μέσα από τα CD των Windows Vista όπου τελικά βρήκα τα εργαλεία για την αποκατάσταση του Master Boot Record. Διάβασα και τα σχετικά τόπικ –ευχαριστώ για τα λίνκς- και δοκίμασα τα εξής:

Α. Να εγκαταστήσω το Ubuntu στον δεύτερο δίσκο χωρίς καν boot loader –δεν κάνει καν boot το Linux μα παίρνω μήνυμα partition not found όταν με F11 επιλέγω boot από τον δεύτερο δίσκο-.

B. Επιλέγω να βάλω τον Boot Loader μόνο στον δεύτερο δίσκο μα πάλι δεν φορτώνει μιας και μετά το menu παίρνω μήνυμα λάθους –Unable To Mount Partition-. Φυσικά σβήνω τα partitions μα ο καταραμένος ο Loader έχει κολλήσει στον δεύτερο δίσκο και δεν μπορώ να γράψω κανένα άλλο OS. Ψάχνω third part utility να τον ξηλώσω. Κατεβάζω το Parititon Magic μιας και τα εργαλεία των Vista επηρεάζουν μόνο τον πρωτεύων δίσκο μου. Προτείνετε και εσείς κάποιο.

Το θέμα είναι ότι στη πράξη ο Grub μου κάνει το σύστημα άνω κάτω όπου και αν τον βάλω και αν δεν τον έχω καθόλου το OS δεν δουλεύει. Δηλαδή δεν μπορώ να έχω μια Ubuntu διανομή σε έναν δίσκο ανεξάρτητο με τον Loader να δουλεύει σωστά και να απεγκαθιστάτε εύκολα σε περίπτωση που ΔΕΝ δουλεύει; Γιατί αφού δεν δουλεύει είναι κρίμα να παιδεύομαι με τις ώρες να βγάλω έναν loader που έτσι πήγε και κόλλησε –στον δεύτερο δίσκο τώρα-…. Σόρυ παιδιά αλλά έτσι χάνει κόσμο το λειτουργικό γιατί εγώ το βάζω για να μάθω Linux και όχι να κάθομαι να σκίζομαι με τις ιδιοτροπίες του από το πρώτο second. Anyway that is life! Το ξέρω ότι πρέπει να είμαι προετοιμασμένος για διαφορά παρόμοια σκηνικά αλλά πιστεύω ότι η συμπεριφορά ενός OS παίζει μεγάλο ρόλο ειδικά αν δεν είσαι high end user.
CountRaven
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 16:22
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό linuxman » 23 Αύγ 2008, 13:25

Χωρίς παρεξήγηση για τα Vista ένα μπορώ να πω (sVista ) .
Άλλα πάμε στο ψητό .
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να έχει Λίνουξ άλλα να μην σε επηρεάζει τον 1 δίσκο .
Θέλεις να κάνεις πειράματα και δοκίμες .
Όλα αυτά μπορούνε να λυθούν εύκολα , δίσκοι σου είναι SATA αποσύνδεσε τον 1 δίσκο και κάνε εγκατάσταση στον 2 Δίσκο πανεύκολα , χωρίς να επιλέγεις στο μποοτ τίποτα
Αν είναι σχετικά δύσκολο να ξέρεις ότι Λίνουξ ( Ubuntu , Suse , Debian η ότι άλλο θα βάλεις ) αναγνωρίζει ότι υπάρχει άλλο λειτουργικό και τα ξεχωρίζει στο (grub , lilo ) και το μόνο που ρωτά είναι που θα γραφτεί MBR .
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε πειράζει που θα γράψει το MBR ας είναι στον 1 δίσκο δεν είναι και κάτι τραγικό , εύκολο διορθώνεται μέσα σε 2-3 λεπτά .
Α. Να εγκαταστήσω το Ubuntu στον δεύτερο δίσκο χωρίς καν boot loader –δεν κάνει καν boot το Linux μα παίρνω μήνυμα partition not found όταν με F11 επιλέγω boot από τον δεύτερο δίσκο-.

Αυτό νομίζω ότι γίνεται αν δοκίμασες να το βάλεις σε δισκέτα άλλα θέλει δοκιμή δεν το έχω κάνει .
Super Grub CD μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα .
Αν δεν έχεις OS στον 1 δίσκο πως μπορεί να σου κάνει άνω/κάτω το grub , και να μην έχεις τίποτα στον 1 δίσκο άλλα το Λίνουξ στον 2 δίσκο , όταν βάλεις στον 1 δίσκο κάτι μετά απλά θε χρειαστεί να κάνεις επαναφορά του Grub είναι υπόθεση 3 λεπτών σε live cd .
Αυτά .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 23 Αύγ 2008, 20:28

Για την ώρα αυτό που πρέπει να βρω είναι ένα third part utility για να ξηλώσω τον Grub από τον δευτέρο δίσκο γιατί ότι και να βάλω δεν κάνει boot πλέον -το γνωστό error-. Το Live CD στο παραπάνω link -δεν ανοίγει για την ώρα, θα δοκιμάσω αργότερα- μπορεί απλά να σβήσει τον Grub από έναν δίσκο που ΔΕΝ είναι ο πρώτος;;;;

Σημ: -Τα fix tools των Vista / XP αλλάοζυν το mbr του πρώτου δίσκου-.

Δώστε φως ρε παίδες γιάτι είναι κρίμα να είναι άχρηστος ο δίσκος.

Σήμερα πάντως χάρηκα γιατί έβαλα OpenSUSE 11.0 στον Πήγασο και τώρα έχω ένα ωραίο triple boot. Άντε να στήσω και το PC με Win, Ubuntu, Solaris και ίσως και MacOS.
CountRaven
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 16:22
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό linuxman » 23 Αύγ 2008, 20:42

Κάνε boot με live cd και κάνε διαγραφή του δίσκου και εγκατάσταση ξανά , αν έχει αρχεία μέσα μπορείς να τα πάρεις με το live cd .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Master Boot Record

Δημοσίευσηαπό CountRaven » 24 Αύγ 2008, 15:33

με ποιο live CD ενοοείς με το Super Grub -κατέβηκε- ή με το Ubuntu?
Σε κάθε περίπτωση δώσε ένα μικρό guide.

α. Από ότι είδα το sper Grub δεν έχιε επιλογή για διαγραφή του Grub ή εγώ δνε ξέρω πως να το κάνω.
β. Από το live CD του Ubuntu μπορώ να διαγράψω τον grub / ή έστω το δίσκο και να σβηστεί και ο MBR άρα και ο grub? Μέχρι και formtat δοκίμασα αλλά ο grub μένει εκεί (!!). Δεν έχω αρχεία στo δίσκο είναι άδειος.

Το μόνο που ζητάω είναι ένα καθαρό mbr στο δεύτερο δίσκο μου ΧΩΡΙΣ GRUB. -Για΄τι ότι και να εγκαταστήσω εκεί πχ WinXP / Solaris κτλ βγαίνει ο grub με ERROR άρα ο δίσκος ΑΧΡΗΣΤΟΣ χωρίς boot....

Please help me clean it.

Μετά οκ θα τον βάλω στον πρώοτο πάλι με πείσατε. Από εκεί έχω τον τρόπο να τον σβήσω anytime...
CountRaven
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 16:22
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron