Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πώς πήγε η αναβάθμιση / εγκατάσταση του 9.10;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 28 Ιαν 2010, 16:05

Έκανα αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα (στο 9.04 ήταν 24%, στο 8.10 7%)
53
24%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα (στο 9.04 ήταν 10%, στο 8.10 27%)
21
10%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα (στο 9.04 ήταν 8%, στο 8.10 20%)
10
5%
Έκανα νέα εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα (στο 9.04 ήταν 38%, στο 8.10 23%)
86
39%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα (στο 9.04 ήταν 12%, στο 8.10 17%)
33
15%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα (στο 9.04 ήταν 8%, στο 8.10 7%)
18
8%
 
Σύνολο ψήφων : 221

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό kamar » 31 Οκτ 2009, 13:41

Αναβάθμιση σε 9.10 χωρίς πρόβλημα.
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-91-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD A6-5400K APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3347 MiB ‖ ASUS F2A55-M LK2 PLUS
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7540D] [1002:9991] {radeon}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 09)
Άβαταρ μέλους
kamar
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:24
Τοποθεσία: Χανιά
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό itssat » 31 Οκτ 2009, 14:04

Ξαφνικά έχασα την μπάρα προσθαφαίρεση προγραμμάτων :o . Ούτε πρόλαβα να συγκρατήσω πως την ονόμασαν στην καινούργια έκδοση.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Ελάχιστα

winxp/ubuntu 10.10 σε fujitsu siemens: Intel M750 (1.86GHz) / NVIDIA GeForce 6800 / 2.00 GB / 17" WXGA
itssat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 07 Αύγ 2008, 20:49
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 31 Οκτ 2009, 14:29

Κώδικας: Επιλογή όλων
Software Center
στο synaptic
Μάλλον αυτό εννοείς.
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 31 Οκτ 2009, 14:38

Σε μένα δεν γίνεται η αναβάθμιση , γιατί λέει λείπει το πακέτο ubuntu minimal.
Τον κακό του τον καιρό, το έχω κανονικότατα. Θα το κάνω μια επανεγκατάσταση μπας και το διαβάσει και βλέπουμε. :evil:
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Hephaestus » 31 Οκτ 2009, 15:04

Η δημοσίευση διαγράφηκε.
Τελευταία επεξεργασία από Hephaestus και 15 Δεκ 2009, 03:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο με 64 φουσκάλες ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Ναι
Άβαταρ μέλους
Hephaestus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 22:10
Τοποθεσία: /dev/null
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό emmsarris » 31 Οκτ 2009, 21:31

Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν;
Ψυχοφθόρο, τραγικό, χρονοβόρο, απελπιστικό. Επιστρέφω στην 9.04!!!!

Διαβάζοντας το forum μου κάνει εντύπωση....
ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?????
Είμαι καινούργιος σχετικά στο linux και χρησιμοποιώ ubuntu σταθερά από την έκδοση 7.10. Στην πραγματικότητα έχω από τότε να χρησιμοποιήσω προγράμματα της ms. Κι ενώ ποτέ δεν είχα προβλήματα στις εγκαταστάσεις μου (εκτός από την αναβάθμιση πυρήνα από 2.6.24-19 σε 2.6.24-20 στην 8.04, πρόβλημα που διορθώθηκε σε λιγότερο από μια βδομάδα). ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΣΩΣΤΑ και από την πρώτη στιγμή. Ποτέ δεν έκανα 2η καπάκι εγκατάσταση!
Το σύστημά μου είναι ένας athlon xp 1800+(32bit), 1GB RAM(400MHz), NVIDIA GF6200 256MB, 250 GB WD IDE (sda1 Windows-45GB, sda5 ntfs κοινόχρηστο-120GB, sda3 ubuntu-80GB, sda4 swap-2GB)
Καταρχήν προσπαθώ να το εγκαταστήσω από την Πέμπτη το βράδυ αλλά ακόμα δεν κατάφερα να το στρώσω.Έχουμε λοιπόν και λέμε:
1. Σε 2 από τις 10(!) μέχρι τώρα εγκαταστάσεις το σύστημα κόλλησε μετά την εγκατάσταση του οδηγού της κάρτας γραφικών και δεν ξαναξεκινούσε. Άσε που δε δουλεύει πια το nvidia-settings (αφού δεν χρησιμοποιείται πια το xorg.conf) και η εφαρμογή ρύθμισης οθόνης δείχνει άλλα αντί άλλων (γιατί να έχει εφαρμογές που δεν έχουν χρησιμότητα???)!!!!
2. Μετά τις εγκαταστάσεις ποτέ μα ποτέ δεν είναι αυτόματα εγκατεστημένες και οι 2 γλώσσες (Ελληνικά-Αγγλικά), αλλά μόνο τα αγγλικά, ενώ κάθε φορά ενώ κάνω την ίδια διαδικασία το iBus έχει άλλη συμπεριφορά (άλλη φορά φαίνεται στο tray, αλλη απλά στην εφαρμογή ένδειξη γλώσσας πληκτρολογίου, άλλες φορές στην ίδια εφαρμογή φαίνονται ΗΠΑ-ΕΛΛ-ΗΠΑ2, άλλες φορές δεν είναι αυτόματα η αλλαγή σε alt-shift (πού ήταν προεπιλογή στις παλαιότερες εκδόσεις) κα.
3. Κάθε μα κάθε φορά στην πρώτη εκκίνηση κρασάρει το empathy. Εντάξει το emesene θα χρησιμοποιήσω πάλι, αλλά θέλω να το δώ και το empathy (σσ. δεν καταλαβαινω γιατί αντικαταστάθηκε ο Pidgin). Αφού το κάνω kill, μετά ξεκινάει μια χαρά!
4. Αν κάνεις διπλό κλικ σε αρχείο βίντεο με εξωτερικούς υπότιτλους, το Totem κρασσάρει (έχει αναφερθεί και από άλλους στη βάση του launchpad) αλλά παρότι έγινε μία αναβάθμιση στο 2.28.2 δεν επιλύθηκε το πρόβλημα...
5. Τον τελευταίο χρόνο έχω κάποια στάνταρ θέματα και εικονίδια που χρησιμοποιώ (δικές μου μετατροπές των default εικονιδίων). Μετά λοιπόν από κάθε εγκατάσταση τα αντέγραφα στο φάκελο /usr/share/themes και /usr/share/icons αντίστοιχα και τα χρησιμοποιούσα. Τώρα παρότι τα αντιγράφω δεν εμφανίζονται στην "αλλαγή παρασκηνίου επιφάνειας εργασίας", παρα μόνο αν τα έχω στον προσωπικό φάκελο στο /.themes ή /.icons. Αλλά τότε σε rootmode έχει τη γνωστή άσχημη εμφάνιση... Βέβαια μπορώ να τα αντιγράψω στον προσωπικό φάκελο αλλά μονο αν χρησιμοποιώ ext3. Σε ext4 πετάει σφάλμα!!!
6. Παρόμοιο με το παραπάνω, αλλά μεγαλύτερης σημασίας, γι'αυτό και το αναφέρω χωριστά είναι και το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές. Η 9.10 εμφανίζει μόνο τις γραμματοσειρές που έχει προεγκατεστημένες ή αυτές που θα εγκατασταθούν από το synaptic (πχ mscore fonts). Αυτές που του βάζω στο φάκελο /usr/share/fonts δεν τις βλέπει. Πως και γιατί γίνεται αυτό?????? (το'χω τσεκάρει μόνο σε 2 εγκαταστάσεις σε ext4 fs. Δεν ξέρω αν γίνεται σε ext3). Εγω χρησιμοποιώ μια decorative για το ρολόι και την Palatino για έγγραφα στη δουλειά μου (ας την πούμε σήμα κατατεθέν μου)!
7. Μετά την επανεκκίνηση ή την αποσύνδεση, το εικονίδιο του NetworkManager δεν εμφανίζεται, υπάρχει κενό στη θέση του όπου αν κάνεις δεξί κλικ δεν κάνει τίποτα. Διορθώνεται όταν αυξήσω και μειώσω απότομα το μέγεθος του panel. Άλλες πάλι φορές εμφανίζει 2 εικονίδια για τη ρύθμιση ήχου όπου το ένα δεν κάνει τίποτα...!
8. Ο ήχος αν ξεπεράσω το 80% (σσ.παλαιότερα το είχα κολλημένο στο 100%) ακούγεται σαν να έχει παράσιτα....
9. Πως γίνεται κάθε φορά να μου εγκαθιστά και άλλη έκδοση πυρήνα???? Τη μία linux-generic-2.6.31-14-pae και την άλλη linux-generic-2.6.31-14 με την πρώτη να έχει εγκατασταθεί σε 7 από τις 10 φορές. Η pae είναι βελτιστοποιημένη, απ'ότι διάβαζα, για συστήματα με μεγάλη μνήμη (πάνω από 4 GB). Εγώ έχω 1GB!!!!!!!!! Αυτή τη στιγμη έχω χειροκίνητα εγκαταστήσει τη linux-generic-2.6.31-14.
10. Το Brasero πια δεν είναι αξιόπιστο στις εγγραφές του...Πρώτη φορά μου καίει cd αυτή η εφαρμογή!!!Και μάλιστα 2 συνεχόμενα!Μετά δεν το ξαναδοκίμασα...
11. Ανοίγοντας τον Firefox και μπαίνοντας στο facebook πχ, έχουν μία πολύ άσχημη όψη οι γραμματοσειρές. Σαν να είναι κομμένα γράμματα από εφημερίδες ή να χρησιμοποιεί για κάθε γράμμα άλλη γραμματοσειρά!
Εκτός από τα προβλήματα αυτά, έχω και την έλλειψη χρηστικότατας. Δεν υπάρχει εργαλείο παραμετροποίησης του grub2 (μόνο σε text mode και δεν έχω το χρόνο να διαβάζω σελίδες... Μία προσπάθεια έκανα, αλλά δε δούλεψε) Ούτε μπορώ να αλλάξω θέμα στο xsplash (εντάξει μπορώ να αλλάξω τις εικόνες στο φάκελο του xsplash, αλλά κάθε φορά αυτό θα πρέπει να γίνεται..?). Ούτε να αλλάξω θέμα στο gdm (απεχθάνομαι το καφέ!!!). Και στο τέλος για ποιά 10'' εκκίνησης λένε? Για τι συστήματα μιλάμε???Εμένα η 9.04 έκανε 1'15'' με ένα σωρό εφαρμογές εγκατεστημένες, και η 9.10 κάνει 55''(σε ext4) και 1'10''(σε ext3) με τις εφαρμογές που έρχονται από το CD. Για να μην αναφέρω τους server από Ελλάδα, που απλά δεν κατεβάζουν τις αναβαθμίσεις....
Παιδιά όσο ενθουσιασμό είχα για την καινούργια έκδοση, που επιτέλους κάτι άλλαζε στην εμφάνιση και τόσα νέα χαρακτηριστικά έφερνε, τόση απογοήτευση νιώθω 2 μέρες τώρα. Ξέχασα να πω ότι οι εγκαταστάσεις δεν γίνονται από ένα cd. Έχω κατεβάσει ένα μέσω bittorrent, ένα από το main server και ένα από το server του πολυτεχνείου.
Μάλλον θα επιστρέψω στην 9.04 αφού δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Όλα δούλευαν άψογα και δε με κρέμασε ποτέ 6 μήνες τώρα. Απογοητεύτηκα από την 9.10. Ίσως ξαναδοκιμάσω σε κάνα-δυό μήνες, μήπως και διορθωθούν κάποια προβλήματα.
Spoiler: show
⇛ Linux:Μαθαίνω┃Προγραμματισμός:DVF77 :lol: στη σχολή┃Αγγλικά:Καλά┃Ιταλικά:Μέτρια┃Γαλλικά:Λίγα
Desktop ubuntu 20.04
Intel Celeron G3900@2.8GHz┃8GB RAM(2400MHz)┃AsRock H110M-HDV┃LG 22MT84DFs@1920x1080
Laptop ubuntu 20.04
HP Probook 430 G2: Intel Core i5 4200 @1,7GHz┃Intel HD 4400┃8GB RAM DDR3(1600MHz)┃1TB SSD SAMSUNG 860 EVO
Άβαταρ μέλους
emmsarris
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 21:55
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 31 Οκτ 2009, 22:04

@emmsarris
Γεια σου φιλε μου καταρχας! :thumbup:
Λοιπον εχουμε και λεμε......

1. Ανοιξε ενα θεμα εδω viewforum.php?f=37 να το κοιταξουμε
2. Ναι εχεις ενα δικιο σε αυτο.....
3. Σε εμενα μια χαρα δουλευει.... ανοιξε ενα θεμα εδω viewforum.php?f=5 να το δουμε και αυτο...
4. Θα φτιαξει.... βαλε τον vlc
5-6. Δωσε αυτα
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo ln -s ~/.themes /root/.themes
sudo ln -s ~/.icons /root/.icons
sudo ln -s ~/.fonts /root/.fonts

και θα εισαι οκ!

7. Βγαλτο, και ξαναπροσθεσε το!
8. Ανοιξε θεμα εδω viewforum.php?f=38 και ποσταρε το Λήψη πληροφοριών για κάρτα ήχου σε Alsa, με alsa-info.sh
9. Και που ειναι το προβλημα
10. Δεν το δοκιμασα γιατι χρησημοποιω το k3b
11. Eκτελεσε
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo rm /etc/fonts/conf.d/10*
sudo dpkg-reconfigure fontconfig

και επανεκκινηση τον firefox.

Κανε αυτα και βλεπουμε!! :thumbup:
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό KiRiLoS » 01 Νοέμ 2009, 03:34

Αγανακτησε ο αλλος!ηρεμία παιδες!είναι λογικό να υπάρχουν και μερικά τέτοια τις πρώτες μέρες.έτσι και αλλιώς ακόμα είναι αρχή,οποίος φοβάται η δεν θέλει να πάρει το ρίσκο ας περιμένει καμία εβδομάδα ακόμα πριν αναβαθμίσει.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Ελάχιστο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ubuntu 10.04 x32
IntelCore2Duo 6300 (1.86GHZ,4MB) / 2X1024MB / NVIDIA GeForce 8400 GS (256MB) / HD Audio Controller / 15" Samsung SyncMaster 152v
KiRiLoS
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 16:35
IRC: kirilos
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Apopas » 01 Νοέμ 2009, 03:50

@emmsarris
Για τα προβλήματα με τις GTK εφαρμογές, (totem, εικονίδια, theme κ.α. -ίσως και το brasero-) μάλλον φταίει ότι έχεις αποθηκευμένες ρυθμίσεις του προηγούμενου gnome και έρχονται σε conflict με το καινούριο (όχι πως θα έπρπε να συμβαίνει αλλά καμιά φορά γίνεται).
Δοκίμασε να φτιάξεις έναν εντελώς νέο χρήστη να δούμε αν συνεχίζουν να υπάρχουν.

Ο Empathy αντικατέστησε τον Pidgin όχι μόνο στο Ubuntu αλλά στο Gnome γενικά, επειδή ο Pidgin δεν είχε και ακόμα δεν έχει καλή υποστήριξη webcamera και ούτε προείχε ώς feature από τους προγραμματιστές του, παρά τη ζήτηση από τον κόσμο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 9.10, πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό emmsarris » 01 Νοέμ 2009, 03:58

Ε, τώρα δηλώνω εντυπωσιασμένος!!!
Σ'ευχαριστώ φίλε για το ΑΜΕΣΟ ενδιαφέρον σου, και η αλήθεια είναι ότι γι'αυτό είπα να δώσω άλλη μία προσπάθεια. Κι έτσι τώρα που απαντώ έχω ένα πλήρες σύστημα, χωρίς προβλήματα χρηστικότητας.
Τι έγινε?Καταρχήν κατέβασα άλλη μία φορά το iso του ubuntu 9.10, από κάποιο server της Ιταλίας (νομίζω). Ξανά διαμόρφωση, απλά είπα τώρα να δημιουργήσω ένα /home partition για ν'αποφεύγω την αντιγραφή των δεδομένων μου κάθε φορά (20 GB έγγραφα-εικόνες δεν είναι και λίγα). Και αυτή τη φορά φαίνεται πως βρήκα τα "κουμπιά".
Αναφορικά με τα 1,8 δυστυχώς δεν έχω τα logs οπότε είναι ανώφελο έτσι στο φλού να ανοίξω συζήτηση χωρίς να λέω τι πως και γιατί...
Αυτή τη φορά τα ελληνικά (ίσως λόγω μικρότερης κίνησης στο server) εγκαταστάθηκαν. Το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές λύθηκε όταν έγραψα greek στην αναζήτηση του synaptic και εγκατέστησα τα πακέτα aspell-el, language-support-el που δεν εγκαταστάθηκαν από την αρχή. Επίσης δεν χρησιμοποίησα iBus, αλλά την κλασσική μέθοδο που δούλεψε άψογα.
Και ναι, αυτή τη φορά δούλεψε και το empathy (αφού το χρησιμοποίηση πρώτη φορά μετά τα updates).
Στο totem υπάρχουν δυο λύσεις: Η μία να απενεργοποιήσεις το αυτόματο φόρτωμα υποτίτλων (που κάνει τη ζημιά) και να τις φορτώσεις χειροκίνητα και η άλλη να χρησιμοποιήσεις το VLC, όπως μου είπες (παλιά μου τέχνη κόσκινο).
Τώρα για τα θέματα και τα εικονίδια, δε δούλεψε αυτό που μου έγραψες, απλά παρατήρησα ότι μετά την αντιγραφή τους στο φάκελο /usr/share/themes και /usr/share/icons δεν είχα (σαν root ή απλός χρήστης) κανένα δικαίωμα πάνω τους. Κι έτσι (σα root πάντα) πειραξα ή καλύτερα ανέκτησα τα δικαιώματά τους και ως δια μαγείας φανήκανε στο gnome-appearence-settings!!!!
Για το εικονίδιο του networkmanager, μαλλον έχει να κάνει με τo Compiz!Αφού αν απενεργοποιήσω τα εφέ δεν το κάνει...
Τώρα αναφορικά με τον πυρήνα το ανέφερα αφού μου έκανε εντύπωση, ή ίσως με την υποψία ότι επειδή είναι προσαρμοσμένος για μεγάλες ram μοτ δημιουργούσε πρόβλημα κατά τη χρήση...
Επίσης δεν χρησιμοποιώ καθόλου βιβλιοθήκες του kde, από την εποχή που αποφάσισαν να βγάλουν το kde4. Βαραινουν πολύ το σύστημά μου (κρίμα γιατί ο amarok 1.4 και το k3b 1.0.4 ήταν ότι καλύτερο υπήρξε στους τομείς τους...).
Ειλικρινά πάντως σ'ευχαριστώ!
Spoiler: show
⇛ Linux:Μαθαίνω┃Προγραμματισμός:DVF77 :lol: στη σχολή┃Αγγλικά:Καλά┃Ιταλικά:Μέτρια┃Γαλλικά:Λίγα
Desktop ubuntu 20.04
Intel Celeron G3900@2.8GHz┃8GB RAM(2400MHz)┃AsRock H110M-HDV┃LG 22MT84DFs@1920x1080
Laptop ubuntu 20.04
HP Probook 430 G2: Intel Core i5 4200 @1,7GHz┃Intel HD 4400┃8GB RAM DDR3(1600MHz)┃1TB SSD SAMSUNG 860 EVO
Άβαταρ μέλους
emmsarris
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 15 Ιαν 2009, 21:55
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα