Εγκατάσταση της Oracle Database

...εφαρμογές για οτιδήποτε άλλο

Συντονιστής: konnn

Εγκατάσταση της Oracle Database

Δημοσίευσηαπό chalkomatas » 06 Δεκ 2021, 10:49

Καλημέρα σε όλους παιδιά,

Έχω αναφέρει ήδη το πρόβλημά μου σε ένα thread στο φόρουμ, αλλά είναι πολύ παλιό και μιας και δεν έλαβα απάντηση ανοίγω καινούριο.

Θέλω να εγκαταστήσω την oracle (οποιαδήποτε version) σε περιβάλλον ubuntu. Το έχω καταφέρει ήδη με σχετική δυσκολία σε άλλες συμβατές διανομές (πχ centos 8), αλλά αποτυγχάνω να το καταφέρω σε ubuntoειδείς. Για παράδειγμα ακολούθησα αυτόν εδώ τον οδηγό χωρίς να τα καταφέρω, αν και συνεργάστηκα και με το άτομο που το δημιούργησε, μέσω facebook. Μάλιστα έκανε και κάποιες διορθώσεις με βάση τα σφάλματα που του έστελνα με screenshots, αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε και απλά τον ευχαρίστησα για τον κόπο του. Αφού έκανα κάμποσες προσπάθειες (που όλες κατέληξαν σε format και επανεγκατάσταση του ΛΣ) ακολούθησα μια πιο απλή λύση, την εγκατάσταση μιας έτοιμης βάσης, που κατέβασα από τη σελίδα της oracle, σε virtual box ακολουθώντας αυτό, και του oracle sql developer στον host για να παίζω με τη βάση.

Αυτό λειτουργεί, αλλά σε λίγο καιρό θα στήσω έναν ubuntu server και θα χρειαστεί να βάλω την oracle απευθείας επάνω στο λειτουργικό. Μήπως υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος οδηγός ή γνωρίζει κάποιος να με καθοδηγήσει; Ως τώρα έχω δοκιμάσει μόνον με την oracle enterprise 12c. Δεν με ενδιαφέρει όμως κατ' ανάγκη να μπει η συγκεκριμένη version. Μου αρκεί και οποιαδήποτε άλλη.

Ευχαριστώ!
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριο┃ Αγγλικά: Άριστα
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Server/CENTOS/Linux Mint/Windows 10 Professional
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core i5-2500K │P67A-D3-B3 motherboard │8 GB RAM DDR3 1600MHz │NVIDIA GeForce GT520 vga controller │ Monitor LG FLATRON L1942SE │
chalkomatas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 19:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση της Oracle Database

Δημοσίευσηαπό Maras » 09 Δεκ 2021, 16:57

Καλησπέρα,
Τον οδηγό που ακολούθησες τον δοκίμασες σε σε Ubuntu 20.04?
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση της Oracle Database

Δημοσίευσηαπό chalkomatas » 09 Δεκ 2021, 22:43

Καλησπέρα,

Όχι, τον δοκίμασα σε mint.

Βασικά έφτασα ως εδώ.
Η λύση που μου πρότεινε ήταν αυτή που δεν ξεκόλλησε το λάθος.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν έπαιξε ρόλο που ήταν σε mint (νομίζω ότι είναι το ίδιο σύστημα - έτσι δεν είναι;). Ψάχνω αν έχει κάποιος έναν δοκιμασμένο οδηγό για να εγκατασταθεί οποιαδήποτε version της oracle σε έναν ubuntu server.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριο┃ Αγγλικά: Άριστα
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Server/CENTOS/Linux Mint/Windows 10 Professional
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core i5-2500K │P67A-D3-B3 motherboard │8 GB RAM DDR3 1600MHz │NVIDIA GeForce GT520 vga controller │ Monitor LG FLATRON L1942SE │
chalkomatas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 19:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση της Oracle Database

Δημοσίευσηαπό Maras » 09 Δεκ 2021, 22:59

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια εικονική μηχανή με τα χαρακτηριστικά που μπορεί να υποστηρίξει το σύστημα σου και να εγκαταστήσεις Ubuntu 20.04, και στην συνέχεια να προσπαθήσεις να εφαρμόσεις την μέθοδο βήμα βήμα. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι ο οδηγός δουλεύει για εσένα. Δεν χρησιμοποιώ Mint αλλά παρά το γεγονός ότι βασίζεται στο Ubuntu κάποια πράγματα τα κάνει διαφορετικά σαν διανομή. Αφού θα στήσεις Ubuntu στον Server νομίζω ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσεις στην ίδια διανομή την μέθοδο.
Επίσης στην 1η εικόνα που επισυνάπτεις αναφέρει στο σφάλμα ένα log αρχείο, ρίξε του μια ματιά γιατί μπορεί να δίνει περισσότερες πληροφορίες από το dialog box.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση της Oracle Database

Δημοσίευσηαπό chalkomatas » 10 Δεκ 2021, 12:05

Καλημερα,

Το σύστημά μου είναι (σε υλικό) ακόμα αυτό της υπογραφής (απλά έχω προσθέσει άλλα 4gb ram - θα την ενημερώσω).

H 2ο φωτό πρέπει να είναι η λύση που μου πρότεινε ο συγγραφέας του οδηγού όταν του έδωσα το log της 1ης.

Αυτό που λες είναι σωστή σκέψη. Σε virtual box θα στήσω έναν ubuntu server και θα δοκιμάσω. Πίστευα ότι το mint είναι ένα ubuntu με διαφορετικό δέρμα. Υπάρχει και αυτός ο οδηγός που είναι μεν για ubuntu, αλλά η έκδοση της oracle που εγκαθιστά είναι η παλιά 11g express. Προτείνεις να δοκιμάσω πάλι τον οδηγό του mint επάνω στον ubuntu server vm ή να δοκιμάσω τον οδηγό του ubuntu για μια πιο καινούρια oracle express edition;

Μακάρι το παιδί που έχει ανοίξει το θέμα με το πρόβλημα στα ελληνικά για την oracle να μας έδινε οδηγίες για το πως την εγκατέστησε! Είχε κάνει ένα μεγάλο βήμα παρακάτω από εμένα!
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριο┃ Αγγλικά: Άριστα
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu Server/CENTOS/Linux Mint/Windows 10 Professional
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core i5-2500K │P67A-D3-B3 motherboard │8 GB RAM DDR3 1600MHz │NVIDIA GeForce GT520 vga controller │ Monitor LG FLATRON L1942SE │
chalkomatas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 19:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση της Oracle Database

Δημοσίευσηαπό Maras » 11 Δεκ 2021, 13:46

Προτείνεις να δοκιμάσω πάλι τον οδηγό του mint επάνω στον ubuntu server vm ή να δοκιμάσω τον οδηγό του ubuntu για μια πιο καινούρια oracle express edition;

Δοκίμασε και τα 2, μόνο θετικά ερεθίσματα έχεις να κερδίσεις αν έχεις χρόνο.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές Άλλες-Διάφορες