Άνοιγμα με winebrowser

...εφαρμογές για οτιδήποτε άλλο

Συντονιστής: konnn

Άνοιγμα με winebrowser

Δημοσίευσηαπό malos » 28 Απρ 2022, 17:54

Το αρχείο age2_x1.exe (Ανοίγει το age of Empires) με κλικ ανοίγει κανονκά και παίζω.
Τι γίνεται όμως!
Με δεξί κλικ βλέπεις ότι πρώτη επιλογή είναι το “Ανοιγμα με winebrowser”. Όχι ¨"με wine".
Αν πάω με δεξί κλικ στις “Προτιμήσεις” του αρχείου και κατόπιν στην καρτέλα “Άνοιγμα με”
βλέπω δυο τρεις επιλογές.
wine
winebrowser
winebrowser
winebrowser
(Ω ναι! Τρεις φορές το έχει!)
wineinstaller
Firefox
Engrampa.

Με το wine (σκέτο) δεν μου τρέχει το παιχνίδι παρά βγάζει παραθυράκι λάθους (ότι δεν βρίσκει το ΑΟΕ). Δεν με νοιάζει αυτό γιατί εδώ και 2-3 χρόνια κάθε καινούργια έκδοση της διανομής το ίδιο μου έκανε με το wine από τα αποθετήρια της ubuntu. Το έβγαζα και πήγαινα στο site του wine και εγκαθιστούσα το winehq (stable). Έπαιζε μια χαρά έτσι.
Υπόψιν το παιχνίδι το τρέχω από φάκελο, δεν θέλει CD

Αυτές τις μέρες δεν είναι διαθέσιμο το stable για την 22.04. Πρέπει να περιμένουμε.

Έβαλά το staging, το wine64, ότι έβλεπα τέλος πάντων στο synaptic και ό,τι αυτό μου επέτρεπε και δεν έλεγε ότι θα αφαιρεσει άλλο πακέτο.

Το αποτέλεσμα είναι να μπορώ να το τρέξω με κλικ από το φάκελο. Από τερματικό όμως όχι.
Με
Κώδικας: Επιλογή όλων
wine ~/AOE/age2_x1.exe

δηλαδή, μου βγάζει το παραθυράκι που είπα.
Το ίδιο και με το κλικ άμα όμως το έχω στο “Άνοιγμα με wine”.

Όχι ότι δεν δουλεύει το wine. Μια χαρά και από το τερματικό έδωσα την εντολή wine τάδε.exe και το τρέχει. Αλλά στο παιχνίδι μου μόνο με winebrowser.

Έλα όμως που δεν υπάρχει τέτοια εντολή!
Πως θα φτιάξω τη συντόμευσή μου στο κάτω πίνακα; ποια εντολή να βάλω μπροστά από home/AOE/age2_x1.exe ;

Ευχαριστώ.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1221
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Άνοιγμα με winebrowser

Δημοσίευσηαπό the_eye » 27 Μάιος 2022, 09:24

Δοκίμασε καλύτερα με το playonlinux έχει έτοιμες ρυθμίσεις για το wine για πολλά παιχνίδια.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές Άλλες-Διάφορες