Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

...παιχνίδια native ή μέσω wine ή σε virtual-box

Συντονιστής: the_eye

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε προβλήματα με κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι που το τρέχετε με wine.
Συμβουλευτείτε πρώτα την σελίδα http://appdb.winehq.org

Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό the.armandos » 04 Απρ 2013, 02:57

Μήνυμα από την ομάδα συντονιστών και διαχειριστών του φόρουμ
Πιστεύουμε ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό να ενημερώνουμε τα μέλη του φόρουμ, για το ποιες εφαρμογές είναι ιδιοταγείς/κλειστού κώδικα και ποιες είναι καθαρά Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ). Για τον λόγο αυτό, τονίζεται ότι το παρόν νήμα, έχει ως θέμα μια εφαρμογή που δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ. http://fsfe.org/



Καλησπέρα στην Ελληνική κοινότητα Ubuntu. Με λένε Αρμάνδο και είμαι ο ίδιος χρήστης Ubuntu 12.04.2 LTS μόνο -δεν κάνω πια χρήση windows. Θα ήθελα να σας πληροφορήσω, και ζητώ συγγνώμη αν φαίνετε ως ξεδιάντροπη διαφήμιση, για ένα παιχνίδι το οποίο βρίσκεται στο Kickstarter, στην δημιουργία του οποίου συμμετέχω και ο ίδιος ως κειμενογράφος-σεναριογράφος. Το παιχνίδι λέγεται Sanguine Nights - Darkest Blood και θα είναι ένα Action/RPG για βρυκόλακες σε μοντέρνο, αστικό περιβάλλον. Εννοείτε ότι θα τρέχει native σε Linux.

Το παιχνίδι θα είναι το πρώτο της σειράς που θέλουμε να ξεκινήσουμε, με τίτλο Longest Nights και θα έχει πολλές επιρροές από Ελληνική ιστορία και μυθολογία. Μάλιστα, σχεδιάζουμε ήδη και το sequel, με πίστες της Αρχαίας και νέας Ελλάδας.

Ελπίζω να βρείτε την δουλειά μας ενδιαφέρουσα, και θα ήθελα να ζητήσω οποιασδήποτε μορφής υποστήριξη μπορεί ο καθένας σας.
Αυτό είναι και το link του Kickstarter:
http://www.kickstarter.com/projects/1868686619/sanguine-nights-darkest-blood

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Αρμάνδος.
the.armandos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 02:50
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό the_eye » 04 Απρ 2013, 11:26

Στηρίζουμε native παιχνίδια. Καλή επιτυχία με το project.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό Learner » 04 Απρ 2013, 12:14

Είναι Open Source το παιχνίδι ;
Καταλαβαίνω πως έκανες την δημοσίευση για το fund και αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι δυνατόν να μαζέψετε όλα αυτά τα χρήματα (μου φαίνονται υπερβολικά) μέχρι της 13 Μαΐου , αν είναι Open Source και Linux Native , τότε ναι θα το στηρίξουμε.

Επίσης τι απαιτήσεις θα έχει , ξέρεις ; ή είναι νωρίς ακόμη για να δούμε τις απαιτήσεις ;
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 04 Απρ 2013, 13:08

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή επιτυχία και από εμένα, αν και δεν παίζω παιχνίδια είναι καλό να υπάρχουν πολλά και καλά παιχνίδια στην πλατφόρμα.

Μόνο μια ερώτηξις βρε παιδιά...δεν έχει περάσει ακόμα αυτή η μόδα με τους βουρκολάκους; Άντε να 'ρθει καμία άλλη, βαρέθηκα να βλέπω βρυκόλακες και λυκανθρώπους σε αφίσες και οθόνες. :wtf:

ΥΓ.
Ελπίζω να μη μείνει αυτή η μοναδική επίσκεψη στο φόρουμ. :wave:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό the.armandos » 04 Απρ 2013, 13:27

Παιδιά ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! Δυστυχώς το παιχνίδι δεν θα είναι open source, νομίζω δεν το επιτρέπει το license του game engine μας, παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσουμε να παρέχουμε όσο δυνατόν γίνεται περισσότερα εργαλεία για customisation του παιχνιδιού. Πάντως, θα τρέχει native σε linux και ο υπολογιστής μου θα είναι ένα από τα πειραματόζωα πάνω στα οποία θα δοκιμάσουμε το mutliplayer κατά την διάρκεια του development.

Για απαιτήσεις, ακόμα δεν μπορούμε να ξέρουμε, αλλά θα είναι σε λογικά πλαίσια για Unity παιχνίδι.
the.armandos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 02:50
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό Learner » 04 Απρ 2013, 17:14

the.armandos έγραψε: Δυστυχώς το παιχνίδι δεν θα είναι open source, νομίζω δεν το επιτρέπει το license του game engine μας,

Οκ , τότε θα μας επιτρέψεις να βάλουμε την αντίστοιχη «ανακοίνωση-προειδοποίηση» στο αρχικό ποστ ;)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 04 Απρ 2013, 18:48

the.armandos έγραψε:Δυστυχώς το παιχνίδι δεν θα είναι open source, νομίζω δεν το επιτρέπει το license του game engine μας, παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσουμε να παρέχουμε όσο δυνατόν γίνεται περισσότερα εργαλεία για customisation του παιχνιδιού. Πάντως, θα τρέχει native σε linux και ο υπολογιστής μου θα είναι ένα από τα πειραματόζωα πάνω στα οποία θα δοκιμάσουμε το mutliplayer κατά την διάρκεια του development.

Αν και υποστηρικτής του Eλεύθερου Λογισμικού, χαίρομαι που το παιχνίδι θα είναι native σε Linux.
Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα με την συμβατότητα παιχνιδιών σε Linux, αν και τώρα έχουν αρχίσει και γίνονται βήματα ώστε να υπάρξει εξέλιξη και σε αυτόν τον τομέα (βλέπε Valve).
Οπότε το γεγονός ότι το παιχνίδι σας θα τρέχει native σε linux είναι και αυτό μία βοήθεια και ας μην είναι Οpen Source.

Kαλώς όρισες και από εμένα και καλή επιτυχία με το project σας.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Sanguine Nights για Ubuntu (Kickstarter)

Δημοσίευσηαπό the.armandos » 05 Απρ 2013, 12:59

Εννοείτε παιδιά να ξέρει ο κόσμος ότι δεν είναι open source (δυστυχώς)!

Ειλικρινά το λέω, κι εγώ υποστηρικτής του κινήματος είμαι και βομβαρδίζω τους δικούς μου ανθρώπους να δοκιμάσουν Ubuntu και Open-source alternatives!

Ανεβάσαμε και την ιστοσελίδα μας: http://www.teamravenous.com/
Και για άλλες πληροφορίες δείτε και το entry μας στο IndieDB: http://www.indiedb.com/games/sanguine-n ... kest-blood
the.armandos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Απρ 2013, 02:50
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Διασκέδαση / Παιχνίδια

cron