Συμβατοτητα παιχνιδιων σε linux

...παιχνίδια native ή μέσω wine ή σε virtual-box

Συντονιστής: the_eye

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε προβλήματα με κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι που το τρέχετε με wine.
Συμβουλευτείτε πρώτα την σελίδα http://appdb.winehq.org

Συμβατοτητα παιχνιδιων σε linux

Δημοσίευσηαπό Dionusakos » 02 Ιούλ 2013, 18:05

καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ, και 8α η8ελα μερικες απαντησεις σε καποια 8εματα.
καταρχην δεν εχω ακομα κανει εγκατασταση του ubuntu στο δικο μου πισι αλλα ειμαι σχετικα εξοικειωμενος με το λειτουργικο.
η μεγαλη μου απορια ειναι κατα ποσο ειναι συμβατα το ubuntu ( και τα άλλες παραλαγες των λινουξ οπως μιντ κλπ) με παιχνιδια και συγκεκριμενα mmo-rpg.
ειδικοτερα θα μπορεσω να παιζω τετοιου ειδους παιχνιδια στο ubuntu χωρις μεγαλο κοπο στο να βρω τροπους εγκαταστασης?
(καποτε θυμαμαι στο Karmic Koala για να παιξεις lineage2 επρεπε να κανεις ολοκληρη ιστορια με ενα προγραμμα που λεγοταν wine.)
ευχαριστω εκ των προτερων.
Dionusakos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2013, 17:43
Εκτύπωση

Re: Συμβατοτητα παιχνιδιων σε linux

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Ιούλ 2013, 19:51

Καλώς όρισες στο forum.

Dionusakos έγραψε:η μεγαλη μου απορια ειναι κατα ποσο ειναι συμβατα το ubuntu ( και τα άλλες παραλαγες των λινουξ οπως μιντ κλπ) με παιχνιδια και συγκεκριμενα mmo-rpg.
ειδικοτερα θα μπορεσω να παιζω τετοιου ειδους παιχνιδια στο ubuntu χωρις μεγαλο κοπο στο να βρω τροπους εγκαταστασης?

Aκόμα στο θέμα συμβατότητας με παιχνίδια δεν έχει φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο, αλλά υπάρχουν αρκετές εξελίξεις.
Δες: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=14&t=24038#p253891
Οι εταιρείες που φτιάχνουν τα παιχνίδια αποφασίζουν αν θα υποστηρίζονται και για Linux. Δεν μπορεί να κάνει κάποιος οτιδήποτε για να βοηθήσει, εάν πρόκειται για λογισμικό κλειστού κώδικα.

Dionusakos έγραψε:(καποτε θυμαμαι στο Karmic Koala για να παιξεις lineage2 επρεπε να κανεις ολοκληρη ιστορια με ενα προγραμμα που λεγοταν wine.)

Ακόμα την ίδια ιστορία πρέπει να κάνεις.
Το Lineage είναι και αυτό κλειστού κώδικα και δεν υποστηρίζεται για Linux. Οπότε το wine και παρόμοιες διαδικασίες είναι οι μόνες επιλογές.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Συμβατοτητα παιχνιδιων σε linux

Δημοσίευσηαπό dim459 » 02 Ιούλ 2013, 22:36

eliasps έγραψε: Dionusakos έγραψε:(καποτε θυμαμαι στο Karmic Koala για να παιξεις lineage2 επρεπε να κανεις ολοκληρη ιστορια με ενα προγραμμα που λεγοταν wine.)


Ακόμα την ίδια ιστορία πρέπει να κάνεις.
Το Lineage είναι και αυτό κλειστού κώδικα και δεν υποστηρίζεται για Linux. Οπότε το wine και παρόμοιες διαδικασίες είναι οι μόνες επιλογές.


Όχι μόνο για παιχνίδια. Για οποιαδήποτε εφαρμογή είναι γραμμένη για windows.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Συμβατοτητα παιχνιδιων σε linux

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Ιούλ 2013, 22:39

dim459 έγραψε:Όχι μόνο για παιχνίδια. Για οποιαδήποτε εφαρμογή είναι γραμμένη για windows.

Σωστός. :thumbup:
Αξιοσημείωτη παρατήρηση διότι πολλές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις, δημιουργείται η λανθασμένη άποψη πως αιτία που δεν λειτουργούν οι εφαρμογές αυτές είναι το Ubuntu, ενώ στην πραγματικότητα η αιτία είναι οι αποφάσεις/στρατηγικές/παραλείψεις των εταιρειών που δεν παρέχουν υποστήριξη για διανομές Linux.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Διασκέδαση / Παιχνίδια

cron