Παιχνίδια στον Firefox  Το θέμα επιλύθηκε

...παιχνίδια native ή μέσω wine ή σε virtual-box

Συντονιστής: the_eye

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε προβλήματα με κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι που το τρέχετε με wine.
Συμβουλευτείτε πρώτα την σελίδα http://appdb.winehq.org

Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό lino » 01 Φεβ 2014, 19:11

Καλησπέρα.
Το πρόβλημα μου είναι με κάποια παιχνίδια που θέλω να παίξω μέσω φυλλομετρητή (firefox) και μου βγάζει το παρακάτω μύνημα:



Και μετά από λίγη ώρα μου βγάζει αυτό:


Από τα παιχνίδια που παίζω, στα περισσότερα δεν έχει πρόβλημα. Στο 1/3 από αυτά όμως έχει. Στα windows δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Στο Synaptic έχω περάσει τα: winff, lame, ubuntu-restricted-extras, gparted, ffmpeg
Δεν έχω όμως τα: w32codecs (αυτό ξέρω ότι καταργήθηκε με το medibuntu), libdvdcss2

Στον Firefox έχω περάσει τον Shockwave Flash

Και οι επεκτάσεις μου:


Ποια άλλη ενέργεια πρέπει να κάνω; Τι άλλο πρόσθετο πρέπει να περάσω;
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
1. Λειτουργικό: Ubuntu 14.04 64bit ... σε Laptop Aser aspire 7750G
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-2410M (2.3GHz withTurbo Boost up to 2.9Ghz)│ RAM 4 GB DDR3 │AMD Radeon HD 6650M, up to 2806MB HyperMemory│ Μητρική: ....... │HD: 750GB

2. Λειτουργικό: Ubuntu 12.04 32bit ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium Dual Core E2200 2.20GHZ│ RAM 2 GB DDR2 667MHz│VGΑ: Intel GMA 3100│ Μητρική: GIGABYTE GA-G31MF-S2 │HD: WD 10EZEX 1TB Caviar Blue
lino
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 30 Ιαν 2013, 18:15
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 01 Φεβ 2014, 19:20

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά νομίζω, αν κρασάρει το flash τότε απλά κρασάρει το flash.
lino έγραψε:Στα windows δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Το windows έχει άλλη έκδοση flash από το Ubuntu γιατί η Adobe αποφάσισε να «σκοτώσει» το flash από όλες τις πλατφόρμες εκτός από το windows.
lino έγραψε:Ποια άλλη ενέργεια πρέπει να κάνω;

Δοκίμασε με τον google chrome, έχει δική του έκδοση flash.
Πήγαινε στο site, διάλεξε το κατάλληλο αρχείο και όταν το κατεβάσεις, κάνε 2πλό κλικ επάνω του για να εγκατασταθεί.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό lino » 01 Φεβ 2014, 19:28

fkol k4 έγραψε:Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά νομίζω, αν κρασάρει το flash τότε απλά κρασάρει το flash.

Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα flash, αφού τα περισσότερα παιχνίδια τα παίζει. Επίσης στο LapTop μου και σε έναν υπολογιστή φίλου μου με ubuntu 12.04 τα παίζει κανονικά τα ίδια παιχνίδια. Μάλλον κάτι έχω ξεχάσει να περάσω στο synaptic, η κάτι δεν έχω κάνει καλά.

Ξέχασα να σας πω ότι πέρασα ubuntu 12.04 σε έναν σταθερό υπολογιστή που έχω στο σπίτι και σε αυτόν έχω το πρόβλημα και όχι στο LapTop μου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
1. Λειτουργικό: Ubuntu 14.04 64bit ... σε Laptop Aser aspire 7750G
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-2410M (2.3GHz withTurbo Boost up to 2.9Ghz)│ RAM 4 GB DDR3 │AMD Radeon HD 6650M, up to 2806MB HyperMemory│ Μητρική: ....... │HD: 750GB

2. Λειτουργικό: Ubuntu 12.04 32bit ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium Dual Core E2200 2.20GHZ│ RAM 2 GB DDR2 667MHz│VGΑ: Intel GMA 3100│ Μητρική: GIGABYTE GA-G31MF-S2 │HD: WD 10EZEX 1TB Caviar Blue
lino
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 30 Ιαν 2013, 18:15
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό lino » 01 Φεβ 2014, 22:49

Αυτό treasures_of_the_mystic_seaείναι ένα από τα παιχνίδια που δεν μπορώ να παίξω. Επαναλαμβάνω ότι άλλοι υπολογιστές που έχουν ubuntu το παίζουν το παιχνίδι. Δοκιμάστε και εσείς. Οπότε βγάζω το συμπέρασμα ότι κάτι δεν έχω κάνει καλά στα πρόσθετα.
Όταν φορτώσει μου βγάζει ένα παραθυράκι και μου λέει "το media games.gr ζητάει άδεια να αποθηκεύσει πληροφορίες από τον υπολογιστή σας" και δεν μπορώ να πατήσω ούτε "Alow" ούτε "Deny", δεν με αφήνει. Και άμα αφήσω αρκετή ώρα έτσι την σελίδα, τότε καταρρέει το flash.
Τώρα κάτι έγινε και δεν παίζουν τα video στο youtube.
Όποιος μπορεί βοηθάει.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
1. Λειτουργικό: Ubuntu 14.04 64bit ... σε Laptop Aser aspire 7750G
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-2410M (2.3GHz withTurbo Boost up to 2.9Ghz)│ RAM 4 GB DDR3 │AMD Radeon HD 6650M, up to 2806MB HyperMemory│ Μητρική: ....... │HD: 750GB

2. Λειτουργικό: Ubuntu 12.04 32bit ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium Dual Core E2200 2.20GHZ│ RAM 2 GB DDR2 667MHz│VGΑ: Intel GMA 3100│ Μητρική: GIGABYTE GA-G31MF-S2 │HD: WD 10EZEX 1TB Caviar Blue
lino
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 30 Ιαν 2013, 18:15
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό lino » 01 Φεβ 2014, 23:47

Στο youtube όταν πάω να δω ένα βιντεάκι μου βγάζει μαύρη οθόνη και μου γράφει "φαίνεται ότι απενεργοποιήσατε την javascript". Στις επεκτάσεις, όπως είδατε παραπάνω στην εικόνα, φαίνεται ότι το QuickJava είναι περασμένο.

Τι κάνω παιδιά. Βοήθειαααααααααα
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
1. Λειτουργικό: Ubuntu 14.04 64bit ... σε Laptop Aser aspire 7750G
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-2410M (2.3GHz withTurbo Boost up to 2.9Ghz)│ RAM 4 GB DDR3 │AMD Radeon HD 6650M, up to 2806MB HyperMemory│ Μητρική: ....... │HD: 750GB

2. Λειτουργικό: Ubuntu 12.04 32bit ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium Dual Core E2200 2.20GHZ│ RAM 2 GB DDR2 667MHz│VGΑ: Intel GMA 3100│ Μητρική: GIGABYTE GA-G31MF-S2 │HD: WD 10EZEX 1TB Caviar Blue
lino
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 30 Ιαν 2013, 18:15
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 02 Φεβ 2014, 12:20

lino έγραψε:Στο youtube όταν πάω να δω ένα βιντεάκι μου βγάζει μαύρη οθόνη και μου γράφει "φαίνεται ότι απενεργοποιήσατε την javascript".

Πιθανώς τότε έχεις απενεργοποιήσει τη javascript από το QuickJava.
Από τη σελίδα του, διαβάζω
QuickJava 2.0.3
by Doug G

Allows quick enable and disable of Java, Javascript, Cookies, Image Animations, Flash, Silverlight, Images, Stylesheets and Proxy from the Statusbar and/or Toolbar.

Δηλαδή
QuickJava 2.0.3
από τον Doug G

Επιτρέπει τη γρήγορη ενεργοποίηση των Java, Javascript, Cookies, Image Animations, Flash, Silverlight, Images, Stylesheets και Proxy από την Statusbar ή/και τη μπάρα εργασιών.

Απλά ενεργοποίησέ την ξανά από το πρόσθετο.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό Μίλτος » 02 Φεβ 2014, 13:02

Αγαπητέ lino καταρχάς μην πανικοβάλλεσαι.
Προτού διαβάσεις τα παρακάτω που θα σου πω, πρέπει να ξέρεις ότι είμαι πολύ νέος στο Linux και είναι η πρώτη φορά που δίνω συμβουλή. Δεν μπορώ να μιλήσω τεχνικά για το ubuntu (αυτό θα το αναλάβουν τα άλλα παιδιά του forum) αλλά μόνο για τακτική.

Λοιπόν ... από τα παραπάνω που γράφεις κατάλαβα ότι δεν έχεις παντού το πρόβλημα (αφού μπορείς να παίξεις κάποια παιχνίδια και δεν μπορείς κάποια άλλα). Οπότε 1) μπες σε άλλες σελίδες με παιχνίδια και πες μας αν παίζουν (π.χ pog.com και addictinggames.com).
Το πρόβλημα με το youtube, από τα λεγόμενά σου, φαίνεται σα να ήρθε ξαφνικά, μετά από το πρόβλημα με τα παιχνίδια. Μάλλον πάτησες βιαστικά ΟΚ σε εντολή που δεν έπρεπε. 2) Μπες στο vimeo.com και πες μας αν μπορείς να δεις βίντεο εκεί.
3) Άνοιξε τον Firefox και πήγαινε: επεξεργασία/προτιμήσεις/Απόρρητο/κλικ το εκκαθαρίστε όλο πρόσφατο ιστορικό σας/διάλεξε τα όλα και κλικ στο εκκαθάριση τώρα ... μετά κλείσε και άνοιξε ξανά τον Firefox και πες μας αν διόρθωσε κάτι. Ίσως να έχει πάρει εντολές μόνο για τις συγκεκριμένες σελίδες.
4) Απ' ότι βλέπω σε εικόνα στο πρώτο ποστ σου, έχεις ενεργοποιημένο το Quick Java. Ίσως να έχει μπερδευτεί το σύστημα, οπότε προτείνω να αφαιρέσεις το Quick Java, να επανεκκινήσεις τον Firefox, και να ξαναπροσθέσεις το Quick Java.

ΥΓ: Ζητώ συγνώμη από την κοινότητα του ubuntu για την παρέμβασή μου. Απλά ... μη βαράτε :shifty: :-P 8-)
Γνώσεις ⇛ Linux: Ποντικαράς με ουρά┃ Προγραμματισμός: δε νομίζω ┃ Αγγλικά: Καλά
Spoiler: show
1.Ubuntu 20.04 LTS 64bit│ Windows 10 ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 3 στα 3.70GHz│RAM 16GB│Radeon Vega 8 Processor Graphics│ Μητρική: ASRock (A320M-HDV R3.0)│HD: WD 1TB με 18.04 - WD 500GB για buck up - WD 150GB είχε τα Windows.

2. Ubuntu 18.04 LTS 64bit│Win 10 ...σε Laptop HP 15-d012sv
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i3-3110M 2.40 GHz │RAM 4GB │ nVidia GeForce 820M │HD:1 TB.
Άβαταρ μέλους
Μίλτος
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 18:51
Τοποθεσία: Κόρινθος
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό Learner » 02 Φεβ 2014, 13:26

Θα προτείνω δυο πράγματα να κάνεις.

1) Reset στον Firefox. Help > Troubleshooting Information > Reset Firefox

2) Ψάξε στον synaptic να δεις αν υπάρχει πακέτο με το όνομα : adobe-flash-properties-gtk ή κάτι παρόμοιο (με properties)
αν υπάρχει εγκατέστησε το. Αν δεν υπάρχει προσπάθησε την παρακάτω εντολή σε τερματικό

Κώδικας: Επιλογή όλων
flash-player-properties


Αυτό που θέλουμε είναι ένα παράθυρο σαν το παρακάτω


Εκεί μπορείς να κάνεις διάφορες ρυθμίσεις για το πως συμπεριφέρεται ο Flash (ακόμη και σε συγκεκριμένες σελίδες).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό lino » 02 Φεβ 2014, 14:12

Learner έγραψε:1) Reset στον Firefox. Help > Troubleshooting Information > Reset Firefox

φιλε learner με εσωσες.Σε ευχαριστω παρα πολυ.η εντολη σου για την επανεκκινηση του firefox ηταν η σωστη.παιζουν τα παντα.και τα βιντεο στο youtube
και τα παιχνιδια.

Μιλτο στο vimeo επαιζαν τα video.ευχαριστω για τις συμβουλες.
fkol k4 σε ευχαριστω και σενα παρα πολυ

μια τελευταια ερωτηση.τα προσθετα στις επεκτασεις του mozilla δεν υπαρχει πλεον το quickjava.πρεπει να το προσθεσω η οχι.ευχαριστω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
1. Λειτουργικό: Ubuntu 14.04 64bit ... σε Laptop Aser aspire 7750G
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5-2410M (2.3GHz withTurbo Boost up to 2.9Ghz)│ RAM 4 GB DDR3 │AMD Radeon HD 6650M, up to 2806MB HyperMemory│ Μητρική: ....... │HD: 750GB

2. Λειτουργικό: Ubuntu 12.04 32bit ... σε PC
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium Dual Core E2200 2.20GHZ│ RAM 2 GB DDR2 667MHz│VGΑ: Intel GMA 3100│ Μητρική: GIGABYTE GA-G31MF-S2 │HD: WD 10EZEX 1TB Caviar Blue
lino
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 30 Ιαν 2013, 18:15
Εκτύπωση

Re: Παιχνίδια στον Firefox

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 02 Φεβ 2014, 15:07

lino έγραψε:μια τελευταια ερωτηση.τα προσθετα στις επεκτασεις του mozilla δεν υπαρχει πλεον το quickjava.πρεπει να το προσθεσω η οχι.ευχαριστω.

Αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνει και πως να το χρησιμοποιείς, καλύτερα όχι.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Διασκέδαση / Παιχνίδια