Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

...παιχνίδια native ή μέσω wine ή σε virtual-box

Συντονιστής: the_eye

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε προβλήματα με κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι που το τρέχετε με wine.
Συμβουλευτείτε πρώτα την σελίδα http://appdb.winehq.org

Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό sotosgh » 12 Ιουν 2008, 13:57

οκ guys.
καλά όλα αυτά, αλλά τι γίνεται με την εφαρμογή "Play on Linux"; αν δεν την ξέρετε είναι μια εφαρμογή που εξομοιώνει προγράμματα αλλά κυρίως παιχνίδια windows στο Ubuntu.
πολύ ωραίο πρόγραμμα και όποιος το δοκιμάσει θα δει πως υποστηρίζει πολλά γνωστά και ωραία παιχνίδια.
σας προκαλώ να το δοκιμάσετε. λέει πολλα!!!
όποιος την ξέρει ας μου πει... πέρα απο τα παιχνίδια που έχει στη λίστα του, αν δοκιμάσω να τρέξω άλλο παιχνίδι που έχω σε άλλο partition και δεν το έχει στη λίστα, θα το τρέξει, ή τζίφος; αν γίνεται θα θέλει σίγουρα κάποια ρύθμιση, ποιά;
οκ hope to c u soon
sotosgh
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2008, 12:56
Εκτύπωση

Re: Games

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Ιουν 2008, 14:04

sotosgh έγραψε:οκ guys.
καλά όλα αυτά, αλλά τι γίνεται με την εφαρμογή "Play on Linux"; αν δεν την ξέρετε είναι μια εφαρμογή που εξομοιώνει προγράμματα αλλά κυρίως παιχνίδια windows στο Ubuntu.
πολύ ωραίο πρόγραμμα και όποιος το δοκιμάσει θα δει πως υποστηρίζει πολλά γνωστά και ωραία παιχνίδια.
σας προκαλώ να το δοκιμάσετε. λέει πολλα!!!
όποιος την ξέρει ας μου πει... πέρα απο τα παιχνίδια που έχει στη λίστα του, αν δοκιμάσω να τρέξω άλλο παιχνίδι που έχω σε άλλο partition και δεν το έχει στη λίστα, θα το τρέξει, ή τζίφος; αν γίνεται θα θέλει σίγουρα κάποια ρύθμιση, ποιά;
οκ hope to c u soon



Το "Play on Linux" σε βοηθάει να εγκαταστήσεις παιχνίδια και να παραμετροποιήσεις κατάλληλα το wine.
Αν θες να εγκαταστήσεις ένα windows παιχνίδι τότε πας εδώ (http://appdb.winehq.org/appbrowse.php?iCatId=2)
για να δεις αν παίζει πριν δοκιμάσεις.

Το site του "Play on Linux" είναι αυτό ( http://www.playonlinux.com/en/ ).
Για να το εγκαταστήσουμε εκτελούμε τις εντολές που δίνονται εδώ (http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Hardy#PlayOnLinux)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Games

Δημοσίευσηαπό the japanese » 17 Ιουν 2008, 12:17

Έχω κι εγώ μια απορία. Έχω εγκαταστήσει το wine και πήγα να βάλω μέσω αυτού το Counter Strike 1.6 στον υπολογιστή μου. Ενώ λοιπόν όλα κυλούν καλά όταν ανοίγω το παιχνίδι δεν μου εμφανίζει τις επιλογές "Join Game κτλ." αυτές που υπάρχουν σε κάθε παιχνίδι δηλαδή. Βλέπω μόνο το backround και δε γίνεται τίποτα με αποτέλεσμα να ξαναεκκινώ τον υπολογιστή μου προκειμένου να βγω από εκεί μέσα αφού δε μου αφήνει καμοιά επιλογή το πρόγραμμα. Τι νομίζετε ότι φταίει ;; Δεν κάνετε μια σύντομη περιγραφή του τρόπου εγκατάστασης παιχνιδιών Windows μέσω wine στο Ubuntu Linux 7.10 μήπως δεν κάνω κάτι καλά ;;
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση

Re: Games

Δημοσίευσηαπό bullgr » 17 Ιουν 2008, 21:09

the japanese έγραψε:Έχω κι εγώ μια απορία. Έχω εγκαταστήσει το wine και πήγα να βάλω μέσω αυτού το Counter Strike 1.6 στον υπολογιστή μου. Ενώ λοιπόν όλα κυλούν καλά όταν ανοίγω το παιχνίδι δεν μου εμφανίζει τις επιλογές "Join Game κτλ." αυτές που υπάρχουν σε κάθε παιχνίδι δηλαδή. Βλέπω μόνο το backround και δε γίνεται τίποτα με αποτέλεσμα να ξαναεκκινώ τον υπολογιστή μου προκειμένου να βγω από εκεί μέσα αφού δε μου αφήνει καμοιά επιλογή το πρόγραμμα. Τι νομίζετε ότι φταίει ;; Δεν κάνετε μια σύντομη περιγραφή του τρόπου εγκατάστασης παιχνιδιών Windows μέσω wine στο Ubuntu Linux 7.10 μήπως δεν κάνω κάτι καλά ;;

Η εγκατάσταση παιχνιδιών μέσω wine είναι μια πολύ περίπλοκη διαδικασία και διαφορετική για κάθε παιχνίδι.
Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος στάνταρ οδηγός που να δουλεύει για όλα.
Ο καλύτερος τρόπος για να βρίσκεις οδηγίες για κάθε παιχνίδι είναι το googling... Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω που
μου εμφάνισε:
http://www.linux-gamers.net/modules/wiw ... wine+Games
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=304528
https://help.ubuntu.com/community/CounterStrike
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Games

Δημοσίευσηαπό gourgi » 18 Ιουν 2008, 03:49

the japanese έγραψε:Έχω κι εγώ μια απορία. Έχω εγκαταστήσει το wine και πήγα να βάλω μέσω αυτού το Counter Strike 1.6 στον υπολογιστή μου. Ενώ λοιπόν όλα κυλούν καλά όταν ανοίγω το παιχνίδι δεν μου εμφανίζει τις επιλογές "Join Game κτλ." αυτές που υπάρχουν σε κάθε παιχνίδι δηλαδή. Βλέπω μόνο το backround και δε γίνεται τίποτα με αποτέλεσμα να ξαναεκκινώ τον υπολογιστή μου προκειμένου να βγω από εκεί μέσα αφού δε μου αφήνει καμοιά επιλογή το πρόγραμμα. Τι νομίζετε ότι φταίει ;; Δεν κάνετε μια σύντομη περιγραφή του τρόπου εγκατάστασης παιχνιδιών Windows μέσω wine στο Ubuntu Linux 7.10 μήπως δεν κάνω κάτι καλά ;;

το είχα πετύχει και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έλυσα... :?
3 ιδέες στα γρήγορα
1. δοκίμασε να βάλεις τις γραμματοσειρές της Microsoft
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install msttcorefonts

2. δοκίμασε να απεγκαταστήσεις και να σβήσεις το παιχνίδι από τα program files και να το εγκαταστήσεις ξανά
3. (με δικιά σου ευθύνη... ) δοκίμασε άλλη έκδοση wine, κοίτα στο repository του wine ή στο getdeb.bet για νεώτερη έκδοση
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό the japanese » 18 Ιουν 2008, 13:42

Ευχαριστώ παιδιά. Πιστεύω πως οι οδηγίες σας θα με βοηθήσουν να λύσω το πρόβλημα....Αν όχι, μπορώ να ζήσω και χωρίς Counter Strike :D
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση

Re: Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Ιουν 2008, 14:06

Πάντως πέρυσι είχα εγκαταστήσει το CZero μόνο που δεν έπαιζε το steam και έπαιζα μόνο offline.
Στην απόδοση και στα γραφικά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα...
Δεν θυμάμαι όμως τι είχα κάνει...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό the japanese » 18 Ιουν 2008, 17:37

ftso έγραψε:Πάντως πέρυσι είχα εγκαταστήσει το CZero μόνο που δεν έπαιζε το steam και έπαιζα μόνο offline.
Στην απόδοση και στα γραφικά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα...
Δεν θυμάμαι όμως τι είχα κάνει...


Κάτι είναι κι αυτό. Και κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Υποστηρίζεται η εγκατάσταση του Call of Duty 2 μέσω wine ;; Το παιχνίδι υπάρχει στη λίστα των παιχνιδιών που υποστηρίζονται απ' ότι είχα κοιτάξει αλλά ρώτησα σε άλλο forum παλιότερα και μου είπαν πως μάλλον δεν υποστηρίζεται. Και επειδή οι λίστες και γενικώς οι βάσεις δεδομένων των προγραμμάτων δεν είναι πάντα φερέγγυες έχω μείνει με την αμφιβολία.
Proud Member of The Greek Ubuntu Linux Community www.ubuntu.gr
1) A place where people meet to seek the highest is holy.
2) Minds are like parachutes. They only function when they are open.
the japanese
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Ιουν 2008, 11:52
Τοποθεσία: Κυπαρισσία Μεσσηνίας
Εκτύπωση

Re: Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό gourgi » 18 Ιουν 2008, 18:17

αν υπάρχει στην λίστα του wine τότε μάλλον θα παίζει
συνήθως στην λίστα σου γράφουν και κάποιες συμβουλές για το πως να παίξει καλύτερα.
κάνε μια προσπάθεια
δες το παρακάτω λινκ μήπως βοηθάει
http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... n&iId=3794
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Play on Linux, wine (απορίες-προβλήματα)

Δημοσίευσηαπό ftso » 18 Ιουν 2008, 18:38

Το έχω εγκαταστήσει και το Call of Duty 2 πριν κανα εξάμηνο...
Το πρόβλημα που είχε τότε ήταν στα γραφικά όπου στις σκοτεινές πίστες δεν μπορούσες να παίξεις εύκολα.
Εγώ δεν είχα πρόβλημα γιατί έπαιζα μια συγκεκριμένη πίστα με φίλους όπου το άσπρο χώμα το έβλεπα απλά σαν να ήταν βρεγμένο.Αν δεις στη βάση του wine υπάρχουν φωτογραφίες για το πως απεικονίζετε...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Διασκέδαση / Παιχνίδια

cron