πρόβλημα με εγκατάσταση wine και DirectX  Το θέμα επιλύθηκε

...παιχνίδια native ή μέσω wine ή σε virtual-box

Συντονιστής: the_eye

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε προβλήματα με κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι που το τρέχετε με wine.
Συμβουλευτείτε πρώτα την σελίδα http://appdb.winehq.org

πρόβλημα με εγκατάσταση wine και DirectX

Δημοσίευσηαπό isterika » 29 Δεκ 2009, 23:21

Χαιρετάω την ελληνικοί κοινότητα και χρονια πολλά σε ολους!!

Έχω το εξής πρόβλημά έκανα εγκατάσταση το wine για να παιζώ κάποια παιχνίδια που μου αρέσουν, το wine δούλευε μια χαρά μέρη που ψάχνοντας στο forum είδα ότι μπορώ να κάνω εγκατάσταση και του DirectX και είχε αυτό το link http://howto.landure.fr/gnu-linux/insta ... using-wine που εξηγούσε πώς θα κάνω εγκατάσταση, εγώ τώρα σαν αρχάριος στο linux και χωρίς να ξέρω αγγλικά
έπαιρνα με την σειρά τους κώδικες copy past και τους έβαζα στο τερματικό χωρίς να ξέρω ουσιαστικά τη κάνουν, είδα ότι μου έβγαζε κάποια προβλήματα καθώς πέρναγα τους κώδικες, απεκατέστησαν το wine ξαναπέρασα τους κώδικες ξανά και ξανά και με λίγα λόγια για να μην το κουράζω το θέμα το wine δεν είναι εγκατεστημένο προσπαθώ να το κάνω εγκατάσταση μου βγάζει αυτό το μήνυμα (Package dependencies cannot be resolved. This error could be caused by required additional software packages which are missing or not installable. Futhermore there could be a conflict between software packages which are not allowed to be installed at the same time.)
αν μπορεί να κάποιος να με βοηθήσει να ξανά εγκαταστήσω το wine.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Ελάχιστα
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit
Προδιαγραφές ⇛ 8x Intel(R) Core(TM) i7 CPU 920 @ 2.67GHz │ 3GB │ ATI Radeon HD 4800 Series │ HDA-Intel - HDA Intel │ TFT 22"
isterika
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 12:50
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκατάσταση wine και DirectX

Δημοσίευσηαπό Apopas » 30 Δεκ 2009, 02:57

Χρόνια πολλά και σε 'σενα :thumbup:

1) Κατ' αρχήν πήγαινε στο synaptic και απεγκατέστησε ό,τι έχει να κάνει με wine.
2) Μετά, πήγαινε στις πηγές λογισμικού και απενεργοποίησε εκεί αν έχεις κάποιο repository wine.
3) Αφού το κάνεις αυτό, κλείσε τις πηγές λογισμικού, άνοιξε ένα τερματικό και γράψε μία προς μία τις παρακάτω εντολές:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκατάσταση wine και DirectX

Δημοσίευσηαπό linuxman » 30 Δεκ 2009, 04:27

Apopas έγραψε:Χρόνια πολλά και σε 'σενα :thumbup:

1) Κατ' αρχήν πήγαινε στο synaptic και απεγκατέστησε ό,τι έχει να κάνει με wine.
2) Μετά, πήγαινε στις πηγές λογισμικού και απενεργοποίησε εκεί αν έχεις κάποιο repository wine.
3) Αφού το κάνεις αυτό, κλείσε τις πηγές λογισμικού, άνοιξε ένα τερματικό και γράψε μία προς μία τις παρακάτω εντολές:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine

Μετά από αυτό
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update
δεν βάζεις απλός wine άλλα το
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install wine1.2

σήμερα το δοκίμασα .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκατάσταση wine και DirectX  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό isterika » 30 Δεκ 2009, 14:30

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ το πρόβλημα λύθηκε να είστε καλά :mrgreen:



ΥΓ: όχι πως δεν ήξερα τη λύση του προβλήματος απλά ήθελα να σας τσεκάρω αν ξέρατε.....αχαχαχαχαχαχαχ :mrgreen: (αστεία το λέω μην παρεξηγηθώ και μετά δεν με ξανά βοηθήσετε)
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Ελάχιστα
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit
Προδιαγραφές ⇛ 8x Intel(R) Core(TM) i7 CPU 920 @ 2.67GHz │ 3GB │ ATI Radeon HD 4800 Series │ HDA-Intel - HDA Intel │ TFT 22"
isterika
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009, 12:50
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Διασκέδαση / Παιχνίδια