πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαιώματ  Το θέμα επιλύθηκε

...ρύθμιση - εγκατάσταση web server, mail server, ftp server, κλπ

Συντονιστές: the_eye, konnn

πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαιώματ

Δημοσίευσηαπό lepidas » 13 Απρ 2013, 01:05

είμαι κοντά να κάνω τη μετάβαση των site μου απο τον ένα server στον άλλον(ιδιοκτητο). στον ήδη υπάρχον server έχω δώσει σε φίλο χώρο και username-password να βάλει τη σελίδα του μετ.σταθμου του, στο νέο server όμως θέλω να έχει πρόσβαση μόνο στο φάκελο του πχ /var/www/snowguide.gr/nea-moudania/
πως θα δημιουργήσω το χρήστη και να έχει δικαιωματα μόνο στον παραπάνω φάκελο?ωστε να μπαίνει μόνο εκεί και να κάνει οτι θελει?
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαι

Δημοσίευσηαπό the_eye » 13 Απρ 2013, 11:02

Δες για ftp jail
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαι

Δημοσίευσηαπό lepidas » 18 Απρ 2013, 13:44

πολυ δυσκολο, οποιος εχει καποια πληροφορηση ας την τοποθετησει.
πετυχενω μεχρι να μη μπορει ο χρηστης να πειραξει πραγματα εκτος του φακελου του, εγω ομως θελω και να μην μπορει να βλεπει πραγματα εκτος του φακελου του /var/www/ddddd
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαι

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 18 Απρ 2013, 14:40

Νομίζω πως πας ανάποδα.
Αντί να απαγορεύσεις σε έναν συγκεκριμένο χρήστη να δει όλους τους υπολοίπους φακέλους, θα ήταν πιο εύκολο να απαγορεύσεις την πρόσβαση παντού για όλους., εκτός από το δικό σου χρήστη.
Παράδειγμα:
Αν εσύ έχεις το φάκελο /var/www/lepidas, τότε άλλαξε τα δικαιώματα στο φάκελο αυτό και δώσε «Καμία προσπέλαση» σε όλους τους υπολοίπους.
Το ίδιο αν θέλεις και για τους φακέλους συστήματος, που θα τους βλέπει μόνο ο root, ή και το δικό σου group.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαι

Δημοσίευσηαπό lepidas » 18 Απρ 2013, 15:24

fkol k4 έγραψε:Νομίζω πως πας ανάποδα.
Αντί να απαγορεύσεις σε έναν συγκεκριμένο χρήστη να δει όλους τους υπολοίπους φακέλους, θα ήταν πιο εύκολο να απαγορεύσεις την πρόσβαση παντού για όλους., εκτός από το δικό σου χρήστη.
Παράδειγμα:
Αν εσύ έχεις το φάκελο /var/www/lepidas, τότε άλλαξε τα δικαιώματα στο φάκελο αυτό και δώσε «Καμία προσπέλαση» σε όλους τους υπολοίπους.
Το ίδιο αν θέλεις και για τους φακέλους συστήματος, που θα τους βλέπει μόνο ο root, ή και το δικό σου group.
δε το κανω αυτο να αφαιρεσω απο τους παντες δικαιωματα γιατι θα γινει ανω κατω το site (πιστεω). ασε, χτες το ξαναεκανα εγκατασταση ξανα μετα απο διαφορα μαστορεματα και βαριεμαι ξανα τα ιδια.
πρεπει να βρεθει ενας τροπος ο χρηστης user οταν κανει sftp να προσγειωνεται στο φακελο /var/www/folder και να μη μπορει να παει περα-δωθε.
δικαιωματα αλλων δεν αγγιζω
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: πως να δημιουργήσω χρήστη και να έχει συγκεκριμένα δικαι  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό lepidas » 19 Απρ 2013, 18:14

λοιπον, μετα απο πολυ πονοκεφαλο, πολλα σφαλματα και κακους οδηγους καταφερα και το εκανα. δίνω σε χρήστη δικαίωμα να μπορεί να βλέπει μόνο συγκεκριμένο φάκελο, το φάκελο του. αυτο ειναι χρησιμο αν θελουμε να δωσουμε λιγο χωρο σε καποιον να κανει κατι στο site του αλλα δε θελουμε να κοιταζει/να εχει προσβαση σε οτιδηποτε αλλο εξω απο το δικο του φακελο.
το link που με βοηθησε ειναι αυτο, ομως εχει καποια σφαλματα και θα ανοιξω ενα θεμα να βαλω ενα πληρη οδηγο πως γινεται αυτο το πραγμα που ειναι πραγματικα οχι ευκολο(γιατι υπαρχουν ενα σωρο οχι σωστοι οδηγοι και γιατι αφορουν αλλες διανομες και ακομα παιζει ρολο και η εκδοση του ubuntu)
http://jes.al/2012/10/sftp-chroot-jail-on-ubuntu/
ξαναλεω, με λιγες γνωσεις αποσφαλματοποιησης του οδηγου μπορουμε να τον ακολουθησουμε

αλλιως ο οδηγος που οδηγει ακριβως εδω
viewtopic.php?f=9&t=26780
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Διακομιστές / Εξυπηρετητές

cron