Μικρο laptop ως server για συγχρονισμο αρχείων και backup

...ρύθμιση - εγκατάσταση web server, mail server, ftp server, κλπ

Συντονιστές: the_eye, konnn

Μικρο laptop ως server για συγχρονισμο αρχείων και backup

Δημοσίευσηαπό liakosz0 » 01 Δεκ 2015, 20:19

Καλησπέρα

Εχω ενα μικρο laptop που δεν το χρησιμοποιώ πια
Acer aspire
CPU 1,2GH Intel celeron
RAM 2GB
Για να μην καθετε τζαμπα σκεφτομαι αν γινετε να το κανω εναν μικρο server για 2 λογους :

1 ) αν γινεται αν εγκαταστησω κατι σαν το dropbox ( εψαξα και βρηκα μερικα προγραμματα κατεληξα στο owncloud η seafile ) περισσοτερο για συνεργασια με κατι φιλους που κανουμε καποια μικρα project.Απλα θελω να μπορω να δημιουργω μικρες ομαδες να κανει συγχρονισμο τα αρχεια καθε μέλους της ομάδα και αν γινετε να υπαρχει και η δυνατοτητα συνομιλιας η εστω σχολια κλπ . Ας πουμε το gitlab ( που αν δεν κανω λαθος ειναι σαν το github καπως ) νομιζω ειναι καπως ετσι αλλα διαβαζα οτι ειναι περισσοτερο για κωδικα , δεν το εψαξα και πολυ οποτε αν κανω λαθος διορθωστε με, ενω τα δικα μας αρχεια πιο πολυ σχεδιαστικα απο solidworks, autocad και λιγο matlab.

2) να κανω back up αρχεια απο κανα δυο υπολ. στο σπιτι και στη δουλεια. ( που λογικα αμα στησω το (1) θα το κανω μεσω αυτου του προγραμματος )

Αρχικα η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει απο την αποψη μηπως δεν τα σηκωνει ο υπολογιστης
και επισης αν ειναι ασφαλες να το κανω.Δηλαδη στο owncloud διαβαζα οτι καποιοι ειχαν καποια θεματακια με τα αρχεια οταν ηταν παρα πολλα καποιοι λεγαν οτι μερικα δεν τα εκανε ποτε συγχρονισμο καποιοι οτι χασανε κανα δυο αρχεια, στο seafile δεν βρηκα κατι τετοιο ουτε καποιο παραπονο προς το παρον . Επισης αν ειναι ασφαλες απο την αποψη μηπως καποιος μπορει σχετικά ευκολα να μπει και να δει τα αρχεια , πως μπορω να εχω ασφαλεια σε εναν δικο μου server χωρις να εχω τοσο καλες γνωσεις;

Εαν καποιος μπορει να με καθοδηγησει λιγο θα με βοηθουσε παρα πολυ.
Οποιαδηποτε συμβουλη ή αλλη εναλλακτικη ειναι δεκτη
Σημείωση: γενικά ειμαι αρχάριος (μαλλον φαινεται κιολας) αλλα θέλω να ελπίζω οτι δεν θα ειναι τοσο εξωπραγματικό να στηθει κατι τετοιο.

Bonus ερωτηση : Θα ειχε απόδοση αν γινοταν το ίδιο σε καποιο raspberry pi η beaglebone ;
liakosz0
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 01:54
Εκτύπωση

Re: Μικρο laptop ως server για συγχρονισμο αρχείων και backu

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 01 Δεκ 2015, 23:30

Για τις ανάγκες σου προτείνω να του βάλεις FreeBsd. Όσο για συγχρονισμό αρχείων για colaboration editing το git είναι ότι καλύτερο υπάργει.
Όσο για συγρονισμένο editing κειμένου απλά Etherpad.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μικρο laptop ως server για συγχρονισμο αρχείων και backu

Δημοσίευσηαπό liakosz0 » 02 Δεκ 2015, 02:02

Αρχικα ευχαριστω, θα δοκiμασω να βαλω το FreeBSD να δω πως ειναι.
Οταν λες git εννοεις το git lab που αναφέρθηκε παραπάνω;
liakosz0
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 01:54
Εκτύπωση

Re: Μικρο laptop ως server για συγχρονισμο αρχείων και backu

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 02 Δεκ 2015, 23:07

liakosz0 έγραψε:Αρχικα ευχαριστω, θα δοκiμασω να βαλω το FreeBSD να δω πως ειναι.
Οταν λες git εννοεις το git lab που αναφέρθηκε παραπάνω;

Και σκέτο git.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Διακομιστές / Εξυπηρετητές