Μαθήματα PHP σε απόρους.

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Μαθήματα PHP σε απόρους.

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 13 Μάιος 2022, 23:28

Χριστός Ανέστη,
Φίλε μου χρήστη του φόρουμ (όποιος και να είσαι) κάνω μια απόπειρα να τρέξω ένα σεμινάριο PHP κυρίως για άνεργους, άπορους και if possible και άστεγους.
https://docs.google.com/document/d/1BG- ... 0GyUg/edit

Το προορίζω να είναι εξάμηνο και να διδάξω php αλλά και γενικά σαν όχημα την PHP να διδάξω προγραμματισμό με απότερο σκοπό οικονομικά ασθενμέστεροι να βρουν εργασια. Όμως έχω απορίες σχετικά με το πως διδάσκεις αλλά και πως πιστοποιείς - εκδίδεις πιστοποιητικά που να έχουν κάποιο "βάρος" σε ένα CV.

Εννοώ εφόσον το προορίζω σαν βοήθημα ευρέσεως εργασία θα πρέπει να έχει και κάτι που να τον οδηγεί σε αυτήν. Έχετε ιδέα πως μπορώ να δώσω κάποιο Χ Κύρος σε ένα πιστοποιητικό (αλλά όχι ισόβαθμο με πτυχίο)
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα PHP σε απόρους.

Δημοσίευσηαπό Maras » 14 Μάιος 2022, 14:23

Αληθώς Ανέστη,
Διάβασε καλά εδώ : https://edu.klimaka.gr/dia-viou-mathhsh/idivtikoi-foreis/2432-diadikasia-pistopoihshs-forewn-gnwsevn-plhroforikhs
και εδώ : https://www.eoppep.gr/index.php/el/how-to/teacher-certification-educational-attainment-lifelong-learning-lll-adult#%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82
Δεν γνωρίζω καλά τα νομικά, αλλά, νομίζω, θα πρέπει να έχεις Πιστοποίηση Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων και στην συνέχεια να πιστοποιηθείς ώς φορέας χορήγησης Πιστοποιητικών γνώσης πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ για να έχει ισχύ το χαρτί που θα τους δώσεις, πχ στον ΑΣΕΠ.
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και για την σκέψη.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα PHP σε απόρους.

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 16 Μάιος 2022, 22:38

Hmm δεν ξέρω αν είναι feasible το να κάνω ολόκληρο οργανισμό χωρίς άλλους εταίρους.
Αν αντί για βεβαίωση γινόταν κάποιο hackathon αποκλειστικά για τους συμμετέχοντες;

Σαφώς να προσκαλούσα εταιρείες να δώσουν άτομα σαν κριτές. Δλδ να αποδείξουν τα skills τους από αυτά που μάθαν τους μήνες διδασκαλίας σε 48 ώρες και άτομα απο το industry να κρίνους τις εργασίες τους με απότερο σκοπό να δείξουν τα skills τους σε υποψήφιους εργοδότες.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Μαθήματα PHP σε απόρους.

Δημοσίευσηαπό Maras » 17 Μάιος 2022, 21:50

Ναι ακούγεται ενδιαφέρον εάν μπορείς να το πραγματώσεις. Επίσης θα μπορούσες ακόμα και να τους φέρεις σε επαφή με διάφορες εταιρίες, ακόμα και μια γνωριμία, στο τέλος, εάν έχεις τέτοια δυνατότητα.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας