Arch Linux Τα πάντα όλα

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Arch Linux Τα πάντα όλα

Δημοσίευσηαπό malos » 08 Σεπ 2015, 16:17

Μπράβο ρε παιδιά. Δεν ήξερα ότι μπορούμε να ρωτήσουμε για Arch εδώ μέσα. Δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Έχω καταστήσει τον caja ως προεπιλεγμένο browser για τους φακέλους μου. Ο Νέμο δεν μου άρεσε, θυμίζει τον καινούργιο ναυτίλο
χωρίς το παιό μενού που ξέραμε. Αλλά πιο πολύ αυτό που μου αρέσει στο caja (ή στον παλιό ναυτίλο) είναι το "Εμβλήματα και Παρασκήνια". Μου επιτρέπει να έχω φόντο ότι θέλω όταν κάνω βόλτα στους φακέλους.
Τον κατέστησα όπως είπα πειράζοντας ένα αρχείο.~/.local/share/applications/mimeapps.list όπου έγραψα μέσα

Κώδικας: Επιλογή όλων
[Added Associations]
inode/directory=Caja.desktop;

Η ερώτηση τώρα. Με το δεξί κλικ και μενού, κάτω κάτω όπως όλοι ξέρουμε είναι η επιλογή για να πειράξουμε την επιφάνεια εργασίς.
Εκεί λοιπόν επιλέγω μια άλλη εικόνα αλλά τίποτα δεν γίνεται. Το κοίταξα από το dconf editor. Πράγματι στο org -> cinnamon -> κάτι ->
background, φαίνεται η επιλογή που έκανα, δηλαδή η εικόνα η που είπα ότι επέλεξα αλλά που δεν φάνηκε. Είναι λογικό σκέφτηκα αφού δεν θα είναι εδώ αυτό που ζητώ καθώς έβαλα τον caja, αλλά στο mate.
Πάω λοιπόν στο org -> mate-> κάτι -> background και βάζω χειροκίνητα τη διεύθυνση της εικόνας που θέλω, πατάω ΕΝΤΕΡ και αλλάζει η εικόνα μια χαρά.
Η ακριβής διαδρομή στο dconf παιδιά δεν είναι αυτή ακριβώς που έγραψα. Έγραψα απλά ότι θυμάμαι αφού δεν έχει τόση σημασία. Αν ανοίξει κανείς το dcof editor μια χαρά θα τα βρει ότι θέλει ψάχνοντας. Απλά για να καταλάβετε το σκεπτικό
Το ζητούμενο λοιπόν είναι να βρω το αρχείο που πρέπει να πειράξω ώστε στο δεξί κλικ και μενού και Αλλαγή παρασκηνίου (πως διάλο το λέει ακριβώς) να συνδέεται με τη σωστή διαδρομή ώστε να αποδώσει το δεδομένο που θέλω. Που είναι αυτό το αρχείο;
Να πω ακόμα ότι όυτε και στις Προτιμήσεις -> Φόντο μπορώ να αλλάξω την εικόνα της Επ. εργασίας. Ενώ ανοίγω τις ρυθμίσεις αυτές και μου βγαίνει το γνωστό παραθυράκι με εικόνες που μπορώ να επιλέξω και την επιλογή Προσθήκη για να βάλω μια άλλη εικόνα από όπου θέλω (ξέρετε), η αλλαγή γίνεται εκεί που είπα στο dconf editor. Στο τάδε -> τάδε -> cinnamon -> mpla mpla -> background.

Αν συνδεθώ από το σύστημα εκεί θα μπορω να πω ακριβώς τη διαδρομή.
Manjaro 8.13 με cinnamon έχω, όχι Arch. Απλά το διευκρινίζω.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Arch Linux Τα πάντα όλα

Δημοσίευσηαπό akounadis » 09 Σεπ 2015, 09:58

Χωρίς να έχω συγκεκριμένη εικόνα.
Αυτό το αρχείο το είδες;
Κώδικας: Επιλογή όλων
/usr/share/applications/mimeinfo.cache

Θα πρέπει να είναι έτσι...
Κώδικας: Επιλογή όλων
inode/directory=caja.desktop


Το caja με μικρό και όχι με κεφαλαίο
Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz ‖ RAM 7617 MiB ‖ Dell Inc. 065C71 - Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming
Intel Device [8086:591b] {i915} ⋮ nVidia Device [10de:1c8c] {nouveau}
wlp3s0: Intel Wireless 3165 [8086:3165] (rev 79) ⋮ enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Συναντήσεις φίλων του Ubuntu-gr σε πόλεις της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
akounadis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1050
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 17:40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: akounadis
Εκτύπωση

Re: Arch Linux Τα πάντα όλα

Δημοσίευσηαπό malos » 12 Σεπ 2015, 02:31

Πράγματι το caja με μικρό το έχω και όχι μόνο στο αρχείο που έγραψα που βρίσκεται στον προσωπικό μου φάκελο αλλά και σε αυτόν που έγραψες στο /usr/share.
Να διευκρινήσω κάτι. Δεν ήταν αυτές οι αλλαγές τελικά στα δύο αυτά αρχεία που κατέστησαν τον caja προεπιλεγμένο. Στην αρχή άλλαξα το ένα. Έκανα επανεκκίνηση τίποτα. Μετά το άλλο και επανεκκίνηση και πάλι τίποτα. Έσβησα από την blacklist τον caja. Τίποτα πάλι. (org.cinnamon.cinnamon-session.blacklist στο dconf editor).
Τελικά άλλαξε αφού πείραξα το Nemo.desktop . Έγραψα caja στη θέση του nemo. Και από κείνη τη στιγμή και με κλικ στο φάκελο μου το άνοιξε ο caja. Αμέσως είδα ότι έχω και τη γνωστή παλιά ιδιότητα του ναυτίλου που κάνει προεπισκόπηση στα αρχεία ήχου με το ποντίκι πάνω, χωρίς δηλαδή να κάνω κλικ. Άλλο ένα που μου άρεσε από παλιά και που με χάλασε η κατάργησή του στο gnome 3.
Ωστόσο πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κάτι και στο μενού του δεξιού κλικ να συνδέσω με το dconf και την εντολή gsettings ώστε να αλλάζει τη διαδρομή της εικόνας στο
org.mate.desktop.background . Αλλά θα πρέπει πρώτα να μου ανοίγει το παραθυράκι με τις εικόνες και όταν επιλέγω μία με απλό κλικ να γίνεται.

Το ξαναγύρισα σε nemo και είδα ότι έχει άλλο μενού στο δεξί κλικ με πιο πολλές γραμμές. Στην "Αλλαγή παρασκηνίου" (Αν την λένε έτσι! Περίπου το λέω) μου ανοίγει μια χαρά αυτό το παραθυράκι και πράγματι αλλάζει η εικόνα με ότι επιλέγω.


Το ξαναέκανα μετά caja. Εκεί διαπίστωσα πιο συγκεκριμένα αυτό που σου είπα για τα αρχεία mimeinfo.cache και mimeapps.list

Ψάχνοντας λίγο ακόμα είδα ότι η εντολή τερματικού που ανοίγει αυτό το παραθυράκι με τις εικόνες είναι η


Κώδικας: Επιλογή όλων
cinnamon-settings backgrounds


Αλλά απλά αν επιλέξω εικόνα το μόνο που γίνεται ως αλλαγή είναι στο org.cinnamon.desktop.background και όχι στην επιφάνειά μου.

Το κακό είναι με το manjaro ότι δεν βρίσκω κάποιο αρχείο ρύθμισης που να είναι πράγματι υπεύθυνο για μια κατάσταση. ΝΑ ένα παράδειγμα είναι αυτό που σου είπα προηγουμένως.
Ένα άλλο είναι ότι παιδευόμουν πολλές μέρες να απενεργοποιήσω το κλείδωμα οθόνης και εν τέλει του υπολογιστή. Μου έκανε μαύρη οθόνη στα πέντε λεπτά και μετά ακουγόταν ένα "τακ" από τον πύργο και αναβόσβηνε ένας δρομέας κειμένου. Δεν ξεκόλαγε από κει με τίποτα. Ούτε κουνόντας το ποντίκι ούτε με το πληκτρολόγιο. Διάβασα διάφορα και κατέληξα στο να αλλάξω το xorg. Σετάρισα δηλαδή το xorg.conf να είναι το xorg του γιατί είναι άλλο στο Arch (μου το είπανε στο φόρουμ του manjaro). Έκανα αλλαγές αλλά τίποτα.
Τελικά από τις ρυθμίσεις, έχει κάποιο που λέει "Διαχείρηση ενέργειας". Εκεί το έθεσα στο "Ποτέ" και όλα καλά.
Αλλά η απορία μου είναι δεν θα έπρεπε αυτά να είναι εγγραφές σε κάποια υπεύθυνα αρχεία; Μα είναι θα μου πεις. Δεν τα βρίσκω όμως. Αρχίζω να πιστεύω ότι γράφονται δυαδικά κάπου και γι αυτό δεν μπορώ να τα βρω. Άσε που δεν έχω ένα εργαλείο αναζήτησης αρχείων σαν αυτό που έχω στο mate ubuntu. Αυτό που βάζεις στο panel με το "Προσθήκη στον πίνακα". Μου έδινε τη δυνατίτητα να ψάξω και για κείμενο μέσα σε αρχεία. Με αυτόν τον τρόπο έχω βρει πολλά παλιότερα. Θα έψαχνα ας πούμε στο /etc και θα έβαζα για κριτήρια
τη φράση default file manager. Λέω τώρα έναν τρόπο!
Ένα άλλο κακό είναι ότι δεν έχει αυό που ξέραμε στις Ιδιότητες με δεξί κλικ και στην καρτέλα "άνοιγμα με" όπου όριζες ποιο πρόγραμμα θα σου κάνει τη δουλειά από δω και πέρα.
Πως να προσθέσω τελικά εντολή στο μενού του δεξιού κλικ; Νομίζω γινότανε στο ναυττίλο.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας