Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 01 Ιουν 2011, 13:29

.
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 15 Φεβ 2014, 20:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 01 Ιουν 2011, 13:40

Εγώ μπήκα για λίγο (μέσω virtualbox) για να κάνω add κάτι επαφές στο msn. Με τους linux clients όταν έκανα logout σβήνονταν και έπρεπε να τους ξαναβάλω :( (όχι σήμερα, αλλά πριν ελάχιστες μέρες, και από τότε δεν έχω ξαναμπει :P ).
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό michael_k » 01 Ιουν 2011, 14:37

Εγώ μπήκα για να κάνω μεταφορά μια ταινία από τη βιντεοκάμερα (DV) στον υπολογιστή γιατί έχω μάθει με το Nero και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αντίστοιχη λύση καθώς σπάνια κάνω αυτή τη διαδικασία.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό Ubuntu 10.10 (32bit)
Η/Υ&Μοντέλο: Intel Core2 Duo 6400 @ 2.13GHz / 2GB / NVidia GF 7300 LE / Intel HDA VIA VT82xx / 23" LΕD, 1920x1080
Εκτυπωτής Canon Pixma MP510, Webcam Trust WB6250X
michael_k
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 23:03
IRC: michael_k
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 01 Ιουν 2011, 16:16

Λοιπόν, εμένα η πονεμένη ιστορία με τα τρισκατάρατα του Μπιλάκου είναι ότι έχω μια βιντεκάμερα παλιάς τεχνολογίας και μόνο σε ΧΡ υπάρχει η εφαρμογή και ο οδηγός της κατασκευάστριας (Sony, δεν μας αγαπάει καθόλου). Να φανταστείς δεν έβγαλαν άλλη έκδοση ούτε για (Σ)Βίστα ούτε για 7 (σβήσ' τα κι αυτά). Από τα Χριστούγεννα και μετά κι αφού είχα τσιμπήσει από βλακεία μου έναν δύστροπο ιό, έχω τα ΧΡ σε VirtualBox μόνο και μόνο για να μπορώ να κατεβάζω τα βίντεο και της εικόνες δίχως να χρειάζεται να finilize το miniDVD. Δουλεύει τέλεια κι έτσι θα μείνει. Τα 7 τα πήρα ως αναβάθμιση των (Σ)Βίστα και τα κρατάω για παιχνίδια που δεν υπάρχει ακόμα λύση να παίξουν μέσω wine. Το αγαπημένο μου RPG παιχνίδι έχω ήδη καταφέρει να το παίζω μέσω wine, κι επόμενη προσπάθεια θα είναι με το Gothic Universe (1, 2 και 3) κι επίσης The Witcher και Dragon Age ή πως το λένε το νέο της BioWare. Αυτά! ;)

Όταν με έψηνε πριν από χρόνια εκεί γύρω στην 7.04 και 7.10 ο κολλητός για ιδεολογικούς λόγους να δοκιμάσω ubuntu, τσακονόμασταν κάνα μήνα, γιατί του έλεγα ότι "μια χαρά πελάτης του Μπιλάκου είμαι, γιατί να αλλάξω; Αφού είμαι ευχαριστημένος, κάνω αυτά που θέλω να κάνω με το μηχάνημα κλπ." Ε ρε πως περνάν τα χρόνια! ;)
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό floral » 02 Ιουν 2011, 17:28

πρώτος λόγος : SPSS. το R είναι πιο γρήγορο, δεν κολλάει και μερικά packages - που πρέπει να εγκαταστήσεις πριν - σου δίνουν δυνατότητες που δεν είχες με το SPSS, αλλά κουράστηκα με τα errors, καμία βοήθεια από κοινότητα (forum) που να εξειδικεύεται σε R, σε άλλες κοινότητες που είναι γενικά για στατιστικά προγράμματα, ρωτάς και ούτε και αυτοί ξέρουν, και γενικά είναι ταξίδι στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.
δεύτερος λόγος : Nvivo (πρόγραμμα που βοηθά στην ανάλυση κειμένου), αυτό το πρόγραμμα με έχει αφήσει άφωνη. Πραγματικά κάνει τα πάντα. Το αντίστοιχο σε open source, λέγεται GTAMSAnalyzer, το εγκατέστησα αλλά δεν τρέχει. :wtf:
τρίτος λόγος : καμιά φορά μπαίνω στα windows για να χρησιμοποιήσω το skype (στην έκδοση των windows) για συνομιλία με πολλά άτομα ταυτόχρονα. Το skype για ubuntu δεν προσφέρει αυτή την δυνατότητα.
τέταρτος λόγος : ένα πρόγραμμα που λέγεται inspiration, για να φτιάχνεις mindmaps. Καταπληκτικό, δεν το έχω αγοράσει, το έχω δει σε άλλον υπολογιστή, είναι άπαιχτο. Έχω άλλα προγράμματα για mindmaps στο ubuntu, χρησιμοποιώ το VUE και το freemind, αλλά είναι κατώτερα του inspiration.
Kατά τα άλλα υποφέρω στα windows, κολλάνε, κλείσε-ξαναάνοιξε, είναι αργά, κόλλησε και ιό (δεν ξέρω τι ειναι) και ανοιγοκλείνουν tabs στον firefox.. χάλια. μπαίνω για λίγο, κάνω ό,τι χρειάζομαι στα παραπάνω προγράμματα, αποθηκεύω τα δεδομένα (το output) και μετά επιστρέφω στο ubuntu για να δω τι έκανα όσο βρισκόμουν σε windows.
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: κάτι λίγα ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ
1. (βασικός υπολογιστής) ⇛ dual boot Windows 7 + Ubuntu Trusty Tahr 14.04 - 64bit σε Toshiba laptop | Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium CPU B950 @ 2.10 GHz x 2 │ 15''
2. (παλιός που δεν προλαβαίνω να συγυρίσω) ⇛ dual boot Windows 7 + Ubuntu Lucid Lynx 10.04.1 - 64bit σε Toshiba laptop | Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium Dual-Core T4200│ Intel GMA 4500M │ 17'' 1440x900
Άβαταρ μέλους
floral
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 18:49
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό max mortimer47 » 02 Ιουν 2011, 23:47

Eγω χρησιμοποιώ windows μόνο για τα games.Δεν αξίζει να αναφέρω μόνο ένα γιατί έχω δεκάδες games.

Επίσης χρησιμοποιώ windows όταν θέλω να συνδεθω στο μειλ της σχολης μου.Δεν ξερω γιατι αλλα απο λινουξ δεν κάνει log in στο mail της σχολης μου και γενικοτερα δεν μπορω να συνδεθω σε οποιαδηποτε online υπηρεσια της σχολής....
Γνώσεις ⇛ Linux:μέτριο ┃ Προγραμματισμός:Python σε πολυ αρχικο σταδιο┃Αγγλικά:Καλά
Λειτουργικο ⇛Ubuntu 12.04 64 bit/Win 7 64 bit Home Premium
Προδιαγραφές⇛Laptop:┃Amd A4 3300 (1,9ghz-2,5ghz/2 cores)┃Ram 8GB DDR3 PC3 10600 (2x4GB)┃AMD Dual Graphics= APU 6480g (512 MB Vram shared from RAM) + AMD Radeon 6650 with 1gb Vram┃HDD 500 GB & SSD 128GB
Άβαταρ μέλους
max mortimer47
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 05 Δεκ 2010, 22:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό dim459 » 05 Ιουν 2011, 01:20

Off topic:
@ max mortimer47
Άνοιξε ένα σχετικό thread, ενδιαφέρον ακούγεται.
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 08 Ιουν 2011, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: προσθήκη bbcode offtopic
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό kikirikou » 05 Ιουν 2011, 09:38

Βασικά καλύτερα να ενημερώσεις τη σχολή αρχικά :wtf: :-x

Εγώ αναγκάζομαι να τα χρησιμοποιώ για κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιούμε στο σχολείο που "είναι καλή αρχή για προγραμματισμό". Φυσικά δεν έχουν έκδοση για linux... :crazy:
Γνώσεις ⇛ Linux: το παλεύω ┃ Προγραμματισμός: θεωρία ┃ Αγγλικά,Γερμανικά: Μέτρια
Laptop:
Spoiler: show
Acer Aspire 5715Z (ο Λάζαρος)(πολύ plug and pray κατάσταση)
Λειτουργικά ⇛ Ubuntu 11.04
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής: Intel Pentium dual-core 1.86GHz │ Ram:1GB DDR2 │ Κάρτα γραφικών: Mobile Intel 252MB Accelerator X3100 │Οθόνη: 15.4" WXGA (8ms/220-nit)

Links: Οδηγός προς Νεοεισερχομένους|Δέντρο διανομών(χρονολογικά)|γλωσσάρι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kikirikou
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 22 Οκτ 2010, 17:05
Τοποθεσία: παντού και πουθενά...
IRC: kikirikou
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό M.Jackson » 06 Ιουν 2011, 11:31

Αν και δεν χρησιμοποιώ καθημερινά απλά μόνο για τις πιο κάτω περιπτώσεις:
1η. Στα προγράμματα που φτιάχνω χρειάζομαι το αγαπημένο μου Photoshop που δυστυχώς δεν μπορώ να το έχω από την μανά του (το wine κολλάει και δεν έχω τον πλήρη έλεγχο)
2η. Τα προγράμματα που πρέπει να φτιάχνουμε στο σχολείο είναι στην γλώσσα της Microsoft, Visual Basic αν και κατάφερα να το τρέξω στο Linux δεν το κάνω γιατί δεν είναι Full. Ευτυχώς του χρόνου θα γράφουμε σε γλώσσα ανοικτού κωδικά άρα λιγότερη επαφή με τα παράθυρα.

Αν και συχνά πρέπει μέσω του TeamViewer (ευτυχώς υπάρχει για Λινυξ) πρέπει να φτιάξω τον Η/Υ των φίλων μου, αρά και πάλη έχω επαφή μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
M.Jackson
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1053
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 19:06
Εκτύπωση

Re: Καταγραφή δραστηριοτήτων μέσω Windows

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Ιουν 2011, 14:09

Χθες το βράδυ μπήκα στα windows και έπαιξα το παιχνίδι Assassin's Creed (το ένα), αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα με το wine σε Ubuntu.
Θα το δοκιμάσω κι αν παίζει καλά, θα κάνω post στην σχετική ενότητα που έχουμε στο φόρουμ για παιχνίδια.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας