Linuxmint 17.1 KDE 64bit

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό dim459 » 13 Ιαν 2015, 19:10

Όπως έχω αναφέρει σε άλλο θέμα, προσφάτως έφτιαξα στο γραφείο ένα desktop με τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

Επεξεργαστής pentium G3258 με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της intel.
Motherboard Asrock H81M-DGS R 2.0
4 gb ram DDR3.

Λόγω του ότι πρόκειται για pc εργασίας και γενικώς στο γραφείο δεν έχω όρεξη να αλλάζω διαρκώς έκδοση είχα εγκαταστήσει το Kubuntu 14.04 64bit, ως lts έκδοση.
Με την αρχική του εγκατάσταση όλα πήγαιναν καλά με εξαίρεση κάποια (σπάνια) παγώματα ολίγων δευτερολέπτων στα γραφικά, τα οποία όταν συνέβαιναν απενεργοποιούσαν προς στιγμήν τα effects και μετά επανενεργοποιούνταν μόνα τους.
Αυτό που με εκνεύρισε αφάνταστα όμως ήταν ότι μετά από κάποιες ενημερώσεις, δεν ήταν δυνατόν να χρησιμοποιείς τόνους στο libreoffice, αν το interface του λειτουργικού δεν ήταν στα ελληνικά, πράγμα το οποίο με δυσκολεύει αφάνταστα, διότι είναι συνήθεια δεκαετιών να έχω το σύστημα στα αγγλικά και ομολογώ ότι στα ελληνικά δεν λειτουργώ αυτόματα, αλλά πρέπει πρώτα να σκεφτώ για να κάνω κάτι στον υπολογιστή. Παρά το ψάξιμο (συμπεριλαμβανομένης της αναβάθμισης του libreoffice από ppa) δεν έβγαλα άκρη, δεν ξέρω γιατί συνέβαινε (στο laptop με 14.04 δεν το κάνει, ούτε στο desktop του σπιτιού με 14.10).

Βλέποντας στο distrowatch ότι κυκλοφόρησε η 17.1 του mint με KDE, είπα να τη δοκιμάσω.
Η εν λόγω έκδοση βασίζεται στο ubuntu 14.04 και είναι lts, "φοράει" KDE 4.14 και κατά τα λοιπά έχει όλα τα "κλειστά" πακέτα και codecs. όπως συνηθίζει το mint. Ενδιαφέρων είναι και ο update manager με τις κατηγοριοποιημένες ενημερώσεις, οι οποίες θεωρητικά και κατά τα λεγόμενα των υπευθύνων του project ελέγχονται προτού εμφανιστούν προς εγκατάσταση για να μην σπάνε άλλα πακέτα.
Το iso ήταν γύρω στο 1,65 gb (λογικό, αν σκεφτεί κανείς τα επιπλέον πακέτα που περιέχει) και φτιάχνοντας το live με το unetbootin προχώρησα στην εγκατάσταση φορμάροντας το / και κρατώντας το /home ή για την ακρίβεια μόνο τα αρχεία μου και από τους κρυφούς φακέλλους μόνο των firefox, chrome, libreoffice.
H εγκατάσταση ήταν ταχύτατη και δεν έχει κάποια διαφοροποίηση από αυτήν του ubuntu, όπως αναμενόταν.
Μετά το reboot βγαίνοντας σε desktop, μου έκανε εντύπωση πρώτον ότι δεν υπήρχε προεπιλεγμένο κανένα wallpaper (διαθέτει τα περισσότερα που έχω δει ποτέ) παρά μόνο μαύρο φόντο (μυστήρια επιλογή και ολίγον τι τρομακτική, σε κάνει να πιστεύεις ότι κάτι δεν πήγε καλά) καθώς και ότι αντίθετα απ' ότι συμβαίνει συνήθως στις KDE διανομές δεν υπήρχε από πριν ενεργοποιημένο το widget folder preview που δείχνει το desktop.
Τέλος πάντων αυτά ρυθμίστηκαν, με ικανοποίηση διαπίστωσα ότι υπήρχε προεγκατεστημένο το synaptic, ο vlc, το xsane, το gimp και γενικώς η συντριπτική πλειοψηφία των πακέτων που συνήθως εγκαθιστώ αργότερα, χρειάστηκε να κατεβάσω γύρω στα 25 mb, ενώ συνήθως κατεβάζω γύρω στα 200.
Οι όποιες συσκευές λειτούργησαν άμεσα ή εγκαταστάθηκαν απροβλημάτιστα, δεν έχω το πρόβλημα με το libreoffice και μόλις ετοιμαζόμουν να πω ότι μέχρι στιγμής δεν έκανε το πάγωμα στα γραφικά ....αλλά μόλις το έκανε για 2-3 δευτερόλεπτα.
H μνήμη με τα effects ενεργοποιημένα είναι στο 0,9 gb, τιμή μάλλον λογική για KDE, κάνοντας την υπόθεση ότι τραβάει και η ενσωματωμένη κάρτα της intel (δεν είμαι σίγουρος, έτσι φαντάζομαι).
Μέχρι στιγμής λοιπόν το σύστημα δείχνει σταθερό και ιδιαίτερα αποκρίσιμο (με εξαίρεση το στιγμιαίο πάγωμα στα γραφικά, το έκανε για πρώτη φορά από χθες, υποθέτω ότι έχει να κάνει με την ενσωματωμένη intel, κάποιος με αντίστοιχο setup, ας μας πληροφορήσει αν έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο).
Εκ πρώτης όψεως λοιπόν θα έλεγα ότι προτείνεται για όποιον ψάχνει μια εύκολη και απροβλημάτιστη lts με KDE, θα διατηρήσω μια επιφύλαξη γιατί και το Kubuntu 14.04 τις πρώτες 2-3 μέρες δεν είχε παρουσιάσει προβλήματα.
Αν παρατηρήσω κάτι ενδιαφέρον θα επανέλθω...
Τελευταία επεξεργασία από dim459 και 13 Ιαν 2015, 21:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 13 Ιαν 2015, 19:49

Δημήτρη όταν σου κάνει το πάγωμα και επανέλθει πόσταρε το /var/log/Xorg.0.log και το .xsession-errors
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό koleygr » 13 Ιαν 2015, 20:22

dim459 έγραψε:....
Η εν λόγω έκδοση βασίζεται στο ubuntu 14.04 και είναι lts, "φοράει" KDE 4.14 και κατά τα λοιπά έχει όλα τα "κλειστά" πακέτα και codecs. όπως συνηθίζει το mint. ...


Off topic:
Aν έχω καταλάβει καλά το Linux Mint από την 17.1 και μετά δε στηρίζεται πλέον στο ubuntu και θα αναπτύσσεται ανεξάρτητα...
1 Linux: Χαμηλό ┃ Προγρ: Μέτρια ┃ Αγγλ: Μέτρια
Spoiler: show
DESKTOP:
2 Ubuntu 14.04 3.13.0-43-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity),
Linux Mint 7.1 3.13.0-39-generic 64bit (en_US, Cinamon),
Debian GNU/Linux (7.7) 3.2.0-4-amd64 (en_US, default)
3 Intel Core2 CPU 6600 2.40GHz ‖ RAM 5968 MiB ‖ Gigabyte P35-S3
4 nVidia GT218 [GeForce 210] [10de:0a65] {nouveau}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01)
NOTEBOOK:
2 debian 7.7 3.2.0-4-686-pae 32bit(en_US.utf8, default)
3 Intel Atom CPU N270 1.60GHz || RAM 2016 MiB || TOSHIBA KAVAA - TOSHIBA TOSHIBA NB200
koleygr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 21:08
Τοποθεσία: Χανια
Launchpad: koleygr
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό dim459 » 13 Ιαν 2015, 21:29

Linux Mint 17.1 is based on Ubuntu 14.04. Make sure to read the Ubuntu release notes.

Αντιγραφή από εδώ :
http://www.linuxmint.com/rel_rebecca_kde.php
Ούτως ή άλλως έχει και ubuntu repos στις πηγές λογισμικού.
Αν και το ενδιαφέρον (σχετικά με αυτό που ανέφερα παραπάνω) είναι εδώ :
Update Manager
More meaningful updates

The Update Manager now groups packages together according to their source package. A line no longer represents a single package but a software update which consists in one or several packages.

When a developer fixes a bug or writes new features, the source code is modified and all packages which are related to it become available under a new version. It is therefore futile and sometimes dangerous to apply some package updates and not others within the same source package.

In the screenshot below, the Update Manager shows 10 software updates. These updates represent a total of 70 packages. The LibreOffice update is selected and the Update Manager shows the 22 packages it contains. At the bottom of the screen, the Mesa update contains 18 packages, some of which are known to break your system if you were to apply them individually.

By grouping these updates the Update Manager prevents you from applying incomplete updates while making it easier for you to review them (updates make more sense and there's far less than before to review).


@sotos21
Σωτήρη, φτάνει ...να το θυμηθώ, χεχεχε....
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό dim459 » 13 Ιαν 2015, 21:50

Χμμμ... και ένα γενικότερο σχόλιο :
Το κακό με την περίπτωσή μου είναι ότι από τη μια θέλω KDE και από την άλλη διανομές που δεν το έχουν σαν βασικό desktop τους.
Υποθέτω ότι με μια διανομή προσανατολισμένη στο KDE δεν θα υπήρχαν διάφορα χαζά μικροπροβληματάκια...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 13 Ιαν 2015, 22:07

Μεγειές Δημήτρη.

Θα έλεγα όταν το θυμηθείς να ρίξεις μια ματιά στα αποθετήρια. μιας και στο Linux Mint συνηθίζεται να μην συμπεριλαμβάνουν όλα τα αποθετήρια του Ubuntu (αν θυμάμαι καλά, έχουν μόνο το ubuntu και το ubuntu-updates).
Μην ανοίξεις τσάμπα το /etc/apt/sources.list, είναι άδειο. Όλα βρίσκονται στο /etc/apt/sources.list.d/.

dim459 έγραψε:Χμμμ... και ένα γενικότερο σχόλιο :
Το κακό με την περίπτωσή μου είναι ότι από τη μια θέλω KDE και από την άλλη διανομές που δεν το έχουν σαν βασικό desktop τους.
Υποθέτω ότι με μια διανομή προσανατολισμένη στο KDE δεν θα υπήρχαν διάφορα χαζά μικροπροβληματάκια...

Εγώ πάντως θα έλεγα πως για σένα η ιδανική περίπτωση είναι το Arch Linux, ή έστω Antergos αν βαριέσαι να στήσεις Arch από την αρχή.
Rolling διανομή, υπάρχουν απολύτως τα πάντα από πακέτα στο AUR, δεν υπάρχει βασικό desktop (απλά πακετάρεται το κάθε upstream) και αν και bleeding edge, δεν σπάει δεν χαλάει.

Το Antergos εκτός από τον γραφικό εγκαταστάτη (μοιάζει με αυτόν του Ubuntu), έχει και ένα πρόγραμμα ανάλογο του synaptic.
Βάζω στοίχημα πως θα το λατρέψεις (φυσικά υπάρχει και επιλογή για KDE).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 13 Ιαν 2015, 23:37

fkol k4 έγραψε:Βάζω στοίχημα πως θα το λατρέψεις (φυσικά υπάρχει και επιλογή για KDE).

Υπερθεματίζω! Χρησιμοποιώ ΚΑΙ το Antergos από τον Μάϊο (gnome DE, όμως), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι στιγμής. H κοινότητές του στα σόσιαλ μύδια είναι ενεργότατες, ενώ στο forum συμμετέχουν καθημερινά και οι ίδιοι οι devs. Προβλήματα εγκατάστασης διαβάζω τελευταία με τον installer (που αν και μοιάζει καταπληκτικά με του ubuntu, είναι δικό τους έργο εξ ολοκλήρου) , αν και με το τελευταίο iso (2015.01.11), μοιάζει να τα έχουν λύσει.
Χρησιμοποιεί τα επίσημα αποθετήρια του Arch, είναι συμβατό με το AUR και διατηρεί ένα δικό της αποθετήριο.
Κατά την εγκατάσταση υπάρχει δυνατότητα επιλογής DE (ανάμεσα από 7), καθώς και άλλες επιλογές (firewall, libre office, flash player, AUR κλπ).
Και κυρίως (για άτομα με νηπιακές γνώσεις στην πληροφορική, όπως εγώ), ανταποκρίνονται με κατανοητή γλώσσα που δεν τρομάζει... :P
* Ο PacmanXG, με την τελευταία του αναβάθμιση, μοιάζει ακόμα περισσότερο με το synaptic
Επισυνάπτω βίντεο-παρουσίαση με KDE (αγνόησε τα προβλήματα που αναφέρει προς το τέλος, δεν είχε το multilib repository)...
https://www.youtube.com/watch?v=Png9ohlPwa0
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό koleygr » 14 Ιαν 2015, 00:38

Εγώ πάλι σκέφτομαι να βάλω Gentoo που είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και με ενθουσιάζει η ιδέα να έχω τον κώδικα κάθε εφαρμογής που χρησιμοποιώ.
Αν ξέρετε κάποια άλλη τέτοια διανομή (που να κάνεις compile ο,τι χρησιμοποιείς) πείτε μου να κοιτάξω κι εκεί πριν προχωρήσω.
Off topic:
Αν καταφέρω και μόνο να εγκαταστήσω το Gentoo θα αλλάξω το χαμηλό λινουξ σε μέτριο στην υπογραφή μου :)
1 Linux: Χαμηλό ┃ Προγρ: Μέτρια ┃ Αγγλ: Μέτρια
Spoiler: show
DESKTOP:
2 Ubuntu 14.04 3.13.0-43-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity),
Linux Mint 7.1 3.13.0-39-generic 64bit (en_US, Cinamon),
Debian GNU/Linux (7.7) 3.2.0-4-amd64 (en_US, default)
3 Intel Core2 CPU 6600 2.40GHz ‖ RAM 5968 MiB ‖ Gigabyte P35-S3
4 nVidia GT218 [GeForce 210] [10de:0a65] {nouveau}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01)
NOTEBOOK:
2 debian 7.7 3.2.0-4-686-pae 32bit(en_US.utf8, default)
3 Intel Atom CPU N270 1.60GHz || RAM 2016 MiB || TOSHIBA KAVAA - TOSHIBA TOSHIBA NB200
koleygr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 21:08
Τοποθεσία: Χανια
Launchpad: koleygr
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 14 Ιαν 2015, 01:29

koleygr έγραψε:Αν ξέρετε κάποια άλλη τέτοια διανομή (που να κάνεις compile ο,τι χρησιμοποιείς) πείτε μου να κοιτάξω κι εκεί πριν προχωρήσω.

http://www.linuxfromscratch.org/lfs/
Δεν είναι ακριβώς διανομή, αλλά άμα τα καταφέρεις βάλε υψηλό στην υπογραφή. :P

Οι υπόλοιπες source-based: http://distrowatch.com/search.php?category=Source-based

Spoiler: show
koleygr έγραψε:με ενθουσιάζει η ιδέα να έχω τον κώδικα κάθε εφαρμογής που χρησιμοποιώ.

Γιατί ακριβώς;
Έχεις υπόψιν σου πόσο χρόνο θα τρως για να κάνεις compile κάθε πακέτο κάθε φορά που θα αναβαθμίζεται; (χώρια πόσο χρόνο θα φας την 1η φορά για όλα τα πακέτα)

Και τι εννοείς να «έχεις» τον κώδικα της εφαρμογής; Τον κώδικα κάθε εφαρμογής μπορείς να τον έχεις σε οποιαδήποτε διανομή, open source είναι άλλωστε.
Το θέμα είναι να επιλέξεις αν θα κάθεσαι κάθε φορά να τον μεταγλωττίζεις μόνος σου ή θα χρησιμοποιείς τα έτοιμα binaries που προσφέρουν οι κοινότητες.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 14 Ιαν 2015, 02:22

Off topic:
Δανείζομαι τα λόγια του Linus Torvalds, όπως τα διδάχτηκα από τον επίτιμο... :P
""Intelligence is the ability to avoid doing work, yet getting the work done."
L.Torvalds
Κι ύστερα...θα κααααθεσαι! :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=6UDgm-yN6U0
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας