Linuxmint 17.1 KDE 64bit

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό thewatcher » 19 Ιαν 2015, 02:32

the_eye έγραψε:Και οι 2 δίσκοι σου έχουν σφάλματα. Τα περισσότερα όμως τα έχει ο sda.
Δες με το livecd πως θα είναι τα πράγματα γιατί μπορεί να έχεις και με τον δίσκο πρόβλημα και με την κάρτα.


ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! σκέφτομαι να πάρω άλλη κάρτα και έναν δίσκο για να δω ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, ελπίζοντας βέβαια να επιλυθούν τα προβλήματα.
Θα επανέλθω με νεώτερα
Ευχαριστώ ξανά

Thewatcher
1 Γνώσεις Linux: Καθόλου ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 LinuxMint 17.1 rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE default), Linux Mint 17.1 KDE 64-bit, 3.13.0-24-generic 3.13.0-24-generic
3 AMD Athlon II X3 455 Processor ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock M3A770DE
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620 LE [Radeon HD 3450] [1002:95c5] {radeon}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 03)
thewatcher
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Ιαν 2015, 21:38
Εκτύπωση

Re: Linuxmint 17.1 KDE 64bit

Δημοσίευσηαπό dim459 » 21 Φεβ 2015, 23:45

Μετά από έναν και πλέον μήνα, είπα να επανέλθω για εντυπώσεις.
Είναι η πρώτη φορά που τρέχω συστηματικά mint σε δικούς μου υπολογιστές, μέχρι τώρα σε κάποιες περιόδους υπήρχε στα pc των κοριτσιών, όταν ήταν μικρότερες.
Τρέχει λοιπόν στο pc του γραφείου και στο laptop μου και ομολογώ ότι είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ, δηλαδή σε επίπεδο βαριεστημάρας.
Όταν λέω δεν έχει κάνει ποτέ το παραμικρό, το εννοώ, μιλάμε για την απόλυτη Νιρβάνα.
Θα έλεγα το ίδιο και για τη 14.10 (με KDE πάντα), αλλά που και που δεν βλέπει τους εκτυπωτές και θέλει ένα restart στο cups, οπότε κάτι έχω να πω, αυτό το mint όμως τίποτε, μουλάρι ! !
Κάποια στιγμή του πέρασα και το baloo για το file indexing, το οποίο έχουν αποφύγει να προεγκαταστήσουν, υποθέτω ότι έχει να κάνει με διάφορα σχόλια για αυξημένη κατανάλωση πόρων που διάβασα (η αλήθεια είναι σχόλια αρκετών μηνών).
Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Σαφώς και είναι πιο ελαφρύ από το σπαστικό nepomuk, δεν αντιλαμβάνεσαι καν ότι τρέχει, τραβάει μνήμη γύρω στα 15 mb και η απόκρισή του στην εύρεση αρχείων μέσω του dolphin είναι ακαριαία.
Έχω την εντύπωση ότι για πρώτη φορά δεν αισθάνομαι την ανάγκη να καταφύγω στην locate -i στο τερματικό για αναζήτηση αρχείων.
Κάνω την υπόθεση ότι στο γραφείο θα μακροημερεύσει.
Τώρα για το laptop δεν ξέρω, θα εξαρτηθεί από τη δυνατότητα εγκατάστασης του plasma 5, η οποία υπάρχει ήδη για το Kubuntu 14.10 και θα είναι προεπιλογή στο 15.04.
Θα δούμε...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron