Περί φθηνής οθόνης

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Περί φθηνής οθόνης

Δημοσίευσηαπό dim459 » 06 Μαρ 2015, 22:09

Αφού άλλαξα το desktop της μικρής κόρης, αποφάσισα να πάω το παλιό στο γραφείο και να το αφήσω σε ένα βοηθητικό χώρο για να υπάρχει.
Επειδή βεβαίως όταν τον άνθρωπο τον τρώει ο πισινός του να χαλάσει χρήματα, δεν ακούει τη φωνή της λογικής, ομοίως αποφάσισα ότι το (μόνο που είχα διαθέσιμο) παλιό crt monitor 19´´ δεν μου έκανε για ένα pc που δεν χρησιμοποιώ, αλλά ήθελα να του βάλω ένα flat.
Τέλος πάντων μετά από λίγο ψάξιμο και αφού για κάποια μεταχειρισμένα που κοίταξα ζητούσαν ότι τους καθόταν στην κούτρα, είπα να πάω το 19´' 4:3 lcd από το desktop του σπιτιού στο γραφείο και να πάρω εδώ κάτι άλλο (φτηνό).
Έτσι πήρα αυτό :
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/othones/monitor/Turbo-X-Othonh-LED-21-5-TX-215ELM.htm
από το stock house στα 74,26.
Το ανέφερε ως επισκευασμένο, χωρίς δυστυχώς περαιτέρω ιστορικό, αλλά επειδή είχα την διάθεση του κασκαντέρ το πήρα.
Κάνω την υπόθεση ότι πρέπει να είχε τινάξει κανένα τροφοδοτικό, διότι δεν διαπίστωσα στη χρήση του κάποιο ελάττωμα, βρίσκεται πραγματικά σε άριστη κατάσταση.
Κατά τα λοιπά αναγνωρίστηκε άμεσα, πήρε τη native ανάλυση 1920 Χ 1080, είναι ευκρινές και ξεκούραστο και ομολογώ ότι για flat panel έχει όντως εξαιρετική αντίθεση (αν και γενικά τα led είναι βελτιωμένα σε αυτόν τον τομέα).
Μόνο του μειονέκτημα ότι δεν κλειδώνει στα 75 Hz ότι κι αν έκανα, είτε από τον catalyst, είτε μέσω xrandr για οποιαδήποτε ανάλυση πάνω από τα 1280 χ 1024, οπότε στα 1920 Χ 1080 παίζει στα 60 Ηz (ομοίως και με windows). Μικρό το κακό πάντως, είναι ξεκούραστο και στα 60 (και σίγουρα καλύτερο από το παλιό)
Δεν είμαι gamer για να σας πω εντυπώσεις από extreme χρήση, αλλά για καθημερινές ασχολίες, όπως και κατά την αναπαραγωγή βίντεο είναι μια χαρά.
Δεν ξέρω τι λένε τα ηχειάκια του (το pc παίζει με ενισχυτή και βαρέθηκα να κάνω αλλαγές χάριν δοκιμής), τέλος πάντων από ηχειάκια οθόνης δεν μπορείς φαντάζομαι να περιμένεις και πολλά.
Από το stock house το δίνει με 6μηνη εγγύηση.
Για όποιον ψάχνει κάτι οικονομικό σε αυτές τις ίντσες, προτείνεται ανεπιφύλακτα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας