Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde jam 22

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde jam 22

Δημοσίευσηαπό Pega[sus » 01 Αύγ 2015, 11:50

Εχω εγκαταστησει το fedora kde jam 22 και οταν παω να ανοιξω τον apper (διαχειριση λογισμικου), ενω μου εμφανιζει κανονικα τις ομαδες λογισμικου, μολις παω να ανοιξω καποια συγκεκριμενη ομαδα (kde στην συγκεκριμενη περιπτωση), μου βγαζει....κενο, ενα μη αναμενομενο σφαλμα συνεβη...κλπ. κλπ, μα ειναι δυνατον, δεν τα δοκιμαζουνε καθολου τα λειτουργικα, πως τα κυκλοφορουνε με τοσο καραμπινατα bugs, και δεν μιλαμε για λειτουργικο beta, επισημη κυκλοφορια ειναι, κατι παρομοιο μου εκανε οταν πηγα να πρωτοανοιξω τις ρυθμισεις συστηματος, ελεος...και μετα παραπονιετε το linux γιατι δεν εχει χρηστες, μα τι να πω, ειναι η 3η φορα που το εγκαθιστω και δεν βλεπω καμια βελτιωση στα συγκεκριμενα προβληματα και μιλαμε για ενα απο τα κορυφαια λειτουργικα linux.
Υπαρχει καποιος τροπος να μου εμφανισει τουλαχιστον τις εφαρμογες προς εγκατασταση, η να το διαγραψω και να περασω...τα 10 :wtf:
1 Γνώσεις Linux: μετριες ┃ Προγραμματισμού: καθολου ┃ Αγγλικών: μετριες
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-35-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 7, Ubuntu 3.13.0-32-generic
3 Intel Core i3-2100 CPU @ 3.10GHz ‖ RAM 1698 MiB ‖ ASUS P8H61-M LE
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0cf3:1002 Atheros TP-Link TL-WN821N v2 802.11n [Atheros AR9170] ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06
Άβαταρ μέλους
Pega[sus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 02 Σεπ 2014, 13:55
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 02 Αύγ 2015, 01:05

Pega[sus έγραψε:ειναι δυνατον, δεν τα δοκιμαζουνε καθολου τα λειτουργικα, πως τα κυκλοφορουνε με τοσο καραμπινατα bugs...και μετα παραπονιετε το linux γιατι δεν εχει χρηστες, μα τι να πω, ειναι η 3η φορα που το εγκαθιστω και δεν βλεπω καμια βελτιωση στα συγκεκριμενα προβληματα και μιλαμε για ενα απο τα κορυφαια λειτουργικα linux.

Φίλε Pega[sus. Συμπάθα μου την παρέμβαση, μα αλλάζεις διανομές σαν τα πουκάμισα και αυτά που συνήθως αναρτάς μετά, είναι αφορισμοί & μηδενισμοί για ό,τι επέλεξες να εγκαταστήσεις...
Τί θα έκανα εγώ αν έκανα παιχνίδι με τις διανομές, όπως εσύ...
1) Δεν θα ήμουν τόσο εριστικός. Δεν είμαι χρήστης Windows πχ ώστε να διαμαρτύρομαι σαν εξαπατημένος πελάτης για ένα προϊόν που χρυσοπλήρωσα και δεν μου δουλεύει.
Αντίθετα, θα θυμόμουν πως το GNU/Linux είναι δωρεάν, αναπτύσεται αφιλοκερδώς και στηρίζεται στους χρήστες/κοινότητά του. Εγώ δηλαδή, έχω προσφέρει κάτι, έχω βοηθήσει τους devs αναφέροντας bugs ή κατεβάζω μόνο καντήλια για το πόσο άχρηστοι devs είναι και με ταλαιπωρούν;;;
2) Προτού επιλέξω να εγκαταστήσω μία διανομή, θα φρόντιζα να μάθω γι αυτήν. Να διαβάσω, να δω κριτικές χρηστών, να την δοκιμάσω live.
3) OΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα έκανα εγγραφή στο forum της διανομής και θα φρόντιζα να ενημερώνομαι για ό,τι την αφορά. Updates, upgrades, bugs, fixes, workarounds, καθώς τίποτα δεν είναι τέλειο στον κόσμο αυτό, όπως και το ότι κάτι που δουλεύει άψογα στον δικό σου εξοπλισμό, σε μένα απλά μου αλλάζει τον αδόξαστο.

Τα παραπάνω είναι και οι λόγοι που έχω περιοριστεί σε 2 μόνο διανομές τις οποίες χρησιμοποιώ καθημερινά. Για τις οποίες φυσικά ένα κομμάτι του χρόνου μου αφιερώνεται στο να ενημερώνομαι γι αυτές.
Διαφορετικά, η λύση είναι απλή. Δουλεύω Windows ή OSX όπου έναντι κάποιου χρηματικού τιμήματος, η εταιρεία αναλαμβάνει να μου λύσει τα όποια προβλήματα δημιουργηθούν (ή και όποια δημιουργήσω εγώ) καθώς όπως είπα παραπάνω, τίποτα δεν είναι τέλειο σ`αυτόν τον κόσμο...
*Και η Red Hat έχει υποστήριξη έναντι αμοιβής...
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό xlife » 02 Αύγ 2015, 02:31

Συμφωνώ με τον George... Περνα τα 10..
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό Pega[sus » 02 Αύγ 2015, 11:28

Καταρχην, (για να μην γραφω με 100 παραθεσεις), υπαρχει καποιο υποτυπωδες forum fedora, που παλαιοτερα ειχα κανει καποιες ερωτησεις, στις οποιες ποτε κανεις δεν μου απαντησε, την λυση στα συγκεκριμενα ερωτηματα τελικα την βρηκα μονος μου μετα απο καιρο. Εδω δεν ειμαι προγραμματιστης να να λυσω τα καραμπινατα bug του fedora, ειπαμε λογικο ειναι να εχει bug, αλλα οχι να crashαρουν οι ρυθμισεις συστηματος και να μην λειτουργει η διαχειριση λογισμικου, οταν εγκαταστησεις καποιο λειτουργικο, κατευθειαν εκει θα πας, δεν τα εχει δει κανενας πριν την κυκλοφορια, ειναι σαν να δινεις καποιο αυτοκινητο...και να μην λειτουργουνε τα φωτα.
Οσο για το αν αλλαζω τα λειτουργικα σαν τα πουκαμισα (πλην καποια ubunto ειδη), ε, ειναι μεχρι να βρω καποιο της προκοπης, στο κατω κατω, ολα σε virtual τα εχω, χαρας το πραγμα.
Σχετικα με τα "χρυσοπληρωμενα windows", ειναι αυτο που λεμε: το αλλο με τον τοτο το ξερεις, ειδικα τα τελευταια που τα δινουνε δωρεαν...
Και τελος οσο αναφορα τα bug στο linux, πως μπορω να γνωριζω τον τροπο σε καθε διαφορετικο λειτουργικο, να αναφερω τα bug.
1 Γνώσεις Linux: μετριες ┃ Προγραμματισμού: καθολου ┃ Αγγλικών: μετριες
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-35-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 7, Ubuntu 3.13.0-32-generic
3 Intel Core i3-2100 CPU @ 3.10GHz ‖ RAM 1698 MiB ‖ ASUS P8H61-M LE
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0cf3:1002 Atheros TP-Link TL-WN821N v2 802.11n [Atheros AR9170] ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06
Άβαταρ μέλους
Pega[sus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 02 Σεπ 2014, 13:55
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό xlife » 02 Αύγ 2015, 12:29

Νομίζω οτι αν δεν καταλάβεις τη δομή και λειτουργία αλλά κυριότερα τον λόγο ύπαρξης του open software - hardware δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιείς.. Όλα τα λειτουργικά έχουν bug απο το 1960 και έπειτα... Σε άλλο forum κάποιος πήγε να εγκαταστήσει windows 10 και δεν γίνεται με τίποτα(ασύμβατος sata conroller ενώ ο υπολογιστής του δεν είναι παλιός)... άλλος δεν βλέπει το μισό υλικό του... κτλ.. Εγώ μετά απο 20 χρόνια ασχολίας με υπολογιστές επέλεξα τα τελευταία χρόνια να έχω open software όχι γιατί είναι τσάμπα(για μένα δεν είναι γιατί κάνω και κανένα donate που και που) αλλα γιατί εφόσον μπορώ να πειράξω πράγματα της διανομής απο τον πυρήνα μέχρι το τελευταίο module μπορώ και να το προσαρμόσω στις ανάγκες μου..αρχιτεκτονικές arm-mips κτλ είναι παιχνίδι για τις διάφορες διανομές...
Τα windows 10 να ξεκαθαρίσουμε οτι είναι δωρεάν , αλλα θα πληρώνεις για τη χρήση των εφαρμογών... άρα είναι τσάμπα? Γιατί κάνει αυτήν την κίνηση "καλής" θέλησης η microsoft? μήπως γιατί το 60% έχει windows 7 που δεν έχει market και άλλο ενα 12% που έχει κολλήσει στα xp... καλό το δέντρο αλλά ας δούμε και το δάσος...
Στο linux είμαι νέος(5-6 χρόνια) αλλά ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα και ο λόγος είναι η ταχύτατη κοινότητα αναλόγως της διανομής... Σε ubuntu βάζω μόνο LTS και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με προβλήματα, ή τα προβλήματα λύνονται εύκολα..

Σχετικά με το παράδειγμα του αυτοκινήτου με τα φώτα... εγώ κάθε μέρα διαβάζω για ανακλήσεις χιλιάδων αυτοκινήτων για θέματα απο πρόβλημα στα ΦΩΤΑ μέχρι τους αερόσακους... μόνο εγώ τα διαβάζω???

Για τα προβλήματα που δεν γίνεται να ελέγξει κανένας προγραμματιστής , όπως αυτό που αναφέρεις για καραμπινάτο... απλά σκέψου τι ποσότητα διαφορετικού υλικού υπάρχει στην αγορά... χάθηκε να έχεις εσύ ένα ασύμβατο chipset?
1 Γνώσεις Linux: 5 χρόνια και ακόμη μπερδεύω το ls με το dir, δεν το λες και καλό επίπεδο
┃ Προγραμματισμός: Είμαι ο προγραμματιστής του "hello world" σε basic - έχω κουνήσει και τη χελώνα σε logo
┃ Αγγλικά: Επίπεδο παραλίας πχ - do you have weather for a coffee?
2 "elementary" 0.4.1 loki 4.13.0-45-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Pantheon pantheon)
3 AMD A8-5500B APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 19300 MiB ‖ Hewlett-Packard 1850 - HP Compaq Pro 6305 SFF
4 AMD Radeon HD 7560D
5 wl0: ZyDAS ZD1211B 802.11g ⋮ en0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe
Άβαταρ μέλους
xlife
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 05 Μαρ 2015, 17:05
Τοποθεσία: Τροχόσπιτο
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 02 Αύγ 2015, 12:58

Επιμένεις και εκτίθεσαι. Απαντώ με...100 παραθέσεις...
Pega[sus έγραψε:υπαρχει καποιο υποτυπωδες forum fedora, που παλαιοτερα ειχα κανει καποιες ερωτησεις, στις οποιες ποτε κανεις δεν μου απαντησε, την λυση στα συγκεκριμενα ερωτηματα τελικα την βρηκα μονος μου μετα απο καιρο

Το ότι κανείς δεν σου απάντησε, σημαίνει πως μάλλον δεν είχε απάντηση για το ερώτημά σου. Επίσης, αν αυτό που ρωτούσες ήταν
Pega[sus έγραψε:δεν τα εχει δει κανενας πριν την κυκλοφορια, ειναι σαν να δινεις καποιο αυτοκινητο...και να μην λειτουργουνε τα φωτα.

ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα θα είχε αναφερθεί από πολλούς χρήστες ακόμα, δεν νομίζεις;
Pega[sus έγραψε:Εδω δεν ειμαι προγραμματιστης να να λυσω τα καραμπινατα bug του fedora

Να οι αφορισμοί και πάλι...Σύμφωνα με το distrowatch, όσο ενδεικτικό κι αν είναι αυτό, το Fedora βρίσκεται στην 5η θέση.
http://distrowatch.com/
Εχει πολύ καλή κοινότητα και υποστήριξη. Την αναζήτησες; Αν ναι, σου απάντησαν; Εκανες έρευνα στο Google για τα...καραμπινάτα bugs του Fedora; Αν είναι τόσο καραμπινάτα, αποκλείεται να μην τα έχουν αναφέρει και άλλοι εκτός από σένα. Στο τέλος του site τους, που σου επισυνάπτω, υπάρχουν πληροφορίες για το πού μπορείς να απευθυνθείς για βοήθεια.
https://getfedora.org/
Υπάρχει μέχρι τμήμα που αναφέρει τα κοινά bugs που έχουν αναφερθεί!!!...
https://fedoraproject.org/wiki/Common_F22_bugs
Pega[sus έγραψε: αν αλλαζω τα λειτουργικα σαν τα πουκαμισα (πλην καποια ubunto ειδη), ε, ειναι μεχρι να βρω καποιο της προκοπης

Αν τόσο καιρό δεν έχεις βρει κάποια διανομή της προκοπής, δεν είσαι και τόσο καινούριος, καλύτερα άστο. Αν δεν σε κάλυψαν οι πιό δημοφιλείς (που έχουν και τεράστια κοινότητα για αλληλοβοήθεια αλλά και τεκμηρίωση) δεν θα βρεις κάτι που να σε καλύπτει...
Pega[sus έγραψε:Σχετικα με τα "χρυσοπληρωμενα windows", ειναι αυτο που λεμε: το αλλο με τον τοτο το ξερεις, ειδικα τα τελευταια που τα δινουνε δωρεαν...

Σου το πρότεινε ήδη ο xlife...
xlife έγραψε:Περνα τα 10..

Pega[sus έγραψε:οσο αναφορα τα bug στο linux, πως μπορω να γνωριζω τον τροπο σε καθε διαφορετικο λειτουργικο, να αναφερω τα bug.

Δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι, ένας είναι.

Τέλος (το ωραίο για το τέλος). Αυτόν εδώ, τον γνωρίζεις; Κάπου τον έχει πάρει το μάτι μου εδώ μέσα... :thumbup:
https://nickth.fedorapeople.org/
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό Learner » 03 Αύγ 2015, 10:56

Μπορείς να μοιραστείς τις σκέψεις σου με αυτόν εδώ :)
Και όπως λένε και σε εκείνο το θέμα, KDE is not a Fedora thing. Είναι απλά ένα spin που προσπαθούν να προσφέρουν ως εναλλακτικό γραφικό περιβάλλον. Αν θέλεις να ασχοληθείς με Fedora, κάνε το με GNOME.
Αν σου αρέσει το KDE, ρίξε μια ματιά στο openSUSE.

Για ερωτήσεις Fedora, δες εδώ: AskFedora(el)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό Pega[sus » 03 Αύγ 2015, 20:02

Learner έγραψε:Και όπως λένε και σε εκείνο το θέμα, KDE is not a Fedora thing.

Aκριβως, δοκιμασε το και εσυ το τελευταιο kde, (να δεις τα χαλια του), που πιστευω τα γνωριζεις, για να μην αρχισω και εγω τα κατεβατα, με τους φιλους απο επανω (με την καλη παντα εννοια).
Learner έγραψε: Αν θέλεις να ασχοληθείς με Fedora, κάνε το με GNOME.

Προτιμω το mate που λειτουργει απροβληματιστα
Learner έγραψε:Αν σου αρέσει το KDE, ρίξε μια ματιά στο openSUSE.

Ναι εχεις δικιο, το εχω δοκιμασει, αλλα ειναι...Γερμανικο χα χα χα :lol:
Τελος, αν δεν ειχα αναφερει την λεξη windows, πιστευω οτι δεν θα ειχε συμβει ολο αυτο το...κυκλοφοριακο.
1 Γνώσεις Linux: μετριες ┃ Προγραμματισμού: καθολου ┃ Αγγλικών: μετριες
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-35-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 7, Ubuntu 3.13.0-32-generic
3 Intel Core i3-2100 CPU @ 3.10GHz ‖ RAM 1698 MiB ‖ ASUS P8H61-M LE
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0cf3:1002 Atheros TP-Link TL-WN821N v2 802.11n [Atheros AR9170] ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06
Άβαταρ μέλους
Pega[sus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 02 Σεπ 2014, 13:55
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό fog » 03 Αύγ 2015, 20:32

Το βασικότερο πράγμα στο linux, όπως και στα περισσότερα πράγματα στη ζωή, είναι να ξέρουμε τι ζητάμε και να είμαστε διατεθειμένοι να ασχοληθούμε ώστε να μάθουμε πως δουλεύει.
Καλό λοιπόν είναι να ξέρουμε -ή να φροντίσουμε να μάθουμε- τι απαιτήσεις έχουμε από το λειτουργικό, ποιά διανομή τις ικανοποιεί και αν μας βολεύει το κύριο περιβάλλον της. Από κει και πέρα, ανάλογα τις γνώσεις μας και το χρόνο που είμαστε διατεθιμένοι να αφιερώσουμε για να μάθουμε να τη χρησιμοποιούμε, θα έχουμε και τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

Αν οι γνώσεις μας ή ο χρόνος που μπορούμε να ασχοληθούμε είναι περιορισμένα, είναι σοφή επιλογή να διαλέξουμε μια διανομή που μας βολεύει με όσο το δυνατό λιγότερες παρεμβάσεις ώστε να λειτουργεί όσο γίνεται καλύτερα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να φέρουμε σχεδόν κάθε διανομή στα μέτρα μας με ότι επιλογές και να θέλουμε.
Σημαίνει όμως ότι πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρά και να αφιερώσουμε χρόνο να μάθουμε πως μπορούμε να κάνουμε αυτό.

Αν όμως θεωρούμε bug ότι δεν δουλεύει σε μας ή -κυρίως- ότι ίσως να μην ξέρουμε να το κάνουμε να δουλέψει, χωρίς καν να ψάξουμε να δούμε αν όντως ισχύει αυτό ή να κατηγορούμε την κάθε διανομή ή περιβάλλον ή πρόγραμμα "χάλια" ή "άχρηστο", δεν είναι ότι καλύτερο. Ειδικά στον κόσμο του open source όπου όλα αυτά έρχονται σε μας επειδή απλώς κάποιοι κάθησαν να τα φτιάξουν για να τα έχουμε ελεύθερα και δωρεάν. Και ακόμη περισσότερο όταν χιλιάδες άτομα τα χρησιμοποιούν χωρίς τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ο καθένας μας λόγω ειδικού hardware, προβληματικής εγκατάστασης, χρήσης πειραματικής διανομής, άγνοιας ή ακόμη και bug.

Πριν λοιπόν αρχίσουν οι "αφορισμοί" καλό είναι να ψάχνουμε κατά πόσο κάναμε σωστή επιλογή για τις απαιτήσεις μας, αν κάναμε σωστή εγκατάσταση και ρυθμίσεις, πόσο χρόνο αφιερώσαμε να μάθουμε το αντικείμενο που διαλέξαμε και με τι τρόπο προσπαθήσαμε να λύσουμε το πρόβλημά μας.

Το ότι το linux έχει επιλογές είναι σημαντικό προτέρημα, αρκεί να ξέρουμε να τις εκμεταλευτούμε προς όφελός μας. Αν δεν μπορούμε, τη στιγμή που εκατομμύρια άλλοι μπορούν, ίσως το προσεγγίζουμε με λογική που αρμόζει σε άλλα λειτουργικά.
Σε αυτή την περίπτωση ή αλλάζουμε λογική ή αλλάζουμε λειτουργικό.
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εμφανισης εφαρμογων στο fedora kde ja

Δημοσίευσηαπό Pega[sus » 06 Αύγ 2015, 02:01

Learner έγραψε:Αν θέλεις να ασχοληθείς με Fedora, κάνε το με GNOME.
Bρηκα το korora 22 kde, (που ητανε αυτο) :?: λειτουργει μεχρι στιγμης τελεια, δεν ξερω ποια ειναι η σχεση με το fedora, αλλα καμια σχεση με το προηγουμενο.
Εχει εγκατεστημενο και το yum extender μαζι με το apper, ισως γνωριζανε οτι ο apper εχει θεμα(;) στο alpha desktop, ο extender παντως λειτουργει αψογα.
1 Γνώσεις Linux: μετριες ┃ Προγραμματισμού: καθολου ┃ Αγγλικών: μετριες
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-35-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 7, Ubuntu 3.13.0-32-generic
3 Intel Core i3-2100 CPU @ 3.10GHz ‖ RAM 1698 MiB ‖ ASUS P8H61-M LE
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0cf3:1002 Atheros TP-Link TL-WN821N v2 802.11n [Atheros AR9170] ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06
Άβαταρ μέλους
Pega[sus
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 02 Σεπ 2014, 13:55
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας