Πρόσβαση εγγραφής Win10 σε USB με luks+ext4 ;

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Πρόσβαση εγγραφής Win10 σε USB με luks+ext4 ;

Δημοσίευσηαπό Learner » 22 Οκτ 2015, 20:44

Πολύ περίεργο το θέμα και το ανακάλυψα μόλις πρόσφατα (σήμερα).
Έχω ένα USB stick το οποίο έχει κρυπτογραφηθεί με luks+ext4 εδώ και κάμποσο καιρό.
Επίσης έχω ένα partition με Windows (το γιατί είναι άλλη ιστορία) τα οποία έγιναν αναβάθμιση σε Windows 10.
Το συγκεκριμένο USB stick δεν το συνδέω όταν κάνω εκκίνηση σε Windows 10. Ωστόσο σήμερα το ξέχασα συνδεδεμένο και το πήρα χαμπάρι αργότερα.

Τι θα έπρεπε να συμβεί.
Τα Windows δεν θα έπρεπε να έχουν πρόσβαση στο συγκεκριμένο USB, πρώτον διότι είναι κρυπτογραφημένο, δεύτερον διότι το σύστημα αρχείων του είναι ext4.
Τι συνέβηκε αντί αυτού.
Είδα ένα φάκελο μέσα στο USB ονόματι system volume information με ένα αρχείο μέσα ονόματι IndexerVolumeGuid το οποίο είναι χαρακτηρισμένο ως εκτελέσιμο και περιέχει μέσα ένα μοναδικό αριθμό.
Ο φάκελος καθώς και το αρχείο υποδηλώνουν Microsoft Windows.

Ψάχνοντας βρήκα κάποια links.
https://social.technet.microsoft.com/Fo ... -usb-drive
http://forums.sandisk.com/t5/All-SanDis ... d-p/338576

και υπάρχουν και αρκετές αναφορές ως Virus για το συγκεκριμένο αρχείο (αυτό σε Windows βέβαια).

Και το ερώτημα είναι:

Πως στο διάολο κατάφεραν τα Windows να εγγράψουν μέσα στο κρυπτογραφημένο με luks+ext4 USB ;

Οποιοδήποτε hint ευπρόσδεκτο.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση εγγραφής Win10 σε USB με luks+ext4 ;

Δημοσίευσηαπό akounadis » 23 Οκτ 2015, 13:01

Learner
Επειδή μπερδεύτηκα, έλεγξες ότι έχεις διαμορφώσει μόνο και κρυπτογραφήσει το μέρος μετά το ...πχ
Κώδικας: Επιλογή όλων
cryptsetup luksFormat /dev/sdc..
cryptsetup luksOpen /dev/sdc..
Enter passphrase for /dev/sdc..


Το μέρος με το windows δεν είναι σε fat;
Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz ‖ RAM 7617 MiB ‖ Dell Inc. 065C71 - Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming
Intel Device [8086:591b] {i915} ⋮ nVidia Device [10de:1c8c] {nouveau}
wlp3s0: Intel Wireless 3165 [8086:3165] (rev 79) ⋮ enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Συναντήσεις φίλων του Ubuntu-gr σε πόλεις της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
akounadis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1050
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 17:40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: akounadis
Εκτύπωση

Re: Πρόσβαση εγγραφής Win10 σε USB με luks+ext4 ;

Δημοσίευσηαπό Learner » 23 Οκτ 2015, 21:15

akounadis
εδώ μπερδεύτηκα εγώ με όλα όσα συνέβησαν, πως να μην μπερδευτείς εσύ;
Το USB κρυπτογραφήθηκε μέσω cryptsetup (όπως γράφεις) και μέσω του γραφικού εργαλείου Disks. Για να γίνει λοιπόν αυτή η διαδικασία γίνεται πρώτα ολοκληρωτικό φορματ σε ext4 και μετά το κρυπτογραφεί. Οι εντολές που γράφεις τρέχουν background.

Έπειτα από περαιτέρω ψάξιμο βρήκα και κάποια άλλα στοιχεία μέσω Windows για την συγκεκριμένη συσκευή. Παραθέτω το event log σε εικόνες.




To GUID που βλέπετε είναι και εκείνο που είχα βρει στον φάκελο System Volume Information.

Βλέπουμε λοιπόν ότι στις 17/10 (μη με ρωτήσετε τι έκανα εκείνη τη μέρα, δεν θυμάμαι) τα Windows απέκτησαν με κάποιο τρόπο πρόσβαση στο USB stick. Το USB stick έχει κρυπτογραφηθεί πολύ καιρό πιο πριν.
Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το VMware. Λόγω του ότι το έχω εγκατεστημένο σε Windows και διατηρώ κάποιες διανομές Linux εκεί, ίσως ΑΝ είχα ξεχάσει το USB συνδεδεμένο και εκκινώντας κάποια Linux διανομή μέσω του VMware να έκανε assign το USB stick εκεί, δηλαδή detached από τον host (Win) και attached στον guest (Linux VMware). Αλλά και πάλι μου φαίνεται δύσκολο. Δεν έχω πάντως ανοίξει (αποκρυπτογραφήσει) το USB ούτε σε Linux VMware Guest.

Επίσης, δεν έχω εγκαταστήσει κανένα πρόγραμμα σχετικό με ext4 σε Windows (drivers ή οτιδήποτε άλλο).
Το κακό της υπόθεσης είναι ότι δεν μπορώ να κάνω reproduce το πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει:
1) Πολλαπλές εκκινήσεις σε Windows με το USB συνδεδεμένο
2) Attach το USB όταν έχουν εκκινήσει τα Windows. Βγάζει το γνωστό μήνυμα περί μη-υποστηριζόμενου συστήματος αρχείων και φορματ.
3) Δοκιμή με VMware Ubuntu Guest σε Windows Host. Τίποτα.

Ένα άλλο περίεργο που ανακάλυψα είναι ότι κάθε φορά που συνδέω το USB σε Windows εκείνα κάνουν assign γράμμα (πχ Δίσκος I: ) ενώ λογικά δεν θα έπρεπε αφού μιλάμε για μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων. Στα άλλα (τα ext4 partitions - εσωτερικά) που υπάρχουν δεν κάνουν καν assign κάποιο γράμμα. Δεν τα βλέπουν καν.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας