Εγκατάσταση openSuse multiboot

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Εγκατάσταση openSuse multiboot

Δημοσίευσηαπό koleygr » 10 Ιαν 2016, 22:53

Καλησπέρα,

έχω ένα multiboot σύστημα (το desktop της υπογραφης μου) :
  • στον πρώτο σκληρό windows (που τα χρειαζομαι ως freelancer για διαφορες ασυμβατοτητες του msword με το libreoffice αλλα και για να παιζω κανενα ποκερακι. Επίσης εκεί έχω ενα παρτισιον fat32 για να μεταφερω αρχεια απο το linux στα windows.
  • στον δευτερο δισκο έχω debian 7, ubuntu 14.04 και Mint 17.1, swap και ενα partition common για τα αρχεια μου

Θελω να βάλω openSuse να το δοκιμάσω και να δοκιμάζω τα προγράμματα που φτιαχνω σε μη debian based διανομες.

Η ερωτήσεις μου είναι:

    1) Χρειάζεται να κανω ξεχωριστο home για το Suse? ή απλώς ο λόγος είναι όπως στα debian based που εχω ηδη
    και επομένως είναι προαιρετικό?

    2)Τα openSuse θα μου εγκαταστήσουν Grub και θα φτιάξουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις από μόνα τους όπως τα υπόλοιπα που έχω? ή μήπως πρέπει να το κάνω εγώ αυτό
    γιατι χρησιμοποιούν άλλο σύστημα?

    3) Ειδα ενα βιντεακι στο utube για την εγκατασταση και ειδα πως μετά ρυθμιζε το ιντερνετ για να εχει προσβαση... Δεν γινονται αυτόματα αυτες οι ρυθμισεις?
    Εγω αυτά δεν τα ξερω... (κατι με servers και DHκατι εξυπηρετητες) .... θα έχω πρόβλημα?

1 Linux: Χαμηλό ┃ Προγρ: Μέτρια ┃ Αγγλ: Μέτρια
Spoiler: show
DESKTOP:
2 Ubuntu 14.04 3.13.0-43-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity),
Linux Mint 7.1 3.13.0-39-generic 64bit (en_US, Cinamon),
Debian GNU/Linux (7.7) 3.2.0-4-amd64 (en_US, default)
3 Intel Core2 CPU 6600 2.40GHz ‖ RAM 5968 MiB ‖ Gigabyte P35-S3
4 nVidia GT218 [GeForce 210] [10de:0a65] {nouveau}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01)
NOTEBOOK:
2 debian 7.7 3.2.0-4-686-pae 32bit(en_US.utf8, default)
3 Intel Atom CPU N270 1.60GHz || RAM 2016 MiB || TOSHIBA KAVAA - TOSHIBA TOSHIBA NB200
koleygr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 21:08
Τοποθεσία: Χανια
Launchpad: koleygr
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση openSuse multiboot

Δημοσίευσηαπό koleygr » 01 Απρ 2016, 09:40

Απαντάω στο μηνυμα μετα την εγκατασταση:

1) Ξεχωριστο /home partition δε χρειάζεται (Όχι περισσοτερο απο όσο χρειάζεται στο ubuntu που κατα τη γνώμη μου σε ενα multiboot συστημα δεν προσφαίρει κατι...)

2) Το openSUSE χρησιμοποιεί τον grub κανονικά όπως και τα υπόλοιπα συστήματα. Απλώς δεν έχει ωραιο σηματάκι και προτίμησα να κανω ενα reinstall του grub απο το debian μετα την εγκατάσταση...

3) Τώρα πιά, το ιντερνετ αναγνωρίζεται απευθειας από τον installer στις τελευταίες εκδόσεις... Δε χρειάζονται επιπλέον ρυθμίσεις.


Παρ όλα αυτά, δυο δυσκολίες που συνάντησα ήταν οι εξής:

1) Eίχα βάλει ελληνικό πληκτρολόγιο και στη Login Screen ξεκινουσε με ελληνικα και δε μπορουσα να κανω login
(Το προβλημα λυνόταν με left-shift + right-shift που αλλάζει τη γλώσσα στο openSUSE.... έπειτα έβαλα μεσω του yast κυρια γλώσσα τα Αγγλικά και
έφτιαξα να αλλάζει η γλώσσα με alt-shift.... Στα πρώτα logins ωστοσο το alt-shift δεν δουλευε πριν το login αλλα με ενα μαγικο τροπο εφτιαξε μετα)

2) Σε καποιο σημειο της εγκαταστασης εχει επιλογη αν το openSUSE θα ξεκιναει απο το συγκεκριμενο partition που το εγκαθιστουμε ή εαν θα περάσει
τον bootloader στον δισκο... Η επιλογή αυτή με μπερδεψε αρχικά και το εβαλα να αρχιζει απο το δικό του partition με αποτελεσμα μετα το reinstall του
grub να μην βρισκουν το λειτουργικο τα αλλα μου συστηματα. Η προεπιλογή ειναι να περάσει το grub στον δισκο και οχι στο paertition... με αυτη την προεπιλογή όλα είναι καλά.

3) Λογω του προβλήματος που συνάντησα στο 2) πίστεψα αρχικά πως φταιειο το btrfs συστημα αρχειων και δεν μου αναγνωρίζουν το openSUSE τα αλλα συστήματα... Έτσι εβαλα το openSUSE σε ext4 και τρεχει μια χαρα... Δε χρειαζοταν... απλα το αναφερω μηπως και καποιος αναρρωτιεται αν τρεχει σε ext4

4) Καλό ειναι να ξερετε απο πριν πως το openSUSE Leap έχει ως προεπιλογη το KDE περιβαλλον, αλλά στην πραγματικότητα εχουν αναφερθεί προβλήματα με αυτο το συνδυασμό και το κανονικό του περιβάλλον είναι το gnome.... θα ήταν λοιπον καλύτερα να το περάσετε με gnome ωστε να μη συναντησετε αργοτερα προβληματα... Εγω το περασα με KDE και προς το παρον δεν εχω συναντησει προβληματα περα απο οτι εψαχνε το CD εγκαταστασης κατα την αναβαθμιση πακετων και το ελυσα αφαιρώντας το αποθετήριο απο τα sources.

Καλη επιτυχία σε όποιον το περασει
1 Linux: Χαμηλό ┃ Προγρ: Μέτρια ┃ Αγγλ: Μέτρια
Spoiler: show
DESKTOP:
2 Ubuntu 14.04 3.13.0-43-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity),
Linux Mint 7.1 3.13.0-39-generic 64bit (en_US, Cinamon),
Debian GNU/Linux (7.7) 3.2.0-4-amd64 (en_US, default)
3 Intel Core2 CPU 6600 2.40GHz ‖ RAM 5968 MiB ‖ Gigabyte P35-S3
4 nVidia GT218 [GeForce 210] [10de:0a65] {nouveau}
5 eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01)
NOTEBOOK:
2 debian 7.7 3.2.0-4-686-pae 32bit(en_US.utf8, default)
3 Intel Atom CPU N270 1.60GHz || RAM 2016 MiB || TOSHIBA KAVAA - TOSHIBA TOSHIBA NB200
koleygr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 21:08
Τοποθεσία: Χανια
Launchpad: koleygr
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron