Πόσο κοστίζει το data loss?

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 16 Σεπ 2016, 15:58

Πλέον το data είναι αναπόσπαστο κομμάτι όταν κάνεις business.

Ακόμα πχ. και στο libre office db να κάνεις μια βάση για το πελατολόγιό σου αυτό είναι σημαντικό να την φυλάς σαν τα μάτια σου. Έτσι κρατάς backup. Όμως υπάρχει μια πιθανότητα να να χαθούν τα δεδομένα έστω μικρή.

Σε περίπτωση που χάσατε δεδομένα στην καριέρα σας πόσο σας κόστισε; Πως προέκυψε; Πόσο σημαντικά ήταν; Μπορέσατε να τα επαναφέρετε έστω να τα δημιουργήσετε ξανά;
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό dim459 » 16 Σεπ 2016, 19:05

Χμμμ.. δεδομένα με την έννοια ψηφιακών δεδομένων, έχω χάσει μια φορά. Επρόκειτο αρκετά gb multimedia, ευρισκόμενα σε δύο δίσκους υπολογιστή, τους οποίους αφαίρεσα όταν επρόκειτο να φτιάξω νέο μηχάνημα σε γνωστό κατάστημα και τους έδωσα στον τεχνικό τους προκειμένου να τους βάλει σε αυτό μαζί με κάποια άλλα κομμάτια hardware. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έκανε ο ήρωας, αλλά είχε καταφέρει να απανθρακώσει όλο το νέο pc τελειώνοντας τη συναρμολόγησή του. Ανακτήθηκαν σχεδόν στο σύνολό τους, διότι για καλή μου τύχη τα είχαν αντιγράψει κάμποσοι φίλοι μου.
Η πιο ψυχοφθόρα απώλεια δεδομένων όμως δεν ήταν ψηφιακή.
Φεύγοντας από το γκαράζ κοντά στο γραφείο μου, έβαλα στο πορτ-μπαγκάζ τον χαρτοφύλακά μου, ο οποίος περιείχε μεταξύ άλλων και το ημερολόγιό μου με τα δικαστήρια όλης της χρονιάς. Σταμάτησα για ψώνια σε σούπερ μάρκετ και όταν επέστρεψα το αυτοκίνητο ήταν ανοιχτό και ο χαρτοφύλακας φευγάτος. Αφού πέρασα ξώφαλτσα ένα εγκεφαλικό, πήγα στο γραφείο και μπήκα στη διαδικασία να ανοίγω έναν-έναν όλους τους φακέλλους πελατών, προκειμένου από τα δικόγραφα να δημιουργήσω εκ νέου το ημερολόγιο, διαδικασία ΤΡΑΓΙΚΗ. Για καλή μου τύχη ο κλέφτης αφού διαπίστωσε ότι ο χαρτοφύλακας δεν περιείχε κάτι χρήσιμο γι αυτόν, τον πέταξε στον δρόμο, τον βρήκε μια γιαγιά και τον παρέδωσε στο αστυνομικό τμήμα, απ' όπου και ειδοποιήθηκα το βράδυ, μιας και υπήρχε στο ημερολόγιο σελίδα με τα προσωπικά μου στοιχεία και τα τηλέφωνά μου. Δεν φαντάζεστε την ανακούφιση. Το κόστος ήταν μερικά χαμένα χρόνια ζωής. Από τότε backup και στο ημερολόγιο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 16 Σεπ 2016, 21:29

Ρωτό διότι θέλω να δω πόσο βολεύει να υπάρχει οικονομική ασφάλιση των δεδομένων σου. Πχ. εάν χάσεις κάμποσα GB να λάβεις κάποιο Ψ ποσό γι αυτά σαν αποζημίωση.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό qsd330 » 16 Σεπ 2016, 21:55

θυμαμαι οταν δουλευα σε καταστημα πληροφορικης ειχε ερθει ενασ με ενα Pc με κρασαρισμενο δισκο....
εκει μεσα ειχε ισολογισμους των τελευταιων 5-6 ετων απο την βιομηχανια που ειχε και σαφως δεν πιστευε στο backup...

my point is .. εσυ γνωριζεις τα δεδομενα σου και ποσο συμαντικα ειναι λιγο δισκολο να σου πουμε χωρις να ξερουμε ποσο να τα κοστολογισουμε....
αλλα και με την ασφαλιση δεδομενων η ασφαλιστηκη εταιρια θα θελει να δει εναν Minimum εξοπλισμο και χειρισμο απο την μερια σου

θελω να πιστευω οτι αυτη τη στιγμη κρατας ηδη καλα buckups των δεδομενων σου και δεν εννοω usb sticks
Spoiler: show
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 18.04 64bit , Windows 10
Intel ι5-4590 @ 3.30GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS B85M-E - bluechip Computer AG BUSINESSline
nVidia GF119 [GeForce GT 610] [10de:104a] {nvidia}
enp3s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 09) ‖ Dual Screen
Άβαταρ μέλους
qsd330
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 06 Μαρ 2014, 23:16
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 16 Σεπ 2016, 22:33

Βασικά θέλω πληροφορίες γιατί έχω ίδέα για έναν μηχανισμό υπολογισμού κόστους των δεδομένων προκειμένου να εξάγει ασφάλιστρο. Σαφώς ξέρω πόσο υπερπολίτιμο εν το backup. Απλά λέω άμα γίνει η στραβή πόσο κοστίζει. Και γενικά να δω εάν η ιδέα μου έχει αξία (δημιουργία ασφάλιστρου για δεδομένα) και σε πια περίπτωση έχει αξία σαν product.

Εγώ μπορώ να σκεφτώ σε περίπτωση που το site έχει κάποια terabytes data σε CDN και η εταιρεία CDN σκάει κανόνι και κλείνει.

Όλη την πληροφορία την θέλω διότι έχω ιδέα για ανάπτυξη πλατφόρμας σε hackathon.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 18 Σεπ 2016, 16:10

Αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσε κάποιος να αξιολογήσει αντικειμενικά την αξια data τρίτων ακόμα κι αν αυτά είναι δημόσια.
Παράδειγμα: εχουμε δύο hedge funds το ενα που διαχειρίζεται assets συνολικής αξίας 10 δις και το αλλο που διαχειρίζεται assets 100 δις. Και τα δύο έχουν για προσωπική τους χρήση πολλά TB data (ας πούμε ιστορικά μετοχών και συναλλαγματικών ισοτιμιών) τα οποία δεν είναι δικά τους (είναι δημόσια) και απλά τα εχουν συλλέξει στο πέρασμα του χρόνου για να τα συνδυάσουν με δικά τους (proprietary) data. Αν χάσουν όλα αυτά τα δημόσια data, πώς θα μπορούσε κάποιος να αξιολογήσει την αξία τους για τις δύο εταιρίες αντικειμενικά; :\
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 19 Σεπ 2016, 00:17

Σαν αξία των data είναι η ζημία που θα παθαίναν εάν χάναν τα data. Δηλαδή εάν η εταιρεία έχανε τα χ terrabytes των data πόσο θα κόστιζε να τα επενανακτήσει και να τα ξαναδημιουργήσει;

Έτσι σκέυτικα ο πελάτης θα βαθμολογεί τα data με έναν συντελεστή και θα τα χωρίζει σε κατηγορίες πχ. Ο υψηλός συντελεστής θα είναι το 10 και ο χαμηλότερος το 2 η σημαντικά, λιγότερο σημαντικά και ασήμαντα που θα μεταφράζεται σε συντελεστή. Η ασφαλιστική εταιρεία θα ορίζει μια fixed τιμή πχ 0.8 Euros/Gb. Έτσι το τελικό ασφάλιστρο θα είναι το άθροισμα των γινομένων του μεγέθους των data επί τον συντελεστή σημαντικότητας.

Σαφώς στην εξίσωση μπορούμε να βάλουμε την συχνότητα του backup πολλαπλασιασμένου ανά μέσου backup που θα χρησιμοποιείτε για να χαμηλώνουμε το ασφάλιστρο. Και σαφώς δεν θα είναι fixed αλλά θα μεταβάλλετε ανάλωγα με το μέγεθος των data.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 19 Σεπ 2016, 19:55

pc_magas έγραψε:Έτσι σκέυτικα ο πελάτης θα βαθμολογεί τα data με έναν συντελεστή και θα τα χωρίζει σε κατηγορίες


Δεν θα το κάνει αυτό γιατί δεν ξερει να τα κοστολογήσει. Απλά θέλει να μην χάσει τα data του. Σου το γράφω αυτό λόγω μικρής μου εμπειρίας σε σχεδιασμό backup και disaster recovery plans. ;)
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Πόσο κοστίζει το data loss?

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 20 Σεπ 2016, 00:11

Άρα απλά ορίζω μια ανά κάθε αρχείο μια data unit που αναλόγως εάν είναι αρχείο η βάση θα υπολογίζεται μέσω formula όπου θα πέφτει εάν κάνει το αρχείο backup.

Πχ. Εάν ο χρήστης σύνολο έχει 1Tb θα σπάζεται πόσα από αυτά είναι file και πόσα από αυτά είναι εγγραφές σε βάση. Ας υποθέσουμε ότι είναι όλα αρχεία. Για αρχεία το data unit είναι το Gigabyte. Ακόμη εάν κάνει backup το χρεώνω με 0,2/Data Unit και εάν δεν κάνει το χρεώνω 0,5/Data Unit. To μόνο που χρειάζεται είναι να του δώσω ένα tool που θα κάνει map τα δεδομένα του και θα μετρά πόσες φορές λαμβάνει backup ένα αρχείο.


Ακόμη εάν πάμε σε συντελεστή δεν θα τα κοστολογεί θα λέει πόσο τα χρειάζεται κάποια δεδομένα. Το ποσό της ασφάλισης και η κοστολόγηση θα ορίζεται από την ασφαλιστική εταιρεία.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron