Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

...συζητήσεις περί τεχνολογίας για hardware, software, υπηρεσίες, κλπ (για ubuntu ... στο Γενικά)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 22:13

fkol k4 έγραψε:αν πιστεύεις στο στερεότυπο «όλοι οι έξυπνοι σπουδάζουν στο πανεπιστήμιο και γίνονται κάτι σπουδαίο και οι υπόλοιπες δουλειές μένουν για όσους δεν τους κόβει και πολύ», ή ζωή σου επιφυλάττει πολλές ακόμη εκπλήξεις.


Δεν εννοοώ αυτό σε καμιά περίπτωση! Ούτως ή άλλως και εγώ στα 40 μου σπούδασα πληροφορική. Απλά λέω ότι δεν είναι όλα για όλους. Έχω δει και φοιτητές πληροφορικης που τα παρατάνε απλά επειδή δεν το εχουν. Mπορεί να ξέρουν να στήνουν ένα linux server με apache και wordpress αλλά δεν είναι προγραμματισμός/πληροφορική αυτό. Εχω δει επίσης αγρότες που στα 40+ τους κάνουν μαθηματικές ανακαλύψεις σχετικές με την πληροφορική (δεν κάνω πλάκα γι αυτό, δες π.χ. http://www.eap-forums.gr/modules.php?na ... sc&start=0 ).

Με παρόμοιο τρόπο, εγώ ας πούμε δεν το έχω με τις αγροτικές/χειρωνακτικές εργασίες καθόλου, τι να κάνουμε; Όπως επίσης ας πούμε ένας καρδιοχειρούργος, όσο χρόνο για διάβασμα και να έχει, δεν νομίζω να μπορέσει ποτέ να γίνει καλός πιλότος, ούτε το ανάποδο. Δεν είναι όλα για όλους. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός :\
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 22:17

lepidas έγραψε:Δεν υπάρχει αυτό με το μισθό και την εξέλιξη. Δηλαδή αν έχεις ένα γνωστό πες μας την ιστορία του και πόσα παίρνει.


Ξερω πολλά παιδιά συμφοιτητές μου τα οποία τελείωσαν πληροφορική στο ΕΑΠ κάπου στα 40 τους και τώρα εχουν γαμάτες δουλείες (ακαδημαικού κυρίως τύπου) είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό με πολύ καλούς μισθούς και προοπτικές εξέλιξης.

BTW: Τυχαίνει να είμαι ένας απ' αυτούς που ξερω :p
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό lepidas » 09 Δεκ 2016, 22:22

jsalatas έγραψε:
fkol k4 έγραψε:αν πιστεύεις στο στερεότυπο «όλοι οι έξυπνοι σπουδάζουν στο πανεπιστήμιο και γίνονται κάτι σπουδαίο και οι υπόλοιπες δουλειές μένουν για όσους δεν τους κόβει και πολύ», ή ζωή σου επιφυλάττει πολλές ακόμη εκπλήξεις.


Δεν εννοοώ αυτό σε καμιά περίπτωση! Ούτως ή άλλως και εγώ στα 40 μου σπούδασα πληροφορική. Απλά λέω ότι δεν είναι όλα για όλους. Έχω δει και φοιτητές πληροφορικης που τα παρατάνε απλά επειδή δεν το εχουν. Mπορεί να ξέρουν να στήνουν ένα linux server με apache και wordpress αλλά δεν είναι προγραμματισμός/πληροφορική αυτό. Εχω δει επίσης αγρότες που στα 40+ τους κάνουν μαθηματικές ανακαλύψεις σχετικές με την πληροφορική (δεν κάνω πλάκα γι αυτό, δες π.χ. http://www.eap-forums.gr/modules.php?na ... sc&start=0 ).

Με παρόμοιο τρόπο, εγώ ας πούμε δεν το έχω με τις αγροτικές/χειρωνακτικές εργασίες καθόλου, τι να κάνουμε; Όπως επίσης ας πούμε ένας καρδιοχειρούργος, όσο χρόνο για διάβασμα και να έχει, δεν νομίζω να μπορέσει ποτέ να γίνει καλός πιλότος, ούτε το ανάποδο. Δεν είναι όλα για όλους. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός :\
Όλα τα επαγγέλματα είναι τέχνη. Σε όποιον αρέχουν οι τέχνεις μπορεί να τη βρει με όλα ευκολα. Σημαντικό είναι να κόβει, να στροφάρει ο εγκέφαλος.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό lepidas » 09 Δεκ 2016, 22:23

jsalatas έγραψε:
lepidas έγραψε:Δεν υπάρχει αυτό με το μισθό και την εξέλιξη. Δηλαδή αν έχεις ένα γνωστό πες μας την ιστορία του και πόσα παίρνει.


Ξερω πολλά παιδιά συμφοιτητές μου τα οποία τελείωσαν πληροφορική στο ΕΑΠ κάπου στα 40 τους και τώρα εχουν γαμάτες δουλείες (ακαδημαικού κυρίως τύπου) είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό με πολύ καλούς μισθούς και προοπτικές εξέλιξης.

BTW: Τυχαίνει να είμαι ένας απ' αυτούς που ξερω :p
Πόσα λεφτά το μήνα? και πρεπει να μας πεις συγκεκριμενα τι εγινε με την εξελιξη
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 22:25

lepidas έγραψε:Όλα τα επαγγέλματα είναι τέχνη. Σε όποιον αρέχουν οι τέχνεις μπορεί να τη βρει με όλα ευκολα. Σημαντικό είναι να κόβει, να στροφάρει ο εγκέφαλος.


Είναι θεωρητικό αυτό που λές! Κάποιος ας πούμε πολύ καλός ζωγράφος θα μπορουσε να γίνει και καλός μουσικός (συνθέτης); :\
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό jsalatas » 09 Δεκ 2016, 22:28

lepidas έγραψε:Πόσα λεφτά το μήνα? και πρεπει να μας πεις συγκεκριμενα τι εγινε με την εξελιξη


$76.000 το χρόνο. Απλά σαν φοιτητής έμπλεξα με το google summer of code ένα καλοκαίρι, είδαν τη δουλειά που έκανα οι αμερικάνοι και μου έστειλαν πρόσκληση για εργασια.

Φτάνει αυτό ή να σου πω κι αλλεε λεπτομέρειες; :p
jsalatas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 17 Ιουν 2016, 03:38
Τοποθεσία: USA
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό lepidas » 09 Δεκ 2016, 22:39

Φτάνει φτάνει με τάπωσες
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό Th P » 10 Δεκ 2016, 10:07

fkol k4 έγραψε:Όσον αφορά τα παραδείγματα που φέρεις πάντως, προφανώς και δεν μπορώ να γίνω καρδιοχειρουργός, μιας και αυτό πρώτα απ' όλα απαιτεί μία δεκαετία (κατ' ελάχιστον) σπουδές μόνο για να γίνει κάποιος ασκούμενος και αυτό μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος στα 20κάτι έτη του, όχι στα 42 του.


Μην είστε απόλυτοι. Η αλήθεια συνήθως βρίσκεται κάπου στην μέση.
Εγώ ξεκίνησα να σπουδάσω Ιατρική στα 30 μου (δουλεύοντας παράλληλα σαν νοσηλευτής-μέρα στη σχολή και νύχτα στη δουλειά στο νοσοκομείο)
και ξέρω αρκετούς συναδέλφους που ξεκίνησαν στήν ίδια ή και σε μεγαλύτερη ηλικία.

Τώρα είμαι Οφθαλμίατρος αλλά πέρασα από διάφορα επαγγέλματα μέχρι να φθάσω εδώ και δεν μετανιώνω για κανένα από αυτά:
αγρότης, εργάτης οικοδομών, εργάτης σε εταιρεία κατασκευής σιλό, εργάτης στη λαχαναγορά,
περιστασιακός εργάτης σε έμπορο ακατέργαστων δερμάτων και πολλά άλλα.

Οι καλύτερα αμοιβόμενες δουλειές για μεροκάματο (τότε, 1985-86 και στην συγκεκριμένη περιοχή όταν σπούδαζα στην Νοσηλευτική)
ήταν η λαχαναγορά και τα δέρματα.
Με δύο-τρεις ώρες δουλειά το βράδυ στην λαχαναγορά, βγάζαμε τα έξοδα (εγώ και άλλοι συμφοιτητές) περίπου της εβδομάδας
και με ένα τετράωρο-πεντάωρο στα δέρματα (μετά πετούσαμε τα ρούχα που φορούσαμε
και καθόμασταν άλλες τόσες ώρες στο μπάνιο για να φύγει η βρώμα από πάνω μας)
βγάζαμε τα έξοδα τουλάχιστον 15 ημερών.

Δεν Θα μπορούσα, ούτε και δούλεψα ποτέ σε γραφείο, ούτε και σε χώρο εστίασης.

Έτσι πιστεύω πως όλα εξαρτώνται από το ίδιο το άτομο (στόχοι-δυνατότητες) και τις εκάστοτε εργασιακές συνθήκες

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 11 Δεκ 2016, 22:07

Th P έγραψε:Μην είστε απόλυτοι. Η αλήθεια συνήθως βρίσκεται κάπου στην μέση.

Δεν θα έλεγα πως εξέφρασε κάποια απόλυτη άποψη, ίσα ίσα προσπάθησα να δείξω πως δεν ισχύει ή απολυτότητα μιας στερεότυπα δράσης που χρησιμοποιήθηκε στην αρχ του θέματος («προσπάθησε να δείξεις Χ σε έναν του Ψ επαγγέλματος και αν καταλάβει γράψε μου)

πιθανώς (ή σωστότερα προφανώς, μιας και σίγουρα γνωρίζεις καλύτερα στο συγκεκριμένο θέμα), υπερέβαλλα στον χρόνο που απαιτείται.

Αυτό που ήθελα να εκφράσω πάντως, είναι πως ήταν ελαφρώς άτοπη ή σύγκριση μεταξύ ΙΤ και προγραμματιστή γενικώς με έναν καρδιοχειρουργό, λόγω του ότι τα πρώτα εκφράζουν απλώς ένα επάγγελμα στο οποίο υπάρχουν διάφορα επίπεδα εξειδίκευσης,ενώ το 2ο είναι εντελώς εξειδικευμένο.

Με άλλα λόγια, κάποιος μπορεί να αποκτήσει γνώσεις πάνω σε περισσότερα από ένα θέματα αν έχει τη διάθεση να ασχοληθεί άσχετα με την επαγγελματική του ενασχόληση, απλώς είναι πολύ δυσκολότερο το να εξειδικεύεται σε πολλά θέματα. Συμφωνούμε δηλαδή απόλυτα στο ότι ή αλήθεια στη συγκεκριμένη περίπτωση βρίσκεται κάπου στη μέση.

Ζητώ συγγνώμη αν τα ποστ μου έχουν λαθάκια ή ασάφειες, είμαι στο εξωτερικό και δεν έχω συνηθίσει να γράφω από το τάμπλετ. :)
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Γιατί στον τομέα ΙΤ υπάρχουν καλές θέσεις εργασίας;

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 18 Σεπ 2017, 22:06

Ακόμη ίσως επειδή πλέον οι εφαρμογές δεν είναι απλές αλλά σύνθετες πχ. Πλέον δεν βάζεις μια mysql και καθάρισες αλλά ειδικά σε μεγάλες web εφαρμογές θές το καταcache του αιώνα να μην πω μόνο mongodb. Θέλει αρκετή γνώση και εμπειρία στο πως να βάλεις κάτι στην θέση του και να μπορείς να το αλλάξεις σε max 2 μέρες. Αυτό δεν είναι διόλου εύκολη υπόθεση.

Να μην πω πως πλέον το λογισμικό παίζει πλέον σε οποιοδήποτε οικονομικό/επιχειρηματικό τομέα (από καφετιέρες έως αυτοκίνητα και αεροπλάνα) έτσι πλέον υπάρχει ανάγκη για software engineer με Χ γνώσεις που αυτές χρειάζονται επένδυση χρόνου που αυτός κοστίζει. Ίσως γι αυτό ένας προγραμματιστής να πληρώνετε καλά.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

cron